Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Internet'ten alışverişin yaygınlaşması, satış elemanı, pazarlama elemanı gibi çalışanları nasıl etkiler?

Sektörden sektöre farklılık gösterir. Tüketici her yerde görebileceği ya da görmesine ihtiyaç olmayan ürünleri (kitap, akıllı telefon vs.) internet üzerinden almaya devam etse de, "gözümle görmeden almam" anlayışı birçok sektörde etkisini daha uzun süre sürdürecek gibi.

İşte bu sektörlerde, sanal gerçeklik tatmin edici boyuta ulaşmadan, satış elemanının fonksiyonu çok da değişmez diye düşünüyorum. Zaten pazarlamacılar Şaman'ın da bahsettiği gibi işlerine dijital repertuvarlarını artırmak ve teknolojinin nimetlerinden faydalanabilecek stratejiler geliştirmek suretiyle devam ederler.

Diğer yandan, her ne kadar B2C internet alışverişinin yaygınlaşmasıyla küçülse de, B2B de yakın oranda artış gösterecektir. Ayrıca gizli işsizlik sonucuna katılmıyorum, çünkü internet ve teknoloji yok ettiği sektör ve mesleklerin yerine yenilerini koyuyor.

Sadece işsiz kalmamak için geniş bir vizyona ve yeniliğe açık olmaya ihtiyaç var.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

İnternet başında nasıl para kazanabilirim?

Yapacağınız en maliyetsiz iş blog yazmak olur. Dikey iş modellerinin revaçta olduğu bu zamanda blogunuzun alanı da dikey olmalı. Yani spesifik bir konunuz olmalı. Sonrasında blogunuzun trafiğini artırarak, google adsense gibi reklam programlarında yayıncı pozisyonunda işlev görebilir ve gelir sağlayabilirsiniz. Ama unutmayın, bahsettiğim şeyler, çok zaman ve emek ister.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Facebook'da açtığım sayfanın üye sayısını nasıl arttırabilirim?

Yapmanız gereken birçok şey var hangisinden başlasam bilemiyorum. Şöyle yapmayı önerebilirim; blog yazımda (bit.ly/1erglu5) facebook sayfa yönetiminin nasıl olması gerektiğinden bahsettim. Eksik kalan noktalarda bana direk mesajla veya buradan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Öncelikle olaya üye sayısını artırmak olarak değil de, gerçekten içeriğinizi merakla takip eden bir kitle oluşturmak olarak bakmak gerekiyor. En başta gelen şey, kitlenizi anlamanız ve onların facebook sayfasında görmek isteyebileceği şeyleri paylaşıyor olmanız. Geri kalanı yazıda da olmalı.
Nisan 2014

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Bir girişim kurmayı düşündünüz mü? Girişim kurma adımlarını öğrenmek için neler yaptınız? Angel.co, venturro.com gibi girişimcileri bir araya getiren bir siteye üye oldunuz mu? Bu sitelerden fayda sağladınız mı? Girişimcilerin sizce neye ihtiyacı var?

Düşündüm. Bolca araştırdım. Hayır olmadım, venturro henüz tam anlamıyla oturmadı ve ekibimi internetten bugün tanışacağım insanlardan oluşturmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Angel.co için ise, üzgünüm ama Türkiye'deki startuplar kimsenin pek umrunda değil gibi görünüyor. Girişimcilerin global vizyona ihtiyacı var. Sürekli okumaya, kendilerini her anlamda geliştirmeye ve özellikle Türkiye'deki pixel pixel grafikleri olan uygulamaları üretenlerin, Steve Jobs'ın mükemmeliyetçi vizyonunu kavramaya ihtiyacı var. Tamam Lean Startup olayını anlıyorum ama, derme çatma birşey yapıp da kimsenin yatırım yapmasını ya da desteklemesini beklememeli, gecesini gündüzüne katıp çalışmalı. Ben girişimcilere önerilerimi bu blog yazımda (bit.ly/1t2BSeK) derledim, inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da, fikrin geçerliliğini test etmek için birçok yöntem var, A/B Split testing ve validation process ve alfa yayını gibi. Bunları araştırmanızı öneririm.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Yazılım bilgisi olmayan birisi internet girişimcisi olamaz mı? Proje yönetimi için yazılım bilgisi şart mıdır?

Öncelikle kullandığınız programları ileri düzeyde kullanamıyorsanız, görsel anlamda projeyi tasarlamayı planlamayın, iyi kodlanmış bir projeyi, amatör bir görselliğin mahvetme şansı yüksektir.

Öncelikle söylemekte fayda var, proje yönetimi için yazılım bilgisi şart olmamakla birlikte, sürekli "elinizin altında olabilecek" bir yazılımcı bulabilmek zordur. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, telefonla şurası olmamış, burasını böyle yapalım diyerek, haftada maksimum 2 gün buluşarak bir projenin bitmesi zordur. Burada iki faktör var, süreç uzasa da proje bitirilemez mi? Bitirilir. Fakat girişimcilik, duygusal bir roller-coaster olduğu için, girişimcilerin dayanması süreç uzadıkça zorlaşır ve sonuçlanmama olasılığı artar. İkincisi ise, uzadıkça uzayan projelerin, başkasının aklına gelme ve sizden hızlı davranılarak piyasaya sürülme ihtimali yüksektir.

Bunun haricinde, "proje yöneticisiyim" demeniz için, yazılım bilmeseniz de en azından yazılım mantığına hakim olmalısınız. Analitik düşünebilmeli ve program dilinin sizin projeniz için neleri mümkün kılabileceğini anlıyor, yazılımcınıza, onun anlayacağı şekilde anlatabiliyor olmanız gerekir. Aksi takdirde, sizin söylediğiniz çerçevenin dışında bir fikre olmaz diyen yazılımcınız, sizi gerçekten olmayacağına inandırır. Çünkü o yazılımsal düşünüyordur ve çözüm bulamamıştır. O noktada çözüm sizde olmalıdır.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Web tasarımında Photoshop mu yoksa Fireworks mu daha kullanışlıdır? Hangisini tavsiye edersiniz?

Ben Photoshop'u daha kullanışlı buluyorum ve beni sınırlamıyor olması da önemli bir özellik. Dünyada da web tasarımında standart photoshoptur. Ama dönemsel olarak flat design modası olduğu için, paint'te bile yapılabilir tasarımlar : ) (şaka yapıyorum tabi)
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Bir girişimde domain ismi nasıl seçilmelidir?

Ortalama Türk kullanıcısına hitap eden bir girişimde, bahsettiğiniz yabancı marka düşkünlüğü geçerlidir. Bunun aslında iki nedeni var, birincisi, Türkiye'de iyi projelerin hayata geçme oranının azlığı (bu oran giderek artıyor) ve "Türk yaptıysa derme çatmadır" fikrinden türeyen ön yargılar. Bunları kırmak için belli bir zaman, birçok faktörde değişim ve en önemlisi teknoloji alanında daha fazla başarı gerekiyor.

Ayrıca eğer girişimin sınırları ulusal olarak belirlenmediyse, "fotoçek" , "sosyapaylaş" gibi isimler halihazırda komik olmasının yanı sıra, global pazarda, yabancıların Türkler hakkındaki ön yargılarıyla harmanlanıp içinden çıkılmaz pazarlama zorluklarına neden olur. Türkiye, internet aleminde en fazla dezenformasyon ve spam içerik üreten ülkelerden biri olarak, kendi keywordlerini kirletmiştir ve bu gibi isimler iç pazarda da SEO optimizasyonuna zorluk çıkarır.

Gökhan Örün (@GokhanOrun) 'ün tavsiyesine katılıyorum. Aklınızdaki projeyle ilgili var olan tüm anahtar kelimeleri bir kağıda dökün ve kombinasyonları olsun, kendi uydurduğunuz (harf değiştirmek olur, tersine yazmak olur) versiyonlar olsun bir kenara yazın, ama tamamen unique olmasına dikkat edin. Böylece hem kendinize has bir kimlik yaratmış, hem de gelecekte olası isim benzerliği ve hak hukuk konularından kaçınmış olursunuz.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Girişimciliği format olarak benimsemiş 'Bir fikrin mi var' TV programının girişimcilere faydası olur mu?

Yatırım anlamında büyük projelere çok büyük katkısı olmayacağını düşünsem de, womm (word of mouth marketing) ve fikrin geçerliliğini test etme anlamında önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında, sunum yaptığınız jüri de potansiyel yatırımcınız olabilir veya network'unuze ekleme ihtimaliniz olur.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Evde para kazanabilmenin yolları nelerdir ne tavsiye edersiniz?

Belli yeteneklere sahipseniz (ingilizce-türkçe çeviri, grafik tasarım, web tasarımı, yazılım ve benzeri) oDesk.com peopleperhour.com gibi sitelerde freelance iş yapabilirsiniz. Bu gibi sitelerde müşteri kazanmanın püf noktaları internette birçok blogda ve makalede aktarılmıştır.
Aralık 2013

Gökçen Orhan bir yanıt verdi.

Bir internet girişimcisi adayı bir proje geliştirmeye başlamadan önce hangi alanlarda mutlaka bilgi sahibi olmalıdır?

Teknik konuları bir kenara bırakırsak - zaten tasarım ve kodlama konusunda birşey bilmeden veya vakıf bir ekibe sahip olmadan, proje geliştirmek mümkün değil - standart olan kalemlerin dışında Türkiye'de önemi azımsanan veyahut tamamen görmezden gelinen konular şu şekilde;

Kullanıcı Deneyimi (UX)
Günümüzde, internet ortamında her alanda ve birçok konseptte zibilyon tane websitesi, içerik sağlayıcı olduğundan, kullanıcı deneyimi tasarımı ince detaylarla projeyi öne çıkarma potansiyeline sahiptir. Endüstriyel tasarımın dijital yansıması denilebilecek kullanıcı deneyimi unsurları, kullanıcının siteyle etkileşime girdiği anlarda içgüdüsel/referans haz ve iktidarı hissetmesi konuları önemlidir, dikkate değerdir.

uxbooth.com/articles/the-complete-beginn...

Online Pazarlama
SEO, Adwords, Facebook Marketing, Twitter Marketing ve Social Proof bilinmesi gereken en temel unsurlardır. Bunun haricinde 2014'te sert bir çıkış yapan content marketing (içerik pazarlaması) atlanmamalıdır. Kullanıcılar sitenizi ziyarete değer görmeleri için, bir otorite, ya da faydalı bir kaynağa sahip olduğunuzu bilmeli.

blog.kissmetrics.com/guide-to-content-marketing/

Geçerlilik (Validation)
Her gün dünya çapında binlerce girişimci yeni projeleri tasarlıyor veya hayata geçiriyor. Fakat bu aşamada "fikrine aşık olmak" problemiyle karşılaşıyoruz. Bunun için de fikrin geçerliliğini test etmek veya traction (çekim) deneyi yapmak gerek. landerapp.com gibi servisleri bunun için kullanabilirsiniz.

Pazar Verileri
Biz yapalım, mutlaka tutar çığ gibi büyür diye farazi konuşmak yerine, pazarınızın toplam kaç kişiden oluştuğunu, varsa mevcut rakiplerinizi ve websitenizde görmek istediğiniz ziyaretçileri segmente etmeniz gerekiyor.

segmentationstudyguide.com/stp-process/w. . .

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler