Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yusuf Gemerekli, 

İnşaat Mühendisi

Nefa İnşaat , Sinpaş Altınoran Konut Projesi

Nisan 2014

Yusuf Gemerekli bir yanıt verdi.

Autocad'de çok iyi olduğumu söyleyebilirim ama sertifika alacak param yok. İşe girmek için sertifika şart mı?

Ben henüz sertifika soran bir firma duymadım ve rastlamadım. Elinde sertifika olup autocad ile çizgi çizmesini bilmeyen arkadaşlar da var maalesef. O yüzden eğer konuya iyice hakim olduğunuzu düşünüyorsanız çok da lüzumlu değil bence.
Nisan 2014

Yusuf Gemerekli bir yanıta alt yorum yaptı

Sayın meslektaşım, kusura bakmayın ama bir inşaat mühendisine yakışmayan bir cevap olmuş. Bahsettiğiniz şekilde çalışmak ancak ameleler için geçerlidir. Sonuçta biz öğrendiğimiz bilgilerin pratiğini görmek uygulamak için üniversiteye gidiyoruz, seminerlere ve konferanslara katılıyoruz. Bilgi olmadan pratik olmaz. Bilgi olmadan olan pratiklik sadece ameleliktir.
Bence konferans falan filan boşverin gidin şantiyelere ofislere parasız çalışın tecrübe edinin en garantisi inanın. Gerisi boş bu sektörde sadece tecrübe ve referans
Nisan 2014

Yusuf Gemerekli bir yanıt verdi.

İnşaat mühendisliği konusunda kendimi geliştirebileceğim aynı zamanda özgeçmişime yazabileceğim konferans, eğitim vb. etkinliklere katılmak istiyorum. Önerileriniz nelerdir?

İnşaat mühendisleri odasının seminerleri, konferansları ve inşaat mühendisliği ile alakalı programlarla ilgili kursları oluyor. Onlara katılmak bilgiye bilgi katmak için birebirdir. Ayrıca üniversiteler sık sık tüm yapı sistemleri ile alakalı konferanslar ve eğitimler düzenliyor. Onları takip etmek faydalıdır. Tabi ki şantiyelerde de bu öğrenilen bilgilerin pratikleri görülmelidir. Ama eğitim olmadan sahada bunları öğrenirsin mantığı ile hareket edersek eğer, sahada çalışmış 30 senelik bir ustadan farkımız kalmaz. Sonuçta yapı ustası dediğimiz kişinin pratik dağarcığı tartışılmaz.
Mart 2014

Yusuf Gemerekli bir yanıt verdi.

Archicadden photoshopa pdf atarken ölçek değişiyor nasıl halledebilirim ?

Eğer amaç sadece plot almak ile ilgiliyse, plotmaker yüklenebilir. Eğer save as menüsüyle ilgili bir sıkıntıdan söz ediyorsak , o halde bence save as menüsü yerine sanal pdf yazıcı oluşturulup onunla plot menüsünden pdf e dönüştürülebilir. Umarım soruyu doğru anlamışımdır.
Ocak 2014

Yusuf Gemerekli bir yanıt verdi.

Bir inşaat mühendisliği öğrencisinin zorunlu stajlarını nerede yapmasını önerirsiniz? Büyük isim yapmış şirketlerde mi yoksa daha küçük kendi çapında ofislerde mi veya belediyelerde mi?

Şirketten ziyade, yapılan işi öğrenmek daha uygundur. Büyük firma yada küçük firmada staj yapsa bile bir lentoyu, bir kırmızı çizgiyi öğrenememiş insanlar var. Okullarda öğretilen kitap bilgilerinin uygulamaya döküleceği yer olmalı. Ayrıca staj döneminde MS Excel mutlaka öğrenilmeli. Maalesef şu an Exceli geçtim, ofis programlarından haberi olmayan mühendisler yanımıza geliyor.
Eylül 2013

Yusuf Gemerekli bir yanıt verdi.

Daha Fazla