Bilmek istediğin her şeye ulaş

Melis H, 

Hukuk Uzmanı

Hukuk Uzmanı Melis H inploid.com'da 14 soru sordu, 96 soru yanıtladı ve 28 takipçisi var.

Eylül 2013

Melis H bir yanıt verdi.

Kamuda baş örtüsünün serbest kalması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kamuda başörtüsü hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna cevap verirken sanırım artık temkinli olmak gerekli. Çünkü görünen o ki herhangi bir kişisel yorumumuz demokratikleşme paketinden çıkan yeni nefret suçu kapsamında suç unsuru sayılabilir (kapsamı belirtilmediği ve bugüne kadar ki anlayışın uygulamalarından çıkardığım kişisel düşüncem). Ancak demokratik ve düşünce özgürlüğüne sahip bir ülkeymiş gibi davranırsak, bana göre kamuda baş örtüsü serbestisi beraberinde tarafsızlığın kaybını da getirecektir. Her ne kadar kişilere özgürlük sağlasa da kamu hizmetlerinin tarafsızca yürütülmesi ilkesine bireyler bazında büyük sekte vuracağına inanıyorum. Sonuçta siyasi semboller insanları gruplaştırır ve kutuplaştırır. Üstelik bu sadece başörtüsü için değil her tür siyasi, felsefi, dini, ırksal semboller için de geçerli olacaktır. Bunun yanı sıra başörtüsünün kapsamının ne olacağı çok önemli. Yani bu sadece bir örtüyle mi kalacaktır yoksa çarşaf, peçe vs gibi modern hayata zıt ve kişinin kimliğinin anlaşılmasına engel oluşturan kıyafetler de serbest olacak mıdır, şu an için soru işareti. Ayrıca bu özgürlük tanınırken başı açık kadınlara vücudu saran kıyafet giyme engeli ne kadar özgürlükçüdür bilemiyorum. Eğer ki bir öğretmen başörtülü diye bir erkek öğrenciyle iletişimini aksatırsa, bir kadın başörtülü doktor erkek hastaya tepkili olursa veya bir mahkeme reisi bu görüşünü davaya yansıtırsa sonuçlar nasıl olur, ne denli demokratikleşmiş oluruz göreceğiz.
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Gözler aynı anda farklı iki noktayı neden göremez?

Gözlerin hareketini kontrol eden bir merkezi beyin devresi vardır. Tek bir odak noktası vardır ve bunu beyin kontrol eder. Farklı iki yöne bakmak için ayna kullanmak bile işe yaramaz.( Baykuşlar savunmalarını yapmak ve gelen av tehlikelerine karşı korunmak için, başlarını 270 derece çevirebilir. Bu sayede gözlerin önde olması olumsuz bir sonuç yaratmaz. İnsan ve maymunlarda ise gelişmiş olan zeka ve kontrollü olan görme sistemi sayesinde her şey kusursuz işler.)

İnsanlarda, gözlerin hareketini kontrol eden bir merkezi beyin devresi vardır. Tek bir odak noktası vardır ve bunu beyin kontrol eder. Farklı iki yöne bakmak için ayna kullanmak bile işe yaramaz. İnsan göz kasları bağımsız olarak hareket edemez. Tek bir görsel odak vardır ve her iki göz bu odağı izler. Tek bir odak noktasına sahip olmak üç boyutlu görüntüyü yakalamanın temelidir.


Göz
Şaşılık gibi durumlarda ise gö
zlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Çift görme söz konusudur. Gözlerin tek bir odağa bakmaması farklı bir çok odağı görmeyi sağlamaz. Çift görme, bulanıklık, baş ağrısı ve 3 boyunlu görüntünün kaybolması gibi durumlar meydana gelir.
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Kuşların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Kuşların sayısız türleri var ve ayırt edici yöntemleri farklı olabilir. En çok merak edilen muhabbet kuşlarının cinsiyetidir.

Muhabbet kuşlarında burun deliklerindeki renklerden anlaşılır. Mavi ise erkektir. Dişi ise beyaz veya pembedir. Bu ayrım 2- 3 aydan sonra yapılır.

Kuşlar

Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Spor tarihinin en unutulmaz geri dönüşleri nelerdir?

 • 2005 yılında İstanbul'da oynanan Şampiyonlar Ligi Finalinde Liverpool Milan karşısında 3-0 geriye düştüğü maçta 3-3lük eşitliği sağlayıp maçı penaltılara kadar götürmüştür. Penaltılar sonucu kupaya uzanan Liverpool belkide tarihin en önemli geri dönüşlerinden birini yapmıştır.
 • Unutamadığım bir başka geri dönüşte, 2000-2001 sezonu Şampiyonlar Ligi Çeyrek final ilk maçında Galatasaray kendi evinde Real Madrid karşısında 2-0 geriye düşmesine rağmen, ikinci yarıda maçı 3-2 ye çevirmeyi başarmıştır.

Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Şampiyonlar Liginde daha önce şike yapılan ve ortaya çıkan maç var mıdır?

Kesin olarak tespit edilemedi ancak Dinamo Zagreb-Olympique Lyon maçında şike tartışmaları çok uzun süre konuşuldu. Son maçlar sonunda 8 puan ve +3 averajla bulunan Ajax ile 5 puan ve -4 averajla bulunan Lyon gruptan çıkma şansını son maça taşıdılar. Lyon'un tek bir şansı vardı Ajax'ın Real Madrid'e yenilmesi ve Dinamo Zagreb'e büyük bir fark atmak.Son maçta Ajax Real Madrid'e 3-0 mağlup oldu. Lyon ise geriye düştüğü ve ilk yarısı 1-1 biten maçta ikinci yarıda tam 6 gol atarak maçı 1-7 kazandı. Ancak maçta Dinamo Zagrep takımının kalecisinin golden sonra Gomis'e tepkisi ve ve savunma oyucusu Domagoj Vida'nın maç günü bahis oynanan bir dükkanın önünde elinde kuponla görüntülenmesi maçta şike olduğuna dair şüpheleri arttırdı..

Şampiyonlar Ligi
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Yastık seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Visco yastıklar sağlıklı mıdır?

Yastık kişiye özel bir üründür ve ergonomik olarak onlarca çeşiti vardır. Çeşitli kriterlere göre seçim ve eleme yapılması gerekmektedir.
 • Uyku alışkanlıkları
 • Alçak Yüksek Yastık Tercihi
 • Boyun yapısı
 • Omuz Yapısı
 • Sertlik ve Yumuşaklık Tercihi
 • Alerjik Durum
 • Boyun Problemleri
 • Vücut Isısı bunlardan sayılabilecek en önemlileridir.
Standart yün, pamuk, silikon elyaf, kaz tüyü gibi ürünlerde yastığa şekil vermek çok zor olduğundan dolayı visco ve latex yastıklar bu konuda iyi verim verebilmektedirler. Alışma problemleri görülsede ilk başlarda eğer doğru ve uygun bir yastık seçtiyseniz sonraları daha rahat bir uyku deneyimine doğru yol almış olursunuz.

Visco Yastıkların diğer yastıklara karşı farklı ek avantajları da vardır.
 • Daha ergonomik ve kişiye özel üretilebilmesi.
 • Daha fazla çeşit sunabilmesi
 • Karşı basıncı minimuma indirgeyerek özellikle şah damarı üzerine yattığınızda kan dolaşımını engellemeyerek beyne daha çok kan ve dolayısıyla oksijen gitmesini sağlayarak daha dinç bir uyku uyunması.
 • Boyun anatomisini ideal seviyede tutarak boyun kaslarının kasılmaması ve sonucunda gece boyunca kasların dinlenmesi sonucu boyun ağrılarını azaltması/sonlandırması.
Yukarıdakiler başlıca artıları olarak sayılabilirler.
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Katalonya bölgesi bağımsızlığını ilan ederse Barcelona futbol takımı İspanya liginde oynamalı mıdır?

Bu konu İspanya'da gerçekten çok tartışıyor ve insanlar çok tepkili.Bence de öyle,Katalonlar kendilerini İspanyol olarak görmüyor ve ayrı bir ülke olmak istiyorlarsa La Liga'da da oynamasınlar.Ama El Clàsico'nun olmamasını hiç kimse göze alamaz tabii.
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Yüksek IQ'su olan insanların depresyonda olma olasılığı daha mı fazladır?

Literatürde IQ ile depresyon bulguları arasında bir ilişki bulunduğundan bahsedilmiyor. Ancak deha derecesinde yüksek IQ bazen sosyal becerilerde ya da o düzeydeki bir IQ'yu işlevsel olarak kullanma yani işlevsellik becerisinde bazı sıkıntılarla birlikte seyredebilir. Çünkü bir popülasyonun normundan herhangi bir yönde -ister zeka geriliği ister deha- farklı olmak çevreyle uyumsuzluk sorunlarını gündeme getirir. Farklıysak uyum sağlamak güçtür. Bu uyum sorunları zaman zaman hayattan zevk alamama isteksizlik anlamsızlık gibi bazı belirtileri de beraberinde getirebilir. Bu belirtiler de depresif belirtiler olarak yorumlanabilir. Bu durumda da depresyonu tetikleyen IQ değil, beraberinde gelen uyum sorunudur..

Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Tehlikelerine rağmen motosiklet kullanmaya devam edilmesinin sebepleri nelerdir?

Eğer tehlikelerine rağmen derseniz motosiklet kullanmaktan zevk alamazsınız, olan tehlike , motosiklettin haz verdiği ve adrenalin pompaladiginiz, noktadır, bu da o makinayı vazgeçilmez kılar. Yeri gelir 30 km hızla , yeri gelir 100-150 km ama o haz can dır.
Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Sosyal medya yönetimi hakkında nasıl bilgi sahibi olabiliriz?

Sosyal medya ile ilgili kaynaklar okunarak, eğitim seminerlerine gidilerek sosyal medya yönetimi hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat işin pratiğini öğrenmek projelerle olur. Sosyal medya projelerinin içinde yer almak ve projeler oluşturmak sosyal medya yönetimi hakkında uzmanlaşmanın en önemli adımlarıdır. Tabi ki kurslar ve kaynaklar insana çok şey kadar, fakat işin pratiğini yine sosyal medya yöneterek (en başta kendi sosyal medya hesabınızı yöneterek) kazanabilirsiniz.

Kasım 2012

Melis H bu yanıtı beğendi:

Yüzerken lens takmanın bir sakıncası var mıdır?

Denizde gözünüzü açmadığınız sürece bir sıkıntı yok. Açarsanız tabii ki lensiniz düşer. Havuzda kullanmayı tavsiye etmem hem mikrop kapma ihtimali yüksek hem de benim lensime zarar vermişti. Görüntü kalitesi bozuldu ve kurulaştı.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Hukuk Fakültesi

38 Kişi   4 Soru

Interrail

12 Kişi   14 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Geyik Muhabbeti

1439 Kişi   816 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Twitter

424 Kişi   120 Soru

Seyahat

470 Kişi   88 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

İstanbul

571 Kişi   196 Soru

Anadolu Yakası (İstanbul)

5 Kişi   7 Soru

Etimoloji

18 Kişi   20 Soru

Yerli Film

224 Kişi   52 Soru

Çevre Mühendisliği

46 Kişi   12 Soru

Yapımcı

8 Kişi   4 Soru

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Çevre

90 Kişi   40 Soru

Mühendislik

792 Kişi   66 Soru

Televizyon

199 Kişi   117 Soru

Toplumsal Gelişmeler

27 Kişi   29 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

Gündem

145 Kişi   86 Soru

Dizi

97 Kişi   62 Soru

Dijital Medya

99 Kişi   18 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

Güzellik

224 Kişi   70 Soru