Bilmek istediğin her şeye ulaş
Temmuz 2012

Gezifesto

Arama motorları ve alışveriş sitelerinin reklam ve öneri sistemi nasıl çalışır?

Bir örnekle cevap vermek istiyorum. Bir haber sitesine girdiniz ve haber ile ilgili bir video izleyeceksiniz. Videodan önce size mini bir anket ile cinsiyetiniz, yaş aralığınız gibi sorularla sizden bilgi alarak bunu bilgisayarınızda cookie dosyasında saklar ve hakkınızda küçük küçük bilgi toplar. Ya da videodan önce gösterilen reklam ile de hakkınızda bilgi alınabilir. Video öncesi reklam videosu saç bakım ve saç boyama ile ilgili ise ve siz bir erkekseniz büyük ihtimal videoyu izlemeyecek ve "reklamı geç" butonuna tıklayacaksınız. Öncelikle amaç sizin cinsiyetinizi tespit etmektir. Erkekseniz traş reklamı bayansanız mayo reklamlarının ekranda görülmesi olağandır bundan sonra. Üye girişi yaptıktan sonra da ziyaret ettiğiniz sayfalar ve gezdiğiniz ürünler loglanır ve özel geliştirilmiş algoritmalar ile ziyaretçinin hangi hedef grubunda olduğu tespit edilir ve o hedef grubundaki ziyaretçiye özel öncelikli ürünler görüntülenebilir. Bu konuda tek bir doğru yoktur. Çeşitli yaklaşımlar vardır. Burada yazılımcının geliştireceği algoritma önemlidir. Ve genelde başlangıçlar cinsiyetin ve yaş aralığının tespit edilmesine ve ardından o ziyaretçi profiline uygun havuzdaki reklam veya ürünlerin gösterimi öne alınacak şekilde algoritma geliştirilir.
  • 2 Yanıt
Temmuz 2012

Gezifesto

Sosyal ağlardan gelen mesajları akıllı filtrelemek ve asıl hazineleri keşfetmek için kullandığınız araçlar nelerdir?

Ben Facebook'da kişilere göre filtreliyorum ve boşuna yer kapladığını düşündüğüm paylaşımları yapanları arkadaşlıktan değil tabii ki ama paylaşımını görmek istediklerimden çıkartıyorum. Paylaşımlarımda da kendime bir özel listesi oluşturdum ve 500 arkadaşım olmasına rağmen paylaşımlarımı sadece bu gruptaki 20 kadar kişiye yapıyorum. Aynı şekilde sohbet de bende sadece bu 20 kadar kişiye açık. Bu durum kendini tabii ki yıllar içinde oluşturdu, bir süre sonra kimin neler paylaştığını görüyor ve filtreleyebiliyorsunuz.
  • 1 Yanıt
Temmuz 2012

Gezifesto

Türk Web Girişimlerinin (hepsiburada, yemeksepeti, grupanya, markafoni vb.) kullandıkları teknolojik altyapılar (sunucu, uygulama sunucusu, yazılım dili, yazılım kütüphaneleri, çatılar (frameworkler)) nelerdir? (Örn: inploid c#, windows, IIS7.x, özel framework vb)

Hepsiburada ve Yemeksepeti hemen anlaşılabileceği üzere .NET tabanlıdır, diğerlerini de öğrenmek mümkün, ancak ben burada biraz inploid'in geliştirildiği platformlardan biraz bahsedeyim istiyorum.

Bizler ekip olarak .NET'çiyiz ve birer Microsoft tutkunuyuz demek çok yerinde olacaktır sanırım :) Hatta bizim ekipten @burhan, bir Windows Phone 7 kullanıcısı olarak, Phone 7'ye hayran olmakla birlikte, Phone 8'i de heyecanla beklemekte :)

Gelelim inploid tarafındaki altyapıya. Öncelikle; inploid standart bir web sitesi değil, çok kapsamlı bir web uygulamasıdır. İçinde barındırdığı teknolojiler ve metodlar kısaca şu şekilde:

  • ASP.NET (.NET Framework 4.5)
  • Programlama Dili C#
  • Veritabanı sunucusu Microsoft SQL Server
  • JQuery ve Ajax tarafını unutmak olmaz
  • IIS 8 Web Sunucu

Temel unsurlar bunlar. Ancak çok önemle belirtilmesi gereken bazı unsurlar daha var. Soruda bahsettiğiniz bir "çatı" kelimesi aslında bunları düşündürdü bana. Çünkü, bizim inploid'e başlarken elimizde çok uzun tecrübeler sonucunda ortaya çıkmış ve geliştirilmiş, "Framework" denebilecek boyutta, bir kaç kod katmanımız bulunuyordu. İşte bu, çok kolay ortaya çıkan bir şey değil, çünkü uzun uzun tecrübe ederek elde edilen en doğru sonuçların bir araya toplanması gerekiyor.
Birçok girişimci, özellikle web girişimleri için söylüyorum, işe başlarken nereden başlayacağını, ilerleyen süreçlerde nelere ihtiyacı olacağını, hangi teknolojilerin girişimini yapacağı projenin yapısına daha uygun olacağını, ve nerede neyi tercih edeceğini bilemediği için; doğal olarak "hata yapar". Bu hataların geri dönüşümünü pozitif katkıya çevirebilen girişimciler; girişimcilik süreçleri boyunca hep daha şanslı olacaklardır çünkü inanılmaz bir tecrübe ve birikim elde etmişlerdir. Örneğin; bugün elinizde "X dolarınız" olsa, Facebook gibi bir sosyal ağ sitesini hayata geçirmeniz "teknik olarak" mümkündür diyebiliriz. Ancak, Facebook geliştiricilerinin elindeki parayla satın alınamayacak devasa bir "bilgi, tecrübe ve birikim" bulunuyor. Aynı şey Microsoft için de geçerli, Google için de. Onlarda kendi alanlarında inanılmaz bir tecrübeye sahipler. Tabi bunun yanında ellerinde bulunan datanın boyutu da çok önemli bir unsur, bunu belirtmeden geçemeyiz.

Eğer bir internet girişiminiz varsa, kesinlikle projeye başlarken teknik konularda deneyimli ve daha önce girişimlerde bulunmuş birileriyle görüşmenizi ve onlardan akıl almanızı öneririm.
  • 6 Yanıt
Temmuz 2012

Gezifesto

inploid'in gelir modeli nedir?

inploid'in üzerinde çalıştığı gelir modelleri gelecek dönemlerde herkesle paylaşılacaktır. Şu an için siteyi konumlandırmaya ve içerik ve kullanıcıların arasındaki bağı kuvvetlendirerek sizlerin aradığınız yanıta ve bilgiye daha hızlı ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız sizlerin seslerine de kulak vererek hedeflediğimiz gibi bir platform olmasını sağlamaya çalışmak. Global ölçekte de değer yaratan bir girişim olmak için almamız gereken uzun bir yol var önümüzde ve adımlarımızı atmaya başladık...
  • 1 Yanıt
Temmuz 2012

Gezifesto

inploid ile ilgili kullanıcı sayısı, kullanım frekansları, günlük eklenen soru/yanıt sayısı vb. site istatistikleri, yatırımcıları (dragons' den'den gelenler ve ek yatırım yapanlar) vb. bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Bu bilgilere malesef internette inploid hakkında çıkan haberlerde yazılanlar kadar ulaşabilirsiniz malesef.. Bu konuda hakkımızda bir çok sitede haberler yapıldı ve özellikle yatırım yapan kişilerle ilgili haberler kısaca şu şekilde:

webrazzi.com/2012/08/27/inploid-galata-i...
webrazzi.com/2012/08/03/wired-avrupa-100...
webrazzi.com/2010/12/08/inploid-com
webrazzi.com/2012/01/30/girisimler-webra...
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster