Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul Öncesi Eğitim Öğretmeni Gizem inploid.com'da 6 soru sordu, 27 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Mart 2015

Gizem bu yanıtı beğendi:

Polikistik Over Sendromu olmak çocuk sahibi olmaya engel midir?

Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. Bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.
Polikistik over sendromu genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit etmektedir. Genç kızlarda da görülebilmektedir. Yumurtalıklarda bulunan kist ile karakterize olarak meydana gelen hormonal bir problemdir.
PCO,hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu, kadınlarda düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur (bazıları düzenli olarak adet görürken, bazıları ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir. ). Yumurtlama düzensizliğinin sonucu olaraksa erkeklik hormonunda bir artış gözlenir. "LH'daki artış overde erkeklik hormonu üretimini artırır. Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşmekte, bu östrojen LH üretimini artırmakta ve bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır. Bu kısır döngü kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir. Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve sonuçolarak hormonal denge bozularak yine bu kısır döngüye ulaşılmaktadır. "


Tedavisi
Tedavi şekli bebek sahibi olmak isteyenlere göre değişim gösterir. Bu tedavide aşama aşama giden bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer başvuran kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa yapılacak birkaç tane uygulama vardır. İlk öncelikli olarak adet düzensizliği sorunu çözülür. Uzun süre adet görmeyen kadınlarda östorojenin etkisi ile rahim kanseri riski de artar. İkinci aşama ise tüylenmenin önüne geçmektir. Tüylenmenin önüne geçmek için antiandrojenler kullanılır. En iyi yöntem ise doğum kontrol haplarıdır. İnsülin direncine bağlı olarak gelişen kilo problemini de düzenlemek gerekmektedir. Hastaya uygulanan diyetler ve egzersizler en başarılı tedavi yöntemleridir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda ise, kişinin insülin direncini ayarlamak ve yumurtlamasını sağlamak gerekir. Polikistik over sendromu hastalığına sahip bazı kadınlarda haplarla yumurtlama oluşturuluyor ve çocuk sahibi olabiliyorlar.
Alıntı. . .
Ocak 2015

Gizem bu yanıtı beğendi:

Polikistik Over Sendromu olmak çocuk sahibi olmaya engel midir?

Hastalık annemde de olduğundan çocuk sahibi olmaya engel değildir diyebilirim. Ama kistlerin yoğunluğuna bağlı olarak hamile kalmayı zorlaştırma ihtimali var. Ayrıca çocuk sahibi olduktan sonra hastalık büyük ölçüde ya bitiyor yada belirtileri azalıyor.
Ocak 2015

Gizem bu yanıtı beğendi:

Organik insan denilince aklınıza ne geliyor?

İNORGANIK olanı merak ettım hemen
Ocak 2015

Gizem bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Gizem bir yanıt verdi.

Görünüşünüze bakarak sizi yanlış değerlendirdikleri oluyor mu?

Hiç alakam olmadığı halde beni çok kendini begenmiş biri olarak görüyorlar nedense , ama beni zamanla daha iyi tanıyanlar hıc oyle bırı degılmıssın dıyor
Ocak 2015

Gizem bir yanıt verdi.

Üniversite okurken kesinlikle yapılması gereken üç şey nedir?

Sosyal aktivitelere katılmak okul klupleri vs gibi ,
farklı deneyimler yasamak yeni hobiler edinmek
sağlam kalıııcı arkadaslıklar edinmek
Ocak 2015

Gizem bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Gizem bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Kendini dünyanın en zeki insan oldugunu sanmakla kalmayarak, karsindakini de aptal yerine koyan insanlarin karsisinda , susmak zorunda kalmaya...
Aralık 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Hayatınızda ne eksik?

Yanımda olması gerekenler
Aralık 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Takmamaya başladım.. .
Kasım 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Gerçekten mutlu musunuz?

Fazlasiyla :) herkesin mutlu huzurlu olmasi duasiyla
Kasım 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Küçükken büyüdüğünde ne olmak istersin diye sorduklarında ne cevap verirdiniz? Şimdiki mesleğiniz nedir? Mutlu musunuz? 2. bir şans verilse hangi mesleği seçmek istersiniz şu anda? Neden?

Doktor olmak isterdim ama öğretmen oldum fakat yinede mesleğimi seviyorum ama buna rağmen mutsuzum çünkü ülkemizde öğretmene verilen değer ortada. Tekrar bir şansım olsaydı doktor olmak isterdim çünkü insanalrın acısına derdine derman olabilmek hayat kurtarmak güzel.
Kasım 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Okul Öncesi Eğitimi zorunlu olmalı mı?

Kesinlikle
Ekim 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Gözümün icine baka baka yalanını yutturduğunu sanan insanlardan
Ekim 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Hayatı yaşanılabilir kılan şey nedir?

Hayaller.
Ekim 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Erkekler için 'seni seviyorum' ifadesini kullanmak neden bu kadar zor?

Aile, kültür vb değil bunun nedeni, Avrupalılarda da durum tamamen aynı. Erkekler kadınlar kadar konuşmayı sevmezler, hele duygularını ifade eden cümleleri hiç kullanmazlar. Gözle görülen, aşikar durumlardan da bahsetmezler. Hiçbir erkek "Çok heyecanlıyım", "Bugün çok mutluyum", "Kalbim kırıldı" gibi laflar etmez. "Seni seviyorum" da duygu ifade eden bir kalıp olduğu için genellikle kullanılmaz. Sadece duygular değil eğer bir eylemle bağlantılı değilse aşikar olan bir durumdan da bahsetmeyiz. Bir kadın perdeleri açarken havanın çok güzel olduğunu görürse "Ah bugün hava çok güzel" der, bir erkekse bun ancak bir eyleme bağlayacaksa söyler. Örneğin "Bugün hava çok güzel, akşama mangal yapalım." gibi. Bir eyleme bağlanmayacaksa durum zaten aşikardır, bunu belirtip enerji harcamaya gerek yoktur. Sevme durumu da erkek için aşikardır, sizi öpüp okşuyorsa, sizinle vakit geçiriyorsa, "UZUN SÜRE" ayrı kalınca sizi arıyor mesaj da atıyorsa sizi zaten eylemleriyle sevdiğini anlatıyordur, laf ebeliği yapmaya gerek görmez. Belki de sağ beyin, sol beyin ya da duygusal, nesnel farklılıklardan dolayıdır. Kadınlar duygularından bahseder, erkekler ise eylemlerinden.

Erkekleri tanımak isteyip İngilizce de bilenler şunu izleyebilirler:
inploid.com/post/erkek-ve-kadin-beyinle. . .
Ekim 2014

Gizem bir yanıta alt yorum yaptı

tamam tesekkur ederim
Pembe veya mavi olmasının nedeni daha önce sorulan bir soruda cevapları verilmiş. Buyrun; inploid.com/t/pembe-neden-kiz-rengi-olm...
Ekim 2014

Gizem bir yanıta alt yorum yaptı

soruların daha önce sorulup sorulmadığına nerden bakıyorsunuz ??
Pembe veya mavi olmasının nedeni daha önce sorulan bir soruda cevapları verilmiş. Buyrun; inploid.com/t/pembe-neden-kiz-rengi-olm...
Ekim 2014

Gizem bu yanıtı beğendi:

Temizlik nereden gelir?

Temizlik efendimizin de dediği gibi imandan gelir
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Mesleki Eğitim

435 Kişi   26 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

331 Kişi   34 Soru

Eğitim Sistemi

420 Kişi   29 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Yurtdışında İş

261 Kişi   27 Soru

Yaşam

1231 Kişi   398 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Gerçek Hayat

842 Kişi   102 Soru

Yüksek Lisans

187 Kişi   48 Soru

Okul Öncesi Eğitim

100 Kişi   13 Soru

Kültür

73 Kişi   44 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru

Dünya Tarihi

519 Kişi   116 Soru

Dünya

274 Kişi   177 Soru

Hayat

60 Kişi   66 Soru

Dua

16 Kişi   10 Soru

Sohbet

65 Kişi   57 Soru

Beslenme

101 Kişi   128 Soru

Fedakarlık

128 Kişi   1 Soru

Çocuk Davranışları

193 Kişi   39 Soru

Parapsikoloji

150 Kişi   18 Soru

Sürü Psikolojisi

56 Kişi   5 Soru

Türkiye Sorunları

1159 Kişi   239 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Yaşam Sevgisi

45 Kişi   21 Soru

Beklenti

20 Kişi   13 Soru