Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Bir filmde konunun haricinde en önemli olan nedir?

Senaryo, yönetmen, oyuncular ve oynadıkları karakterler, karakterlerin inandırıcılığı, karakterlerin replikleri ile uyumlu beden dilleri, temayı destekleyici müzikler.
Mayıs 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anaokulundaki bir ufaklığın (4 yaşında) annesi kendisini dudağından öperek sevdiği için yaşıtları arasından olan kız arkadaşlarını aynı şekilde öpmeye çalışmasına tanık olmuştum. Diğer arkadaşları bunu görüp onlar da aynı şekilde davranmak isteyince ciddi bir karışıklığa neden olduğunu söyleyebilirim.
Ebeveynlerin sevgilerini çocuklarına göstermelerinin ya da hissettirmelerinin binlerce yolu vardır eminim ki. Önemli olan çocuğun iç dünyasının gelişimi. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Öğrenmemeleri aksi gibi öğrenmek de istememeleri. Bunun sonuçlarından doğan durumu da çevreye mal etmeleri.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

8 Mart dünya kadınlar günü röportajlarında şikayet eden kadınlar: Kadınlara istemediğiniz şekilde davranan o erkekleri yetiştirenler de kadınlar değil mi? Şikayet etmektense kadına kıymet vermeyi bilen nesiller yetiştirmek daha doğru olmaz mı?

Cinsiyet ayrımını geçtim de bir çocuğu kendi değerini fark edecek şekilde büyütmek ve bunu hissettirecek şekilde davranmak ilerisi için oldukça önemli. Böyle bir toprağa atılan tohumlar daha sağlam olur.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Sizce insanları suç işlemeye iten sebepler nelerdir?

Yasaların ve adalet kavramının tam manasıyla temellendirilmemiş olması, yaşam koşullarının yer yer zorlaşması, insanları lükse özendiren bir çok etken, daha iyiye sahip olma dürtüsü ve üstünlük arzusu gibi bir kaç nedeni cevaplarım arasında sıralayabilirim.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir?

Jennifer E. Smith - Mutluluk Böyle Bir Şey
Daniel Steel - Kız Kardeşler Arasında
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Yalana, sorumsuzluğa, bir şeyi nasıl yapmam gerektiği konusunda ahkam kesmeye çalışan insanlara, disiplinsizliğe ve saygısızlığa
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Olumlu düşünce mutluluk getirir mi?

Şu bir gerçek ki hayatta her zaman her şey toz pembe değil. İyi ile kötü, olumlu ile olumsuz, güzel ile çirkin hep bir arada. Zıtlıklar kendi aralarında dengeyi sağlamaya çalışırlar. Bazen bir işin kötüsünü gördükten sonra güzelinin değerini anlarsın bazen bir işin olumsuzunu gördüğün zaman olumlusunu isteyip istemediğini bir daha düşünürsün. Hep bir tercih hep bir seçim. En önemli olan şey nereden baktığımız. Sadece olumlu düşünce değil mutluluğu en çok bakış açımız etkiler. Melankoliyi seven bir insanın başına dünyanın en sevindirici olayı da gelse bakış açısı ve iç huzursuzluğundan dolayı mutlu olamayacaktır.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Aslında Kimse Sevmiyor Senin Kadar - Amy Hatvany
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Aranızda hoca dayağı yiyen var mı? Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

Ortaokuldayken sıra dayağı yemişliğim vardır. Matematik öğretmenimiz aynı zamanda müdür yardımcısı idi. Boş derste azıttığımız için sınıfa elinde cetveli ile girdi ve herkesin parmaklarını birleştirmesini istedi. Her iki elin parmaklarına da cetvelle bir güzel vurduktan sonra nasihat edip sınıftan ayrıldı. Sonrasında sınıftaki herkesin parmakları kıpkırmızı idi tabii.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

İnsanlar ufak tefek gözüken şeyleri erteleyerek, aslında hayatı erteler. Ertelemek hastalık mıdır?

Hastalık olup olmadığı konusunda yetkin olmamam nedeniyle bir şey söyleyemem fakat erteleme durumunun ''aman nasıl olsa bir gün yaparım, vakitten bol ne var? '' düşüncesi ile paralel olduğunu düşünüyorum.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Kendinizde ya da çevrenizde rastladığınız en ilginç takıntılar nelerdir?

Benim seyahat ederken yol üzerindeki bütün tabelaları okuma takıntım ve bir de çatal, bıçak, kaşık gibi gereçlerin tabağa, tencereye sürttüğünde çıkardığı o sese tahammül edememek gibi bir takıntım var. İtiraf etmem gerekir ki bazen çok yorucu oluyorlar.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Biz insanı tek bir bakış açısıyla neden çözemeyiz?

Görmek istediğimiz gibi görme isteğimizden dolayı olduğunu düşünüyorum. Bir de bunun gerçek boyutu var oysa ki. Fakat biz orayı görmeye çok gönüllü olmayız. Kendi düşüncelerimiz, hislerimiz elbet ki çok değerli. Diğer taraftan kendi bakış açımızla durumu değerlendiremiyorsak farklı bakış açıları geliştirebilmek için farklı fikirleri öğrenmeye istekli olmak ve paylaşmak etkili olabilir. Bunun dışında çok fazla değişken de mevcut.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Keşkelerimizi nasıl bertaraf ederiz? Yani olmuş bitmiş ve düşünmek istemiyor bazen insan. Bunun için ne yapmalı?

Kabule geçmeli. Hayatta zamanı geri almak gibi bir yeteneğimiz hiçbir zaman olmayacak. Bu nedenle kurduğumuz her türlü şikayet, pişmanlık belirten cümleler kendimize zarar vermekten öteye geçemiyor ve bir şeyi de değiştirmiyor. Bir parazitin hücreleri kemirmesi gibi. Olanı olduğu gibi kabul ettiğimizde ise önceki kadar sık düşünmeyip farklı alanlara odaklanabiliyoruz. Hayatı deneyimleyerek öğreniriz.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Üzgün hissedilmesine neden olan şeyin bilinmesi, onun kişi için ne ifade ettiği ve hayatının hangi noktasında yer aldığı düşünülebilinir. İnsan olarak hassas ya da kırılgan hissettiğimiz zamanların sayısı dönem dönem çok daha fazla olabiliyor. Biyo-psiko-sosyal varlıklarız ne de olsa. Biyolojimizde meydana gelen herhangi bir değişiklik bir başka alanı, psikolojimizde meydana gelen herhangi bir değişiklik bir başka alanı, sosyal hayatımızda, çevremizde meydana gelen bir değişiklik de bir başka alanı etkilemeye oldukça müsait. Üzgün hissettiğimiz zamanlar ya da hüzünlü anlarımızı sağlam adımlarla aşmaya kararlı olursak içlerinden sendelemeden çıkıp, sonunda bir parça daha güçlenerek devam ederiz. Çok sonra o anları düşündüğümüzde ise ufak bir tebessümle hatırlarız. Aşmak için en önemli adım da kişiye en iyi gelen şeyin yapılması. Farklılıklar olduğu için bu konuda bir şey söylemek biraz zor. Bir örnek vermek gerekirse; bir şarkıya çok yüksek sesle eşlik edilmesi.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Hiç bıkmadan dinlediğiniz şarkı hangisidir?

Anise K. & Snoop Dogg & Bella Blue - Walking On Air
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

Yerliler misali doğayla iç içe yaşayan, saygı ve sevgiye dayalı yaşam şeklini benimsemiş insanların kurduğu barış dolu bir ülke.
Nisan 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Kitap okumak ve kültür doğru orantılı mıdır ve kitap başarıyı etkiler mi?

Hiç kuşkusuz kitap okumanın ya da tek başına okuma eylemi olarak bahsedecek olursam anlatıma, iletişime ve kişinin kendisini ifade etmesine katkısı olduğu aşikar. Yaşanılan kültürü tanımada da etkili olduğunu söyleyebilirim ancak tek başına yeterli değil. O kültürün kendine has özelliklerini bir de görmek ve deneyimlemek öğrenmeyi destekler. Kitap başarıyı etkiler mi'ye gelirsem; okunanlar (ne olduğuna da bağlı) doğru ve yerinde değerlendirilirse neden olmasın? Herkesin kendine göre bir başarı tanımı ve o tanımın içini doldurduğu malzemeler vardır. Bu biraz da onunla ilgili.
Mart 2014

Gizem bir yanıt verdi.

Şimdiye kadar duyduğunuz en ilham verici söz nedir?

Yarın bu zamanda burada olacağımızın garantisi yoktur. Gene de tamamen bu temel umut nedeniyle çalışmaya devam ederiz. Bu nedenle zamanı en iyi şekilde kullanmalıyız. Bence zamanın doğru kullanılması şudur; eğer yapabiliyorsanız diğer insanlara, diğer canlılara yardım edin, eğer bunu yapamıyorsanız en azından onlara zarar vermekten kaçının.

Dalai Lama
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler