Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Erdoğan, 

Fotoğraf Sanatçısı

Fotoğraf Sanatçısı Gökhan Erdoğan inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Temmuz 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Yaklaşık 1000 TL bütçeye uygun DSLR makine almak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Canon D1000 o civarlarda olması lazım. ilk başlayanlar için fena bi makina sayılmaz.
Temmuz 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Karadelik nedir? Nasıl oluşur?

Uzay, uzay-zaman denilen düzlemlerden oluşur. Her kütle-çekim sahibi nesne, uzay zaman denilen düzlemi büker. Kütle-çekimin büyüklüğüne göre bu bükülme -örneğin güneşin kütle-çekim etkisi- yıldızların etrafındaki gezegenlerin yıldızdan kopamamasını sağlar. Örnek olarak yatağınız üzerine bıraktığınız büyük bir bilye düşünün. Bu bilyenin ağırlığı nedeniyle yatağın o bölümü çöker. Bu uzay zamanın bükülmesini gözünüze getirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca biraz küçük bir bilyeyi bu büyüğün yakınından gidecek şekilde yuvarladığınızda, büyüğün oluşturduğu çukura -eğer yeterince enerjisi yoksa- kapılır. Bu kuram sayesinde ışığın da aslında kütleli bir madde olduğunu kanıtlanmıştır. Dünya'nın kütle çekim etkisi sayesinde en uzun görüş mesafemiz -fiziksel olarak dünyanın yuvarlaklığından ötürü 5-6 km olabilecekken- ışın yolunun bükülmesi ile 8-10 km'ye çıkmaktadır. Şimdi gelelim karadeliğe.

Karadelik, evrenimizdeki çözülememiş sırlardan biridir. Bilinen şey uzay-zamanı sonsuz bükerek tam anlamıyla bir kuyu oluşturduklarıdır. Işık da dahil olmak üzere hiç bir nesnenin karadelikten kurtulma şansı yoktur, eğer kaçabilecek kadar uzakta değil ise. Eğer yeterince uzak ve de yeterince enerji var ise, dünyanın güneşin etrafında dönmesi gibi yıldızlar da karadeliğin etrafında dönebilir. Örneğin gökadamız Samanyolu'nun kalbi bir karadeliktir. Evrende serbest gezen karadeliklerin aksine galaksimizi bir arada tutmaktadır. Tabi bir yandan da yavaş yavaş içine çekmektedir tüm gökadayı. Şükür ki çok yavaş.

Karadeliklerden uzay-zamanı bükme yetenekleri ile yaralanılarak zamanda yolculuk fikirleri ortaya atılmışsa da pek bir hamle yapılamamıştır- açıkçası ben o zaman makinesine binmezdim, neme lazım :) -. Aslında daha fazlasını vikiden bulunabilir.

Son bir kaç şey diyeyim. Karadeliklerin çok kullanışlı olduğu alanlar vardır. Uzayda serbest gezen karadeliklerden uzay gözlerimde yararlanılır. Eğer teleskopunuzun çözünürlüğünün yetmeyeceği kadar uzak bir uzay bölgesini gölüyorsanız, Bu mesafenin ortasında kalan bir karadelik ışğıı bükmesi nedeniyle, kendisinden kurtulabilecek kadar uzaktan geçen ışınları - bakmaya çalıştığınız nesneden gelen ışınlar- öyle kuvvetli kırar ki, bir mercek gibi izlemek istediğiniz nesnenin görüntüsünü büyüterek ve sanırım güçlendirerek size odaklar. Bu sayede teknolojimizin ve teleskoplarımızın çözünürlüklerinin dahi yetmeyeceği kadar uzaktan gelen ışıkları inceleme şansı buluruz.

Tabi uzaydaki bir nesneyi incelemek bana hep ironik gelmiştir. Milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki nesneyi bulduk diye çok heyecanlanırız ama o ışık milyonlarca yıl öncesinin ışığı. Belki de o nesne şu an orada değil. Belki de patladı ve yok oldu, var bile değil. :)
Temmuz 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Fotoğrafta alan derinliği yaratma yolları nelerdir?

Çektiğiniz fotoğrafın ön yada arkasını net yada netsiz yapabilirsiniz. Bu alan derinliği kullanılarak yapılır. Bunu sağlamanın bir kaç yolu vardır.
  • Tele objektifler ile konuya fazla yaklaşmadan, diyafram değerleri düşük tutularak arka planı flu fotoğraflar çekilebilir.
  • Daha geniş alanların net olması istendiğinde konuya yaklaşarak geniş açı objektiflerle çekim yapılabilir.

Fotoğrafçılık
Temmuz 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Çin'de ünlü olan sosyal medya siteleri hangileridir?

Çin'de en çok kullanılan siteler ;


Sosyal Medya


Mayıs 2012

Gökhan Erdoğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2012

Gökhan Erdoğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2012

Gökhan ErdoğanFatma Cengiz kişisini takip etmeye başladı

Fatma Cengiz, İşletmeci, @fatma

Mayıs 2012

Gökhan ErdoğanAnanas kişisini takip etmeye başladı

Ananas, Araştırmacı, @mithrilien

Rahat ol, sal kendini...

Mayıs 2012

Gökhan ErdoğanYade Dorbek kişisini takip etmeye başladı

Yade Dorbek, Yüksek Mimar, @anti_social

Toplum düşmanı...

Mayıs 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Şahit olduğunuz en etkileyici doğa olayı neydi?

Ablamın sevmediğim enişteyle evlenmesi.
Mayıs 2012

Gökhan Erdoğan bu yanıtı beğendi:

Bitkiler birbirleri ile konuşup, haberleşebilir mi?

Konuya elimdeki bilimsel metin ile başlamak yerine bir kızılderili dostumuzun sözleri ile başlamayı tercih ediyorum. Çünkü herkes bir kızılderilinin doğa ile ne kadar iç içe olduğunu bilir.

'
Ağaçların konuştuğunu bilir miydiniz? Evet, konuşurlar. Birbirleriyle konuşurlar, kulak verirseniz sizinle de konuşacaklardır. Asıl sorun, beyazların dinlememesidir. Kızılderilileri dinlemeyi hiç bir zaman öğrenemediler, bu yüzden doğadaki başka sesleri dinleyeceklerini de hiç sanmıyorum. Oysa ben ağaçlardan çok şey öğrendim, bazen hava, bazen hayvanlar, bazen de Yüce ruh hakkında.'

Yukarıdaki söz Tatanga Mani (Yürüyen Boğa) adlı bir Stoney kızılderilisine ait.

Şimdi ise elimdeki bilimsel metini sizin ile paylaşacağım;

Bitki Bilimi

Bitkiler Özel İletişim Ağlarıyla: "Konuşuyorlar"

Örneğin yonca bitkileri, bir iletişim ağıyla, her biri diğerini uyarabilir.

Radboud Üniversitesi'nden, araştırmacı Josef Stuefer tarafından yapılan son çalışma, bitkilerin birbirlerini uyarmak için kullandıkları, bir tür konuşma sistemine sahip olduklarını gösterdi.

Bu sebeple bitkilere, sadece öylece durup koparılmayı veya yenilmeyi bekleyen, pasif ve sıkıcı organizmalar gözü ile bakılmamalı. Bazı bitkiler, kendi aralarında, iletişim ağları oluşturuyor ve bu yolla, etkili bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabiliyorlar.

İletişim Ağı


Çilek, yonca, kamış ve eğrelti otu gibi bazı otsu bitkiler, doğal yoldan ağ oluştururlar. Münferit yaşayan bitkiler ise, belirli zaman aralıklarında, diğer bitkilerle bir takım ulaklar vasıtasıyla iletişim halinde kalıyorlar. Bu bağlantılar, bitkilerin, dahili kanallar aracılığı ile birbirleriyle bilgi paylaşmasına imkan veriyor.

Bitkiler ve bilgisayar ağları, birbirlerine oldukça benzer bir yapı sergilerler. Peki bitkiler, birbirleriyle, ne hakkında konuşmak istiyor olabilirler? Stuefer ve meslektaşları, yakın zamanda ilk defa, yonca bitkilerinin, düşmanlarının yaklaşması durumunda, birbirlerini bir ağ üzerinden uyardıklarını ispat ettiler. Eğer bitkilerden biri, tırtıllar tarafından saldırıya uğrarsa, iletişim ağının diğer üyeleri, içsel bir sinyal ile uyarılıyor.

Bir kez uyarıldıklarında, henüz dokunulmamış bitkiler, kimyasal ve mekanik dirençlerini kuvvetlendiriyorlar. Bu sayede, ilerleyen tırtıllar için, daha az çekici oluyorlar. Bu erken uyarı sistemi sayesinde bitkiler, düşmanlarına göre, bir adım önde oluyor. Deneysel araştırmalar, bitkilerin zarar görmemesi açısından, bu noktanın önemli bir sınır olduğunu gösteriyor.

VİRÜSLER

Tabi birde, madalyonun ikinci yüzü var. Virüsler, sadece insanlarda ve internette karşılaşılan bir durum değildir. Bitkilerinde karşılaştığı bir hastalık durumudur. Öyle görünüyor ki, bitki virüsleri, birbirleriyle iletişim halindeki bitkilerin içinde hızla yayılmak için, mevcut altyapı sistemini kullanıyor. Bir bitkide oluşan enfeksiyon, hastalığı, ağ içerisindeki tüm bitkilere taşıyor.

Bu araştırma açıkça gösterdi ki, bizim, bitkilerde dıştan gördüklerimiz, gerçeğin, zayıf bir yansımasından ibarettir. Gerçeğin boyutları ve derinliği daha başkadır. Şu an, etrafımızdaki bitkilerin, sürekli iletişim halinde olduğu gerçeği, yeni araştırmaları gerektirmektedir.


Kaynak: "Clever Plants 'Chat' Over Their Own Network",
sciencedaily.com, Çev. Tuba Ünal, 27/9/2007.
Nisan 2012

Gökhan Erdoğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir günbatımı için Salacak’ı seçebilirim.

Bir günbatımı için Salacak’ı seçebilirim. Ahırkapı’dan başlayan, Sultan Ahmed ve Ayasofya manzarasını kapsayan Tarihi Yarımada’nın bu eşsiz görüntüsünün en iyi karşı kıyıdan, Salacak’tan izlendiğini biliyorum ama daha önce sadece “seyretmek” için Salacak’a gitmedim, neden olmasın?

Düşünce

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanÖzge Can Balaban kişisini takip etmeye başladı

Özge Can Balaban, Mimar, @artemis

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanOnur Çınar kişisini takip etmeye başladı

Onur Çınar, Makina Mühendisi, @Onur

Start reading. Stop. Go back. Erase. Rewrite. Go back. Reread. Stop. Cross out. Start again. Read. Smile.

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanBerivan Tapan kişisini takip etmeye başladı

Berivan Tapan, Gazeteci, @mutej

Gazeteci değil post-postacı :)

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanBilge kişisini takip etmeye başladı

Bilge, Devlet Memuru, @Bilge

Frontal lobumu aldırabilme hayallerinde,algıları göreceli,sıradan bir insanım.

Nisan 2012

Gökhan ErdoğanSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Fotoğraf Makinesi

365 Kişi   58 Soru

Doğa

71 Kişi   70 Soru

Doğa Yürüyüşü

22 Kişi   6 Soru

Trekking

9 Kişi   0 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Dil Eğitimi

569 Kişi   25 Soru