Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Emre Çakmakoğlu,

Yazılım Mühendisi

If you are good at something, do not teach it free..

Temmuz 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Web yazılım ofislerinde çalışma ortamı nasıldır? Çalışanlarda aranan özellikler nelerdir?

Bu konu tamemen şirketi yöneten kişinin vizyonuyla alakalıdır. Ofis olur, tek oda da konuşmadan hiç bir etinlik, eğlence olmadan 9 dan 6 ya çalışırsınız yada ofis olur, patron kavramı belli bir noktada devreye girer. O noktaya kadar sizden farksız biridir. Eğlenirsiniz, vakit geçirirsiniz, dışarda farklı etkinlikler yaparsınız, yeri gelir oyun oynarsınız, yeri gelir yemekten sonra ofisteki 2 gitarla mini konser verirsiniz ama herkes işininin önemini bilir ve bu vakitleri çok iyi ayarlar. İpin ucu kaçma ihitmali yüksek ama herkes bilinçli olduktan sonra mükemmel bir çalışma ortamı olur. Ben 3 sene böyle bir ofiste çalıştım ve belki de hayatta çalışabileceğim en iyi ofiste en iyi insanlarla çalıştım. Hergün yataktan mutlu kakıp, işe gitmeyi bir zulum olarak görmemeye sebep olur.

Yavaş yavaş bu bilince bir çok yazılım şirketi sahip olmaya başladı. İşe başlamayı düşünüyorsanız önceden gidip küçük bir ziyaret yaparak ortamı inceleyebilirsiniz.
Temmuz 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Jquery'de Ajax ile yapılan istekleri sunucuya sırayla gönderilmesini nasıl sağlayabilirim?

Javascript senkron bir dil olmasına rağmen AJAX kullandığınızda asenkron bir durum oluşur. Hangi isteiğin (request) ne zaman tamamlanacağı işleme (process/backend) bağlıdır. Bu durumda işlemleri sıraya almak için Promise kullanmanızı tavsiye ederim. Promise kullanımı, yapılan işleri bir şarta bağlar ve callback yönetimini kolaylaştırır. Özetle asenkron olarak çalışan işlemleri bir düzene oturtarak sağlıklı bir iletişim sağlar. Ek olarak senkron bir yapı için ayrı ayrı fonksiyon kullansanız bile yapılan işlemler asenkron olduğu için bir yarar sağlamayabilir.

Genel olarak asenkron fonksiyonlar parametre olarak bir callback fonksiyonu alırlar ve işlem sonucunda bu callback fonksiyonu çalıştırılır. Promise kullanımında ise olay biraz farklı olur. Bu kullanımda fonksiyonlar callback fonksiyonları almazlar. Bunun yerine fonksiyonlar asenkron olmayan bir nesne döndürürler. Bu nesnelerin yönetimi ise "then" ve "catch" metodları ile sağlanır. "then" metodları birden fazla olabilir ve bir "then" metodu çalıştıktan sonra senkron olarak ikinci bir "then" metodu çalışır. Eğer bir hata olursa tüm işlemler durur ve "catch" metodu devereye girer. Sonuç olarak tüm istekler senkron olarak yapılmış olur. Son olarak, promise kullanabilmeniz için fonksyionlarınız promise yapısında olması gerekir. Bunu ise deferred nesneler üretir. Bu konu ilk bakışta çok karmaşık gelebilir. Kısa bir araştırma ve uygulama ile pratik kazanabilirsiniz.

Code

var response = aysncFunction1() ;

response
. then(function (result) {
console. Log(result) ;
return aysncFunction2()
})
. catch(function (error) {
console. Log(error) ;
}) ;

Promise konusu artık olmazsa olmaz bir yapıdır ve bu konuda bir çok makale bulabilirsiniz. Siz jQuery kullanıyorsunuz ve neyseki Core Developerlar bizi düşünerek jQuery için promise yapısnı da kütüphane içine entegre etmişler. Dökümantasyonu inceleyerek kullanımına bakabilirsiniz.

api.jquery.com/promise/
api.jquery.com/deferred.promise/
api.jquery.com/jquery. When/
api.jquery.com/category/deferred-object
Temmuz 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Temmuz 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

30 yaşına yaklaşmış birinin İstanbul yazılım sektöründeki durumu nedir?

Akıl yaşta değil başta derler. Kendinizden yetkinlikleriniz ve uzmanlığınız konusunda eminseniz, tüm kapılar size sonuna kadar açık olacaktır. Yazılım fiziksel güç istemediği için, aklınız ne kadar dinç ve yeniliklere açıksa önünüz her daim açık ve net olacaktır.
Haziran 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Yurt dışındaki insanlarla tanışıp arkadaş olabileceğim siteler ya da uygulamalar hangileridir?

Bence eğer evin müsaitse, Couchsurfing ile yurtdışından gelen genç insanları ağırlayabilirsin. Bu sayede direkt fiziksel bir iletişim kurarak bir çok kültürden arkadaş edinebilirsin. Ayrıca bu dostane hizmetin karşılığını sende o ülkeye gittiğinde alabilirsin.
Haziran 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

PHP kullanarak kod tarafında Mail Gönderme nasıl yapılır?

PHP de mail fonksiyonu güvenlik sebebiyle kullanımı tavsiye edilmemekle birlikte, mesajlarınız büyük ihtimalle spam olarak işaretlenecektir.

Onun yerine maillerinizi Simple Message Transfer protokolü (SMTP) ile göndermenizi tavsiye ederim.

PHP ile SMTP kullnarak mail gönderebilmek için PHPMailer kütüphanesini kullanabilirsiniz. Bu sayede hem basit bir mail, html mail veya dosyaları mail olarak tek bir adrese veya bir çok adrese göndreebilirsiniz.

Örnek bir kullanım için:
muhittinozer.com/2009/01/24/php-ile-smtp. . .
Mayıs 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

e-Tohum'a bir girişimin hangi aşamasında başvurmak gerekir?

Girişimci olarak:
 • Girişimciler herhangi bir seviyede okuyor veya okulunu bitirmiş olabilir. Mezun olmuş, çalışmaya başlamış ancak kendi işini kurmayı isteyen kişiler / takımlar da başvurabilir.
 • Kendi şirketini kurmuş, ürün veya sitelerini çalıştırmaya başlamış internet girişimcileri de başvuru yapabilirler.
 • Girişimciler bireysel olarak başvuracakları gibi takım halinde de katılabilirler.

Proje olarak:
 • Katılım sırasında iş planları veya fikirleri istenmemektedir, ancak seçimler sırasında ekiplerin / kişilerin geliştirmek istedikleri projeleri olması gerektiği ve / veya potansiyelleri olması gerektiği anlatılacaktır.
 • Katılımcıların daha sonra geliştirmek istedikleri fikirler internet, oyun ve mobil ortamda elektronik ticaret, içerik geliştirilmesi, üretilmesi alanında olabilir.
 • Başvuru sırasında katılımcıların internet / mobil ortamlar konusundaki bilgilerini / ilgilerini anlamaya yönelik soruların sorulmasının yanı sıra özgeçmişleri de istenecektir.

Daha detaylı bilgi için:etohum.com/application
Mayıs 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Yazılım projelerinin dökümantasyon süreçlerinin yürütülebileceği araçlar nelerdir?

Doxygen bana biraz düzensiz geliyor. Daha modern ve daha detaylı bir dokümantasyon oluşturabileceğiniz, ister online oluşturabileceğiniz, ister kendi sunucunuzda host edebileceğiniz Read the Doc'u tavsiye ederim.

Web Site:readthedocs.org/
Örnek:docs.sylius.org/en/latest

Edit: İmla. TeşekkürlerAhmet Tekelioglu (@ahmettekelioglu)
Mayıs 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Hangi veritabanını kullanıyorsunuz? Niçin?

Genel olarak MySQL, Redis ve MongoDB. MySQL, ilişkisel veritabanı olarak maliyet ve hız açısından PHP projelerinde önemli yere sahip. Cache gibi sürekli değişen veri aktarımı sürecinde Redis güzel bir performans sunuyor. NodeJS gibi non-blocking dillerin kullanıldı projelerde ise MongoDB kullanıyoruz.
Mayıs 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Etkisi mükemmel diyebileceğiniz filmler hangileridir?

 • The Butterfly Effect
 • The Green Mile
 • Interstellar
 • Inception
 • The Prestige
 • The Illusionist
 • Seven
Mart 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Yazılımla yapılacakların bir sınırı var mıdır?

Yazılım, programlama dilleri ve donanımın bir uyum içinde çalışmasıyla var olmaktadır. Bu iki etkene ek olarak akıl, zaman ve para yazılımın kalitesi ve sınırları için önemli bir role sahiptir.

İlk olarak yapmak istediğiniz yazılım, akıl sınırına takılır. Eğer geniş bir hayal gücüne ve insanların eksiklerini incelemeyi iyi yapabiliyorsanız, bu kısımda bir sıkıntı çıkmayacaktır. Ardından, zaman ve para sınırı ile karşılacaksınız. Zamanınız var ama paranız yoksa gene sıkıntıdasınız. Aynı şekilde paranız var, zamanınız yoksa gene durum kötü. Tüm adımları ve sınırları aştınız diyelim. Bu seferde donanım sınırları canınızı sıkmaya başlayacak.

Bu döngü bu şekilde ilerliyor anlayacağınız. Tüm etkenlerdeki sınırları aşmanız, sizi yazılımda sonsuzluğa götürecektir. Tabi biraz gerçekci olursak, yazılımın bir noktada sınırı var diyebiliriz. Bu işe gönül vermiş olarak nacizane tavsiyem şudur ki: Eğer bir yazılım üretiyorsanız asla son noktayı düşünmeyin. O anki koşullarda doğru ve eksiksiz çalışması için çaba gösterin ve bu mücadeleyi devam ettirin.
Mart 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Mart 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Bir kafedeki kablosuz ağın, yan kafenin müşterileri tarafından kullanılması nasıl engellenebilir?

Sık olarak kullanımını gördüğüm etkili bir yöntem ise; Bir el terminali ile gelen müşterinin cep telefonuna bir kullanıcı adı ve şifre gönderilir. Bu işlem otomatik olarak internet sistemi üzerinde 24 saat geçerli bir kullanıcı yaratır. Kişi ilk oturumu sırasında kendisine verilen bilgilerle giriş yaptıktan sonra geçerli süre dolana kadar internet erişimi sağlayabilir. Haliyle yandaki cafe müşterilierinin interneti kullanma ihtimali sıfıra yakın (hiçbir şey imkansız değildir) olacaktır.
Mart 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

JavaScript dili üzerinde uzmanlaşan kişiler yazılım sektörünün hangi kısımlarında iş bulabilir?

Frontend ve backend developer olarak iş dünyasında kendisine yer edinebilir. Javascript son 2 yılda inanılmaz bir popülarite kazanmış durumda. Yeni çıkan JS tabanlı MVC frameworkler (React, Angular, Backbone, ...) ve NodeJS'in artık çekinmeden kullanılması JavaScript dilini bilen developerlara geniş bir yelpazede iş imkanı sunuyor.

Stackoverflow kariyer sayfasındaki iş ilanlarına bakıp bilgi edinebilirsiniz:

NodeJS:careers.stackoverflow.com/jobs? SearchTe...
AngularJS:careers.stackoverflow.com/jobs? SearchTe...
React:careers.stackoverflow.com/jobs? searchTe. . .
Mart 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

120GB'lık bir SSD sizce yeterli olur mu? Windows kuracağım. Veritabanı programları, Visual Studio, birkaç oyun (bitirdikten sonra kaldıracağım), onun haricinde tarayıcılar için yeterli olur mu?

Günümüz oyunlarının ortalama 20-30 GB yer kağladığını düşünürsek pek mantıklı olmayacaktır. 2 oyun kurduğunuzu varsayrasak diskin yarısını neredeyse doldurmuş olacaksınız. 240 GB bence sağlıklı bir seçim olacaktır.
Şubat 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Piyasada en çok tercih edilen programlama dilleri hangileridir?

githut.info adresinden GitHub'da yer alan en popüler ve en çok kullanılan dillerin istatistiklerini inceleyebilirsin. Web sitesi sonuçları direkt olarak GitHub public API üzerinden alıyor. Bu verilere göre en çok tercih edilen ilk 5 dil şu şekilde:
 1. Javascript
 2. Java
 3. Python
 4. CSS
 5. PHP
Tahminimce piyasaya alışmaya çalışan Go ve özellikle Ruby, bir kaç sene içinde ilk sıralarda yer alacaktır.
Şubat 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Şubat 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Ali Emre Çakmakoğlu bir yanıt verdi.

KYK interneti ile torrent aktifleştirmenin yolu nedir?

Torrent client programları genel olarak kullanılmayan bir port üzerinden indirme ve yükleme işlemlerini gerçekleştirir haliyle yurt firewallından sadece web isteklerinin varsayılan porttan gönderilmesine verilir. Dolayısıyla programın kullandığı o portlara erişilemediğinden indirme işlemi gerçekleşmez.

Çözüm olarak önerebileceğim yöntem ise SeedBox dediğimiz ücretli cloud torrent istemcisi kullanman. Bu yöntemde aylık min. 25-30 TL ödeyerek bir hesap açarsın. Torrentlerini panel aracılığıyla yükleyip, sana verilen disk alanına indirmeye başlarsın. Aynı zamanda bu sunucular yüksek indirme ve yükleme hızlarına sahip olduğu için seed yapman kolaylaşır. Ben zamanında Feral Hosting kullanmıştım. Tavsiye ederim.

İndirilen dosyalara erişmek için sadece gereken sadece bir FTP programı (FileZilla). Sana verilen bilgilerle program üzerinden ilgili dizine girerek sunucuya indirilen dosyaları kendi bilgisayarına çekebilirsin. Temel süreç dahilinde varsayılan web portlarını kullandığın için hiç bir engellme ile karşılaşmayacaksın.

Yurtta kaldığın için bu çözüm biraz mantıklı olmayabilir. Çünkü her ay cebinden ekstra 25-30 TL para çıkacak ve çok yüklenmeden dolayı dosyaları FTP den alman yüksek ihtimalle uzun sürecektir.

Feral Hosting:feralhosting.com/pricing
FileZilla Client:filezilla-project.org
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler