Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Emre Çakmakoğlu,

Yazılım Mühendisi

If you are good at something, do not teach it free..

Haziran 2015

Ali Emre Çakmakoğlu

iOS uygulamalarında verileri web servisten almak mantıklı mıdır?

Bir örnekle açıklayayım. Diyelimki yemek mönüsü programı yaptın ve sadece sqllite üzerinden çalışıyor. Menü her değiştiğinde ne yapacaksın kodlara girip menüyü düzeltip markete update mı atacaksın? Yoksa menü işini server'da halledip menüyü göstermek için server'dan güncel mönüyü mü çekeceksin? İşte bu yüzden uygulamaların ezici çoğunluğu server ile birlikte çalışır. Hız farkı var elbette ama dikkate alınacak seviyede bir fark varsa zaten kod mimarisinde bir sıkıntı vardır. Ayrıca native uygulamayı yanlış anlamışsın, native uygulama içerisinde bulunduğu ortamın dili ve o dilin sahip olduğu bileşenler ile geliştirilen uygulamadır. Mesela IOS için bu objective-c(ve swift) tir.
  • 1 Yanıt
Şubat 2015

Ali Emre Çakmakoğlu

Gösteri uçaklarının kendi ekseni etrafındaki dönüş durumu nasıl değiştirilir?

Bu hareketler tamamen pilot tarafından manuel olarak yapılır. Herhangi bir mod veya autopilot bu hareketleri yapmaz.
kendi ekseni ile demek istediğin sanırım Longitudinal ( boylamsal) eksende yaptığı hareketler.

Havacılık
resimde de gördüğünüz üzere uçak 3 eksen etrafında hareket eder.

Aileronlar uçağın Longitudinal eksen etrafında dönüşü sağlar. Kanadın arka kısma yer alırlar.

Havacılık

aileronlar anti simetrik olarak çalışır.
  • 1 Yanıt
Ağustos 2014

Ali Emre Çakmakoğlu

P90X deneyiminiz nasıldı?

P90X programı tam bir eziyettir, size gönderilen kitapçıkta yiyeceğiniz yemekten atacağınız adıma o gün yapacağınız egzersizlere kadar her şey yazar. Çok sıkı bir disiplini vardır. İnanın denerseniz bitiremeyeceksiniz o kamp sürecini :) cidden sıkı bir program. Adım adım kilo verdirip 90 günde fit bir insan vaad ediyor size . O kadar disiplinle zaten aksi olması mümkün değil. Program oldukça güzel hazırlanmış. Etrafımda bazı akrabalarım dahil deneyen insanlar oldu. Hatta kapı kenarlarına takılan bir de alet satılıyor ondan almanız gerekiyor. Barfiks görevi görüyor. Tasarım harikası bir şey. Hiç bir alet kullanmadan sizin ağırlığınızı kullanarak sıkışıyor kapının üst pervazına. Eğer programı 90 gün bitirebilirseniz demir adam ve kadınlara dönüşürsünüz. Yeğenim 30. Günde pes etti ona rağmen iyi bir gelişme sağlamıştı o süre için. Başlamadan önce bir kalp doktorunu gidiniz ama. O eforu kalbiniz karşılar mı öğrenin.
  • 3 Yanıt
Mart 2014

Ali Emre Çakmakoğlu

Uçaklar pist üzerinde sarı çizgiden kopmadan nasıl hareket ediyor?

Bu soruyu tek motor ve çok motor olarak ikiye ayırabiliriz. Tek motorlu uçaklarda pilotların ayaklarının altında bulunan direksiyon kumandaları ile uçak yerde iken yönlendirilmektedir. Direksiyon kumandaları ayakların altında bulunan iki pedaldan ibarettir. Bu pedalların üst kısımlarına ayaklar ile güç tatbik edildiğinde fren görevi görmektedir. Direksiyonlar ile dönüş yapılabileceği gibi, dönüş tarafındaki fren vasıtasıyla yerde keskin dönüş yapılabilir, yani direksiyon frenle desteklenmiş olur.

Çift motorlu uçaklar için durum biraz daha farklı olmakla beraber temelde aynıdır. Yukarıdakine ilave olarak, dönüş yapılırken ters taraftaki motorun gücü artırılarak ileri çekici kuvvet yaratılır ve direksiyon ile fren kumandasına itici güç oluşturulur. Örneğin sola dönüş esnasında sol direksiyon ve fren kullanılırken, sağ motorun gücü artırılıp, sol motor gücü azaltılır ve böylece sağ kanattaki ileri çekici kuvvet oluşturulmuş olur. Bu şekilde sağ kanat ileri gitme eğiliminde olduğundan uçağın yönü sola doğru değişecektir. Ancak normal bir taksi esnasında fren ve motorlara kumanda edilmesine gerek kalmadan çizgi üzerinden taksi yapılabilmektedir. Ekstra kumandalar yapılacak dönüşün keskinliğine vb faktörlere bağlıdır.
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster