Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Akhilleus, 

Bankacı

Bankacı Gökhan Akhilleus inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Nisan 2016

Gökhan Akhilleus bu yanıtı beğendi:

Tanrı var mıdır? Neden?

Bilmediğimiz şeyler çok fazla. En azından bilimsel veya felsefi olarak. Tanrı var mıdır da bunlardan biri. Ama mantık yürütünce bu kadar zeki insanlar yaratan tanrı, nasıl baştan beri var? Tesadüfen olmuşmadı herhalde? Sonra ikinci soru gelir ki o da meşhur "tanrı varsa ve bizi zeki olarak yaratacak kadar karmaşıksa onu kim yarattı? ". Bundan sonrası inanca giriyor.

Evet bir başlangıç sorunumuz var. Ama bunun mantıklı açıklaması tanrı değil. Bilmediğimiz ne kadar şey varsa tanrıya yükledik, sonra açıkladıklarımızı kendi tarafımıza aldık, keşfetme adını verdik

"Tanrı var mıdır? Neden?"
Burada var diyenlerin bir sebep öne sürmesi istenmiş gibi anladım ama ben şöyle almayı daha mantıklı görüyorum; Varsa da neden var?

Ve niye bilinmek yerine, inanılmayı seçti? İnanan inansın, inanmayan inanmasın gibi. İnanınca işin içine ibadet, yasaklar vs... giriyor tabi. Varsan bilineceksin. Babam sizi döver deyince, baban hiç gelmiyorsa buna kimse inanmaz. Ama babanı getirirsen diğer çocuklar babanı bilir, döveceği durumladan kaçınır.

Bilmek, inanmaktan daha tutarlı. Bildiğimiz şeylere bile şüpheyle yaklaşırken, inandığımız şeylere nasıl bel bağlayalım?
Nisan 2016

Gökhan Akhilleus bir yanıta alt yorum yaptı

Hastayım bu Jokere :=)
Hepiniz için bir meme hazırladım. Buyrun...

Tanrı
Nisan 2016

Gökhan Akhilleus bu yanıtı beğendi:

Deizm nedir, ne değildir?

Tanrı'ya inanıp peygamberlere ve dinlere inanmamak.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.