Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Çancılar, 

Bilgisayar Programcısı

Bildiğin yazılımcı. Az programcı, çok yazılımcı. Girişimcilik ruhu da var. Matematik öğrenimini planlayan, gitar, armoni, klasik batı müziği, rock, psikoloji, farmakoloji hastası. Blogu da var;

cancilar.net

Ekim 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bedava Bitcoin Kazanın

Btconline.io sitesi kullanıcılara hiçbir ücret ödemeden Bitcoin kazımı sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey Bitcoin cüzdan adresini girmeniz ve bir pin belirlemeniz. Bunun ardından sisteme giriş yapmanıza bile gerek kalmadan kazı devam ediyor. Ücretli seçecekler de mevcut. Bu paketleri satın alarak kazım hızınızı artırabilirsiniz. Ayrıca davet edeceğiniz arkadaşlarınızın kazançlarından da bir kısmı size eklenir. Böylece uzun vadede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Aşağıdaki linkten üye olup kazanmaya başlayabilirsiniz;


Btconline.io


Ekim 2018

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.

dondur.com gibi bir alan adında hangi projeler geliştirilebilir?

Alan adına göre proje değil, projeye uygun alan adı olur, kanaatindeyim.
Temmuz 2018

Gökhan Çancılar bu yanıtı beğendi:

Kahverengi hangi renklerden elde edilir?

Elde edilecek renk ortamına göre farklılıklar gösterir, aynı zamanda hangi tonlarda istediğinize göre değişebilir. İçerisindeki renklerin yoğunluğuna göre hissettirdiği renk başkalaşabilir.
Temel olarak ise Kırmızı ve Mavi doğru bir tabirdir, sarı ve siyah katılarak daha coşkun veya daha koyu bir kahverengi elde etmek mümkündür.

Şu şekillerde de oluşturabilirsiniz;
  • Kahverengi: sarı+siyah+kırmızı
  • Kahverengi: turuncu+siyah
  • Kahverengi: turuncu+mor
Temmuz 2018

Gökhan Çancılar bu yanıtı beğendi:

İlk bilgisayarı kim icat etti?

Bu sorunun cevabını, "Geleceği Keşfedenler" adlı kitaptan doyasıya alabilirsin. Hatta yanlış anımsamıyorsam kitap içerisinde şuna benzer bir örnek vardı. Yapımı 600 yıl süren Katedraller var. Bu katedrali tek başına kimse yapmadı. Taş hep bir önceki taşın üzerine konuldu. Yani bir sonraki taşın konulabilmesi hep bir önceki taşın varlığına bağlıydı. Bilgisayarın oluşumu da bu şekilde. Kocaman bir sürecin ve ortak çalışmanın sonucunu görüyoruz. Bu başarıyı bir kişiye indirmek gerçekten büyük haksızlık olur.
Şubat 2018

Gökhan Çancılar bu yanıtı beğendi:

Vicdan nedir?

İnsanın, yaptığın bir eylemin doğruluğunu kendine inandıra-ma-masına vicdan denir.
Şubat 2018

Gökhan Çancılar  bu yazıyı beğendi:

Psikoz Nedir?

Bazı insanların hayal gücü oldukça gelişmiştir. Özellikle sanatsal yapıtlar ortaya koyan kişiler, bu eserleri sınırsız ve zengin hayal güçleri sayesinde yaparlar. Fakat hayal gücünün de sınırları vardır. Çünkü hayal gücü kontrol edilemez bir hal aldığında kendimizi hiç beklemediğimiz ve de olmak istemediğimiz yerlerde bulabiliriz. Bu yerin bilimsel adı psikozdur.
Psikoz ruhsal rahatsızlık kavramının genel adı olarak nitelendirilebilir. Dünya nüfusunun ortalama %2’lik kısmı hayatı boyunca en az bir kes psikoza girmiştir ya da halen içerisindedir. Ergenlikten 30 yaşına kadar olan aralıkta sıklıkla görülmektedir. Psikoza giren kadınlarla erkeklerin oranı birbirine yakındır. Genel itibariyle şizofreni ile karıştırıldığı olmuştur. Karma psikolojik rahatsızlık olarak da adlandırılan psikoz, adından da anlaşılacağı gibi birden fazla psikolojik rahatsızlığın aynı kişide bulunma durumu olarak nitelendirilir.
Psikoz nedenleri nelerdir?
Psikoz olan kişi kendi hayal dünyasında yaşar. Gerçek ile hayal olanın ayırt edilememesi psikozun başlıca nedenidir. Kişi hayal gücüyle kendisine bir dünya kurar ve onun gerçek olduğuna inanır. Bu kendi istediği ve özlem duyduğu bir dünya olduğu gibi, asla olmasını istemediği, korktuğu ya da kaçtığı bir dünya da olabilir. Bunların ortak özelliği, kişinin o dünyaları kendisinin yaratması ve gerçekliğine inanmasıdır. Şizofreni, bipolar bozukluk, paranoid bozukluk ve psikotik depresyon gibi birçok ruhsal rahatsızlığın aynı kişide toplanmasıyla oluşan psikoz, bazı erken tanı yöntemleriyle önlem altına alınabilir. Dikkat dağınıklığı, iletişim güçlüğü çekme, iştah değişliği, uyku düzeni değişikliği, kişisel bakım ve hijyende özensiz olma, anlamsız hareketlerde bulunma, durağanlık ve buna benzer durumlar psikoz belirtilerinin başlıcalarını oluşturmaktadır. Bu problemler kişinin sosyal ve çalışma hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve kişiyi daha da içine kapanık hale getirmektedir. Psikotik Bozukluk Tedavisi: Psikozun bir ileri evresi varsanılar ve sanrılardır. Kişi artık yaşantısını hayal dünyadan çıkartıp gerçek dünyaya taşır. Olmayanı duymak, görmek, hissetmek hatta olmayanın tadını ve kokusunu almak psikozun bu evresinde sıklıkla görülen varsanılardır. Sanrılar ise varsanılardan daha tehlikelidir. Psikozun bir ileri evresi olarak değerlendirmek de mümkündür. Öyle ki kişi kendisini ünlü bir politikacı, oyuncu, yazar vs sanabilir. Kendisinin ölülerle konuştuğunu, bekârsa evli olduğunu ya da tam tersinin var olduğunu, karşı cinsiyette olduğunu, takip edildiğini, aldatıldığını ve buna benzer birçok durumun gerçek olduğunu düşünür. Hatta kendisini yenilmez bir kahraman ve ilahi bir varlık olarak görebilir. Psikoz çeşitleri nelerdir? Psikoz olan kişinin davranışları düzensizlik gösterir. Konuşması hızlanır, anlaşılmaz ve anlamsızlaşır. Günlük rutin işlerini yapmakta güçlük çeker. Bazen düşünce ve üretim güçlüğü çeker ve tepkisizleşir. Kişinin bu ruh hali kısa süreli gelgitler şeklinde olabileceği gibi, uzun süreli, hatta sürekli devam eden bir halde olabilir.
Psikoz ana hatlarıyla pozitif psikoz, negatif psikoz ve bilişsel psikoz olarak üçe ayrılır. Pozitif psikozun başlıca göstergesi halüsinasyon ve kuruntudur. Olmayanı hissetmek, görmek, duymak vs pozitif psikoz işaretidir. Negatif psikoz ise ruhsal ağırlıklıdır. Motivasyon eksikliği, keyifsiz ve heyecansız olma, anti sosyal yaşam şekli vs negatif psikozun göstergelerindendir. Bilişsel psikoz zihinsel yetersizlik olarak tanımlanır. Unutkanlık, cümleyi ya da konuyu tamamlayamama, konsantre olamama vs gibi durumlar bilişsel psikoz olarak adlandırılır. Psikoz tedavisi nasıl yapılır? Psikoz diğer psikolojik hastalıklar gibi tedavi edilebilmektedir. Terapiler, ilaç tedavisinin en önemli yardımcı unsurlarını oluşturmaktadır. Bağımlılık terapisi, sosyoterapi, aile terapisi ve sanat terapisi bunların başında gelmektedir. Görüldüğü üzere psikoz olma durumu hayatı oldukça olumsuz etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Peki, psikoz olmamak için ne yapmalı? Öncelikle psikoz psikolojik direnç zayıflığından dolayı ortaya çıkar. Yani hayatın getirdiği zorluklara ve sıkıntılara gösterilen karşı duruş ve sorun çözme gücü, diğer hastalıklarda olduğu gibi psikozda da önemli rol oynar. Bu sebeple, hayata karşı ne kadar pozitif olursak psikolojik yapımız o derecede dirençli olacaktır. Psikoz durumu hayatımıza girmiş olsa dahi tedavi sürecinde bizim en büyük destekçimiz pozitif bakış açımızdır.
surup.net/psikoloji-hastaliklar/psikoz
Şubat 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Zor İnsanlarla Çalışmak - Gökhan'ın İnternet ve Teknoloji Blogu

Zor insanlar her yerde. Çalışma ortamında bu tür insanlarla mutlaka karşılaşmış, hatta sorunlar yaşamışsınızdır. Bu yazıyı yazmama ilham veren yazıda bu kişilerden “asshole” diye bahsediliyor. Yani benim “zor insan” tanımım çok daha kibar kalıyor. Zor insan derken küçümseyen, baskı yapan, sorun çıkaran insanlardan bahsediyorum. Zor insan dediğimde bunlardı da aklınızda tutun lütfen. Okuduğum yazıda şöyle …
Şubat 2018

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

Kesinlikle açık kaynak programcılık eğitimi. Diğer tarafta bir firmanın çözümlerini öğrenmek var, diğer tarafta çok geniş bir dünyaya adım atmak. Zaten bu ikisi mukayese edilecek şeyler değil bence. Başlangıç için de açık kaynak teknolojileri en uygun olanı olur.
Ocak 2018

Gökhan Çancılar bu yanıtı beğendi:

Işık bir madde midir? Madde ise yapısında neler bulunur?

Işık Einstein'ın madde-enerji denkliği nedeniyle maddedir ve kütlesi, momentumu vardır. Daha geniş çaplı söylersek madde olarak varsaydığımız bilardo topunun sahip olduğu tüm fiziksel özelliklere sahiptir ve aynı fiziksel kurallara uyar. Lisede bilardo toplarının çarpışma sonrası hızlarını bulmak için kullandığınız momentumun korunumunu aynen elektron - foton (ışık taneciği) çarpışmasına uygulayabilir ve her iki parçacığın çarpışma sonrası durumlarını (Heisenberg denkleminin sınırları içinde) hesaplayabilirsiniz (Işık yalnızca c hızına sahip olabileceği için çarpışma sonrası ya soğurulur ya da etkilenmez) .

Bununla beraber, ışık ancak kuantum mekaniği ile açıklanabilen ikili bir durumdadır. Madde/Enerji olarak kütle ve momentumu vardır ama aynı zamanda dalgadır (Deniz dalgaları gibi).

Birbirinin içinden geçememe ise maddenin temel özelliklerinden biri değildir. Bazı maddeler bu kurala uyar bazıları uymaz. Foton ve diğer bozonlar uzayda birbirinin içinden geçebilir. Ayrıca saydam cisimlerde ışık parçacıkları (fotonlar) içinden geçtiği maddeye (daha doğrusu elektronuna) çarpar. Soğurulur ve bir kısmı tekrar aynı frekansta oluşturulur. Işığın yavaşlıyor görünmesi bundandır (Aslında ışığın her ortamda hızı ~3e8 m/s dir).
Ocak 2018

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Doktorlar, öğretmenler çok kutsal meslekleri olan insanlar. Ama gel gelelim bazı kendini bilmez insanlar görev ve yetkilerini doğru kullanmıyor, bazen görevlerini ihmal edebiliyorlar. Böyle durumlarda kesinlikle şikayetinizi yapın. "Bir şey mi değişecek" demeyin.

Bunu da şahsi tatmininiz için değil, diğer insanların aynı şeyleri yaşamaması için yapın en azından. Mağduriyetinizi giderin elbet ama bu şikayet ve tepkileri en fazla kolektif fayda ve ilerleme için kullanın.
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yaşam Boyu Öğrenme

Yaşam boyu öğrenme aslına bir teknikler bütünü değil, bir disiplindir. Yani sürekli bir şeyler öğrenin demek hiç değildir. Mesleğiniz ile ilgili de olsa, her şeyi öğrenebilecek kadar kapasite ve za…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bilgi Teknolojileri Çalışanı İşe Alım Teknikleri

Bilgi Teknolojileri çalışanı işe alımında nelere dikkat edilmeli ve bu konuda yapılan yanlışlar nelerdir, kendim bir çalışan olarak bu konulara değineceğim. Sanayi devrimi başlangıcından uzun bir s…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hakikaten, Programlama Nedir?

Bilgisayar programlama, kodlama, programlama dili, yazılımcı vs… Peki hakikaten programlama nedir? Bu yazıyı programcı olmayanlar için yazıyorum, eğer zaten programcı iseniz okumanızda bir fa…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2018

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.

En iyi gitar markaları hangileridir?

Genelde piyasayı 3-5 marka domine ediyor elektro gitarda. Fender, Gibson, PRS, ESP, Ibanez gibi. Bunların da kendine has soundları var. Mesela metal için ESP, Ibanez. Blues, Rock için Fender, Gibson. Tabi her gitarda her tür çalınabilir ama hakkını veremez bazıları. Mesela Fender Telecaster'da metal çalınmaz. Gibson daha ortada, yani blues da çalarsın rock da, hatta hard rock da.

Tabi bu gitarların alt markaları da var. Gibson'ın Epiphone, Fender'in Squire, ESP'nin LTD. Bunlar da aslında gitarın soundunu seven ama çok parası olmayanlar için. Ama bunların da bayağı pahalı modelleri var alt marka dedim ama.

Tabi bunlar dışında da güzel gitarlar var. Mesela Cort. Kimileri çöp der ama benim CR 250 gibson tarzı Cort gitarım var. Seviyorum kendisini, mutluyuz.
Ocak 2018

Gökhan Çancılar bir yanıta alt yorum yaptı

yoo hayır onlarla hiç ilgisi yok. Hasar modellemesi, yol tutuşu vs. bir simülasyon olsun ama aynı zamanda keyif de alabileyim istiyorum. Simülasyonlar genelde çok fazla gerçekçi ve zor oluyor kontrol yönünden. İkisi doğru harmanlanırsa (mesela grid serisi) iyi olur benim için.
Kontrol kolaylığı ve simülasyon ile oynanış zevkinin doğru harmanlanmış olması.
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

İş Yaşamında Aidiyet Duygusu

Bu konu birçok başlık altında işlenmiştir. Hatta “En önemli müşteriniz, çalışanlarınızdır.” gibi laflar da edilmiştir. Bunlar ütopik gibi dursa da gerçek hayatta tam da karşımızda duran…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kötü Niyeti Yönetmek

Organizma bencildir. En temelde canlılar kendilerini düşünürler. O yüzden insan olarak bizler de çoğu zaman iyi olsak bile bazen bencil ya da kötü olabiliyoruz. Peki herkes kötü niyetlidir veya her…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Robotlar Bizi Öldürecek mi?

Yapay zeka ile ilgili en çok korkulan konulardan biridir. Kabaca düşünebilen ve bilince sahip makineler bizi öldürürler mi? Aslında “Yapay Zeka” kavramı biraz ütopik. Yani şuanda gündem…
Ocak 2018

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Çok basit görünecek ama en güzel yöntem iyi bir uyku çekmektir. Uykuda özellikle rem döneminde günlük travmalar da düzeltilir. Uyku fiziksel ve ruhsal yorgunluğu atmanın en güzel yöntemidir. Bir şeyler canınızı sıkıyorsa onları not edin, iyi bir uyku sonrası bu notlara tekrar bakın. Daha iyimser olacağınıza eminim.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

PHP

513 Kişi   101 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Php Forum

32 Kişi   11 Soru

Tavsiye

65 Kişi   62 Soru

İş Yaşamı

11 Kişi   14 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Web Tasarımcısı

535 Kişi   48 Soru

Yazılım Uzmanı

352 Kişi   29 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Linux

188 Kişi   50 Soru

Sigmund Freud

20 Kişi   8 Soru

Psikanaliz

160 Kişi   41 Soru

Psikoloji Araştırmaları

130 Kişi   48 Soru

Pazarlama

725 Kişi   130 Soru

Metal Müzik

72 Kişi   23 Soru

Klasik Müzik

120 Kişi   26 Soru

Müzik Eğitimi

141 Kişi   23 Soru

Rock Müzik

120 Kişi   31 Soru

Müzik Aletleri

40 Kişi   21 Soru