Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Her programcının izlemesi gereken filmler nelerdir?

Mr robot
silicon valey
Halt and catch fire dizilerini izlemeni tavsiye ederim
Mayıs 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Ne yazıkki internet aleminde bu tur sorulara cevap bulmak zor neden dersen soruna cevap verenlerin %70 işsiz turkiyede %11 işsiz var fakat bunu ikiyle çarp %22 eder çünkü gerçek oranı hep gizlerler. . Yapacagin şey su gençsin bu yüzden parası olan bir alana yönelip uzmanlaşman. Parası olmayan işlerle zaman kaybetme.. Hemen de zengin olmayı beklemek çok yalnis 10 yıllık plan yap 30 yaşına gelinceye kadar zengin olmaya çalış. Damlaya damlaya göl olur derler..başarılar. .
Mart 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

İnploid'deki bu durgun hava neden?

Bence inploid kullanıcılarını kaynaştırmak lazım insanlar kaynaştikça giriş çıkışları artacaktır.. Klasik basit sorulardan kurtarmak gerekiyor onploidi. Daha yenilikçi daha ilgi cekici sorular sormak lazim.. Ve biraz görsel ve videoları artırıp kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak gerekiyor.. İnploid ekibi yazılım odaklı gelişimlere biraz ara verip daha farklı noktalara odaklanmalı.. Tasarım altyapı üzerinde bazen odaklanmak herşeyi çözmüyor uzun yazılar yazmakta bazen ise yaramıyor. Ben yerlerinde olsam inploidte bayan sayısını artırmaya calisirdim neden mi bayanlar neredeyse soruya cevap vermek isteyen yüzlerce erkek orada.. Örnek olarak kizlarsoruyor.com da bayanlar yerine encok erkeklerin cevap vermesi.. Durgun gitsede hergun giriyorum facebook ta boşa zaman geçirmek yerine burada bir şeyler öğrenip yardımcı olmak daha keyifli. Seviyorum inploidi destek olmak için cabaliyorum nedeni ise yerli girişimleri bana daha yakın görüyorum. .
Ocak 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Nasıl bir inploid istersiniz?

Bence gidişat güzel.. Şu yukarda açılan pencere dışında herşey güzel.
Ocak 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Bir web sitesi büyüyene kadar hangi aşamalardan geçer?

Ben projeleri tohuma benzetiyorum tohumdan filizlenip büyüdüğü her şeyi bir aşama olarak düşünebilirsin.
Ocak 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

JAVA öğrenmeye başladım ve kurulumunda sorun yaşıyorum. Eclipse indiriyorum fakat sürekli hata veriyor bir türlü açamıyorum. Ne yapabilirim?

Sevinmelisin çünkü hepimiz yazılımla uğraşırken bunları yaşadık doğru yoldasın. Hatayı araştır ve çöz. .
Ocak 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Responsive tasarımla yapılan web sitesi, işlevsellik ve tasarım açısından Mobil Yazılım'ın yerini tutabilir mi?

İlerleyen zamanlarda olabilir ama şuan için malesef zor ama ikisinini kullanarak çok güzel şeyler başarmak mümkün.. Mobil uygulama ile telefona hakim olurken normal bir site ile herşeye hakim olmak zor. Özellikle en büyük sıkıntı şarj olayı. Web tabanlı uygulamar şarjı daha hızlı tüketiyor. Örnek olarak Tango ve Whatsapp arasındaki farkı görebilirsiniz.. Tango resmen şarjı kısa sürede tüketiyor.. İşlevsellik olarak kıyaslamak zor ama insanlar şarjlarını hemen tüketen yazılımlardan nefret ediyorlar. .
Ocak 2015

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Fon arayan girişimcilerin ülkemizde yatırımcı bulamama nedenleri neler olabilir?

Bence herkes yatırımcı olamadığından. Yıllarınızı verdiğiniz bir projenin %50 nini 50 bin tlye almak isteyen kişilerden yatırımcı olmaz.. Yatırımcı sana birşey katar senden birşey almaz. .
Aralık 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Girişimci olmak ve işimi çok üst noktalara getirmek istiyorum. Tam olarak ne üzerinden ilerleyeceğime karar verene kadar gerekli yetkinliğe nasıl ulaşırım?

Girişimci olmak için bence güzel bir fikir bulup yola koyulmak, başlangıcı yapmak daha doğru olacaktır. Denemek sürekli denemek yılmamak gerekiyor.. Ne kadar hata yaparsan o kadar çok öğreniyorsun. .
Aralık 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Mobil oyun yazılımı üreten bir şirket nasıl kurulur? Başarılı olması için neler yapılmalıdır?

Dünyada üç şey şu an çok yaygın. Sosyal medya, Oyunlar ve Videolar yani güzel bir oyun yaparsan neden tutmasın...
Aralık 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Amerika işler biraz daha farklı oradaki işler Türkiyedeki gibi yürümüyor. Mesela silikon vadisinde tanıştığın arkadaşlarınla bir işe girişirken onlara projede yüzdelik vermekten korkmuyorsun ama Türkiye de girişimcilik dedin mi bencillik başlıyor. Bir pizayı dilimleyip paylaşınca tadı çıkıyor ama tek başına yeyince de midede ağrı yapıyor bu yüzden girişimcilikten önce paylaşımcı bir yapıya sahip olmamız lazım.Mesela ben yıllardır yazılımla uğraşıyorum ve adam akıllı benimle girişim yapacak birini bulamadım bir ara birini buldum ama arkadaşa bir tasarım yaptırmak için 2 ay bekledim en sonunda baktım olmayacak projeyi sinirle sildim.. Ekmeğinin peşinden koşmaktan da bazen bir işe odaklanma sorunu yaşıyorsun. .
Aralık 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Para harcanıp büyütülmemiş, şirket haline gelmemiş henüz sadece sermayeye ihtiyaç duyulan iyi bir fikrin, yatırıma dönüşmesi için girişimcinin başvurabileceği yerler nerelerdir?

Malesef ülkemizde fikir aşamasındaki girişimlere yatırım yapılmıyor.. Bir yerden başlamanı öneririm bekleme hemen yola koyul gün gelir onlar seni bulur. .
Ağustos 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

'C#'ta gelecek yok o yüzden diğer dilleri öğren, uzmanlaş' diyen bir kimsenin dayanağı ne olabilir?

Yıllardır c# kullanan biri olarak sana şunu söyleyebilirim. Yurt dışında kullanılan dillere baktığında c# yerine java tercih edilmektedir nedeni ise şudur java platform dayatması olamayan bir dildir ister linux ister mac ister windowsta rahatça program yazabileceğin bir dildir. Diğer artıları ise c# bilen birinin java bilen biriyle eşdeğer maaş almadığı bir gerçektir. Javacılar iyi paralar ile çalışmaktadır.

c# geleceği varmı dersen tabiki var. Ama nereden başlayayım dersen ise java derim. Neden mi peki
Hem kazancı yüksek
Hem android için rahatça uygulama geliştirebilirsin ekstra bir kazanç
hem her platformda çalışan programlar yazabilirsin.

peki neden c# dersen

çünkü Türkiye de firmalar microsoft ürünlerini kullanıyorlar. İş bulma olasılığın yüksek fakat maaşın düşük...
Sevmediğim yanları şu javayı adamalar sanki birebir kopyalamışlar : D: D ayıp insan biraz farklı yapar.

şimdiki aklım olsa c# yerine javayı seçerdim...
neden mi?


Linq diye bir programla dili çıkarırlar överler överler şişirirler alıştırırlar sonra bir bakmışsın desteğini keserler ve yavaşça tarih olmaya başlar...
Silverlight ile flash rakip çıkartırlar överler dururlar gün gelir yavaşça tarih olur...
Asp.net Webform ile web dünyasını değiştirmeye çalışırlar bir bakmışsın bir yerlerde patlak vermiş web dünyasını değiştirmek isterken kendini değiştirmek zorunda kalır : D

2 katmanlı mimari derler sonra bir bakmışsın 3 katmanlı mimari olur daha sonra bir bakarsın mvc derler yeni derler fakat araştırırsın bu mvc yıllardır var olan bir yapıdır... Sql Server derler site yaparsın 50 mb veri alanını sana faiş bir fiyata kakalatmaya çalışırlar...
Sql bilgisi olmayana entityframework ve linq yu harmanlarlar sonra bir bakarsın programcı olmuş herkes abi çoğuda kullanıcı girişi programlayamaz.

Standart yarattık derler bir bakmışsın bütün standartları bozmuşlar : D: D

neyse ben çok çektim çekmek istiyorsan hoşgeldin. : D: D
Mayıs 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Sizce beyaz yakalıların ne kadarı kendi işini kurmak istiyor? Ve neden adım atamıyorlar?

İmkanlar bazen insanları sınırlar ve gerçek anlamda güzel işler çıkarmazsınız...
İş peşinde koşarken yorgunluktan başka birşey düşünemezsiniz. Bazen heveslenip bir projeye bakar ve sonunu getiremezsiniz...

Hayatın zorlukları insanları zorluyor. Eskiden babam 350 tl maaş alırken ailece çok iyi doyardık ve arabamızla sürekli gezerdik yan bahçenin fiyatı 20 tl iken şuan 1 milyon tl olmuş ama maaşlar 350 tl den 1200 tl ye yükseldi ekonomik durumlar bazı şeylere gerçek anlamda izin vermiyor...

Yıllar önce bir ilan sitesi açtım ama malesef düşündüğüm gibi gitmedi. Ardından iş ilanları yayınlayabileceğim bir site yarattım işkur yeni bir yasayla herkesi kısıtladı ve kapattım. Yıllar sonra online bilet satışı işine girdim fakat oda tutmadı... Ve ardından yöresel ürünlerin satışını yapabileceğim bir site kurdum fakat bu sefer benim değildi ama ben yönettim tedariği ben sağladım ama ondanda net bir kazanç sağlayamadık...

şimdi başka şeyler deniyorum fakat bu sefer iyi gidermi bilemiyorum... Belkide yılların beceriksizliği bir beceri haline gelmiştir.
Ocak 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

Microsoft'un gücüne kıyasla alexa'daki ilk 100 sitenin neredeyse hiçbirinde .net kullanılmamış, buna anlam veremiyorum?

Büyük sitelerin sunucu masrafları büyük bir maliyettir... Bir ara facebookun sunucularının elektrik maliyeti 500 bin doları bulmuştu ve facebook bu sunucuların elektrik ücretlerini ödemekte zorlanıyordu... (Reklamsız facebook dönemleriydi) Yüzlerce sunucunun içine birde yazılım maliyetleri katarsanız... Örneğin
  • İşletim Sistemi
  • Veri tabanı
  • Yazılım araçları
Gibi maliyetler devreye girince büyük sistemler için büyük meblağlar ediyor... Ufak çaplı projelerde bunu hissedemezsiniz ama büyüdükçe lisans ücretleri sizi zora sokabilir...

Tabi sadece bununla kısıtlı değil... Örneğin facebook php, C++, Java, python, Earlang dillerini kullanıyor çok farklı programla dillerinide kullanabiliyorlar... Tek dil büyük projelerde çoğu zaman yeterli olmuyor...

Girişimcilik ruhu içeren insanlar platform dayatmasını kabul edemezler bu yüzden her platformda çalışan programlama dillerini seçerler.

Büyük sitelerin kullandıkları programlama dilleri için burayı inceleyebilirsin...
websaati.com/yazilim/buyuk-siteler-ve-ku... .
Ocak 2014

Gokhan İnce bir yanıt verdi.

ASP.NET MVC3, Java bilen bir yazılım uzmanı maaşları ortalama ne kadardır?

Herkes çok iyi rakamlar söylemiş... Bu fiyatlar çalıştığın yerlere göre değişiyor... Çok büyük kurumsal firmalarda çalışırsan fiyatlar iyi oluyor ama normal firmalarda çok düşük maaşa çalışıyorsun...
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler