Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Şeker, 

Web Yazılım Uzmanı

Web Yazılım Uzmanı Gökhan Şeker inploid.com'da 3 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Aralık 2012

Gökhan ŞekerEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Aralık 2012

Gökhan ŞekerEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Eylül 2012

Gökhan ŞekerMelike Cantürk kişisini takip etmeye başladı

Melike Cantürk, Üniversite Öğrencisi, @melikecanturk

Ağustos 2012

Gökhan Şeker bu yanıtı beğendi:

İyi bir şirket ismi nasıl bulunur?

Benimki pek cevap değil ama tecrubemi aktarıcam.

Bunun için çok düşünmüştüm. Kısa olmalı. Orjinal olmalı tabii ki. Ve sonunda kısa güzel bir isim buldum. domaini tecil ettirdim 1 senelik. Tecil ettirdiğim firma kapanmış firma sahibi sürekli kendi adına ismi tecil ediyor :) Bir türlü alamadım geri.

Temmuz 2012

Gökhan Şeker yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2012

Gökhan ŞekerBarış Arslan kişisini takip etmeye başladı

Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı, @BySplash

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Temmuz 2012

Gökhan Şeker bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım kodu kısa mı yoksa anlaşılır mı olmalıdır?

Bence en başta kod anlaşılır olmalı, bu bir yazılımcı için prensip haline gelmesi çok iyi bir şey olur. Gerek büyük projelerde özellikle takım çalışmalarında veya uzun vadede yazdığınız koda rahat dönüş yapabilmek için çok düzenli çalışılmalı. Hem kod yazarken düzenli olunmalı gerekli yorum satırları eklenmeli ve bunlarla birlikte çalışılan klasör ve dosyalarında aynı özenle ve dikkatle düzenlenmesi gerekir. Bütün bunları gerçekten kişi yaptıktan sonra, bu şartları koruduğu sürece istediği gibi kendi kodunu kısaltabilir veya algoritmasını değiştirebilir. En performanslı çalışan kodu ve algoritmayı bir şekilde kuracaksınızdır zaten belki kısa sürede belki uzun ama düzenli ve anlaşılır kod yazmak bir alışkanlık haline gelmemişse, kodunuz ne kadar kısa olursa olsun her seferinde tüm yazılanları anlamaya çalışmakla zaman kaybedilecektir. Bütün bunlara ek olarak bir kod hem kısa hem anlaşılır da yazılabilir, tabi ki biraz araştırma ve bu alanda tecrübe gerekecektir.
Temmuz 2012

Gökhan ŞekerBurcu Krk kişisini takip etmeye başladı

Burcu Krk, Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri Bölümü Öğrencisi, @burcukrk

"İnsan da laftan anlamaz, tecrübeleriyle büyür ancak."

Temmuz 2012

Gökhan Şeker bir yanıt verdi.

Python programlama dilinin en büyük zayıflıkları nelerdir?

Phyton ile araştırma yaparken karşıma böyle bir soru çıktı bende merak ettim zayıflıkları ne olabilir diye paylaştım
Temmuz 2012

Gökhan Şeker yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2012

Gökhan Şeker  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tasarımcı olmak

Maille ile bir arkadaşın sorularına verdiğim cevabı sizinlede paylaşıyorum, bu işte iyi olmak için çalışan genç arkadaşlarıma belki yol gösterebilir. Genel olarak mailin içeriği hangi programları kullandığım, nasıl benim gibi görsel işler çıkarabileceğiyle ilgili sorulardı. Yazım hataları için özür dilerim zaman olmadığı için daha sonra düzenlenmek üzere olduğu gibi bırakıyorum.Merhaba,

Photoshop kullanıyorum, daha önce çalıştığım ajansta Fireworksla işler yaptım hangisini tercih edeceğiniz size kalmış çok çok iyi diyebileceğimiz tasarımcılardan bazıları photoshop kullanırken bazıları Fireworks kullanıyor. Photoshop'un daha çok kullanılmasının bazı şeylerin daha kolay yapılamasından kaynaklanıyordur. Özellikle efektlerin ama Fireworks'a biraz aşina olduğunuzda daha aynı efektleri oluşturmanız kolay olacaktır. Fireworksun kullanılma sebebi çalışma kolaylığıdır photoshop kadar ağır olmaması ve vektör tabanlı olması bunlardan bazıları.

Sitemde 150 tane tasarım varsa şuan belki hiç bir yerde yayınlamadığım 500 tane tasarım yapmıştırım sitedeki tasarımlara göre vasat sayılabilecek. Ben bu işi çalışarak ve en iyi tasarım, tasarımcılar örnek olarak yaptım. Zamanla usta olarak gördüğünüz tasarımcılar kalitesinde tasarımlar çıkardıkça, hedefi değiştirip dahada iyi bir tasarımcıyı hedefinizi olarak belirleyebilirsiniz. Ben hala devam ediyorum çünkü en iyisi olmak için belkide önümde 6 - 7 sene daha var :)

Giriş aşamasında size çok iyi gelen bir tasarımı alıp onun benzer çalışmalarını yapmaya çalışabilirsiniz bu size renk kullanıımı efektler ve çeşitli pratik bilgiler sağlayacaktır. Daha sonra ypatığınız işlerde bu bilgileri kullnarak farklı tasraımları ortaya çıakrtabilirsiniz.

Dediğim gibi durmadan kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer gelişemedğinizi düşündüğünüz olursa çalışma şeklinizi değiştirip ajansa girebilirsiniz emin olun oradanda öğrenebileceğiniz bir çok iş vardır. Ama kalıcı olmayın ajanslar genelde bir taraftan kendinizi geliştirmenize olanak sağlarken diğer taraftanda sizi bazı tasarımcı yönlerinizi köreltecektir. :))

Bu iş tamamen tecrübe ve deneyime bağlıdır anlatmak istediğim. Mesela uzun süredir sadece portal gibi içerik siteleri yapan birisine, ürün tanıtımı içeren çok fazla görsel içeren bir iş verdiğinizde çıkan tasarım oldukça kötü olacaktır. O yüzden şuan mesela bana gelen işler arasında daha önce yapmadığım tarzda bir web site projesi gelirse benim için önemli bir aşama oluyor özenle yapılır o iş :)

.

Hala günde 15 - 16 saat PC başında oturup tasarım yapıyorum bol zaman sabır ve uğraş.Ben 6 - 7 yılda bu kadar gelitşirebildim kendimi daha iyi olabilirdim ama bunada şükür :)

Kolay gelsin.

Temmuz 2012

Gökhan Şeker  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tasarımcı - Müşteri İlişkileri

Mark W. Lewis tasarımcılara en çok söylenen 10 yalanı paylaşmış. Bu maddelerden en az bir yada bir kaçı eminizki başınıza gelmiştir.

Özellikle Freelance işlere yeni başlayanlar bu maddeleri çok dikkatli okusunlar çünkü sürekli karşılarına çıkacak!

1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim!

Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez.

Bir tesisat ustasına "Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monte et, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!" dediğinizi hayal edebiliyoırmusunuz ?

Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır.

2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz!

Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu bir tuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işler devam eder.

Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olması durumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç bir zaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli.

3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır!

En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, size vereceği yanıt, "İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu size bedavayamı yapmam gerek?" olacaktır.

Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır.

Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir.

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.”

Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.

Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.

Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.

Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın !

5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz!

Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o proje cansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyük hata olacaktır.

2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgili olarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlu kişi sizin adınızı bile duymamış olabilir!

6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ?

Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takım elbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart.

Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş.

Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder!

Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizin yapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihini bekleyesenizki.

Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabul edildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü bir bekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarında ortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir.

8- Senden önceki şu kadara yapmıştı…

Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmış olsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi.

Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiç ilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bu piyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektör değiştireceklerdir.

9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar

İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor.

Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsa sizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunu onların anladığından emin olun.

İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın.

10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım!

Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralarda olduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olun göründüğünden çok daha kötü durumdadırlar.

Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin.

İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddelik listedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğuna rastladınız bile.

Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şu anlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricinde daha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası.

Zaman zaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenler için tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yeni başlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbest çalışanlar için.

Temmuz 2012

Gökhan ŞekerBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Temmuz 2012

Gökhan ŞekerHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Temmuz 2012

Gökhan Şeker bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım kodu kısa mı yoksa anlaşılır mı olmalıdır?

Bence hepsinden önemli olan okunabilir kod yazmak daha önemlidir. Özellikle değişkenlere verilen isimler, İngilizce isim vericem diye uğraşıp çok anlamsız değişkenler olacağına, Türkçe karakter kullanmadan Türkçe isim verin, tabi yabancı dil bilen takım arkadaşınız yok ise :) Yoksa bir başkası sizin kodunuzu okumakta çok zorlanıyor ve o kodu çözmek için çok uğraşılıyor. Kısalık, uzunluk konusunda da az sözle çok şey anlatmak her zaman daha iyidir diye düşünüyorum (tabi mümkün olduğu durumlarda).
Temmuz 2012

Gökhan ŞekerŞebnem Avşar kişisini takip etmeye başladı

Şebnem Avşar, Hukuk Öğrencisi, @sebnemavsar

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1945 Kişi   167 Soru

Mobil Uygulama Geliştirme

119 Kişi   36 Soru

Web Developer

59 Kişi   11 Soru

Programlama

812 Kişi   232 Soru

Phyton

167 Kişi   9 Soru

Web Tasarım

1233 Kişi   215 Soru

Firma İsimleri

2 Kişi   2 Soru