Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görkem Göğebakan, 

Ekonomi Bölümü Öğrencisi

Ekonomi Bölümü Öğrencisi Görkem Göğebakan inploid.com'da 20 soru sordu, 9 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Mart 2015

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

Önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak teknolojiler neler olabilir?

3 Boyutlu Yazıcı: Hızlı prototipleme olarak bilinen bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı gerçek bir objeye dönüştürülür. 3 boyutlu sayısal model STL formatına dönüştürülür ve 3D yazıcıya gönderilir. 3D yazıcı katman katman inşa ederek gerçek objeyi oluşturur.


3D yazıcıların en çok kullanım alanı bulduğu sektörlerden biri Medikaldir. Özellikle cerrahlar ameliyat öncesi hastaya uygulayacakları prosedürü tam olarak kavrayabilmek için organ modellerini kullanırlar.

Bir diğer kullanım alanı ise tabi ki tasarımdır. Kavramsal tasarım aşamasında tasarımcının parçayı ya da ürünü daha kolay algılayabilmesi için 3D yazıcılar ile üretilmiş bir modeli kullanılır.

Bunların dışında kuyumculuk, havacılık, sanat, mimari, moda tasarım, ve iç mimari gibi bir çok alanda da kendine yer bulmaktadır.


3 Boyutlu olarak modelleyebildiğiniz her şeyi plastik,seramik, metal ve hatta çikolata malzemeden üretebilirsiniz. .

Mart 2015

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

Önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak teknolojiler neler olabilir?

3D aut hologram tv in . Sanırım önümüzdeki beş yılın flash gelişmesi bu olabilir . Statik elektrikle yada kinetik enerjiyle şarj edilebilir piller de yolda. Ayakkabınızla enerji depolama gibi bir lüksü düşünsenize. Bu arada hologram görüntülerin cep telefonları ila yapılabilme ihtimali IBM tarafından düşünülen ve üzerinde çalışılan bir projeymiş. Tabii 3D yazıcılar da çok heyecan verici .
Nisan 2014

Görkem Göğebakan bir yanıt verdi.

Euro üzerindeki hareketler neye bağlıdır?

Euro tl kuru mu ? Euro dolar mı...
eur tl: tcmb, amb
Şubat 2014

Görkem GöğebakanSeda Akyol kişisini takip etmeye başladı

Seda Akyol, Bütçe Uzmanı, @multiseda

Asla harcadığın zamanı nasıl harcadığını dusunerek vakit harcama ;)

Ocak 2014

Görkem Göğebakan bir yanıta alt yorum yaptı

Ekonomik krizin trilyon çeşidi var sizinki belki de en klişe olanı. Benim görüşlerimi sorarsanız Yunanistan üretmeden tükettiği için, yanlış yerlere para yatırdığı için, yöneticileri çaldığı için, ekonomik rakamları yanlış gösterdiği için krizdedir.
Ekonomik kriz dediğimiz olgu, devletlerin kendi paralarını kendileri basmayıp, Merkez bankası denen özel tefeci şirketlerden faizle borçlandıkları paraların faiz kısımları hiç basılmadığından dolayı hiç var olmayan bu paranın ödenememe durumudur. Parasını kendi basmayan hiç bir ülke ekonomik krizden kurtulamaz. Buna Yunanistan da, Türkiye de, Amerika da dahildir. Ülkeler merkez bankalarından aldıkları borç paraları harcarken geçici bir refah havası yaşarlar ve halklar da bunu iyiye gidiş olarak yorumlar. Bu borçların en küçük taksidi yeni alacakları borçtan fazla olduğunda oyun biter ve parayı bulamama oyunu başlar. Yunanistan, AB'den borç alma sıkıntısı çektiği günlerde delice bir laf edip; borç vermez iseniz Drahmi'ye geri dönerim demişti. Ama AB bu tehdidi görüp hemen borcu hazırlamıştı. Yunanistan o gün tarihinin hatasını yapmıştı. Eğer borç aramayı bırakıp Drahmi'ye geri dönseydi, bugün süper ekonomi olabilrdi. Çünlü Drahmi'ye geri döndüğünde parayı merkez bankasından borçlanmayı bırakıp kendi basacaktı. Bugün itibariyle ABD'nin 17 Trilyon$ borcu var. Kime? Adına merkez bankası dedikleri yahudilere ait olan FED'e... Yunanistan'ın borcu 564 Milyar$'dır. Türkiye'nin borcu ise 1Trilyon TL'dir. Yani eski tabirle 1 KentrilyonTL'dir. Türk Lirasından 6 sıfırın neden atıldığı şimdi daha iyi anlaşılır umarım. 1 Kentrilyon borcun halkın gözünü korkutmaması için. Tamamen algı yönetimi.
Aralık 2013

Görkem Göğebakan bir yanıt verdi.

Ekonomik sıkıntı aile problemlerine yol açabilir mi?

Aile üyelerinin iradesine bağlı olarak değişir ve çoğu zaman açar. Bu temel bir sorundur, yaşamak, iyi yaşamak, standartlarını düşürmek zorunda kalarak yaşamak...
Aralık 2013

Görkem Göğebakan bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Görkem Göğebakan bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Görkem Göğebakan bir yanıt verdi.

Borsanın önümüzdeki günlerdeki seyri ne olacak?

Fed para sıkılaştırması an meselesi, Avrupa'da işler yoluna girmeye başladı, cari açık riski büyüyor, borsa düşecek. 75000 altına düşmese de 80000ler hayal artık.
Haziran 2013

Görkem Göğebakan bir yanıta alt yorum yaptı

(: çok haklısınız.
Olmasın
Haziran 2013

Görkem Göğebakan bir yanıta alt yorum yaptı

Peki neden?
Olmasın
Haziran 2013

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

  • Erkek arkadaşının yanında etrafa bakmasına
  • İyi niyetin suistimal edilmesine
  • Aslında hiçbir şey olmadığı halde bilmişlik taslayanlara
  • Kadına gücü yeten aciz insanlara
  • Çocuk istismarlarına
  • ...
vs. vs okadar çok ki yazsam okumaktan sıkılırsın
Haziran 2013

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

Üniversitede birisiyle sevgili olmak gerekli mi, vazgeçilmez mi, olmasa daha mı iyi?

Üniversite hayatında sevgilin olması gerektiğini düşünmekteyim. Bunun en önemli katkısı ise tecrübe kazanman olacaktır. Tecrübe olmazsa,gerçekten sevdiğin biriyle beraber olman zorlaşacaktır zira çok fazla hata yapacaksındır. Bundan başka olarak yanında varolan bir sevgili sosyalleşmene,daha farklı ortamlara girip çıkmana yardımcı olacaktır.Unutma o sadece sevgili değil,en iyi arkadaştır da.Fakat aynı arkadaş ortamından veya amfiden bir sevgili edinmek pek olumlu sonuç doğurmamakta,arkadaş ortamları dağılmaktadır.
Haziran 2013

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

Üniversitede birisiyle sevgili olmak gerekli mi, vazgeçilmez mi, olmasa daha mı iyi?

Çokta gerekli bir şey değil hani illa sevgilim olsun diye yapacaksan biriyle çıkmak pek hoş değil, sevgili olurken ileride evlenecekmiş gibi düşünmek gerekir çünkü herşeyini onunla paylaşıyorsunuz,çok anılarınız oluyor ve en önemlisi bağlanıyorsunuz bırakmak istemiyorsunuz.
Haziran 2013

Görkem GöğebakanDevrim Güren kişisini takip etmeye başladı

Devrim Güren, Psikiyatr, @devrimguren

Sherlock neyin kafasında hep çözmek isteyen bir emekli psikiyatr...

Haziran 2013

Görkem GöğebakanTolga Özfidan kişisini takip etmeye başladı

Tolga Özfidan, İş Ve Meslek Danışmanı, @tolgaozfidan

Haziran 2013

Görkem Göğebakan bu yanıtı beğendi:

Strong Analytical Skills ne demektir?

İşverenler çalışanlarında sadece bir özellik olsun istemezler. "Karşılaştığı sorunlara hızlı ve mantıklı çözüm üretebilen", " İletişim becerileri kuvvetli", "Takım çalışmasına yatkın", "Sorumluluk alabilen" gibi işverene daha çok para kazandıracak becerilerin de kişilerde olmalarını bekler. Kısaca " analitik düşünce becerisine sahip" başlığı altında toplanan özellikteki kişilerin işe girme şansları diğerlerine göre daha fazladır.
Kişide var olup olmadığı çeşitli iş görüşmesi teknikleri ile ölçülebilir. Bunlardan başlıcaları şöyledir:
Role Play: Kişiye verilecek örnek bir senaryo doğrultusunda, nasıl davranışlarda bulunacağı ölçülür.
Baskılı Görüşme: Amacı, kişinin beklenmeyen bir durumda nasıl davrandığını, dengesini nasıl koruduğunu, kendini nasıl kontrol ettiğini ve uyum sağlama yeteneğini ölçmektir. Hatta bazı görüşmelerde, görüşmeyi yapan kişi, sizi sinirlendirici, kırıcı şekilde de konuşabilir. Bu tamamen sizin bu durumda nasıl davranacağınızı ölçme amacıyla yapılan bir konuşmadır.
Analitik düşünme becerilerinizi geliştirmek için bol bol beyin cimnastiği, bol bol iletişim kurma, insanlara kendinizi ifade etmeye çalışma egzersizleri yapabilirsiniz.
Daha Fazla