Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Strong Analytical Skills ne demektir?

İşverenler çalışanlarında sadece bir özellik olsun istemezler. "Karşılaştığı sorunlara hızlı ve mantıklı çözüm üretebilen", " İletişim becerileri kuvvetli", "Takım çalışmasına yatkın", "Sorumluluk alabilen" gibi işverene daha çok para kazandıracak becerilerin de kişilerde olmalarını bekler. Kısaca " analitik düşünce becerisine sahip" başlığı altında toplanan özellikteki kişilerin işe girme şansları diğerlerine göre daha fazladır.
Kişide var olup olmadığı çeşitli iş görüşmesi teknikleri ile ölçülebilir. Bunlardan başlıcaları şöyledir:
Role Play: Kişiye verilecek örnek bir senaryo doğrultusunda, nasıl davranışlarda bulunacağı ölçülür.
Baskılı Görüşme: Amacı, kişinin beklenmeyen bir durumda nasıl davrandığını, dengesini nasıl koruduğunu, kendini nasıl kontrol ettiğini ve uyum sağlama yeteneğini ölçmektir. Hatta bazı görüşmelerde, görüşmeyi yapan kişi, sizi sinirlendirici, kırıcı şekilde de konuşabilir. Bu tamamen sizin bu durumda nasıl davranacağınızı ölçme amacıyla yapılan bir konuşmadır.
Analitik düşünme becerilerinizi geliştirmek için bol bol beyin cimnastiği, bol bol iletişim kurma, insanlara kendinizi ifade etmeye çalışma egzersizleri yapabilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Amerika ya da Avustralya'da staj yapmak için neler yapmak gerekir?

AIESEC araciligiyla gidebilirsin.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Emlakçıyla pazarlık teknikleri, % kaç indirim sağlayabilirsiniz?

Emlakçı kiraya verirse, para kazanır. Sen de kiralamak istiyorsan eğer, emlakçıya evi çok beğendiğini belli etme. Şöyle demeni tavsiye ederim; "Ev güzel ancak bütçemi aşmakta. 1.000 TL'ye ev sahibi verirse tutabilirim. Size de ancak 800 TL verebilirim. "

Tutmazsa, aramaya devam : -)

Ağaçtaki 3 kuştan eldeki 1 kuş yeğdir. Emlakçı size daireyi kiralarsa para kazanabileceğini unutmayın derim.
 • 4 Yanıt
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Real Case, Study Case nedir?

Real Case şirketin gerçekten tecrübe ettiği vaka, Sudy Case ise örnek vaka çalışmasıdır. Bunlara, şirket raporlarına ve değerlendirmelerine ulaşmak için ticaret odalarından ya da iş adamları derneklerinden destek alınabilir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Eve çıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Önemli olan eve çıkmak değil, ev arkadaşlarınla iyi geçinebilmektir. Öyle veya böyle hem evi bulursunuz hem de eşyayı ayarlarsınız... ama ev ahalisi ile bir aile gibi yaşayabilecek olgunluğa sahip olmalısınız.. Başka şehirlerden gelen ev arkadaşlarınızın farklı aile yapısı ve kültüre sahip olduğunu unutmamalısınız. Arkadaşlarınızın davranışlarına hoş görü ile yaklaşma hassasiyetini gösteremeyecekseniz hiç çıkmamalısınız. Yemek yapmak ve bulaşık yıkamak ilk başlarda keyifli gibi dursa da sonradan başa bela olabilir. Ev bulma ve eşya konusuna gelince, en doğru zaman mayıs ve haziran aylarıdır. Okuduğunuz üniversitenin sosyal paylaşım sitelerindeki öğrenci sayfalarını takip etmek ve yeni mezun olacak öğrencilerin hazır dayalı döşeli ev ve eşya ilanlarını değerlendirmek sizin için faydalı olacaktır.
 • 4 Yanıt
Mayıs 2013

Görkem Göğebakan

Üniversitede birisiyle sevgili olmak gerekli mi, vazgeçilmez mi, olmasa daha mı iyi?

Duygusal ilişkilerin kalıplara sokulmasına karşı bir insanım. Hayatın bize neler getireceğini, kimin ne zaman karşımıza çıkacağını asla bilemeyiz. Doğru kişi bazen 5 yaşından beri tanıdığımız mahalledeki komşu kızı olur, bazen 50 yaşında parkta kuşlara yem atan bir bayan... Önemli olan kendi hayatımızı anlamlı kılacak şekilde hareket etmek, diğer bütün sorumluluklarımızı da düşünerek ama hislerimizle hareket etmek. Doğru insan olduğunu düşündüğümüz biri için kaç yaşında olursak olalım mutlu olmak ve mutlu etmek için gerekli özveriyi göstermek... Bazen olur, bazen olmaz, hayat bu sonuçta. Ama lise, iş hayatı, üniversite, neresi dersek diyelim, sırf yanında göstermelik birileri olsun diye, sosyal statüler yüzünden, birileri yakıştırdı diye, artık zamanı geldi olmak zorunda diye, tecrübe olsun diye vs birsürü şey yüzünden birilerinin yanımızda olması olayını kaldırıp çöpe atmak gerek bence...
 • 6 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Hayatta örnek aldığınız bir rol modeliniz var mı?

Sadece salatalık ya da domates yemek yerine güzel bir salata yapın. Kimse tek başına örnek alınacak derecede iyi değildir. O yüzden toplama yapmak lazım. Ustam şunun vizyonundan, bunun sabrından, şunun zekasından koy gibi.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Üniversiteli üniversite dışında nasıl sosyalleşebilir?

Felsefe, psikoloji, siyaset, tarih, kültür, edebiyat vs. üzerine bolca kitap okuyup okuduğu kitaplardan notlar almalı. Bu alanlarda konferans, seminer, toplantı, gösteri ve yürüyüşlere katılmalı. Görsel anlamda tiyatro ve sinemaya gitmelidir. Bilgi seviyesi yüksek insanlarla tartışmaya girmelidir. Güncel haberleri takip edip olayları analiz etmelidir. Hepsinden önemlisi önyargılarını kırmalıdır. Aksi halde olaylara objektif bir perspektiften bakmadıkça fayda sağlanacağını sanmıyorum.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

30 yaşından önce 500.000$ kazanmak mümkün mü?

Ben bunu gerçekleştirmiş biri olarak nasıl yaptığımı ayrıntılarıyla şu yazıda anlattım:

startupdoktoru.com/beni-neden-dinleyesi...

Özetle önerim, basit bir internet projesi fikrini düşük maliyetle hayata geçirip, elde edilecek kazancı bir sonrakine aktara aktara projeleri gittikçe büyütmek.

Tam da 30 yaşındayken bu projeleri tamamlayıp, yazılım şirketimi kurdum.
 • 6 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

İşletme-Ekonomi öğrencisi 2. sınıf yazını nasıl geçirmeli?

Herkesin aksine, ben bankada çalışma derim. Zaten 2.sınıf olduğun için seni almayacaklardır da. Ben bankada yaptım stajımı, bilgisayar mühendisi olarak, rahattım, iyi bir de ücret aldım ki hani mezunlar o ücrete iş bulamıyor diyebilirim ancak başka bölümlerden gelen stajerlere arşivde dosya arama, getir götür işleri yaptırıyorlar. Yani yapacağın amelelikten başka birşey olmaz.

Nacizane tavsiyem, tatilinin tadını çıkarman, kendini geliştirecek sertifika ve eğitim programlarına katılman ki çoğu şehirde artık ücretsiz mesleki kurslar var, bunlar senin mezun olduktan sonraki iş başvurularında faydalı olacaktır. İllaki çalışmak istiyorum dersen de, bir otel ile görüş derim. Hem yabancı dilini kullanma fırsatın olur, hem insanlara olan sabrın artar, hemde bir otelin nasıl idare edildiğini yakından görmüş olursun.
 • 4 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Hisseler neyi gösterir? Neden değer kazanır? Neye göre alınıp satılır?

Soru alabildiğine geniş olmuş :) Nereden başlamalı?

Hap haline getirmeye çalışacağım;

Temelde dışarıdan veya içeriden kaynak bulamayan şirketler, en son tercih edilen yöntemi kullanır, şirketin bir kısmını satar.(Tabi bu böyle olmamakta, birçok farklı nedenle şirketi halka arz ederler. Uzun vadeli bir borç gibidir, şirketin piyasa değeri oluşur ve bu değer ileride birçok alanda kullanılır, bir koruyucu kollayıcı otokontrol mekanizması oluşur,...)

Satarken o sektörün (daha önce o sektörden halka arz edilmişlerin ortak piyasa değeri) fiyat/kazanç oranı gibi bir gösterge vardır. Buna yakın birkaç metotla halka arzına karar verilen hisselerin fiyatı belirlenir. (Talep toplama yöntemi gibi) Amaç bu fiyatla halka bu hissenin satılması, kaynak yaratılması, yaratılan kaynakla şirkete yatırım yapılması, büyüme v.s. gibi sebeplerdir. Ancak bu fiyat konusu civcivlidir, prestijli olanı, halka arz fiyatının arzdan sonra aşırı düşmemesidir.

Halka arz edilen bu hisselerin bir kısmı durağanlaşır, bir kısmı ise takasbankta sürekli hareket halindedir. Sürekli dolaşımdaki hisse sayısı fazla olan hisselerde evet derinlik artar ancak hantallık da artar mesela.

Hisseler halka arz edilir, alınıp satılmaya başlar. Devasa bir meydan düşünün, 6 aylık bilançoda şirketin çok yüksek kar açıklayıp, fiyat/kazanç oranı gereği hisse başına düşen kardan fiyatın artacağını düşünenler alır, yeni çıkacak bir kanundan şirketin çok iyi etkileneceği ve sektörün lokomotifi olması nedeniyle uzun vadede çok büyük karlar elde edeceğini, emsal yabancı şirketlerin piyasa değerleri 10 kat iken 5 katta kalan bizim şirketin ileride çok yükseleceğine inananlar alır,

Yakında global piyasaların bozulacağı, ekonomik krizin geleceğine, karların düşeceğine, bu hisseyi çok düşük fiyattan taşıyan çok kar etmiş büyük hisse sahiplerinin olduğuna ve onlar satınca hissenin bir daha asla bu fiyatı görmeyeceğine inananlar satar;

Velhasıl, borsa tamamen psikoloji ve sosyolojidir. Habere erken ve geç ulaşanlar, içeriden bilgi alanlar, fırsatı ve öngörüyü erken yakalayanlar geç yakalayanlar, yatırım mantığı ve vadesi farklı olan insanlar, bir dalga yaratır.

Bu da hep bir artış, hep bir azalış şeklinde dalgalar yapısını ortaya koyar.

Beklentiler alınır, gerçekler satılır. Ekonomide döngüler vardır, uygulanan para politikaları, savaşlar, seçimler zaman zaman belirli periyot uzunluğunda iyimserlik, ya da kötümserlik ortamı yaratır. Para ortamda dolaşır daha çok kazanmak ister, bu mantıkla tahvil ve faizler düşerse, diğer enstrümanlar gevşerse, para borsaya girer. Para borsaya alım yaparak girer. Her alım varolan satıcı kitlesinin nötrlenmesidir. Yani o hissenin düşeceğine inanan ve sürekli satış baskısı yapanların hissesini yeni giren para alır ve fiyat yükseltir, bu malını kaptıranlar daha yüsek bu fiyattan almaya ikna olamaz, (demiştik ya borsa psikolojidir diye, 10 kat gideceğine inansın, sattığı fiyatın 5 kademe üzerine hayatta almaz, küser:)

Giden trene bineceksin. Hisse fiyatı yeni giren para ile artınca, sağdan soldan bunu fark edenler de hisseye girer, ve her taze para girişi ile hisse bir hedefe yönlenir....

Alırken neye göre hissenin artıp-azalacağını tahmin edebiliriz; kriterlerimiz nelerdir?
Bu çok değişken cevapları olan bir soru, hangi dönemde piyasaya girdiğinizle alakalı herşey. Temel Analiz yapıp, bilanço verileri, yeni yatırımlar, şirketin yeni anlaşmaları gibi dataları analiz edip bir kazanç fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin A yabancı şirketi bizim B şirketine ortak olacak ve 4000 TL den hisse başı anlaşma sağlanmışsa, hisse şu an 3000 TL ise, bu haber duyulduğunda bir anda 3000 TL den 4000 TL ye gidecek demektir, zira ona 4000 TL reel olarak fiyat veren bir şirket vardır, besbelli ki bu fiyat ucuzdur,

Ya da teknik analiz yaparsınız.Hisselerde mal toplanırken her mal alan aldığını yukarıya satışa koyar ki, kalkıp fiyat itmesin, buna takoz derler, yeteri kadar malı toplamışsa, takozu kaldırır, hisse yürür. Bu Teknik analiz datasına baktığınızda, sıkışık bir yatayın bir anda kırılması, ve bütün RSİ Stoch MACD gibi değerlerin al vermesi demektir, yani mevzuyu fark etmenizi sağlar.

Şöyle ki, bütün hisseleri bu şekilde tek tek takip etmektense, MACD ı al verenleri bu diye bütün hisseleri tarayıp yakalarsınız, alırsınız, zira giden trene binilir:)

Ya da Elliott Analizi yapılır, bütün fiyat hareketleri, formasyonlar o hisseyi alıp satan insanların psikolojisini resmeder, daralan üçgenler, kırılan trendler, OBO veya TOBO gibi formasyonlar...bu her formasyonun oluşma durumları vardır, her sonraki formasyona ipucu verir, fiyat hedeflerini öngörmeyi sağlar, çok derin bir konudur...Resim yapmayı öğrenirsiniz, ama sadece bazıları ressam olabilir. Bu analizi global piyasalarla birlikte takip ederseniz, bir anda ne olup bittiğini fark eder hale gelirsiniz.
---------------------------------------------------------------------
Yani buraya kitap yazmak lazım:)

Şuradan başlayın, 388 sayfa,
hisse.net/forum/showthread.php?t=6707

Bu topikte birçok şey var, her yerde bulamazsınız, okunup, anlaşılıp, özümsenirse, bu konuya dair başka katılımlar sağlayabilirim. Ancak temel bir bilgi seviyesi gerekiyor.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Lumia 620 vs Desire X Hangi akıllı telefonu tercih etmeliyim, neden?

1 yıl Windows Phone kullandıktan sonra iPhone'a geçmiş olan birisi olarak şunu söylemek istiyorum:

Eğer amacınız telefonda zaman geçirmek, bol uygulama sahibi olup oyun oynamak ise Windows Phone için biraz daha vakit geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an marketinde yeterli uygulama yok.

Ama yok ben genelde maillerime bakarım, nadir oyun oynar, sadece çok yaygın olan uygulamaları kullanır (Facebook, Twitter vs) ve müzik dinlerim derseniz Windows Phone doğru bir alternatif olur.

Şarj konusunda kesin bir şey söylemek zor ama oyunun önemli olmadığını söylemişsiniz, bu durumda sadece müzik dinleyerek, Whatsapp kullanarak 1 gün rahat giderdi benim eski Omnia 7 telefonum ama tabi bunu Lumia 620'ye göre söylemek yanlış olur.

Windows Phone'ların özellikle sosyal ağlara ve Skydrive gibi uygulamalara entegre olması çok hoş bir durum.

Bir resim çektiğinizde direkt paylaşabiliyorsunuz.

Ben biraz Windows Phone'lar üzerine konuşmuş oldum, umarım yardımcı olabilmişimdir.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Başka bir üniversitede (lisans) misafir öğrenci nasıl olunur?

Farabi Değişim Programı'nı araştırın: farabi.yok.gov.tr
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Smart Casual nedir?

Resmiyetten ödün vermeden sportif görünümlü, günümüz iş hayatında çokça tercih edilen giyim tarzı. Genelde kanvas pantolon üstüne gömlek ve spor tipte ayakkabı kombinasyonları ile uygulanır. Yazları da polo yaka sade tişörtler de giyilebilir.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Biyokinezi deneyip başarılı olan var mı?

Çok başarılı oldum diyemem ama zaman zaman gözlerimdeki bozukluğu düzeltip düzgün görmeyi başarabiliyorum. Tamamen değiştiremedim ama sadece konsantre olabildiğim zamanlarda gözlüksüz veya lenssiz görebiliyorum, bir kaç dakikalığına da olsa.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Wall Street çalışanları neden sevilmez?

Banka kredilerini yasaklanan meyve olarak düşünün;)
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Corporate Finance nedir?

Kurumsal Finansman;
Bankalarda, hisse senedi ihracı, şirket birleşmeleri, danışmanlık ve özelleştirme alanlarında hizmet veren danışmanlık ve aracılık yapan bir departman.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Görkem Göğebakan

Finansal Modellemede C, C++ ve C# arasındaki fark nedir?

Finsansal modelleme derken büyük sayısal data yığınlarını işlemektense kastınız C/C++ doğru bir tercih olacaktır. İşi profesyonel seviyeye taşırsanız, mutlaka GPU computing'e ihtiyaç duyacaksınız. Bu noktada nVidia Cuda yardımınıza koşacaktır. nVidia'nın SDK'sı da C/C++ desteği olduğundan tekrardan bir dil öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca C bilen biri diğer dilleride daha kolaylıkla öğrenebilir. Öğrenme süresine gelecek olursak giriş seviyesinde bilgisi olan bir programcının C öğrenmesi en az 7 ayını alır. Üzerine C++'da eklersek 10 ay'ı geçer. Tabii bu dillerde uzmanlaşacak deneyim için ise yıllar gerekecektir.

Bir diğer alternatif Java'dır. Baştan Java ile başlayarak J2SE, J2ME, J2EE şeklinde de ilerleyebilirsiniz.

Şuan bir çok finans kuruluşu, banka ve iş kritik yazılım kullanan firmalar Java'yı tercih etmektedir.
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster