Bilmek istediğin her şeye ulaş

Göksel Kurtuluş,

Çevre Ve İş Güvenliği Uzmanı

Mezun olduktan sonra işini yapmak için almak zorunda olduğu bir ton belgeyi alan ama bunlar yetmez daha da al diyen bir devlete eksiksiz vergi ödeyen kişi, çevre mühendisi, iş güvenliği uzmanı, denetçi, kaliteci, çiçekçi, kahveci, gazozcu...

Aralık 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

İstanbul'a olan mesafeler hesaplanırken İstanbul'un hangi ilçesi baz alınır?

Trakya tarafindan grlislerde Topkapi baz alinir, hem surlarin baslangic noktasi hem de eskiden istanbul otobus terminalinin bulundugu yer olmasi sebebiyle.
Kasım 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Aslında bugün düşündüm ve mutluluğu çok büyük birşey olarak hayal ettiğimi anladım. Benim için üzüntü daha büyük bir korku olduğu için ne olursa üzülürüm sorusuna cevap bulabiliyorken ne olursa çok sevinirim diye düşündüğümde aklıma "evet, işte bu" diyebileceğim bir şey gelmedi ve o an anladım ki aslında ben genel olarak ufak tefek her şeyden mutlu oluyormuşum, tek sorun anlık mutluluğun değerini bilmeyişimmiş.
Kasım 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

inploid ile nasıl tanıştınız ?

Mine (@Minerva) tavsiye etti, başıma geldi hemen üye ol, her konuda salladığın fikirler havaya gitmesin dedi : )
Kasım 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

İş sağlığı uzmanlığının meslek olarak seçilmesinin nedenleri nelerdir?

  • Birçok mühendis için zorunluluktur, iş yeriniz veya yaptığınız iş tabiatı gereği sizi oraya yönlendirir.
  • Genel vasıflı işsizlik sorunu bu kadar rağbet görmesinin bir başka nedenidir.
  • Dillerde dolaşan ve eskiden gerçeklik payı olan "Çok para kazanıyorlar be" dedikodusu da oldukça büyük etkenlerdir.
Kasım 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Son çıkan iş güvenliği kanunu faydalı olacak mı? Türkiye'de yeteri kadar iş güvenliği uzmanı var mı?

Yeterli iş güvenliği uzmanı yok, var olanların da bu iş için yeterliliği nedir tartışılır. Bu kapsama kendimi de dahil ediyorum, C sınıfı belgesini alalı 1 sene olmadan sırf iş hayatında herhangi bir işte çalışıp SGK pirim gün sayım 1500'ü aştığı için B sınıfı olmaya hak kazanabileceğim. Önceki halinde hiç olmazsa çalıştığı sektörde 3 yıllık deneyim yeterli görülebilecekti, bu da o sektördeki tehlikelerin farkına varabilmek, önlemler için fikirler sunabilecek bilince erişmek için iyi olabilecek bir sistemdi. Geçiş süresi tanımadan tepeden inme şekilde hazırlanan bir kanun ve düzen oldu bu. Kağıt üzerinde kanun iyi görünüyor ancak uygulamaya gelince hem sektörler hem de iş güvenliği uzmanları çok hazırlıksız. Bu na karşılık maalesef devlet cezalar için oldukça hazırlıklı olacak. Hepimiz iş yerlerimizde varlığımızı korumak, daha iyi bir yaşam standardı için mecburen bu düzene uyuyoruz, uymaya zorlanıyoruz ama en ufak bir sorun olduğunda bize bu hakları verenler fazlasıyla geri alacaklar.

Çok derinlere girdim, son söz olarak; son çıkan kanun faydalı, bunu uygulayacak yeterli iş güvenliği uzmanı henüz yok ancak artan sınavlarla ve genişletilen kapsamla birlikte "nitelikli" olmasa da yeterli iş güvenliği uzmanı sayısına ulaşılacak. Önemli olan uygulanabilirliğidir ki burada çok büyük soru işaretleri var.
Kasım 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

İşiniz yorucu, yıpratıcı ve yoğun mu? Ne iş yapıyorsunuz?

Kalite, çevre ve iş güvenliği uzmanıyım.

Yorucu; bir sürü evrak işi yapmak zorunda kalıyorsunuz, hayatınız bir şeyleri sürekli kayıt altına almakla, revize etmekle geçiyor.

Yıpratıcı; yaptığınız iş şirkete genellikle para kazancı sağlamıyor, aksine bir çok önlem için para harcanmasına sebep oluyor. İş verenleri ikna etmeye çalışmak yıpratıcı. Çalışanlarda (özellikle Türkiye gibi "iş yürüsün de güvenlik, çevre olmasa da olur" mantığındaki bir ülkede) bilinç oluşturmak, bunun gerekliliğine inandırmak, alışkanlık haline getirmek yıpratıcı.

Yoğun; sürekli eğitim vermek, denetim yapmak, raporlar hazırlamak, düzeltici uygulamalar yapmak, yasal mevzuatı takip edip bunları bu düzene adapte etmek ve uygulamak yorucu.

Ama tüm bunlara rağmen insan ve çevreyi koruyabilmek için az da olsa bir şeyler yapabilmek keyif verici, tatmin edici.
Ağustos 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

BM (Birleşmiş Milletler) Balyoz davası tutuklamalarının keyfi olduğu kararına vardı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Bir ülke kendi iç işlerinde uluslararası hukuka aykırı tutum sergiliyorsa "bizim de üyesi" olduğumuz uluslararası örgütler devreye girecektir ayrıca taraf olduğunuz bir kuruluşun kararını hiçbir şekilde değerlendirmiyorsanız o kuruluşa üye olmanın da bir anlamı kalmamaktadır. Bu kuruluşlara ne kadar güvenirsiniz veya güvenmezsiniz bilemem (şahsen pek güvenmem) ancak işimize geldiği zaman hiçbir hakkımız olmadan biz başka ülkelerin iç işlerine karışmakta hak görürken, üyesi olduğumuz bir kuruluş istemediğimiz karara varınca tanımayız. İlginç bir ülke ve toplumuz bireyselde de aynı, devlet mertebesinde de.
Ağustos 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Geri dönüşebilen maddeler nelerdir?

Devrim Güren (@devrimguren)'nin paylaştığı bilgiler genel anlamda doğru olmakla birlikte birkaç alt detay vermek istedim.
Öncelikle Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım kavramları arasındaki farklardan bahsetmek isterim;
Geri Dönüşüm: Atık maddelerin çeşitli fiziksel işlemlerden geçirildikten sonra tekrar benzer veya farklı bir amaçla kullanıma hazır hale getirilmesine geri dönüşüm denir. Örn; Cam şişelerin eritilerek tekrar şişe, kavanoz veya süs eşyası yapılması, Plastiklerin kırılıp granül haline getirilerek tekrar plastik materyallerin yapımı, Alümünyumun ısıl işlem sonrasında külçeler haline getirilmesi ve bu külçelerin alümünyum materyali yapımında kullanılması gibi.
Geri Kazanım: Atık maddelerin fiziksel işlemlerin yanında farklı işlemlere de tabi tutularak maddenin farklı amaçlar için kullanılabilecek formlara, maddelere dönüştürülmesi. Örn; Madeni atık yağların çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanımı, tıbbi atıkların yakılarak enerji geri kazanımı vb.
Günlük hayatımızda geri dönüşümü mümkün olan ve bizim de buna katkıda bulunabileceğimiz ambalaj atıklarından hangilerinin geri dönüştürülebilir olduğunu üzerinde bulunan, artık hepimizin bildiği birbirini takip eden ve üçgen şeklinde kapanan üç adet ok ile anlayabiliyoruz. Bunların içinde veya altında yazan numaralar ve kısaltmalar maddenin türünü işaret eder (Alüminyum: 41, ALU; Polipropilen (bir plastik çeşidi): 05, PP gibi).
Ambalaj olmayan ancak özellikle endüstride üretimden kaynaklanan atıkların geri dönüşümü oldukça fazladır (Demir, alüminyum, plastik çeşitleri, ahşap gibi).
Bir de geri dönüşümü/kazanımı mümkün olan ancak pazar bulamadığı veya maliyeti fazla olduğu için ülkemizde geri dönüşümü/kazanımı gerçekleştirilemeyen maddeler vardır. Bunlardan bazıları;
Piller; Özellikle şarj edilebilir piller yurt dışında geri kazanılabilmektedirler, geri kazanılamayanlar da nihai olarak depolanırlar (beton havuzlar içerisinde gömülürler). Türkiye'de TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği) tarafından toplanan atık pillerin geri kazanımı mümkün olanları son 1-2 seneye kadar yurt dışına gönderilmekteydi ancak astarı yüzünden pahalı geldiği için artık ülkemizde depolanmaktadır (merak etmeyin sızdırmaz beton havuzlarda depolanıyor :) ).
Hafriyat ve İnşaat Atıkları; Günümüzdeki en büyük sorunlardan birisidir, inşaatın bu kadar çok olduğu bir coğrafyada bu atıkları değerlendirememek büyük bir kayıp ancak bununla ilgili çalışmalar yapılmakta, zamanla pazarın maddi kazanç getirmesi olası olduğunda bunların da geri dönüşümü sağlanacaktır. Şu anda hafriyat döküm sahalarına, kaçak olarak boş bulunan herhangi bir yere veya gelişme projesi adı altında dolgu malzemesi olarak denizlerimize dökülmektedir.
Devrim Güren (@devrimguren)'nin belirttiklerine ek olarak Bitkisel Atık Yağlar'ından (kızartma yağları) bahsedebilirim. Kızartma yağlarından biyo yakıt yapılmaktadır. Kızartma yaptıktan sonra attığınız yağları lavaboya dökmek yerine soğutup pet şişede toplayıp, toplama noktalarına bırakabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığî'nın bu konuda egellilere de desteği içeren atık yağ toplama kampanyası katılabilirsiniz (bilgi için: temizcevreengelsizhayat.org/index.html) veya bu yağları ücretsiz olarak toplayan firmalara teslim edebilirsiniz. Bu konuda bilgi edinmek için 444 9 924 nolu bakanlık hattını arayabilirsiniz.
Ağustos 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Bir mühendis için CV'ye mutlaka yazılması gereken özellikler nelerdir?

Eğer mühendis diye ayırıyorsanız, diğer meslek gruplarından farklı olarak bildiğiniz çizim, hesap vb. programlar yer almalı mutlaka, alınan sertifika ve eğitimler ve sosyal yönünüzün de sağlam olduğunu göstermek için üye olunan dernek, kulüp vb. şeyler de eklenebilir. Onun dışında tüm CV lerde yabancı dil bilgisi, önceden yapılan çalışmalar açıklamalarıyla yer almalıdır.
Ağustos 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için gerekli olan şartlar ve yapılması gerekenler nelerdir?

İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı ifade eder.
Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını ifade eder.

Yukarıdaki niteliklere sahip kişiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın (ÇSGB) yetkilendirdiği eğitim kurumlarından 180 saatlik eğitim aldıktan sonra yine ÇSGB'nin düzenlediği sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavdan 70 puan ve üstü alan adaylar C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi almaya hak kazanırlar. Sınavdan geçemeyen adayların bir kez daha sınava girme hakkı bulunmaktadır. 2 kez de başarısız olan adaylar bir kez daha 180 saatlik eğitim almak zorundadır.

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları veya teknik elemanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilir.
3 yıl süresince C sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yaptığını belgeleyen kişiler, B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanırlar.

4 yıl süresince B sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yaptığını belgeleyen kişiler, A sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanırlar.

A sınıfı uzmanlık belgesine sahip kişiler 5 yılda bir yetkilendirilmiş kuruluşların düzenlediği bilgi tazeleme eğitimine katılırlar. Bu eğitim sonunda sınav yapılmaz.

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Çok tehlikeli, Tehlikeli ve Az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Tehlikeli ve Az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Sadece az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
Son düzenlemeye göre; SGK ya ödenmiş prim gün sayısı Bakanlıkça belirlenen günü dolduran İş Güvenliği Uzmanları bir üst sınıfın belgesini alabilmek için 1 yıl içerisinde Bakanlığın düzenleyeceği sınavlara girerek belgelerini bir üst sınıfa yükseltebilirler.
Ağustos 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Yabancı dili olan ve ilerletmek isteyen üniversite öğrencileri ne tarz işlerde çalışmalı?

Şimdi öğrenciyken tam zamanlı bir işte çalışmak çok zor, tecrübe ve diploma eksiği sebebi ile kendi bölümünüze ait bir işte çalışmak da kolay değil bir de bu iş yabancı dilinizi kullanabileceğiniz bir iş olacak ki, işsizliğin bu kadar sorun haline geldiği bir zamanda, çok zor.
Uluslararası kongre ve fuarlarda çalışmak üzere insan kaynağı sağlayan firmalar var. Bunlar organizasyon düzenleyen firmalara çoğunluğu üniversite öğrencisinden oluşan eleman desteği veriyor.

Bu işlerde neler yapılıyor;
- Firma standlarında görev almak
- Seminer salonlarında görev almak (katılımcılar ile otel/kongre salonu çalışanları arasında iletişimi sağlamak, konuşmacılara mikrofon tutmak, prezentasyon slaytları ile ilgili destek vermek)
- Danışma ve kayıt desklerinde görev almak
- Özel toplantı ve yemeklerde organizasyon şirketinin sağ kolu olmak
gibi ilk etapta eften püften görünse de kişisel gelişime çok katkısı olacak işler.
Ben üniversite hayatım boyunca böyle işlerde çalıştım, öğrenci olarak güzel para kazandım, İngilizce pratik yapmak açısında çok fırsat buldum (Profesörler, iş adamları vb. kişilerle sohbet fırsatları oluyor), network genişletme fırsatı oluyor, bazı kişiler iş fırsatı yakalayabiliyor, çok sayıda sunum izlediğim için ve gerçekten profesyonel sunumlar ve sunan kişiler gördüm ki bunun faydasını iş hayatında çok gördüm.

Sonuç olarak, öğrenciyken sosyalleşebileceğiniz işleri yapmaya çalışın ve işin kolay-zor, kaliteli-kalitesiz görünmesine bakmayın, bu süreçte hiç faydası olmayacağını düşündüğünüz işlerin bile mutlaka faydasını görürsünüz.
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

inploid sayesinde edindiginiz bilgileri ya da faydalı bulduğunuz içerikleri Facebook, Twitter, MSN veya diğer sosyal ağlarda link vererek paylaşıyor musunuz?

Youtube'dan inploid tanıtım videolarını buldum ve hem Facebook hem de Twitter dan paylaşıyorum. Sonuçta inploid üyelerinden beslenen bir site , dolayısıyla ne kadar çok üye o kadar fazla paylaşım ve bilgi demektir.
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Tüpraş'a Maliye ekipleri tarafından yapılan baskını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Danışıklı dövüşün bir parçasıdır. Türk ekonomisine bu kadar güç sağlayan bir şirketi batırmaktan ziyade daha küçük olan muhaliflere gözdağı verme girişimidir ki, başarılı da olmaktadırlar. Kapitalist yönetim en büyük kaynaklarını bu şekilde kolayca kurutamayacaktır, ayrıca ülkenin sermayesinin büyük kısmını elinde bulunduran bir grubu da bitirmek işlerine gelmeyecektir. Amaç tamamıyla korku politikasını tüm kulvarlarda halka ve sermaye patronların yaymaktır.
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

En güzel aşk şarkıları nelerdir?

İsmi ile müsemma L.O.V.E. - Nat King Cole

gerçi benim tercihim kızının yorumudur - Natalie Cole
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Sosyal medya çalışanların verimliliğini düşürüyor mu?

Şu an işyerindeki sorunları çözmek yerine burada soru yanıtlamayı tercih ediyorsam; evet verimlilik sanırım düşüyor biraz :)
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Yeni mezun bir C sınıfı iş güvenliği mühendisinin alması gereken yahut Türkiye ortalamasında aldığı aylık ücret ne kadardır?

Etrafımdan aldıyım duyumlara göre 2000 TL den başlayan ücretler söz konusu. Tecrübeye göre maaş yükseliyor tabi. Ancak son zamanlarda İş Güvenliği Uzmanı sayısı artışı OSGB firmalarının sayısındaki artış sebebi ile - her ne kadar ihtiyacı olan işyeri sayısında artış fazla olsa da - rekabet dolayısıyla kendi kendimize fiyatların düşme tehlikesi söz konusu. Daha önce Çevre Danışmanlık firmalarında bu sorun görüldü, önceleri 2000 TL den aza danışmanlık yapmayan firmaların sayılarının artması sebebiyle şu an 100 - 200 TL ye hatta analiz hizmeti veriyorsa bunun yanında ücretsiz olarak bile danışmanlık yapmaya başladı. Tabi ibu firmalar fiyat düşürdükçe az kazanacak, buna bağlı olarak da İş Güvenliği Uzmanı maaşları düşüşe geçecektir. Bizdeki rekabetçi piyasa mantığı maalesef böyle işliyor.
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Yaya kaldırımı unutulmuş Taksim yayalaştırma projesinde iptal edilen yürütmeyi durdurma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından bu konu ile ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Taksim Yayalaştırma Projesi ile Gezi Parkı’na “Topçu Kışlası” görünümlü AVM yapılmasının önünü açan 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarıdır.
Koruma Bölge Kurulu bu plana dayanarak yapılmak istenen “Topçu Kışlası” projesini ret etmiş, Yüksek kurul ise Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak bu kararı ret ederek kışlanın yapılmasının önünü açmıştı.
Gezi Parkı güzelleştirme Derneğinin açmış olduğu dava bu karara yönelikti ve mahkeme bu kararı bozmuştu. Bölge Mahkemesinin Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak almış olduğu karar
bu karara yöneliktir.
Topçu kışlasının yapılmasının önünü açan 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarına Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası tarafından 1. İdare Mahkemesi’nde dava açılmış ve açılan davada yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Bu karar durduğu sürece, yani Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak yeni bir karar alınmadığı sürece bu mahkeme kararının hükmü yoktur. Aslında plana yönelik yürütmeyi durdurma kararı varken bu kararı alması normal değildir. Ülkemizde ikinci 12 eylülden sonra yargı büyük oranda siyasallaşmışken normal bir karar beklememeliyiz ve yargı kararlarına fazla bel bağlamamalıyız.

Kısaca 1. İdare mahkemesinin kararı durduğu sürece inşaat yapılamaz. Yapılan her türlü inşaat faaliyeti suçtur.
Mimarlar Odası ilgililer hakkında bu nedenle suç duyurusunda bulunmuştur.

C. Sami Yılmaztürk


TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Yönetim Kurulu Sekreter ÜyesiKaynak: mimarist.org/gundem/3199-gezi-parki-na-c...
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Lana Del Rey'i nasıl buluyorsunuz? Sizce nasıl bir sanatçı?

Şarkılarında kullandığı iki farklı tondaki sesi -off to the races ve summertime sadness şarkılarındaki gibi- (müzikal terimi olarak nedir bilemiyorum) çok etkileyici. Normalde şarkı sözlerine çok takılmam ancak gerçekten iyi bir söz yazarı aynı zamanda. Metropol insanını direkt kalbinden vuran sözler ve müzik üzerine Lana'nın büyülü sesi mükemmel.
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş bir yanıt verdi.

Dikey geçiş nedir? Nasıl yapılır?

2 yıllık bir yüksek öğretim kurumundan, 4 yıllık yüksek öğretim kurumuna geçiştir. İki yıllık yükseköğrenimini tamamlamış kişiler Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girerek aldıkları puan ile kontenjan açan üniversitelerden tercih yaparlar. Bu tercihteki kriter seçeceğiniz bölümün bitirdiğiniz bölüm ile alakalı olmasıdır. Örneğin; 2 yıllık kimya bölümü mezunu biri DGS ile 4 yıllık kimya bölümü, kimya mühendisliği, çevre mühendisliği gibi bölümleri seçebilir.

4 yıllık üniversiteye geçiş yapan öğrenciler "intibak" adı ile anılır. 2 yıllık öğrenimi süresince gördüğü derslerin bazılarından muaf tutularak dersler almaya başlar. Eskiden, geçiş yaptıktan sonraki ilk iki yıl hiç ders bırakmamaları gerekiyordu, aksi halde okuldan atılırlardı (bizim okulda böyle atılan kişiler olmuştu), bu sebeple işleri oldukça zordu ancak sanırım son yıllarda bu kural kaldırıldı.

Eğer bölümleri ile çok yakın bir bölüme geçiş yaparlarsa çok başarılı olduklarını kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler