Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Teknikerliği Öğrencisi Gürkan Karataş inploid.com'da 47 soru sordu, 15 soru yanıtladı ve 11 takipçisi var.

Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

1930'lu yıllarda Faşizmin yükselmesini nasıl açıklarsınız?

Ben 1930'larda faşizmin yükselmesini 1. Dünya Savaşı ve Fransız İhtilali'nin etkisine bağlıyorum. Dikkat edilirse 1. Dünya Savaşından zararlı çıkan iki ülke Almanya ve İtalya'da faşizm yükselmiştir. Önderimiz Kemal Atatürk ta o zamanlarda İtalya ve Almanya'da aşırı bir nefretin oluşacağını ve bunun yeni bir dünya savaşına yol açacağını tahmin etmişti. Nitekim tahmini de doğru çıkmış, anlaşmalarla özellikle Almanya'nın elinden alınan hakları Alman toplumunda radikal eğilimlere zemin hazırlamıştır. Bunun yanında Fransız İhtilali'nin etkisiyle milliyetçiliğin devam ettiği bu dönemde toplumlar bağımsızlık haklarını elde etmek ve eski güçlerine kavuşmak için yine radikal tutumlar sergilemişlerdir. Özellikle dünyadaki ilk yapılan büyük savaş toplumsal ve siyasi yaşamı büyük ölçüde etkileyerek sadece bu milletlerin değil tüm milletlerin dışarı karşı korumacı, daha milliyetçi anlayış geliştirmesine sebep olmuştur.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Kurban bayramıyla Cumhuriyet bayramının çakışması, Cumhuriyet bayramını arka plana iter mi?

Sosyolojik olarak düşünürsek iter. Çünkü halkın geneli dini değerlere daha çok önem veriyor. Dini bayramı kutlamayı önceliğe alır. Kimileri de çifte bayram yaşayabilir de tabi :)
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Maurice Sendak kimdir?

Kişiler
Tam adı Maurice Bernard Sendak olan Amerika'lı çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı Maurice Sendak, 85'inci doğum gününde Google tarafından unutulmadı ve bugün Google anasayfasını, Maurice Sendak için hazırlamış olduğu Doodle ile süsledi.
10 Haziran 1928 tarihinde dünyaya gözlerini açan ünlü çocuk edebiyatı yazarı Maurice Sendak, 8 Mayıs 2012 tarihinde gözlerini hayata kapamıştır. Aramızdan kısa sıra önce ayrılan Maurice Sendak için Google tarafından hazırlanan animasyon tadındaki Doodle'ı, Google anasayfası üzerinde izlemenizi tavsiye ederim.
1956 yılında Kenny's Windows adlı ilk resimli kitabı raflarda yayınlanan ünlü yazarın en tanınmış eseriyse 1963 yılında yayınlanan "Where the Wild Things Are" isimli çocuk kitabıdır ki kendisine en iyi resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kazandırmıştır.
İki kardeşin hasta olan annelerinin bakımını en iyi şekilde yapabilmek için çalışarak para kazanmaya çalıştıkları "Brundibar" adlı eseri yazarın en çok gurur duyduğu kitabıdır.Yaptığı çizimler ve yazdığı eserlerle çocuk edebiyatına çok şeyler kazandıran biri olan Maurice Sendak için Google tarafından gelen bu anlamlı Doodle gerçekten, Sendak'ın yaşamı boyunca çocuk edebiyatına kazandırdıklarına yakışır cinsten olmuş.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

SEVİYORUM!
Haziran 2013

Gürkan KarataşŞerife Güçlü kişisini takip etmeye başladı

Şerife Güçlü, Muhasebeci, @s3r1f3

Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Fazla uyumanın sebepleri neler olabilir?

Eğer 8 saatten fazla uyuyorsanız çok uyuyorsunuz demektir ve bunun altında pek çok faktörler vardır. Fazla uyumanın nedenleri:
 • Alkol alımında uykunuz daha uzun sürer. Uykunuz uzun sürer fakat vücudunuz dinlenmez. Bunun için uykudan önce alkolü önermiyoruz.
 • Depresyon hastaları da fazla uyur. Depresifliğini uykularıyla gidermek isterler fakat bu da zararlıdır. Bu durum aksine depresif eğilimi artırır.
 • Vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi, uykunun artmasına ve sürekli yorgunluk haline neden olabilir.
 • Hamilelerde, vücut ritmi ve hormonlarda olan değişim nedeniyle uyku süreleri artabilir. Bu doğaldır.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

İnşa edilmeden de mimarlık yapılabilir mi?

Mimari, yapıları ve fiziksel çevreyi aynı bağlamda değerlendirmek, tasarlamak ve inşa etmek bilimidir. Mimarlığın gereklerinden biri tanımda söylendiği gibi tasarının kağıt üstünde kalmayarak inşasını gerektirir. Nasıl ki bir ressam zihnindeki görüntüleri kağıda aktarıyorsa, bir şair kelimeleri özenle seçip bir metni sanata dönüştürüyorsa, bir heykeltıraş kaba bir taşı zarif bir figüre dönüştürüyorsa bir mimar da tasarılarını görüntüye dökmek mecburiyetindedir. Yoksa herkes sanat yapabilirdi.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Yatırım için nakit 1 milyon dolara sahip olsanız nereye yatırım yapardınız?

Tek bir yatırım için kullanmam. 100000'ini altın geri kalanı vadeli hesaba yatırırım. Aslında arsa tipi gayrimenkuller de iyi yatırım olabilir. Türkiye'de özellikle İstanbul'da.
Haziran 2013

Gürkan Karataş  bu yazıyı beğendi:

Windows 7/8'de Disk Bölme

İnternette birçok aramaya rağmen disk bölme konusunda özellikle yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı yazılar okuyoruz ve neticede disk bölümleme yarım kalıyor. Bugün size önereceğim bir programla bu işlemi bir iki tık ile halledebileceksiniz. Bu programı alet çantasında daima bulundurmanızı tavsiye ediyorum: MiniTool Partition
download.cnet.com/minitool-partition-wizard-home-edition/300...

Programı verdiğim adresten indirin ve dört aşamada işlemi gerçekleştirin.
 1. Kurduktan sonra programı açın. Resimde gördüğünüz gibi bilgisayarınızda var olan sürücüler ve kapasiteleri gösteriliyor. Bölmek istediğiniz diskin üstüne sağ tıklayın. Sonra Split seçeneğini tıklayın.Harddisk
 2. Karşınıza çıkan küçük pencerede oluşturacağımız bölümün boyutunu ortada bulunan ayracı kullanarak belirleyin. Ayracı farenizle tıklayarak var olan diskin boyutunu (ayracın sol tarafındaki bölümde) ve yeni oluşturulacak diskin boyutunu(ayracın sağ tarafındaki bölümde) görebilirsiniz.Harddisk
 3. Boyutlandırmayı yaptıktan sonra OK'a tıklayın. Karşınızda tekrar programın ana ekranı var. Programın menü çubuğunda Harddisk butonuna tıklayın.
 4. Butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkan pencereden Yes'i tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve başlatılırken disk bölümleme devreye girecek. Program her şeyi otomatik hallediyor. Yaklaşık 1 dakika bekledikten sonra bilgisayarınız açılacak ve yeni bölümünüz oluşturulmuş olacak.

Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Derin uykuyla yağmur arasında bir bağlantı var mıdır?

Bilindiği üzere yağmur sırasında borametrik basınç düşer. Borametrik basınç düştüğünde insan vücudu üstündeki yük normal iklim koşullarına göre daha hafif olduğu için uyumak için harcanılan güce olan ihtiyaç azalır. Bu durumda uyku daha derin ve dinlendirici olur. Bunun yanında konuya eskiden beri süregelen müzik terapi uygulamaları göz önüne alınarak yaklaşılmalıdır. Düşük frekanslı ses dalgaları içeren yağmur, rüzgar, kuş sesleri gibi doğal sesler insanın beyin dalgalarına yakın ses dalgaları ürettiği için dinlendirici etkiye sahiptir.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Atari kasetleri nasıl programlanır?

Programlama

Atari'de makine dilinden program yazabilmek için sahip olunması gereken temel bilgi 6502 assembler programlama bilgisidir. Bu temele sahip olunması durumunda aşılması gereken iki engel daha vardır:
 1. Assembler programı yazabilecek bir ortam bulmak.
 2. Atari'nin hazıfa yapısı ve donanımsal özelliklerini öğrenmek.
İlk madde için ihtiyacımız olan şey assemblerdan programlarımızı yazabileceğimiz bir editör veya derleyici. Atari üzerinde bu güne kadar bu amaçla en sık kullanılmış derleyici "Atari Assembler Editor" ya da kısaltılmış ismiyle "Atari ASM Edit" kartuşudur. 8 KB'lık bir ROM'a sahip olan kartuş, zamanına göre çok üstün özelliklere sahiptir. Özellikle program içerisinde hata yakalamak için (debugging) çok kullanışlı fonksiyonları vardır. Tek eksiği 8 KB'lık hafızaya sığdıramadıkları için hata mesajlarının yalnızca sayısal kodlardan ibaret olmasıdır. Kısacası bir hata aldığınızda ekranda hatanın tanımını değil yalnızca kodunu görürsünüz ve kartuşun dökümanından bu hata kodunun ne anlama geldiğini araştırmanız gerekir.

atariarchives.org
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Mac programlarının boyutu neden Windows programlarına göre daha büyüktür?

Bu farklılığın temelinde iki işletim sisteminin dosya sistemlerinde de farklılık olması. Mac işletim sistemi HPSF (High Performance File System) dosya sistemi kullanırken Windows sistemi buna karşılık NTFS (New TechnologyFile Sytstem) dosya sistemini geliştirmiştir veya FAT sistemi de kullanılır. İki sistemde de var olan dosya ayırma birimi boyutları farklılığından ötürü aynı program iki sistemde farklı boyutta görünür (Windows maksimum birim boyutu 256 Tb, Mac maksimum birim boyutu 8 EiB).
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Tırnak yemenin sebepleri nelerdir?

Tırnak

Tırnak yeme alışkanlığı çocukların yüzde 33'ünde 3-4 yaşından sonra görülmeye başlanır. Bu oran erken ergenlik çağına kadar devam eder. Tırnaklarını yiyen çocukların neredeyse yarısı bu alışkanlıklarını ergenlik çağına kadar sürdürür.

Tırnak yeme alışkanlığı olan çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanır. Bu nedenle çocuklarda tırnak yemenin büyükleri taklit etme suretiyle öğrenildiği düşünülür.

Kendine güvensizlik belirtisi

Tırnak yeme alışkanlığı kendine güvensizlik belirtisi olarak görülür. Çocuklarda tırnak yemenin başlıca sebepleri arasında aile içinde aşırı baskı ve otoriter bir eğitim olması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi ve kıskançlık var.

Bunun yanı sıra yeterli ilgi ve sevgi görememe, genel sıkıntı ve gerginlikler de tırnak yeme davranışının nedenleri arasında.

Tırnak yeme davranışı çocuğun yaşamında hangi dönemde çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle uzmanlar bu davranışın temelindeki nedenleri ortadan kaldırmadan tırnak yeme davranışının önüne geçilemeyeceğini ifade ediyor.

Uzmanlar, tırnak yeme davranışını incelediğinde daha çok belirli bir grup sebepten kaynaklandığını gözlemlemiş.

Tırnak yemenin nedenleri

· Üzüntü ve sıkıntı

· Gerilim ve kaygı

· Öfke ve saldırganlık hissi

· Korku

· Kendini değersiz hissetme

· Güvensizlik

· Aile içi iletişim sorunları

Tırnak yemenin nedenlerini sıraladığımızda görülen şu ki, çocuğun hayatındaki birçok olay bu davranışa sebep olabilir.

Ailesine karşı herhangi bir konuda öfke ya da kıskançlık duyan çocuklar tırnaklarını yemeye başlayabilir.

Okul sorunları

Tırnak yeme alışkanlığının oluşmasında çocuğun okul içinde güvensizlik ve sevgisizlik yaşaması da olabilir. Kendini arkadaşlarına ya da öğretmenlerine doğru ifade edemeyen çocuk bu sebeple kaygı duyabilir.

Aile içinde yaşanan huzursuzluklar, anne-babanın çok sık kavga etmesi, boşanma, ayrılık da çocukta tırnak yeme davranışını oluşturabilir.
Haziran 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Tırnak çektirdikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Tırnak batması ameliyatı geçirmiş kişilerde en nemli takip parametresi hastalığın hangi sebepten oluştuysa o sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik olan tedavinin yapılmasıdır. Örnek verecek olursak mantar problemi geçirmiş olan hastalarda hastanın dermatoloji uzmanına başvurarak tırnak mantarı tedavisini devam etmesi gerekir.Tırnak kesimiyle problem yaşamış olan hastalarda ise kesinlikle hastaların doğru bakımını yapılmak üzere ayak bakım merkezlerine gitmeleri gerekir.Hastalarda ikinci bir önemli nokta bu cerrahiyi geçirdikten sonra yaklaşık 1 ay boyunca tırnağın başka bir etkenden zarar görmemesi için giydikleri ayakkabılara çok özen göstermeleri gerekmektedir.Bu cerrahinin en önemli kısmı tırnak ile tırnak cildi arasında yaklaşık 3 ya da 4 dikişin ameliyattan sonra var olmasıdır.Bu dikişlerin doğru kapanması, yaranın enfekte olmaması için hastaların genellikle açık ayakkabı, parmak arası terlik gibi baş parmağa yük bindirmeyecek ayakkabı ve terlik seçeneklerini kullanmaları çok önemlidir.
Hastalarda ayakkabı kullanımı kadar önemli bir nokta da hijyendir. Bu hastaların yaklaşık olarak 3 hafta boyunca;
 • Ayağa su değmemeli
 • Dikiş bölgeler korunmalı
 • Hastaların gerektiğinde antibiyotik kullanmaları da önemlidir.
 • Hastaların yine aynı şekilde hijyenik ortamlarının düzenli gidebilmesi adına naylon çorap kullanmamamaları, mümkün olduğunca pamuklu çoraplarla ve ayaklarında eğer bir terleme varsa pamuklu çorapların günde en az 2 defa değiştirmeleri gerekmektedir.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir?

Ticari işletmeler de sigortasız işçi çalıştırma durumunda aşağıdaki cezalar uygulanır.

 • Sigortasız işçi çalıştıran işveren 1 yıl için asgari ücretin 38 katı ceza öder bu cezanın açılımı aşağıdaki gibidir.
 • Ayrıca İşveren defter tutmuyorsa özel inşaat gibi 1 yıl için 28 asgari ücret katı ceza alır.
 • işe giriş bildirgeside vermemiştir bu sebeple ayrıca 2 asgari ücret ceza alır
 • aylık prim hizmet belgesinde de göstermediğinden her ay için 2 asgari ücret ceza alır
 • Ücret bordrosunda göstermediğinden 1/2 asgari ücret ceza alır.
 • Yasal defterlerini tutmadığı içinde her ay için 1/2 asgari ücret ceza alır.
Ayrıca TTK ve Borçlar kanuna muhalefetten ödenecek cezalar doğar bunlarda;
 • Kıdem ve ihbar tazminatı.
 • primlerde ki gecikme zammı.
 • Varsa alınan teşviklerin iptali.
 • İş kazası durumunda işçini kendisine ve bakmakla mükkellef olduğu kişilere tazminatlar şeklinde cezai müeyyideye tabidir.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

lider doğmak! yani kisinin elinde olan birsey değil bu..
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Silikon Vadisi nedir?

Teknoloji

Silikon Vadisi bugün Amerika'nın Kuzey Kaliforniya eyaletinde San Francisco şehrinin içinde San Jose vadisinde kurulan dünyanın teknoloji merkez üssüdür. Intel, Cisco, Microsoft, HP, Apple, Maxtor, Oracle, Nvidia, ATi, Mozilla, Facebook, Twitter, Adobe, Yahoo, Electronik Arts, Linkedin gibi pekçok teknoloji ve bilişim devinin merkezi burada yer almaktadır.

Silikon Vadisi'nin bu kadar gelişmesinde Standford Üniversitesi'nin etkisi vardır. Bu teknoloji üssünü oluşturan kalifiye kadrolar bu üniversite öncülüğünde oluşturulmuştur. Sonrasında doğal olarak bu bölge diğer teknolojik devlerin merkezi haline gelmiştir.
İnternet adresi: siliconvalley.com

Teknoloji
Silikon Vadisi'nin teknoloji devleri.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Mental aritmerik nedir?

Kısaca toplama, çıkarma, çarpma ve bölmeyi hızlı ve zihin kullanarak yapmanızı sağlayan yöntemler genel olarak mental aritmetik adıyla anılıyor. Bunu veren eğitim kuruluşları var. Önce abaküslerle işe başlıyorlar sonra parmakları kullanarak, abaküssüz ama zihinde bir abaküs imgelemesiyle hesap yapmayı öğretiyorlar. Eğitim sürecinin nihayetinde de zihinden hızlı ve doğru sonuca varan işlemler gerçekleştiriyorlar.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Dünyanın en garip hastalıkları nelerdir?

Trimethylaminuria

Kötü kokan balık sendromu olarak da bilinir. Metabolik bozulmanın, trimethylamine’nin (TMA) vücutta oluşmasına izin vermek yerine, onu parçalamasıdır. Böylece TMA nefesten, terden, idrardan çıkmaktadır, ve çürümüş balık gibi kokmaktadır.
Bu insanlar için çok fazla duş almak, parfüm sürmek işe yaramamaktadır, koku kalır hatta tüm odayı da kokutabilir. Bu durum hem sosyal hem psikolojik olarak yıkıcıdır.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş bu yanıtı beğendi:

Dünyanın en garip hastalıkları nelerdir?

Arijiri: Mavi ten sendromu olarak da bilinir. Kişi, diğer insanlardan farklı bir cilt rengine bürünür. Kişinin bu hastalık sonucu bütün vücudu mavi ve mor rengine dönüşür. Gözle görülür bir şekilde kendini gösteren belirtiler, kişiyi dış ortamdan uzaklaştırıyor. Arjiri, nadir görülen bir hastalıktır ve ölümcül ya da tehlike arz eden bir rahatsızlık türü değildir. Fakat insanı psikolojik olarak etkilemekte ve içine kapanık, toplumdan uzak bir birey haline dönüştürmektedir. İnsanlar tarafından tepkiyle karşılanan kişi, bir daha sokağa çıkmak istemez ve kimi zaman alaycı tavırlar ile karşılaşabilir. Mavi rengi yüzünde ve diğer uzuvlarında taşıyan kişi, toplumdan soyutlanır ve bulaşıcı olduğu düşünülerek bu kişiden uzaklaşılır.

Hastalıklar
Daha Fazla