Bilmek istediğin her şeye ulaş

C/C++/C#, Java (Android)T-SQL & SP, ATM & POS (Ingenico) Banking Software.

Haziran 2014

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Oled ekranın Led ekrandan farkı nedir?

Halk dilinde açıklayacak olursak OLED ekranlarda pixel bazlı renk ve aydınlatma vardır. Yani LED ekranlarda Backlight olarak adlandırılan arka ışık OLED'lerde yoktur çünkü her pixelin bizzat kendisi bu özelliiğe sahiptir, renkler daha keskin ve siyah renk tam siyahtır. Yansıma LED'lere göre homojendir.
Haziran 2014

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Metallica mı? Led zeppelin mi?

Hem tarz hem de kuşak farklılığı olduğu için bu karşılaştırmanın cevabı bu ya da öbürü şeklinde olamaz kanımca. Etkilenimler bir müzik grubunun tarzlarına yansıyabilir fakat bu aynı müzik türünün tekerrür edeceği anlamına gelmez. Yani metallica üyelerinin etkilenimlerinden biri led zeppelin ise bir diğeri black sabbath olabilir, böylece her çiçekten bal alınması gibi her etkilenimin farklı yönleri alınarak ortaya bambaşka bir ürün çıkabilir. Ve hatta etkilenim belkide sadece sahne duruşu bile olabilir, illaki müzikal anlamda olmayabilir.
Mayıs 2014

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Joomla'nın geleceğini ve Wordpress'in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Şu anki halini baz alacak olursak küçük ve orta ölçekli projeler için etkin bir biçimde kullanılmaya devam edeceği söylenebilir bu iki içerik yönetim sistemi için. Daha kapsamlı siteler ve web tabanlı projeler için pek birşey vadedeceklerini düşünmüyorum,
Mayıs 2014

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Bilgisayar mühendisinin iş bulabilmesi için hangi programlama dillerini bilmesi gerekir?

Yazılım; platforma ve isteklere göre değişkenlik gösterebilen bir mühendislik dalıdır, dolayısıyle yazılım alanında uzmanlaşmak isteyen bir bilgisayar mühendisi öncelikle hangi platformda yazılım geliştireceğini bilmeli, o platformdaki kaynakları en iyi hangi dil daha verimli kullanıyor ve stabil çalışabiliyor bunun netleştirilmesi gereklidir, bunun ötesinde araştırma yapmalı ve kendini o alanda geliştirmelidir mühendis. Her programlama dilinin bir alıcısı vardır desek yanılmayız. Önemli olan "Nerede ne geliştireceğim? " sorusudur.

Tüm bunların da ötesinde bir bilgisayar mühendisi iş bulmak için illaki yazılım bilmek zorunda değildir, en azından öyle hissetmemelidir, zira sistem uzmanlığı ve network uzmanlığı gibi alanlar da bilgisayar mühendisliğinin kapsama alanına girer. Yazılım biraz gönül işidir, sadece iş bulmak ve para kazanmak için yapıldığında ilerleyen dönemlerde kabusa bile dönüşebilir. İşi severek yapmakla para kazanmak için yapmak arasında maalesef çok fark vardır.
Nisan 2014

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Video indirme programı önerir misiniz?

Soru çok genel olmuş ama Browser (internet tarayıcısı) üzerinden video indirmekten bhsediliyorsa en stabil ve formatlara göre ayrı ayrı indirme imkanı sağlayan (.fflv,.mp4 vs) Mozilla Firefox eklentisi olan "Video Download Helper" adlı eklenti sadece youtube değil, stream eden tüm videoları indirmektedir,
Aralık 2013

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği okuyabileceğim en iyi ülkeler nerelerdir?

Ayrıntıya girmeden direkt soruya cevap verecek olursam: Massachusetts Institute of Technology, nam-ı diğer MIT bu eğitimleri alabileceğin en iyi yerdir ve bilindiği üzere Amerika'dadır. Sanırım maliyet olarak bütçeyi zorlamayacak bir yerler arıyorsun ama bana kalırsa Amerika ya da Avrupa'da (İngiltere, Almanya, Fransa başta olmak üzere) orta seviyeli birçok üniversite ihtiyaçlarına cevap verebilecektir. Zaten eğitimi aldığın yer kadar kişisel çaba ve yeteneklerin de önem arz etmekte.
Şubat 2013

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Oyun programlama ve modelleme yaparken hangi programlama dilleri ve tasarım yazılımlarını önerirsiniz?

C++ oyun ve oyun motoru geliştirmek için kullanılan en yaygın dildir, dünya'da tanınmış birçok oyun programcısı (John Carmack bir örnek) C++ kullanır. Bunun sebebi C'den sonra makinaya en yakın dil olması ve Object Oriented programlamaya olanak sağlamasıdır. Tasarım olarak 3D oyunlardan bahsediyorsak Blender'i tasarım için kullanabilirsin. Yine 3D oyunlar için Direct3D mi yoksa OpenGL mi kullanacağına da karar vermelisin. Windows ortamında Direct3D'nin performansı OpenGL'e göre yüksektir. Zira Direct3D Microsoft'a ait bir API. Fakat OpenGL platform bağımsız bir API'dir, yani yazdığın oyunu bir cep telefonunda da oynanabilir kılar ve mobil piyasasında da OpenGL'in sözü geçer.

Open Source oyun motorları da var piyasada, ve hatta çok ünlü oyunlardan Doom3 ve Crysis'in bile resmi olarak oyun motoru kodları kullanıma ve geliştirmeye sunulmuştur (eğitimsel ve gelişimsel amaçlı kullanım için özgür fakat ticari amaçlı kullanılacaksa telif hakkı için ilgili firma ile iletişime geçilmesi gerekiyor). Bu oyun motorlarını da inceleyerek fikir edinilebilir.
Şubat 2013

Şükrü Erdem bu yanıtı beğendi:

Yurt dışında Yüksek Lisans yapmanın Türkiye'de sağladığı faydalar nelerdir?

Önemli olan insanın kendisini ne kadar geliştirdiği, gerisi boş. Çok iyi okullarda okumayıp üniversitede hoca olanlar da var yani
Ocak 2013

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Yüksek lisans öğrencilerinin daha havalı oldukları doğru mudur?

"Havalı olmak" durumu aslında bir çeşit kişinin kendini eksik hissettiği bir yönünü kapatma eylemidir. Bir insan yüksek lisans yaptığı için kendini diğer insanlardan üstün gören bir davranış biçimini benimsemişse (istem dışı da olsa) yüksek lisansı akademik olarak yükselip, bilimsel anlamda daha etkili ve faydalı biri olabileceğini ben pek zannetmiyorum. Ayrıca kime göre neye göre havalı olur sorusu da akıllara geliyor ister istemez. Birazda bu durum bakış açısıyla da ilgilidir, yani bir insan yüksek lisans yapan kişileri kendi statüsünden yüksek olduğu için havalı olduklarını da düşünüyor olabilir. Kısaca özetleyecek olursak kişilere göre değişen bir durumdur.
Ocak 2013

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Marka'dan ziyade Mac ve PC olarak öncelikle 2'ye ayırabiliriz. Zira Mac geleneksel PC'lerden işletim sistemi ve donanım olarak farklılıklar gösterir. Bana kalırsa Mac çok sağlamdır, ama PC kadar çok fazla programı ya da oyunu desteklemeyebilir. Bu sebepten PC Laptop'lar daha çok tercih edilir ve tabi bu tercih nedenlerinden biri de fiyattır. Mac'in Türkiye fiyat/performans oranı PC'nin fiyat/performans oranının çok çok gerisinde olduğu için pek fazla tercih edilmez (Amerika'dan alıp getiririm diyorsan söylenecek birşey yok). PC'de ise marka olayına girecek olursak neredeyse tüm laptop'ların üretildiği birkaç Çinli elektronik üretim fabrikaları var, ve bu fabrikalar bizim o Toshiba, HP, Dell diye ayrıştırdığımız markaların üretimini yaparlar ve hatta montajlarlar. Burada bizi ilgilendiren nokta Türkiye'deki distribütörlükleri ve servisleridir, çünkü bir makine bozulduğunda bizi ilgilendiren tek yer o markanın Türkiye distribütörü ve servis ağıdır. Gerisi teferruat ve zevk/renk denklemidir. Var mı Nvidia/Ati ve Intel/Amd gibi chipsetler ve işlemciler dışında kendi işlemcisini üreten ve bunu kendi laptoplarında kullanan? Yok, o zaman bu marka ayrımı tamamen bir pazarlamayla ilgilidir.
Ocak 2013

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

İstanbul'da ortalama ne kadar bir maaş ile kişi rahat geçinebilir?

İstanbul, herhangi bir şehirden çok daha farklı ve kendi içinde birçok lokasyona ayrılmış bir şehirdir, kira, yol masrafı giyim kuşam, gezme eğlenme gibi faktörler lokasyona göre değişiklik gösterebilir. Lüks bir semtte 5000, ücra bir semtte 1500-2000 TL'ye rahat geçinilebilir, bu sayı 2 kişilik bir aile için baz alınmıştır, ve şu da bir gerçek ki istanbul'da her iki eş de çalışmalı ki çok daha rahat yaşam standartları elde edilebilsin.

Kıt kanaat geçinmek insanın ömrünü çürütür ve hayata bakışını negatif yönde etkiler, İstanbul'da yaşamak düşünülüyorsa birkaç kez daha bunu düşünüp öyle karar verilmeli, cezbedici yönü kadar kahreden yönü de vardır bu şehrin. Mesela Ankara'da yaşamak, İstanbul'da yaşamaya göre çok daha caziptir.

Özetleyecek olursak; İstanbul'da hakikaten rahat bir yaşam düşünülüyorsa "5000 TL" aylık gelirinin olması lazım.
Kasım 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Çeşitli yazılım, ağ, işletim sistemleri, programlama dilleri veya bunların arasındaki farkları anlatan genel kültür niteliği içeren bir kitap veya kaynak önerebilir misiniz?

Bilgisayar Mühendisliği kendi içinde dallara ayrılan uygulamalı bir bilim dalıdır, tüm bu bahsedilen uzmanlık alanları bağımsız olarak ele alınırlar, Bu alanları tek bir kitapta ele almak, Tıp'ta Göz, Dermatoloji, Üroloji gibi uzmanlık alanlarını tek bir kitapta ele almak gibidir. Bilgi edinimi isteniyorsa her uzmanlık alanına ait giriş seviyesindeki kitaplar ele alınmalı, böylece hangi uzmanlık alanı ne iş yapar öğrenmiş olursunuz.

Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Bir Endüstri Mühendisinin çalışabileceği en uygun departman hangisidir? Yükselme açısından hangi departmanı öneririrsiniz?

Üretim bazlı bir şirkette çalışmak bir endüstri mühendisi için en uygun kariyer seçimidir diye düşünüyorum. Siz şirketi belirleyin, departmanı onlar belirler zaten.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Elektro gitar için önerebileceğiniz bir tel markası var mı? Avantajları nelerdir?

Elixir biraz pahalı olsa da hakikaten farkı hissedebileceğiniz bir tel markasıdır, Bunun yanında Ernie Ball'da tercih edilebilir ama öncelik mümkünse Elixir.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Rock müziğin en tanınmış gitaristleri kimlerdir?

Türkiye'den örnekler:

-Ergin Altınel
-Serdar Öztop
-Mesut Uğurel
-Yavuz Çetin

-Cem Köksal

Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

ASP mi yoksa PHP mi?

Klasik ASP popülerliğini yitirdi dersek yanılmayız. ASP.NET'e gelecek olursak maliyetli ama sağlam ve kolay bir geliştirme olanağına sahiptir (şayet C# ya da VB.NET biliniyorsa). PHP her anlamda özgür bir hizmettir, platform bağımlılığı yoktur. ASP.NET için C# ya da VB.NET ve HTML bilginizin olması gerekirken PHP'te sadece PHP syntax'ını ve HTML'i bilmeniz yeterlidir. PHP'de code-behind ve ve Client-side diye bir kavram yoktur, tek bir sayfada işinizi görürsünüz. Bunlar en temel farklılıklardır.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Asp.NET öğrenmeye nasıl başlayabilirim?

Eğer ingilizceniz varsa Microsoft'un official sitesi olan asp.net başlangıç için çok güzel bir yerdir, site aynı zamanda forum'a da sahiptir ve dünyanın birçok yerinden geliştiriciler sorduğunuz sorulara yardımcı olmaya çalışırlar.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

İnternette çok fazla oyun oynayan birisiyim. Bu durumdan kurtulmam için neler yapmam gerekiyor?

Kendini belirli bir alanda kişisel gelişime adayabilirsin. Ya da çalışıyorsan işinle ilgili bilgi birikimi ve gelişimi yap, öğrenciysen zaten yapman gereken açık ve net.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

Steve Jobs mu? Bill Gates mi?

Şundan eminim ki Steve Jobs iPhone ile birlikte büyüyen bir isim oldu, iPhone'dan önce Steve Jobs kim diye sorulsaydı bugünkü kadar tanıyan çıkmayacaktı. Zaten Bill ve Steve'in karşılaştırılması öncelikle hatadır, zira Bill Gates işletim sistemi, yazılım ve yazılım geliştirme ürünleri, veritabanı, iş geliştirme, şirket içi haberleşme ve buna benzer iş odaklı yazılımlarla hizmet veren dev bir yazılım firmasının kurucusu iken Steve Jobs neredeyse tamamen Hardware (ki ürünlerin parçaları birçok farklı firma tarafından üretilir) ürün ortaya koyan tasarımcı bir kimliğe sahiptir. Steve Elma satıcısı ise Bill Baklavacıdır, yani o derece farklı alanlarda at koşturur bu zeki insanlar.
Ekim 2012

Şükrü Erdem bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Bazı takıntılı firmalar not ortalaması ve üniversiteye bakarlar. Yetenek avcıları zaten kişiyi yaptığı işlerden ve gözünden anladığı için ortalama, üniversite gibi şeylere takılmazlar. Çünkü özel sektör iş yapar, eğitim vermez.
Daha Fazla