Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakan Arslan,

Yazılım Mühendisi

Yeteneksiz yazılımcı, genelleme düşmanı, rokayı da sever hani! Talentless programmer, against the generalization, a lover of the arugula! :) http://hakanarslan.net

Şubat 2013

Hakan Arslan

Web sitemizde kullandığımız kendi ürün görsellerimizi (200 adetden fazla) başka bir şirket kendi sitesinde kullandığında yasal haklarımız nelerdir? Ne tür bir yol izlemeliyiz?

Bir fotoğrafın ya da başka bir eserin internette yayınlanması bu eserin serbestçe kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu sebeple ilgili hak sahiplerine ulaşarak izin alınması gereklidir.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına başvurarak dava açabilirsiniz.

Özden Bey'in söylediklerine itafen: Türkiye'deki yasalara göre eserler oluşturulduğu andan itibaren eseri oluşturan kişinin tüm haklarına sahip olacağı şekilde doğal bir sürece girer. Ayrıca tekrar bir lisans alınmasına gerek yoktur.
  • 3 Yanıt
Ocak 2013

Hakan Arslan

Ev satın alırken evin 'toprak tapulu' olması gelecekte bir sorun yaratır mı? 'Toprak tapulu ev'in anlamı nedir?

Kısaca, mülkün (daire, villa v.b.) tapusunun olmadığı ve mevcut olan tapunun sadece arsadaki hisse bölümünü göstermektedir.

  1. Evi satmaya kalkıştığınızda banka kredi vermeme ihtimali yüksek hatta kesindir.
  2. Alacağınız mülkün tapusunun olması hem mülkün yeni olduğunu hemde son yönetmeliklere uygun yapıldığını ifade edebilir... (bir ihtimal-projesine uygun yapılara verilir mülk tapusu).
  3. Şöyle bir şey de söz konusudur, yapı yeni yapılmış veya yapılmaya devam ediyordur ve müteahhit elindeki mülkleri satmak isterse arsada ki hisse bölüm yaparak daireleri satar fakat alıcılar sözleşmesinde yapının tüm imalatları bittiğinde kat mülkiyeti veya iskan alınmasını istemesi durumunda müteahhit bunu yapmak zorunda yoksa alan alıcılar tüm yapının kat mülkiyeti tapusunu veya iskanını kendileri almak ve uğraşmak zorundalar (müteahhit bu tapuyu alıcılara vermez ise bunun masrafları hesaplanır ve satış bedelinden düşmelidir.)
  • 4 Yanıt
Daha fazla göster