Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakan Köse,

İnternet Girişimcisi

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mart 2014

Hakan Köse

Günlerdir kayıp olan Malezya uçağına ne olmuş olabilir? Teoriler neler?

Bu konu hakkında bir çok teori var. Bu teorileri şu şekilde eleyebiliriz. Pilotun hiç bir emercensi deklarasyonunda bulunmaması kabin basıncı veya her hangi bir emercensi meydana gelerek uçağın düşmüş olması ihtimalini çok zayıf kılıyor. Çünkü her şekilde pilotun 35.000 feet irtifada emercensi deklarasyonu için zamanı olacaktır.

Kendi fikrimce uçağın düşmesine iki şey yol açmış olabilir. Birincisi; Boeing 777 tipi uçaklarda 3 ay önce çatlak ve korozyon ile ilgili araştırma başlatılmıştı. Bu araştırmalar sonucunda ABD'de bulunan 777'lerin bir kaçında çatlak tespit edildi. Gövdede oluşan bu çatlaklar ve korozyon zamanla büyüyerek ya da büyümeden uçuş esnasında uçağın havada gövde ayrılmalarına yol açabilir. Bu durumda pilotun artık emercensi deklare etme şansı bulunmamaktadır. Kanımca Bu ihtimal ağır basıyor olsa da, diğer taraftan transponder'ın kapatılması şüphe uyandırıyor. Bu sebeple ikinci bir ihtimal daha var. Her hangi bir anormal durumun hava trafik kontrolörüne iletilmemesi, transponder'ın pilot veya başka birilerince kapatılması ve uçağın radarın göremeyeceği bir irtifaya inmiş olma ihtimali ve dahası rotasından millerce uzağa gitmesi, kaçırılma ihtimalimi kuvvetlendiriyor.

Pilotların özel yaşantılarına göz atıldığında her ikisinin de çevresinde nazik ve saygılı bir insan oldukları gözüküyor. Doğal olarak uçak eğer kaçırıldıysa, pilotların bu organizasyonun içerisinde yer alıyor olması da zayıf bir ihtimal.
 • 5 Yanıt
Eylül 2013

Hakan Köse

Bugün açıklanan demokratikleşme paketi hakkında düşünüyorsunuz?

Demokrasi Paketi ile ilgili düşüncelerim:
 1. Kendisi demokrat olmayan bir liderden ve ona secde eden kullardan oluşan bir partiden demokrasi adına bir şey çıkamaz.
 2. Düşünce suçları, terörle mücadele yasası ile ilgili tek satır yoktur. Sadece yazı yada kitap yazdığı için hapiste bir sürü gazeteci ve yazar vardır. Yani 12 Eylül yasaları aynen devam etmektedir sadece AKP'ye göre ayarlanmıştır.
 3. Vicdani ret ile ilgili hiçbir şey yok !
 4. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri neredeyse imkansız hale gelmiştir.
 5. Artık AKP'ye karşı direnmek, protesto yapmak NEFRET SUÇU kapsamına girmiştir cezası ağırlaştırılmıştır.
 6. Alevilerin inançları için tek bir hak yoktur. Cemevine statü yoktur. Yani AKP mezhebinden değilseniz yasal olarak da haklarınız yok.
 7. Tekke ve zaviyeler artık yasaldır. Şeriatçı, gerici düşünceleri yaymak, öğretmek serbesttir. İstedikleri gibi de yardım toplayabilecekler, ortaya birçok yeni deniz fenerleri çıkacaktır.
 8. Seçim sistemindeki değişiklik batıda AKP, güneydoğuda BDP iktidarına yarayacak şekilde önerilmiştir, öyle de yasalaşacaktır.
 9. Kamusal alanlarda burka, peçe, türban, şalvar giymek artık serbesttir.
 10. Toplantıya sadece yalaka basın alınmıştır ve bir tane gazeteci tek bir soru bile sormamıştır / soramamıştır. Türkiye artık bir ortadoğu ülkesidir, sonuçları da ona göre olacaktır.
 • 5 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

Yüzme havuzu nasıl temizlenir?

Havuz suyuna ilk önce, çöktürücü atılarak iri maddelerin dibe çökmesi sağlanır. Sonra bu topaklar süpürge ile havuz dibinden çekilir.
Ayrıca havuz suyu sürekli makinelerden geçerek devir-daim olur ve belirli ölçüde klor püskürtülür. Havuz çevresi antibakteriyel temizlik ürünleri ile temizlenir. Havuzdan yoğun şekilde klor kokusu geliyorsa, bu klorun yetmediğini gösterir ve hijyen sağlanmaz.Temizlik
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

Güvenli bir evde neler bulunur?

Evlerde güvenli bir ortam oluşturabilmek için tehlikelere karşı önlemlerimizi planlı bir şekilde almış olmamız gerekmektedir. Öncelikle anlık felaketlere ve durumlara karşı önlemlerimizden bahsedelim. Bir deprem durumu veya bir sağlık sorunu için evde kesinlikle bir sağlık çantası bulunmalıdır. Yangın söndürücümüz kesinlikle en rahat ulaşabileceğimiz yerde ve her daim dolu bulunmalıdır. Elektrik kesintileri olduğunda küçük sakatlıklara ortam hazırlamamak için el fenerimiz yakın bir yerde ve pilleri dolu olarak bulundurulmalıdır. En önemli olgu ise kapımız. Kapıya kesinlikle yaysız kilit taktırılmalıdır. Çünkü bu kilit çeşidinde anahtarları çoğaltırken bunu kontrol edebilme olanağı sağlıyor.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

İnverter klima nedir? Klasik klimalardan farkı nelerdir?

Klasik klimalar oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar sabit çalışır, oda sıcaklığı ne olursa olsun aynı enerjiyi harcar. Sabit frekansla aynı kapasitede çalışırlar. Oysa ki 24 saat içinde aynı kapasiteyi harcamalarının gereği yoktur.

İnverter klimalar ise
ayarlanan oda sıcaklığına ulaşmak için kapasitelerini maksimize ederler ve bu sıcaklığa ulaştıktan sonra kapasite azalır ve enerji var olan ısıyı tutmak üzere minimize edilir. Yani enerji tasarrufu sağlar. Bu da yıllık %30 tasarrufu ve ekonomik olmayı sağlar.İnverter klimalar klasiklere daha uzun ömürlüdür. Kompresörü klasik klimalardaki gibi durmaz, aralıksız çalışır. Böylece açılıp kapanmalarda mekanik sistemde zorlanma veya aşınma gibi hasar olmaz. Bu nedenle daha uzun ömürlüdür ve oda sıcaklığındaki değişimlere karşı çok hassastır. Sıcaklık arttığında hemen devrini arttırarak sıcaklığın yükselmesini önler. Yani çok daha konforludur.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

Tarımda damla sulama sisteminin yararları nelerdir?

 • Daha az su ile daha çok alan verimli bir şekilde sulanır.
 • Eğimli arazilerde erozyona sebebiyet vermeden sulama yapılabilir.
 • Bütün arazi sulanmadığı için bitki ve ağaçların aralarında yabancı ot çıkmaz.
 • Yabancı otu önlediği için ilaçlama ve tarımsal işlemler gibi maliyetleri düşürür.
 • Bitki hastalıklarının gelişmesini önler.
 • Bitkinin kök bölgesine düzenli nem dağılımı sağladığı için toprak daha iyi hava alır.
 • Sık sık ve azar azar su verildiği için toprakta su, hava, gübre dengesi kolayca ayarlanır.
 • Bitki kök bölgesinde ihtiyaç duyulan nem ortamı sağlandığından, bitki topraktan suyu fazla enerji harcamadan alır. Bu da ürün artışını önemli bir şekilde etkiler.
 • Tüm bitkilere eşit miktarda su verildiği için tüm bitkiler eşit büyüklükte olur.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

Beynimizin tamamını neden kullanamıyoruz?

Bu soruya cevap vermek için öncelikle biraz beynin çalışma mantığından bahsetmek gerekir. Hayatımız boyunca edindiğimiz bütün bilgiler beynimizde depolanır. Her yeni bilgi, sinir hücrelerine işlenir ve diğer sinir hücreleriyle bağlantı haline geçer. Bu bağlantılar sayesinde öğrendiğimiz bilgileri kullanabilir ve olaylar arasında bağlantı kurabiliriz. Yaşlandıkça, başa darbe aldıkça yada bir hastalık nedeniyle beyin hücrelerimizin bir bölümü kaybederiz. Böyle durumlarda önemli bilgiler yeni sinir hücrelerine aktarılır. Beynin bu işlem için hiç kullanmadığı, yedek sinir hücreleri vardır. Olgun sinir hücreleri kendilerini yenileyemedikleri için beynimizin büyük bir bölümünü yada tamamını kullanamıyoruz.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

İnsanın psikolojik savunma sistemleri nelerdir?

1. Bastırma: Kişi yaşadığı travmatik bir olayı, ya da bu olayı kendisine yaşatan kişiyi tamamen unutur.

2. Reddetme: Gerçek bilindiği halde, endişe yaratan durumun uyarıcısı yok sayılır.

3. Yöneltme: Kişi kabul edemediği bir durumu başka bir uyarana yöneltir.

4. Olayı Entellektüelleştirme: Kişi olayın duygusal tarafını yok sayar ve entellektüel açıdan yaklaşır.

5. Yansıtma: Kaygı yaratan bir gerçek nedeniyle kişi, olayı kendi dışındaki etmenlere bağlar.

6. Mantık Çıkarımı: Bir durumun gerçek nedenleri göz ardı edilerek başka mantıklara bağlamaya çalışılır.

7. Tepki Oluşturma: Kişi, memnun olmadığı düşünce ve davranışlarının tam aksini kendine inandırır.

8. Geri Çekilme: Kişi kendini güvende hissettiği geçmiş bir gelişimsel dönemine geri gider.

9. Süblimasyon: Kişi olumsuz hareket ve davranışlarını toplumca kabul gören bir olayı gerçekleştirerek kullanır.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Hakan Köse

Tabancadaki susturucular nasıl çalışır?

Silah Üretimi
Çok basit bir mantığı var. Bir balon düşünün. Balonu iğne ile patlatırsanız, çok ses çıkar ama ağzını açarak içindeki havayı boşaltırsanız, çok az ses çıkardığını göreceksiniz. Susturucunun çalışmasının ardındaki temel fikir de aynen budur.

Tabanca kurşununu fırlatabilmek için, kurşunun ardında barut ateşlenir. Barut, sıcak gazdan yüksek basınçlı darbe oluşturur. Gazın basınç kuvveti kurşunun tabancanın namlusundan aşağı doğru itilmesini sağlar. Kurşun namluyu terk ettiğinde, şişenin mantarı açılıyormuş etkisi oluşur. Kurşunun ardında 3000 psi gibi çok yüksek bir basınç vardır ki, esas olarak tabanca atıldığında çıkan yüksek ses buradan kaynaklanır.

Susturucu, namlunun 20 ya da 30 katı büyüklükte bir hacme sahiptir ve namlunun altına vidalanır. Susturucunun yerleştirilmesiyle, kurşunun ardında oluşan sıkıştırılmış basınçlı gaz içine dolabileceği büyük bir alan bulur. Böylelikle sıcak gazın basıncı düşer. Nihayet kurşun namludan çıkıp gittiğinde, açığa çıkan basınç, 60 psi gibi oldukça düşük düzeylere inmiştir. Onun için de ateşlenen tabancanın çıkaracağı ses çok aza inmiştir.
 • 1 Yanıt
Ocak 2013

Hakan Köse

Bir şarkının temposunu otomatik olarak nasıl hesaplayabiliriz?

Şarkının temposunu yakalayabilmek için bir kaç yöntem araştırmıştım daha önce:

 • BPM (Beat Per Minute) Sayıcı ile: BPM sayıcı yazılımlar sayma işlemini sizin yerinize yapabiliyorlar. Bir tanesi bu adreste: abyssmedia.com/bpmcounter/
 • El ile: Şarkı çalarken 15 sn boyunca şarkının ritmini elinizle
  avucunuza ya da bacağınıza vurarak sayın. Bu rakamı 4 ile çarpın. 60
  sn'deki vuruş sayısı tempo değerini verecektir.
 • Online Araçlar ile: all8.com/tools/bpm.htm adresindeki orta kısma klavyedeki herhangi bir tuşa şarkı çalarken ritmlerle aynı anda basarsanız, bu sayfadaki "Nearest Whole" kısmında size o şarkının temposunu verecektir. SaniyeÖrnek:
  Müzik
 • BPM veritabanları ile: Şarkı ritmlerinin saklandığı bu veritabanı sayesinde sadece şarkı adını arayarak şarkının temposuna ulaşabilirsiniz. Bu veritabanlarından yaygın bir tanesi bpmdatabase.com/. Örnek:
  Müzik

 • Metronom ile: Şarkı çalarken metronom ritmi ile denk getirerek dinleyin metronom size tempo değerini verecektir.
 • 4 Yanıt
Ekim 2012

Hakan Köse

Twitter'da bir hashtagin tt olabilmesi için hakkında saniyede ortalama kaç tweet atılması gerekir?

Trend topic listesi her 5 ila 11 dakika arasında yenilenir. Listedeki kelimelerin veya hastagların trend topic olarak kalması için bir günün farklı zamanlarına göre atılan tweet sayılarına bakılır. Örneğin; bir konu hakkında kısa sürede 600 ila 900 kullanıcı tarafından öğlen 12 ile akşam 6 arasında toplam 1200 tweet atılırsa o konu veya hastag trend topic(ilk 10 da) olur. Akşam 6 ila gece 12 arasında 1700 tweet atılırsa trend topic olur.
 • 2 Yanıt
Ocak 2013

Hakan Köse

Teniste sıfıra "love" denilmesinin sebebi nedir?

Bu konuyu yıllar önce merak etmiştim bende ve ekşi sözlükte ' teniste sayıların 15 30 40 diye sayılması ' başlığı altında sizin sorunuzun cevabını hatırlıyorum ve cevap baya bir hoşuma gitmişti. Aşağıya aynen kopyalıyorum şimdi..:)

''Bir iddiaya göre tenis ve benzeri bir çok oyun zamanında para için oynanıyor ve atılan her top için 15 kuruş diyebileceğimiz bir para miktarı ortaya konuyor. Bu 15-30-40 gidişatı da buraya dayandırılıyor.

Yine aynı şekilde teniste "sıfır" yerine "love" denmesi de kumar adetinden geliyor. Kazanan taraf 15 kuruşu alırken kaybeden taraf ise "ben para için değ il şerefim için oynuyorum" diyerek kıvırmaya çalışıyor. Hollanda'dan dini baskılar nedeniyle zamanında İngiltere'ye kaçmış olan abiler de kendi dillerinde "şeref, onur" anlamlarına "lov" kelimesini kullanıyorlar. Bu sebeple her topta skor 15-şeref 30- şeref 40 - love şeklinde ilerliyor. Türkçe'ye benim yaptığım gibi şeref diye çevrilmemesi tenise olan saygıdan olabilir'' (yazarın nicki: hayri potter)
 • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Hakan Köse

Burundan et veya kemik aldırma operasyonları zor mudur? Operasyon sonrası bu durumun nüksetme olasılığı var mıdır?

Kemik aldırma operasyonundan sonra tekrarlama riski yok sayılır ancak et aldırdığınız zaman bir ihtimal tekrar edebilir. Benim kendi geçirdiğim bir operasyon vardı kemik aldırma adına yarım saat sürmüştü, çok basit bir operasyon. Beni çok rahatlattı nefes alma alışkanlığım bile değişti eğer bir karar vermek adına soruyorsan kesinlikle aldır rahatla derim.

 • 3 Yanıt
Ağustos 2012

Hakan Köse

Twitter'da gönderdiğim tweetlerin re-tweet edilmesini nasıl engellerim ya da izin veririm?

Eğer tweetleriniz korumadaysa hiçbir tweetiniz retweet edilemez. Engellemek için aşağıdaki ayarlamayı seçmelisiniz.


Twitter
 • 1 Yanıt
Temmuz 2012

Hakan Köse

Retina ekranın özellikleri nelerdir?

Retina ekran küçücük bir alanda 3 milyon piksel gösteren bir teknolojidir.Ekrandaki her şey şaşırtıcı derecede keskin ve canlıdır.Resimlerse gerçek kadar nettir.


Tablet PC
Tablet PC
Tablet PC
 • 3 Yanıt
Temmuz 2012

Hakan Köse

Uzay neden genişlemektedir?

Büyük patlama teorisine göre oluşan bütün madde patlama noktasından dışarı doğru ivmelenmiştir. Boşlukta onları durduracak herhangi bir güç olmadığından dışa doğru hareket devam etmektedir.
 • 2 Yanıt
Temmuz 2012

Hakan Köse

Grup satın alma sitelerinin Türkiye'de ve dünyada geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir süre sonra alışverişte tek yöntem bu olacak
 • 1 Yanıt
Temmuz 2012

Hakan Köse

Kodlama yaparken hangi müziklerle çalışmayı önerirsiniz?

8tracks.com 'u kullanmanı öneririm. Burada study modunda çok güzel listeler var.
 • 10 Yanıt
Daha fazla göster