Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakan Yildiz, 

Grafik Tasarımcı

Grafik Tasarımcı Hakan Yildiz inploid.com'da 0 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Aralık 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Sizce Google reklamlarımı, Seo mu?

Yatırımın ve rekabetin büyüklüğüne göre değişir. Ciddi bir yatırım varsa pastanın büyük dilimi seo için ayrılmalıdır. Adwords geçici bir trafik sağlarken, seo kalıcı bir yatırım olarak kalır. Düşük yatırımla bilinirlik oluşturmanın en etkili yolu adwords "yeniden pazarlama" stratejisini kullanmak olacaktır.
Aralık 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Responsive site mi yoksa mobil site mi yapmalı? SEO için hangisi daha iyidir?

Esnek tasarım (Responsive). Günlük olarak yaklaşık 3.3 milyar kişi internet kullanıyor ve bu dünya nüfusunun neredeyse yarısı. 3.3 milyar kullanıcının da yarısından fazlası ziyaretlerini mobil cihazlarla yapıyor olması sebebiyle mobil uyumlu bir web sitesinin gerekliliği konusu tartışılamaz. Google da “mobil site” yerine “cihaz uyumlu (responsive) ” sitelere önem vermektedir. Kullanıcıları düşünerek hızlı açılan, etkili ve ziyaretçi dostu arayüz tasarımıyla oluşturulmuş bir web sitesi ziyaretçiler tarafından tercih sebebi olacaktır.
Bkz.developers.google.com/webmasters/mobile-. . .
Aralık 2015

Hakan Yildiz bu yanıtı beğendi:

® sembolünün belirttiği ile TM üst indisinin belirttiği arasında ne fark vardır?

™ (Trademark - Ticari Marka) bir ürünün dizayn ve isminin bir şirkete ait olduğunu gösterir. Bununla beraber bu ™ diğer bir şirketin bu ürünün ya da isminin benzerini üretmesini engellemez (Sony - Sanyo, Honda - Hyundai gibi). Eğer böyle bir durum oluşur da marka sahibi buna itiraz etmeye karar verirse orijinal firmanın ürünü ve ismi ilk kullanan olduğunu ispatlaması gerekir.

® (Registration - Registered Trademark - Kayıt - Kayıtlı Ticari Marka) ise diğer bir şirketin marka ismini ya da logosunu kullanmasını engeller. Bu kaydı olan markaların, tasarımların, logoların benzerinin dahi kayıtlandırılması yasaktır.

Bir de bu ikisinin kardeşi © (Copyright - Kopyalama hakkı) vardır ki o da edebiyat, tiyatro, müzik sanat eserleri veya fikri mülkiyetin orijinalliğine işarettir. Üstünde © işareti olan yayınların basımı, yayımı, kopyalanması, dağıtılması gibi hakların tümü © sahibine aittir.
Kasım 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Kaliteli web tasarımı nasıl olmalıdır?

8 aşamada anlatan bu video yardımcı olacaktır.
Kasım 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Web sitesi nasıl kurulur ve İnternet üzerinden en iyi reklam yöntemleri nelerdir?

Teknik açıdan: Nasıl kurulur en.support.wordpress.com wordpress ücretsiz sağlıyor bunu.
Hangi aşamalardan geçer: blog.siluettanitim.com/web-sitesi-yapim... marka değeri oluşturulacaksa buradan inceleyebilirsiniz.

En iyi reklam yöntemi sorusu detaylandırılmalıdır.
Bilinirlik oluşturmak için sosyal medya ve adwords görsel reklamlar tercih edilebilir.
Tanıtımını yapmak için (konuya göre değişse de) sosyal medya video reklamları
Arama motorlarında bulunabilme sağlıklı bir SEO altyapısı ile tercih edilmelidir. Bütçenin büyük kısmı SEO için ayrılmalıdır.
Reklam konusuna göre haber sitelerine advertorial reklamlar verilebilir, trafiği yoğun sektörel dergilerin web siteleri kullanılabilir.

En ideal reklam etkileşimli olanlardır. Birilerinin önerdiği, paylaştığı, yorumlar yaptığı türden. Reklam konusuna güveniliyorsa instagram bile kimileri için yeterli :)
Ekim 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Reklamcılıkta mal ya da hizmeti konumlandırma strajileri nelerdir?

Fransız ihtilali > sanayileşme > rekabet ile ortaya çıkan, pazarlamaya yön veren ve hala kabul gören konumlandırma; herhangi bir ürünün, hizmetin, şirketin, kurumun veya şahsın zihinlerdeki yeri olarak tanımlanabilir."Marka"nın tanımı da neredeyse aynıdır çünkü konumlandırma "marka kimliği" dinamikleriyle birleştikten sonra ortaya çıkan, marka’nın ilk evresi olarak kabul edilir.
Konumlandırma, ürünle doğrudan bağlantılı olmayıp, dolaylı olarak alaka gösterir. Ürün, fiziksel olarak etki gösterip varlığını hissettirir. Konumlandırma ise ürünün potansiyel müşterinin zihninde oluşturduğu yeri temsil etmektedir. Ürün üzerinde yapılan tüm değişiklikler, ürünün kendisinden çok konumunu etkiler. Konumlandırma için analizler yapılmalı, segmentasyon belirlenmeli ve kitlenin zihnine girebilecek en kolay konum belirlenmelidir.

Kapsamlı bir konudur. Çok güncel olmasa da temelini öğrenmek adına "Al Ries & Jack Trout | Positioning" kitabını öneririm.
Ekim 2015

Hakan Yildizİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Ekim 2015

Hakan YildizMarka konu başlığını takip etmeye başladı.

Marka

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil,...

Ekim 2015

Hakan YildizMarka Yaratmak konu başlığını takip etmeye başladı.

Marka Yaratmak

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2015

Hakan YildizMarkalaşma konu başlığını takip etmeye başladı.

Markalaşma

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2015

Hakan YildizGrafik Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve gö...

Ekim 2015

Hakan YildizGörsel Sanatlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Görsel Sanatlar

Resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi; çizgi, boya veya hacim veren maddelerle yapılan, görme duyusuna hitap eden sanatlardır.

Ekim 2015

Hakan YildizPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Ekim 2015

Hakan YildizVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Ekim 2015

Hakan YildizGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2015

Hakan YildizYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Ekim 2015

Hakan YildizWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Ekim 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Yeni e-ticarete başlayıp kısa vadede kazanç beklemeyen biri olarak opencart tarzı yazılım mı tavsiye edersiniz yoksa uğraşmadan hazır e-ticaret sistemi mi satın almalıyım?

Hazır sistemler başlangıç için cazip gelebilir. Burada önemli olan satışı planlanan ürünler ve kitle genişliği.
  • Evde yaptığı ürünlerin satış potansiyelini ölçümlemek ve satışa başlamak için hazır sistemler.
  • Fiziki mağazaya sahip bir üretici veya satıcı satışları kolaylaştırmak/artırmak için, yine kendi müşterilerine hizmet vermek amacı güdüyorsa yine hazır sistemler denenebilir.
Satışı planlanan ürünlerle ilgili potansiyel müşteri hedefi daha büyükse, her koşulda yatırım gerektirir.
Bu yatırım sadece e-ticaret sitesini, kargo şirketlerini vs kapsamaz. Ciddi bir fizibiliteden sonra hedef kitleyle sağlıklı ilişki kurabilmesi için çeşitli iletişim kanallarının da kullanılması gerekecektir. Bu anlamda yapılacak olan yatırım yine "uzun vadede" etkisini gösterecek olsa bile önemli olan, yapılan yatırımın karşılık bulabilmesi, fayda sağlaması. 40 ülkeyi kapsayan bir araştırma verilerine göre, bu ülkelerdeki perakendecilerin sadece %7 'si elektronik satış yapmakta. Bu açıdan sektör henüz layık olduğu rekabete kavuşmamış diyebiliriz. Özetle yapacağınız bu girişime karşılık verecek ciddi rakipleriniz varsa, markalaşma konusuna da hakim bir reklam ajansından destek almak elinizi güçlendirir.
Ekim 2015

Hakan Yildiz bir yanıt verdi.

Ücretli ya da ücretsiz tanıtım yazısı yayınlayan siteler hangileridir?

Soruya biraz ayrıntı eklemek, cevaplanması açısından faydalı olabilir.
- "Tanıtım yazısı" dediğiniz firma tanıtım yazısı mı yoksa makale tarzı yazılar mı?
- Tanıtım yazısı yayınlamaktaki amacınız nedir?
Daha Fazla