Bilmek istediğin her şeye ulaş

Batuhan Bulut,

Hukuk Öğrencisi

Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir.

Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Saksı nasıl değiştirilir?

Saksı değiştirirken çiçek ve özellikle kökleri zarar görebilir. Bu yüzden değiştirirken dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Öncelikli olarak keyfi şekilde saksı değiştirilmemelidir. Değişimler, bitkinin saksısının değişim dönemlerine denk getirilmelidir. Yeni saksı, eski saksıdan 1-2 boy büyük olmalıdır. Yeni saksınızı dinlendirilmiş veya kireçsiz suyun altında bir süre bekletmenizde fayda var. Buradaki amaç, saksının suyu tamamen emmesini sağlamak. Yeni saksının su deşarj deliğinin açık olduğuna dikkat edin. Eski saksısından çıkarırken bitkiyi toprak yüzeyinden yüzük parmağı ile orta parmak arasına alın. Daha sona saksıyı sağlam olarak tutup, tersine çevirin. Saksının bir kenarını hafifçe, sert bir yere vurarak topraklı bitkinin saksıdan çıkmasını sağlayın.
Saksı
Bitkiyi sağ el ile yeni saksının ortasına gelecek biçimde istenilen derinlikte tutturun. Sol el ile hazırlanmış yeni toprağı saksının üst düzeyinden 1,5 – 2 cm ara kalacak biçimde doldurun, hafifçe sert bir yere vurularak toprağı sıkıştırın. İşlem bittikten sonra bitkilere önce toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir. Daha sonraları az su verilmeli, ama sıkça su püskürtülmelidir. Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler, ışık seven nitelikte olsalar bile, başlangıçta direkt güneş ışığı altında bırakılmamalı, yarı veya hafif gölge yerlerde bulundurulmalıdırlar.


Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Yakma yöntemiyle anestezi uygulanmadan bel fıtığı tedavisi yapılabiliyor. Fıtıklaşmış disk içine gönderilen elektrot yardımıyla verilen ısı, fıtığı yakarak küçültüyor. Bu yöntemle, açık ameliyat ile oluşabilecek komplikasyonların da büyük oranda önüne geçilebiliyor. Bu tedaviden sonra da yaklaşık 2 gün içinde ağrılar sona eriyor ya da hafif bir ağrı oluyor. 3-4 hafta içerisinde de spora başlayabilecek kadar kendinize gelebiliyorsunuz.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Ağustos böcekleri neden sürekli öter?

Yalnızca erkek ağustos böcekleri öter. Bu hayvanların kulakları karınlarında yer alıyor. Karnın tabanında, erkekte, kas kasılmalarının etkisiyle şekil değiştirmiş kutikula plakları bulunuyor. Bunlar, dakikada 300-900 kez çatırdayarak duyduğumuz sesleri üretiyorlar. Ötme sebepleri ise üremek için eş bulma güdüleridir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Kedilerde kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

İlk faydası çevre için olur diye düşünüyorum. Çünkü bir doğumda 6-7 yavru doğuruyorlar ve bakması bakımından herkese sorun oluyor açıkcası. Bundan başka olarak, kısırlaştırılan kedinin saldırganlığı azalır, idrara çıkması azalır ki bu sahibi için büyük rahatlıktır. Son olarak da dışarı çıkma isteği azalacaktır.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Bilinçsiz ve yanlış spor yapmanın zararları nelerdir?

İlk olarak vücudunuzu zedeleyebilirsiniz. Bu özellikle kasların zedelenmesi ile ortaya çıkar. Kol, bacak, göğüs kaslarınız zedelenebilir. Bunu sadece dış organlar olarak düşünmemek gerekir. Örneğin, akciğerin gerilmesini sağlayan kaslar bile zedelenebilir. Bunun yanında çok fazla kilo verip kendinizi sağlıksız hale getirebilirsiniz. Bir de yanlış spor, orantısız bir vücuda sebep olabilir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Kilo verme sürecinde psikolojik desteğin önemi var mıdır?

Ben 20 kilo vermiş bir insan olarak her şeyi, boğazımı tutmaya ve haftada 4-5 kez spor salonlarında paralanmaya borçluyum. Önemli olanlar bunlardır. Psikolojik destekten kastınız profesyonel bir destekse, kesinlikle böyle bir şeye gerek yok zira en büyük destek kendinizsiniz. İlerdeki güzel görünümünüzü düşünerek kendinize destek olabilirsiniz. Ama tabi ailenin desteği de yardımcı olabilir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Kadınlarda çikolata kisti nedir?

Rahim içini döşeyen endometrial hücrelerin rahim dışında yerleşerek üremesidir. Genellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bu kist, ağrılı adet ve ağrılı cinsel ilişkiye sebep olur. Eğer ilerlerse kısırlığa da yol açabilir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Suyu fazla tüketmek sağlığa olumsuz etki eder mi?

Günde 3-3.5 litreden fazla su tüketmek sağlığı kötü yönde etkileyebilir. İlk olarak midede şişkinlik yapacaktır ve bu sizi rahatsız edecek hem de şık olmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ancak en önemli sorun böbreklerde ortaya çıkar. Fazla su içmek böbreklere fazla yük yüklemek demektir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Kaç çeşit diş dolgusu vardır?

3 çeşit dolgu vardır. Bunlar altın, amalgam ve kompozit dolgudur. Altın olan çok maliyetli olduğu için tercih edilmiyor pek. Amalgamda ise civa vardır ve gümüş rengindedir. Zararlı olduğu gerekçesi ile kullanımı azalmaktadır. Kompozit ise reçineden yapılır ve diş rengindedir. Artık o kullanılmaktadır.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Penis büyütücü ilaçlar gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa arkasındaki gerçek nedir?

Bu tip ilaçların işe yaraması imkansızdır. Sertleşme gibi başka sorunları çözebilirler ancak büyütme işlemi sadece cerrahi müdehale ile olur.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

İzafiyet teorisi nedir?

Buna görelilik kuramı da denir. Özel ve genel görelilik şeklinde ikiye ayrılır. Özel göreliliğe göre aynı şeyler için ışık hızına yaklaşan için zaman yavaşlar. Örneğin ikizlerden biri ışık hızına ulaşırsa daha genç kalıcaktır diğerine göre. Bu teori Einstein'a aittir. Kendisi ise bunu şu şekilde örneklemiştir: ''Elinizi bir dakikalığına sıcak bir fırının içine sokun, sanki bir saatmiş gibi gelir. Güzel bir kızla bir saat kadar zaman geçirin, bir dakikaymış gibi gelir. İzafiyet budur.''
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Orjinal olmayan plaklar pikapa zarar verir mi?

İOrjinal olmayan plaklar pikap iğnesine zarar verebiliyor. Ancak orjinal olmayan pikaptan kastınız sanırım rus ve bulgar işi olan kaçak diye tabir edilen plaklar. Piyasada da pek yoktur zaten bunlardan. Bulmuşsanız da kullanmanızı önermem zira ses kalitesi zaten düşük olacaktır. Bir de iğneye zarar verirse o zaman kaçmak istediğiniz masraf katlanıp sizi bulacaktır. Bu ne nedenle para biriktirip çok da pahalı olmayan, yaklaşık 40-120 lira arası değişen orjinal plakları kullanmanızı tavsiye ederim.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Ninja Kaplumbağalar'ın yeni versiyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genç Mutant Ninjalar adı altında yeni bir versiyonu şu an mini dizi olarak aktarılıyor. Ben 6-7 bölüm kadar izledim. Açıkçası çok kötü olmuş diyemem zira klasik ninja kaplumbağaları burada da görüyoruz. Ancak eskisine göre çok fazla mizah unsuru barındırması beni izlemekten alıkoydu. Önceden daha maceraperest ve tehlike içinde yüzen kahramanlarımızı izlerken artık bir komedi dizisi diyebileceğimiz kıvama getirmeye çalışmışlar. Özellikle Michelangelo karakteri üzerindeki bu yoğunlaşma rahatsız edici. Göz gezdirmenizde sakınca bulmuyorum ama ben beğenmedim.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Web sayfasının otomatik yenilenmesi için ne yapabilirim?

Bir program kurabilirsiniz. Bu otomatik yenileme de ancak programla olur. Easy Auto Refresh programı size yardımcı olacaktır.
Web Siteleri
l Fotoğraftaki gibi çıkan butona kaç saniyede bir yenileneceğini girdiğinizde istediğiniz sonucu alacaksınız.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Windows uygulamaları MAC bilgisayarlarda nasıl çalıştırılır?

Windows uygulamalarını mac bilgisayarlar çalıştırmıyor. Bir mac kullanıcısı olarak uygun değil hatası alıyorum. Yani çalıştırmayı bırakın yüklemez bile. Ancak neredeyse her uygulamanın mac versiyonu var. İndireceğiniz uygulamayı sonuna for mac yazarak aratırsanız rahatça indirip kurarsınız ve windows uygulamaları ile uğraşmazsınız. Bunun haricinde Mac cihazlara windows işletim sistemi kurulup programlar kullanılabilir ancak tavsiye etmem zira Mac'in esprisi işletim sisteminden geliyor.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

iOS7 nasıl kurulur?

Tam versiyonu geldiği zaman iTunes ya da telefonun ayarlar menüsünden otomatik olarak kurulabilir. Ancak şu an beta versiyonu mevcut. Bunun için apple'ın sitesinden udid'e kayıt yaptırılmalı ve ios7 indirilip oradan kurulmalı Udid de bir deneme ekibi anlamına geliyor denebilir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Askeri okullar hakkında genel bilgiler nelerdir?

Askeri okullar, TSK'nın subay ve astsubay ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan eğitim kurumları. Ordunun subay ihtiyacını yetiştiren okullar, askeri liseler ile harp okullarıdır. Askeri liseler, Kuleli (İstanbul), Işıklar (Bursa), Deniz Lisesi (İstanbul), Maltepe (İzmir) askeri liseleridir. Eğitim ve öğretim süresi bir yılı hazırlık olmak üzere dört yıl olan bu okulları bitiren öğrenciler Harp Okullarına alınırlar.
Harp okulları: Kara Harp Okulu (Ankara), Deniz Harp Okulu (İstanbul), Hava Harp Okulu (İstanbul). Bu okullara her sene askeri liseleri bitirmiş öğrenciler ile sivil liselerin fen ve matematik bölümünü bitirmiş öğrenciler arasından imtihanla lazım olduğu kadar öğrenci alınır. Eğitim ve öğretim süreleri dört yıldır. Harp okullarının yanı sıra Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde askeri tabip yetiştiren askeri tıp fakültesi kurulmuştur. Harp okullarını bitiren öğrenciler, teğmen rütbesiyle subay sınıf ve atış okullarında bilgi ve becerilerini arttırırlar. Silahlı kuvvetler hesabına fakülte veya yüksek okulları bitiren subaylar ile yedek subay adayları, bağlı oldukları sınıf ve branşlarla ilgili bilgi ve becerilerini arttırmak için bu okullarda eğitim görürler. Eğitim süreleri, sınıf özelliklerine göre üç ayla bir yıl arasında değişmektedir.
Astsubay hazırlama okulları, sivil ortaokulları bitirenler arasından imtihanla öğrenci alırlar. Bunların eğitim ve öğretim süreleri üç yıldır. Astsubay Hazırlama Okulları; Genelkurmay Başkanlığına, kara, deniz, hava kuvvetleri komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı muhtelif yerlerde vardır. Astsubay Sınıf Okullarına, Astsubay Hazırlama Okulları ile sivil liseleri bitirenler arasından imtihanla öğrenci alınır. Bu okullarda öğrenciler, uzmanlık alanlarını temel alan eğitim ve öğretimi görürler. Öğretim süresi bir yıldır.
Harp Akademileri; Genelkurmay Başkanlığı kuruluşunda askeri akademik eğitim-öğretim yapan, Silahlı Kuvvetlere komutanlık ve karargah subayı niteliklerine sahip kurmay subay ile taktik ve stratejik seviyede sevk ve idare elemanı yetiştiren, kamu ve özel kesimin yüksek seviyedeki yöneticilerini milli güvenlik konularında hazırlayan, özellikle stratejik düzeyde araştırma ve geliştirme yapan bir bilim ve ihtisas kuruluşudur.
Harp Akademileri, Kuvvet Harp Akademileri (Kara-Deniz-Hava), Silahlı Kuvvetler Akademisi ile Milli Güvenlik Akademisinden oluşur.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Karıncalardan nasıl kurtulabiliriz?

1-Fesleğen karınca ve sivrisinekler için caydırıcıdır.
2-2/3 bardak su, 1/3 beyaz sirke ve 2-3 kaşık bulaşık sabunu karıştırarak oluşturacağınız karışımı karıncaların geldiği bölgelere serpin.
3-Birçok karıncanın geldiği bir yol varsa buraya bebek pudrası serpin. Pudra karıncaların koku izini bloke eder. Evinizdeki karıncalar dönüş yolunun kaybederler.Gelecek olanlar yolu kaybettikleri için bir daha dönemezler. Bu metodda karıncaların geldiğin yerin doğru tesbit edilmesi gerekir aksi takdirde gelmeye devam edeceklerdir.
4-Ayrıca tuz, borik asit, öğütülmüş kahve, kurutulmuş nane, sirke, karabiber de karınca gelmesini engelleyici maddelerdir. Karıncaların geldiği yerlere serpiniz. Borik asit ve diğerlerini insanlarada zararlı olduğundan görünmez yerlerde (çocuklara dikkat) kullanmaya dikkat ediniz.
5-Narenciye kabuklarını (limon v.s.) su ile mixerde karıştırıp karınca deliklerine dökün.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Klima aldığı havayı nasıl soğutur?

Klima, bir ortamdan ısı çekmek yani sıcaklığı düşürmek için, soğutma çevrimin kullanan bir cihazdır. Ortamda bulunan fazla nemi almak ve ortama taze hava vermek için tasarlanmıştır. Çünkü havanın sıcak olması aslında bizi çok etkilemez, önemli olan havadaki nem miktarıdır. Aşırı nem, aşırı sıcaktan daha rahatsız edicidir. Örneğin, dış ortam sıcaklığı 40 derece, nem oranı da %15 civarında olursa bu havadan vücudumuz etkilenmez, ama hava sıcaklığı 30 derece, nem oranı da %70-80 civarında olursa, havayı çok sıcak hissederiz. Vücudumuz buna tepki vererek kendini soğutmaya, yani terlemeye başlar. Bu nedenle, klimanın soğutması tek başına bir şey ifade etmez. Ortamdaki nem oranını dengelemesi gereklidir. Bu işlemi yapan cihazlara klima, işlemin yapılmasına iklimlendirme denilmektedir. Klimalar, basınç altında tutulan sıvı haldeki akışkanın buharlaştırılması ve buhar halinden tekrar sıvı hale getirilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Kullanılan gaz, bir kompresör yardımı ile emilir ve sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Bu işlem sırasında açığa çıkan ısı, fan yardımı ile dış ortama atılır. Sıvı hale gelen gaz, basıncın düşürülmesi sayesinde ortamdan ısı çekerek tekrar gaz haline getirilir. Bu işlem sırasında, ortamdan ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Kompresör tarafından tekrar emilim yapılarak bu işlem bir döngü olarak tekrar eder, böylelikle klima soğutma işlemine çalıştığı sürece devam eder. Klimalar Kondansör ( yoğuşturucu ), genişleme vanası ( kısılma vanası ), Evaporatör ( buharlaştırıcı ) ve Kompresör ( motor )’ün bir araya getirilmesiyle üretilmektedir.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut bir yanıt verdi.

Kravat nasıl bağlanır?

1- Dar olan Y ucu sabit tutulmak şartıyla, geniş olan X ucu, Y’nin üstünden geçirilerek çapraz konuma getirilir
2- X ucu, Y etrafında tam bir tur olacak şekilde dolandırılır.
3- X ucu kravatın Y ucunun altından geçirilir.
4- Y ucunun alt taraftan geçirilen X ucu yukarı noktada tutulur.
5- Yukarıda tuttuğumuz X ucu, düğüm şeklini verdiğimiz ve oldukça gevşek bıraktığımız bağın içinden geçirilir ve sabitlenir.
Kravat
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler