Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakan,

Bütçe Uzmanı

Son 700 yıldır yok edilmeye çalışılan bir beyaz Türk. Genetically Anarchist.

Ocak 2016

Hakan

İçinde cinsel içerikli öğeler (resim, video, sohbet kaydı v.b.) bulunan cep telefonu ya da flash bellek ile camiye, kiliseye, havraya gitmek caiz midir?

Tabii ki caizdir, dijital verinin tümü sanaldır yani kullanılmak istenildiğinde sanal olarak resmi, videoyu oluştururlar ama kullanılmadıkları zaman gayet masum 0 ve 1'lerden oluşup durdukları yerde dururlar. Zaten dijital veriden ziyade o mekanlara giden herkes cinsel organlarını da oralara götürmektedir hatta ağzından s.ktiri, g.tünü s.ikeyim'i eksik etmeyen hetero görünümlü genellikle bıyıklı homo seksüeller namaz kılarken beraberlerinde getirmiş oldukları cinsel organlarıyla tahrik de olabilmektedir ki asıl caiz olmayan bu durumdur. Bir de dindarların kutsal olduğunu düşündükleri kitapların hiçbirinde cep telefonu ya da flash bellekte porno taşımanın caiz olmadığı yazmamaktadır demek ki yasak olamaz. Eğer veri dijital değil de filmin üstünde olsaydı insanın resmedilmesi yasağına takılıp caiz olmayabilirdi ama o bile şüpheli; sonuçta bir fotoğraf ya da film karesi insanın resmedilmesinden ziyade zamanın durdurulması, anın sabitlenmesi olayıdır, onun da yasak olduğu bahsi geçen kitaplarda yazmaz. Bir diğer bakış açısı da mutlaka şöyle olacaktır: Eğer insan kendi helalinin resim ve videolarını dijital olarak taşıyorsa kesinlikle caiz olacaktır. Helalim kimdir diye düşünecek olursanız diyanetin son açıklamalarına göre 9 yaşındaki öz kızınız bile olabilmektedir. Yani erkekseniz neredeyse dünyadaki tüm kadınlar helalinizdir, kadınsanız sadece sizi helali bellemiş olan adam helalinizdir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2015

Hakan

Flash bellek içeriği gözükmüyor dosyalar kayboldu mu? Nasıl çözülebilir?

Eğer bu soruyu görüp, lan aynı sorun bende de var yaa! Diyorsanız hadi iyisiniz. Flash belleğiniz de ki bilgilere büyük bir ihtimalle bu yazıyı okuduktan 1 dakika sonra ulaşacaksınız.

Öncelikle yapmanız gerekenleri sıralayım. Hepsi çok basit adımlar bilgisayarı ahım şahım bilmenize gerek yok RAAD olun :)

"bilgisayardan anlayanlar yazının tamamını okumasa da olur en alta en hızlı yolu 12. Madde de yazacağım direk onu uygulayın"

1. Şimdiye kadar bu sorun için size çözüm öneren diğer tüm web sitelerini kapatın sadece inploid.com açık kalsın. Çünkü neredeyse tüm site ve forumlardaki çözümler size flash belleğinize bilgilerinizi alamadan format atmanızı önerecek.

2. Muhtemelen flashınızı usb ye taktığınız anda var ise anti virüs programınız bir virüs tehditi olduğunu söyledi ve siz o virüsü kaldırdıktan sonra bilgilerinizi göremez hale geldiniz. Ama flashınızda hale yer kapladığını görüyorsunuz.

3. Panik yok bilgiler orada duruyor...

4. Kullandığınız windows 8 e kadar olan işletim sistemlerinde başlat tuşuna basınca açılan menünün en altına ÇALIŞTIR diye bir sekme vardır. Oraya tıklayın ve cmd yazın. windows 10 ise program arama satırına "komut istemi " yazın hemn altına gelecektir.

5. Cmd yazdığınızda aynı pencerinin üstünde komut istemi diye bir exe dosyası göreceksiniz. Onu tıklayın ve çalıştırın.

6. Şuanda başka bir pencere açıldı ve siyah bir ekrandasınız ve bir kaç satırlık bir yazı var. Karşınızda zıplayıp duran bir imleci en alt satırın sonuna konumlayınız ve " cd.. " yazıp enter yapınız.

7 bu hareketi c: / yazısını ekranda görene kadar tekrarlayınız.

8 şimdi aşağıda koyu harfler ile yazdığım komutun tamamını (yıldızlar dahil) copy ediniz.

attrib -h -r -s /s /d f:\*. *

9. Tekrar komut istemi penceresine dönünüz ve copy ettiğiniz komutu son satıra yapıştırınız.

10. 30 sn sora işimiz bitecek buraya dikkat lütfen :) copy ettiğiniz komutun içinde " f " yazan bir harf var bu benim bilgisayarımın çıkarılabilir diske verdiği sürücü adı. Şimdi siz kendi bilgisayarınızın çıkarılabilir diske verdiği harfi bilgisayarımı tıklayıp görünüz ve tekrar komut istemi ekranına gelerek gördüğünüz o harfi " f " yi silip onun yerine yazınız. Mesela sizinki "e" olsun komutumuz şöyle olacak
attrib -h -r -s /s /d e:\*. *


10. Şimdi acımasızca entera basınız. VE İMLECİN ALT SATIRA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRECEKSİNİZ.

11. İŞLEM BİTTİ ŞİMDİ TEKRAR BİLGİSAYARIMDAN ÇIKARILABİLİR DİSKE GİRİP TIKLAYIN . FLASHINIZIN İÇİNE İSİMSİZ BİR DOSYA AÇILDI... AZ ÖNCE KAYBETTİĞİNİZ BÜTÜN BİLGİLER O DOSYANIN İÇİNDE...

tüm basamakları ile anlatınca Yazı uzun oldu ama aslında 10 sn lik bir işlem bu .

12. Başlat> cmd > enter> siyah ekrana attrib -h -r -s /s /d f:\*. * yaz (DİKKAT komutta ki "f" flashın sürücü adı sizinki neyse onu yazınız mesela "e" yada "g" olabilir> enter işlem bitti


flash içinde isimsiz bir doya açıldı dosyalarınız orada ...


Başta dedim ya RAAD olun yaw :)
 • 2 Yanıt
Eylül 2015

Hakan

Hayvan boynuzlarının içindeki kemik dokusu nasıl çıkartılır?

Hayvanların boynuzları içinde kemik dokuyu çıkaramazsınız çünkü öyle bir doku yok ;)
 • 1 Yanıt
Eylül 2015

Hakan

Kalp kasında sinir var mıdır?

Kalp kası,  kalbin 3 katmanından biri olanmyocardium'dur. Yapı bakımından çizgili kasa benzese de çalışması çizgili kas gibi isteğimizle değil, istemsizdir (otonom). Bu mekanizma kalbin kendi iç uyarımı sayesinde olmakta ve bu uyarımın esas iki öğesi bulunmaktadır. Bunlar atrio-ventrikuler düğüm ve sinoatriyal düğümlerdir. Her ne kadar kalp kendi iç uyarım sistemi ile çalışsa da neticede kalp kasılma gücü ve kalp atım hızı otonom sistem tarafınca kontrol edilmektedir. Bu sistem ise nöro-humoral bir mekanizmadır. Hormonların da kalp atımı üzerine olan etkisi otonom sinir sistemi tarafından regüle edildiği gibi epinefrin gibi hormonlar direkt olarak kalbin frekansını artırabilir.

Kasın çalışması kontrolü sinir sistemiyle olmaktadır. Bu sinirler kalp kası içerisine yerleşmiş Purkinje Telleri'dir. Sinirlerdeki bozulma, kasta (myocardium) felce yol aça
 • 4 Yanıt
Ocak 2015

Hakan

Tayyip Erdoğan'ın, Davutoğlu'na açtığı kredi bitmiş olabilir mi?

Olay tam da öyle değil benim gördüğüm kadarıyla. Erdoğan henüz seçilmeden ve Davutoğlu'nu atamadan önce zaten bakanlar kuruluna başkanlık edeceğini, aktif siyasette yer alan bir cumhurbaşkanı olacağını beyan etmişti. Hatta bakanlar kuruluna başkanlık etmeye başlayacağı tarihi bile vermişti. Sonuçta Davutoğlu'na hiçbir zaman bir kredi açmadı. Cumhurbaşkanlığındaki işlerini yoluna koyacağı süre içinde kendisine vekalet edecek, söz dinleyecek bir vekile ihtiyacı vardı ve bunun için Davutoğlu'nu seçti.
 • 1 Yanıt
Aralık 2014

Hakan

Nitelikli e-imza nedir?

 • 0 Yanıt
Aralık 2014

Hakan

Çobanlar neden KEPENEK giyerler?

Bu ilginç soru bende merak uyandırdığı için Google'da arattım. Kepenek keçeden yapılıyormuş yani en basit ifadesiyle koyun tüyünden. Çobanın koyun tüyünden giyinmesi de çok mantıklı kırpılan tüyü değerlendiriyor adam. Yaygın olmasının sebebi de kullanışlı olmasıymış . Güzel bir açıklama da buldum:

"En çok kepenek yaparız. Kepenek çobanların en birinci yardımcısıdır. Çünkü yazın üzerine atar gölge olur, kışın üstüne oturur, yağmurda giyer. Katiyen su ve nem geçirmez. Beyaz ve mor yünden yaparız. Dikişsiz türü dikişli kepeneğe göre daha kıymetlidir ve yapımı ustalık ister. Eğer çoban kepeneğini iyi pişirirsen kurşun atsan geçirmez."

Yazının tamamı için: 40ikindi.com/tasarim/oku.php? İd=2697

Yabancı ülkelerde var mı diye de arattım benzer resimler çıktı, sanırım var. Görsellerde aratmak için anahtar kelimeler:

koyun: sheep
keçe: felt
çoban: shepherd
kepenek: shepherd's felt cloak
 • 1 Yanıt
Kasım 2014

Hakan

Yandaş gazeteciler neden işten atıldı?

Yandaş kalabilite süreleri dolmuşsa demek.. .
 • 4 Yanıt
Ekim 2014

Hakan

inploid içinde gerçek kimliğini kullanmayan ancak çokça takipçisi olduğu halde hiç kimseyi takip etmeyen user kafası nedir?

Havan batsın dediklerimiz :)

Aslında o kadar da katı olmamalıyız. Sonuçta inploid mesleki bilgi paylaşım platformu olarak yola çıktı, yani sosyal paylaşım sitesi olarak değil. Meslek erbabı bazı kişiler espri yoksunu, sanal sosyalliği sevmeyen, geyikten hoşlanmayan, sanal arkadaşlıklara değer vermeyen kişiler olabilirler. Bunda yadırganacak bir durum yok. Bahsi geçen kişiler mesleki bilgilerini paylaşıyorlar mı? Sanırım yanıt "evet " olacak. O zaman problem yok, sitenin geyikçilere ihtiyacı olduğu gibi ciddi ciddi mesleki bilgilerini paylaşanlara da ihtiyacı var. Biz geyik yapıyoruz da mesleki bilgilerimizi gayrı ciddi paylaşıyoruz anlamında demiyorum. Tabii ki bizler de mesleki bilgilerimizi gerekli ciddiyetle paylaşıyoruz ama yanı sıra geyik de sevdiğimizden diğer yanıtlarımız biraz daha sosyal oluyor. Bence İnternet iletişiminin en önemli avantajı zaten herkesin olduğu değil de olmak istediği kişi olarak da sosyalleşebilmesi, kendini temsil edebilmesi.

Zaten çok rağbet görüp az takip etme olayı bu platformda yeni de değil. Başından bu yana tüm kullanıcılarda olan bir anomaliydi hatta ben bu durumu defalarca göt kalkma durumu olarak değerlendirdim. Neyse ciddiyet ya da geyik bir yana artık İnternet sosyalliğinin ilk nezaket kuralı takip edenleri takip etme olmuştur. Bu tür kişilerin sadece kibar olmadığından bahsedebiliriz.

Diğer bir konu aslında beğeni konusu, sitenin kullanıcılarının çoğu beğeni konusunda oldukça cimri davranıyor. Şimdi fikirlerini beğendiğim ya da tanımadığım biri bir soruya yanıt veriyor. Diyelim soruda bir bilgi istenmiş, bilgi beni aslında ilgilendirmiyor ama arkadaş da araştırmış, düşünmüş, zahmet etmiş ve bilgiyi yazmış. Daha akıllı bir sitenin oluşmasına katkıda bulunmuş. Bence böyle bir yanıt beğeniyi hak ediyor. Mesela "Evde bukalemun nasıl yetiştirilir?" gibi bir soruya arkadaş bukalemunların yaşama alanları ve şartlarını araştırıp yazmış. Tabii hayatta evde bukalemun bakmayacağım ama o yanıta beğenimi veririm. Beğeniler insanları motive eden şeyler, iyi bir şey yapmış olanı motive etmek gerekli. Ya da birisi gelmiş ve sevdiği parçayı paylaşmış. Parçayı sevip sevmememin de bir önemi yok, o parça Google'da İnploid içinde bulunduğu gün bu site daha büyümüş, gelişmiş, etkili ve bir ihtimalle de akıllı, entellektüel insanlarla dolmuş olacak. Yani bence müzik hatta her türlü sanat paylaşan da paylaştığının çok önemi olmadan beğeniyi hak ediyor.

Bir de beğenmeme durumu var ki onun da saçma kullanımını sık görüyorum. Adam kremalı pasta tarifi yazıyor, diğeri gelip, muhtemelen kremalı pasta sevmediğinden beğenmedim'liyor. Yaklaşım aslında kremalı pasta sorusunda kanaatimce şöyle olmalı, sevdiğiniz bir tarif varsa beğeni, sevmediklerinize de hiçbir şey vermemek şeklinde. Beğenmedim tuşunu ben de kullanıyorum tabii ki, özellikle fikirlerimi beğenmediği için yanıtlarımı beğenmeyen bazı kişiler var, kim olduklarını da kolayca tespit edebiliyorum. O saçma beğenmedimlere karşı ben de gidip beğenmedim takdim ediyorum kendilerine. Zaten bir fikir uyuşmazlığı olduğundan beğenmedim'leyecek bol bol yanıt ve yazı buluyorum. Yalnız bu tür hain davranışlar harici o tuşu kullanmamaya özen gösteriyorum. Unutmadan bilgi sorularında yanlış bilgi verenlere de beğenmedim veriyorum. Fikir, zevk, görüş gibi sorularda tabii ki kimseye beğenmedim vermek haddime düşmez.

Diğer kuralları merak edenler şu konuya da bir göz atabilirler:
inploid.com/t/twitterda-asgari-nezaket-...

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun, bu bayram gelecekteki daha aydınlık günlerin ilki olsun.
 • 3 Yanıt
Ekim 2014

Hakan

Rasyonel Sayı nedir?

Rasyonel sayı bölen ve bölünenin tam sayı olduğu ve bölenin sıfırdan farklı olduğu herhangi bir kesirle ifade edilebilen sayıdır. 7/3, 23/6 vb. Bölen bir olabildiği için tüm tam sayılar da rasyonel sayıdır 11/1=11, 24/1=24 vb. Rasyonel sayıların diğer bir özelliği de kesir hesaplandığında ondalık hanelerin ya sınırlı adette olması ya da belli bir yerden sonra kendini tekrar ediyor olmasıdır. Mesela 23/6=3,833333
ya da 7/3=2,333333 ya da 9/4=2,25 vb. Bu da şu anlama da gelir: Tüm tekrar eden ya da sonlanan ondalık sayılar da rasyonel sayıdır. Çünkü belli bir tam sayıyla çarpıldıklarında sonuç olarak tam sayı çıkar. Örneğin: 3,8333333*6=23
 • 2 Yanıt
Ekim 2014

Hakan

Yabancı el sendromu hakkında bildikleriniz nedir?

Yabancı el sendromu, epileptik kriz geçiren vahim vakalarda son çare olarak ki amaç krizin bütün beyni etkilemesinden öte bi tarafta kalması, 2 yarımküreyi birleştiren corpus collosumun kesilmesi yani 2 beyin yarımküresinin bağımsız hale getirilmesi. Fakat bunun sonucunda iki farklı karar mekanizması ortaya çıkıyor örnek vermek gerekirse, siz araba kullanırken sağ eliniz sağa çeviriyor direksiyonu sonra aa bi bakmışsınız sol eliniz kafasına göre sol tarafa çevirmiş. Bir beyinde 2 karar mekanizması oluştuğu için birbirinden bağımsız çünkü 2 yarımküre artık birleişmiş değil.
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Hakan

Köpekbalığı etinin tadı, kokusu genel olarak diğer balıklar gibimidir?

Ben hiç yemedim ama yemek istediğim balıklar listesinde mevcut =) . Yiyenlerin dediğine göre tavuk eti gibi beyaz ve yumuşak olabiliyormuş şayet marine edersek. Tadının ekşimsi olduğu bu yüzdende sütte/birada/sodada çeşitli baharat ve sarımsakla belli bür süre bekletildikten sonra tüketilmesi gerektiği söyleniyor.
Ayrıca bildiğim kadarıyla yeryüzünde kanser olmayan tek canlı köpekbalıkları ve bu yüzden insanoğlu çok sağlıklı olduğunu düşünmüş ve son zamanlarda pazarı oldukça artmıştır.
 • 1 Yanıt
Eylül 2014

Hakan

Buzdolabı Horlar mı?

Uzmanları bilecektir ama sorunuz gerçekten çok esprili. Horlayan buzdolabı ilk defa duyuyorum. Acaba dedim yerli üretim de dolap işi bilecen işe gitmeyecen horrr mantığıyla mı çalışıyor. :)

Şaka bir yana yeni aldığınıza göre garantisi de mevcuttur. Servisiyle görüşsenize. Bence horlama iade sebebi olabilir. En kötü ihtimal iade eder horlamayan, çalışkan belki de biraz daha pahalı modeli alırsınız.
 • 3 Yanıt
Eylül 2014

Hakan

TMS-TFRS uygulayacak şirketler hangileridir?6102 sayılı Yeni TTK’nın Geçici 1’inci Maddesi uyarınca;

(1) Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından belirlenen Türkiye Muhasebe Standartları;

a) Türkiye Muhasebe Standartları, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) ve yorumlarından,

b) Kurum tarafından değişik işletme büyüklükleri, sektörler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için belirlenen standartlar ve diğer düzenlemelerden,
oluşur.

(2) Aşağıda sayılanlar TMS/TFRS ve yorumlarını uygulamakla yükümlüdür:

a) 1534 üncü maddenin ikinci fıkrasının (b) ilâ (e) bentlerindeki sermaye şirketleri.

(1534’üncü madde sayılan bu şirketler aşağıda yer almaktadır;

1) Sermaye Piyasası Kanununa göre, ihraç ettikleri sermaye piyasası araçları borsada veya teşkilatlanmış diğer bir piyasada işlem gören şirketler, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve konsolidasyon kapsamına alınan diğer işletmeler,
2) Bankacılık Kanununun 3 üncü maddesinde tanımlanan bankalar ile bağlı ortaklıkları,
3) 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanununda tanımlanan sigorta ve reasürans şirketleri,
4) 28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda tanımlanan emeklilik şirketleri,)

b) TMS/TFRS ve yorumlarını uygulamayı tercih edenler.

(3) Aşağıda sayılanlar birinci fıkranın (b) bendine göre belirlenen standart ve düzenlemeleri uygulamakla yükümlüdür:

a) İkinci fıkranın (a) bendinde belirtilenlerin dışında kalan ve işletme yönetiminde yer almayan işletme sahipleri, işletmeye borç verenler ve kredi derecelendirme kuruluşları gibi dış kullanıcılar için genel amaçlı finansal tablo düzenleyen işletmeler.

b) TMS/TFRS’yi uygulamayı tercih eden KOBİ tanımındaki işletmelerden tekrar KOBİ/TFRS uygulamasına dönmek isteyen işletmeler.

(4) Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, değişik işletme büyüklükleri, sektörler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar itibarıyla Türkiye Muhasebe Standartlarından muaf olacakları tespit etmeye veya bunlar için ayrı düzenlemeler yapmaya yetkilidir.

(5) Türkiye Muhasebe Standartları (TMS/TFRS ve yorumları ile KOBİ/TFRS) ve kavramsal çerçevede belirlenen ilkeler bu Kanunun finansal tablolara ve raporlamaya ilişkin hükümleri ile ilgili diğer hükümlerine de uygulanır.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Kararı ise aşağıdaki gibidir:13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 88 inci ve Geçici 1 inci maddeleri ile 26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı KHK’nın 9 uncu, 26 ncı ve Geçici 1 inci maddeleri uyarınca;

1- Ekli listedeki kurum, kuruluş ve işletmelerin 1/1/2014 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerine ilişkin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasına,

2- Ekli listede yer almayan kurum, kuruluş ve işletmelerin de münferit veya konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında isteğe bağlı olarak Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulayabileceğine,

3- Yukarıdaki kapsama dâhil olmayanlar için Kurumca bir belirleme yapılıncaya kadar yürürlükteki mevzuatın uygulanmasının devamına,
karar verilmiştir.

EKLİ LİSTE

1) 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca Sermaye Piyasası Kurulunun düzenleme ve denetimine tabi işletmelerden;

a) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim şirketler,
b) Yatırım kuruluşları,
c) Kolektif yatırım kuruluşları,
d) Portföy yönetim şirketleri,
e) İpotek finansmanı kuruluşları,
f) Konut finansmanı ve varlık finansmanı fonları,
g) Varlık kiralama şirketleri,
h) Merkezî takas kuruluşları,
i) Merkezî saklama kuruluşları,
j) Veri depolama kuruluşları,
k) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem görmeyen ancak Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında halka açık sayılan şirketlerden aşağıdaki üç ölçütten en az ikisini sağlayanlar:

- Aktif toplamı onbeş milyon ve üstü Türk Lirası.
- Yıllık net satış hasılatı yirmi milyon ve üstü Türk Lirası.
- Çalışan sayısı elli ve üstü.

2) 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun düzenleme ve denetimine tabi işletmelerden;

a) Bankalar,
b) Finansal kiralama şirketleri,
c) Faktöring şirketleri,
d) Finansman şirketleri,
e) Varlık yönetim şirketleri,
f) Derecelendirme kuruluşları,
g) Finansal holding şirketleri,
h) Finansal holding şirketleri üzerinde 5411 sayılı Kanunda tanımlandığı şekliyle nitelikli paya sahip olan şirketler,
i) Ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları.

3) 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile 28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında faaliyet göstermekte olan sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri.

4) Borsa İstanbul Piyasalarında faaliyet göstermesine izin verilen; yetkili müesseseler, kıymetli madenler aracı kurumları, kıymetli maden üretimi veya ticareti ile iştigal eden anonim şirketler.Kamu Gözetimi Kurumunun Kararı aslında TTK ile belirlenen kapsam ve kendisine verilen yetki doğrultusunda bir Karar olmuştur. Kamu Gözetimi Kurumunun Kararını defterlerin tutulması ile karıştırmamak gerekir. Kurumun Kararı, kurum, kuruluş ve işletmelerin 1/1/2014 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerine ilişkin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasına yöneliktir.

Sonuç olarak, TMS/TFRS uygulamalarında; Tek Düzen Hesap Planı, VUK ve TTK hükümleri çerçevesinde defter kayıtları tutulacak, ancak denetime tabi olanlar ve yukarıda sayılanlar için münferit ve konsolide finansal tablolar ayrıca TMS/TFRS kurallarına göre hazırlanacaktır.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2014

Hakan

Recep Tayyip Erdoğanın Başkanlık arzusunu destekliyor musunuz?

Tabii ki destekliyorum. Bu ülkeden 11 sene hiçbir hizmeti esirgemedi.

 • Artık çok şükür camisiz bir mahallemiz kalmadı. Gereken miktarda imam ve hatip de yetişiyor. İleriyi görerek yapıyor adam icraatlarını. Artık geceleri en derin uykumuzdan bile hemen yanı başımızdaki caminin minaresinden yükselen sabah ezanı nameleriyle uyanabiliyoruz.
 • Şehirlerimizi pislik yuvası ormanlardan temizledi. Şimdilik az bile kesti, daha İstanbul'umuzun kuzey ormanları var kesilip betonlaştırılacak. Binlerce rezidanslık, AVM'lik yer var orada. Allahın izniyle 3. Havalimanı ve köprü de tamamlandığında oralara da muhteşem rezidanslar, AVM'ler yapacağız inşallah.
 • Sigara yasağı yine onun icraatı, artık bir yere gidince üstümüz başımız kokmuyor. Bakın bu hizmetin büyüklüğünün farkında mısınız bilmiyorum; hem halkın sağlığı korunuyor hem de sigaranın oluşturduğu hastalıkların tedavisi için harcanan onca para korunmuş oluyor.
 • Geceleri alkol satışını dolayısıyla çıkan hır gürü engelledi. Hele hele günahkar alkoliklerden içtiklerinin yarısını vergi olarak alıp devlet kasasını kabartması dahiyane.
 • Her yerde artık 100m kadar uzaklıkta bir AVM'miz var. Alışveriş için artık saatlerce yol tepmemize gerek kalmadı. Dünyanın bütün markaları var AVM'lerde. Diesel mi istedin git al, Louis Viton çanta mı istiyor eşin, hemen köşe başındaki AVM'de var.
 • Muhteşem rezidanslar yaptı, ne güzel Araplardan para geliyor.
 • IŞİD'i destekledi, sünni olmayanlar gebersin, adam haklı. Öyle bir durumda bir devlet tarafını belirlemeli, Yezidileri, Türkmenleri mi destekleyecektik Sünnilik için, şeriat için savaş veren Müslümanlar dururken.
 • İstanbul'u kanalla bölecekmiş, bölsün tabii daha çok kıyımız olacak, al sana yine Araplara satacak mülk. Oradan geçen gemilerin getireceği gelir ve boğazımızdaki tehlikeli trafiğin azalması da cabası.
 • İş güvenliği gibi saçma şeylere de yatırım yapmıyor, bir işçinin hayatının bedeli nedir ki. Biri gider diğeri gelir, sokakta onun gibi binlerce var. Zaten üç çocuk yapın diyor, halk üçer üçer yaptı mı 12-13 yıl sonra ülke deli gibi işçi dolacak. Hani Soma için o kadar üzülünmüştü, yine %50 çıktı dünya liderine, onlar için bile işçinin hayatının değeri yok, bizim için neden olsun...
 • Okulları da imam hatibe çevirdi, sonunda bir sürü imam ve hatibimiz olacak. Eğitim sistemi sanki daha mı iyiydi eskiden... Eskiden de bu ülkeden bilim adamı çıkmazdı şimdi hiç değilse ilim adamı çıkacak.
 • Taksim'i betonladı, pis pis ağaçlar, yeşil alan falan vardı, her yağmurda çamur deryasına dönerdi. Şimdi de deryaya dönüyor ama hiç değilse uygar ülke örneği çamur yok. Keşke diyorum şu topçu kışlasını da yapabiilseydi ama inşallah onu da başkanlık döneminde yapar. Gezi parkı hala çamur oluyor. Üç beş ağaç için o kadar tatava yapıldı. Adam milyarlarca ağaç dikti onları gören yok.
 • Artık kadınlarımız türban takmakta özgürler. Bu özgürlüklerini hatta tüm devlet daireleri, meclis falan gibi laikçi oluşumlarda bile icra edebiliyorlar. Eskiden laikçiler baş örtüsünün ne üniversitelere ne meclise ne de Çankaya'ya girmesine izin vermiyorlardı. Bu ne kardeşim ister baş örtüsü takarım ister takke giyerim, kimin buna karışmaya hakkı olabilir ki.
 • Uzun adamdan önce otobanımız, metromuz, hızlı trenimiz, Marmarayımız var mıydı... Yoktu. Adam ülkeyi resmen baştan yarattı.
 • Uzun adamdan önce mecliste sürekli bir kakafoni mevcuttu. Ne oldu şimdi? ... Uzun adamın partisi, partimiz her istediğini oy birliğiyle ve ezici çoğunlukla meclisten geçirebiliyor, bu sayede yasalar çok daha çabuk yapılabiliyor.
 • Eskiden bir de Cumhurbaşkanından dönerdi laikçiliğe falan aykırı yasalar. Adam akıllı Cumhurbaşkanını da kendi partisinden çıkarttı bir anda tüm veto problemleri ortadan kalktı. Artık ihtiyaç duyduğumuz yasalar yıldırım hızıyla yapılabiliyor.
 • Bütün televizyon kanallarını baskı altına aldı da kötü mü yaptı hepsi zıvanadan çıkmıştı artık ayıpçı ya da provokatif yayınlar yapılamıyor. Karımız, kızımız, sevgilimiz bu tür yayınlardan korunmuş oluyor.
 • Gazetelere de devlet sansürü uygulanıyor, toplumun düzenini, barışını bozabilecek provokatif seslerin hepsi bastırılıyor. Barış içinde, tüm özgürlüklerimizle yaşayabilmemiz için verilen hizmetler bunlar.
 • Generalleri dahiyane Ergenekon ve Balyoz komplolarıyla tüm bu icraatlar esnasında içeride tuttu. Haklı, yoksa icraatları yaptırmazlardı. Haa içeri attı da cezalandırdı mı, tabii ki hayır. Şimdi hepsini serbest bıraktı ve en yüksek maaşlarla emekli etti. Üç beş yıl içeride yattılar ama şimdi onları rahatı da yerinde.
 • Ergenekon demişken Deniz Fenerinden Almanya'da yargılandılar ve suçlu bulundular. İyi ki bizim yargımız buna itibar etmemiş şimdi şimdi çıkıyor meydana Almanların arkamızdan ne işler çevirdiği.
 • Yine uzun adam döneminde faizsiz bankacılık ülkemizde gelişti. Ne güzel artık çok parası olan da kredi çeken de faiz illetine bulaşıp günaha girmiyor.
 • Yok efendim sanayimizi, doğal kaynaklarımızı yabancılara satmış. Yerken iyi tabii ama iş eleştirmeye gelince vatan haini bile demeye cüret ediyor laikçiler. Tabii ki satacaktı, ne olacaktı. Satıldı da para İsviçre'ye mi gitti, tümü ülkenin refah seviyesini arttırmaya harcandı.
 • Yok kadınlar dövülüyor, öldürülüyormuş. Kardeşim, 4 tane almak caiz, biri ölür yenisi gelir. Sanki kadın kıtlığı var ülkede.
 • Dinimize saldıran laikçilerin, ateist gezicilerin başını süper kesti. Arada alevi çocuğu ölmüş. Neymiş efendim ekmek alacakmış. Yahu doğru bile olsa dışarıda çatışma varken ekmek almaya gidilir mi. Kaldı ki bu alevilerin topu terörist. Terörist olmasalar sünni olurlardı.
 • Ramazanda içki içenlere saldırılıyormuş. Saldırılır tabii milletin nefsini zorlamayacaksın kardeşim.
 • Yok efendim okula kızlı erkekli gideceklermiş. Yahu kardeşim bu laikçiler cehape zihniyetleriyle okula kızlı erkekli gittiler, okulları fuhuş yuvasına çevirdiler de bilim mi ürettiler, ülkeyi bir adım ileriye mi taşıdılar. Cevap veriyorum, hayır...
 • Komşularla düşman olmuşuz, kime ne. Tabii ki komşularımız da hadlerini bilecekler, yanlarında dünya lideri bir önderin yönetiminde dünya liderliğine namzet bir ülke var. Sabrımızı sınamamalılar. Tabii ki mertçe sabrımızı sınamayın diyebilmeliyiz.
 • 50 tane konsolosluk çalışanı rehin alınmış deniyor. Yahu şimdi bir düşünün IŞİD'le savaşıp kendi hibe ettiğimiz kaynakları mı tüketelim. Tamamen milli servete zarar. Kaldı ki konsolosluk çalışanları üniversite okumuş, birkaç dil bilen insanlar. Resmen monşerler. Muhtemelen zaten üniversite okuyanların %85-90'ı gibi okurken fuhuş da yapmışlardır. Bir teraziye koyun oradaki 50 monşer mi önemli yoksa dünya liderliğine oynayan güzel ülkemizin menfaatleri mi...
 • Dersaneleri kapatıyor, polisimizi ayıklıyor paralel yapının son kırıntılarını da ülkeden süpürüyor. Resmen hizmet bu! Adamlar gelmişler gizlice devletin içinde paralel bir devlet kurmuşlar. İktidarın bundan haberi olmamış, o derece iyi çalışıyorlar yani. Bir de devletimizin kaynaklarını onlar da yiyorlar. Yahu kardeşim tabii ki kaynaklar Erdoğan ailesine ait. Neden derseniz adamlar tamam yiyorlar hem de bol bol ama ülkeye bugüne kadar kimsenin getirmediği hizmetleri getiriyorlar.
 • Adam 3. Köprüyü yapacam diyor laikçiler ona da itiraz ediyor. Yahu İstanbul'un trafiği malum. Bunu çözmek lazım. Halkın refah seviyesi de çok yüksek olduğundan her gün İstanbul trafiğine 400-500 yeni araç çıkıyor. Adama arabayı alacak parayı ver yol verme. Olur mu öyle şey? ... Tabii ki köprü yapılacak. Şimdi laikçiler başta olsa bir metre kaldırım yapmazlardı ama iş eleştirmeye gelince dilleri oluyor pabuç. Ayrıca köprü güzergahı hata eseri de olsa fazladan tıraşlandı ne güzel işte. Bir kere şehrin sivrisinek kaynağı orman azaldı ayrıca yeni rezidanslar yapacak rantı hazır araziler çıktı ortaya. Yap Araplara sat, daha ne istiyorsun ki...
 • 3. Hava alanı yapacam diyor yine laikçiiler delleniyor. Neden? ... Çümkü ülkemizin gelişmesini istemiyorlar hele bu gelişmenin başka bir iktidar döneminde olmasını hiç hazmedemiyorlar. İstanbul kocaman şehir, daha AVM, Rezidans kompleksleri yapılabilecek bir yığın orman arazisi var. Ağaçlar kuzey ormanlarında boş boş duruyor. Şehrin kuzeyi geliştiğinde adam Sabiha'yı mı kullansın Atatürk'ü mü? İkisi de en az iki saat mesafede olacak. Tabii ki mega şehre yeni bir mega hava alanı gerekli. Hava alanına zaten laikçiler her şehirde itiraz ettiler de şimdi fena mı oldu. İstanbul'dan biniyorsunuz uçağa hop bir saatte Erzurum'dasınız.
 • Nükleer santral yapacam diyor hemen itiraz ediyor laikçiler. Ne yani elektriği afedersiniz osuruk gazıyla mı üreteceğiz. Bunlar ülkemizin özellikle yıllarca savundukları doğu bloğuna bağımlı kalmasını istiyorlar. Düşünüyorlar ki ülkeye bir gün komünizm getirebilirler. Yahu kardeşim dünya almış yürümüş bunlar hala komünizm derdinde. Oh nükleer santrali de Soma'da 200 liralık kömürü dahiyane iş güvenliği politikalarıyla 27 liraya çıkartan Soma Holding yapıyor. Ne olacak patlar belki patlasın zaten ülke çok kalabalık üç beş çapulcu ölmüş kime ne. Takdir-i ilahi olur. Zaten nükleer santral patlamasından korkanlar evlerine tüp gaz almasın; o da patlıyor öbürü de.
Aslında bakarsanız yaz yaz bitmez bu muhteşem icraatlar.

Düşünsenize refah demek halkın mutluluğu demek, kaldı ki yıllar yılı başbakana oy verenler halkın en fakir kesimi, diğer kesimin refahı daha da yüksek. Baksanıza ülkemizin %50 az kazanan kesimi bile halinden, refahından, rahatından mutlu ki oyunu uzun adama verdi.
Şimdi koyun elinizi vicdanınıza ailecek bizim için bu kadar çalışan, bizlere hizmet üreten, bizim başımız değil hizmetkarımız olmak için gelmiş ve bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacak uzun adamın değil de kimin hakkıdır başkanlık bu ülkede. Böyle yönetmeye devam etsinler isterlerse sülalecek babadan oğula geçe geçe yönetsinler ülkeyi, yine veririm desteğimi... .
 • 4 Yanıt
Ağustos 2014

Hakan

inploid menüsünde hangisi favori sekmeniz, Anasayfa, Arkadaşların Aktiviteleri, Bildirimler?

Önce "Bildirimler" ki bende zaten ilk o açılıyor ardından "Ana Sayfa". "Yeni" tuşuna da çok nadir tıklamadığımı zaten görüyorsunuz. Diğer sekmeleri de geziyorum tabii ki, bir tek tartışmalar tuşuna genellikle sadece yanındaki rakamı söndürmek için tıklıyorum. Her kesimden, yaştan, meslekten, dinden, eğitim seviyesinden insanın birbiriyle tartışamayacağını, tartışmaması da gerektiğini burada öğrendim, genellikle oraya hiç bulaşmıyorum. Yanlış anlamayın "Tartışmalar" sekmesi de bana bunu öğrettiğinden yararlı bir oluşum :)
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster