Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2012

Halil Ertekin

Heroku nedir? Nasıl kullanılır?

Heroku bir bulut bilişim (cloud computing) uygulama altyapısı servis sağlayıcısıdır. Java, php, python gibi dillerde yazılmış web tabanlı uygulamalarınızı hızlıca ve teknik sunucu kurma bilgisi gerektirmeden internete taşımanızı sağlayan bir platformdur.

WhoNear (whonear.me) web uygulaması Java PlayFramework ile geliştirilmiş olup Heroku üzerinde barındırlmaktadır. bknz: whonear.herokuapp.com

Heroku Amazon altyapısını kullanmaktadır, farkı ise size daha esnek bir altyapı ve kullanıcı dostu| bir arayüz sunmasıdır.

Şöyleki uygulamanızı Heroku'ya yüklediğinizde ilk aşamada ugyulamanız bir Dyno (512 MB ram kapasitesi sunan bir altyapı birimidir) üzerinde çalışmaktadır ve ücretsizdir. Daha sonrasında ihtiyacınıza bağlı olarak Dyno sayısını saniyeler içerisinde arttırabilir ve artan sunucu isteklerinizi hızlıca karşılayabilirsiniz. Ayrıca email/sms gönderim altyapısı, no-sql database vb gibi bir çok moduler servis de sunmaktadır. 

WhoNear şu anda 2 Dyno anlık 150 kullanıcıya çok rahat hizmet verebilmektedir.

daha fazla bilgi için : heroku.com/how

Ayrıca sorularınız olursa elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Teşekkürler. 
Şubat 2014

Halil Ertekin

Facebook ve Youtube Video İndirme Programsız Anlatım

İlk olarak Facebook'da indirmek istediğiniz video linkini bulun.

Örnek:
Sonrasında www olan kısmını noktaya kadar silin.
İkinci olarak ise silmiş olduğunuz yere en başa noktanın soluna ” m ” (www yerine) koyun ve Enter'a tıklayın.

Yeni açılan sayfada mini bir video izleme bölümü açılmış olmalı orada videonuzu izlemeye başlıyosunuz bir kaç saniye sonra durdurun.

Son olarak durdurduktan sonra Sağ tıklayın video üzerinde iken açılan bölümde ”Video Olarak kaydet ” Seçeneğini seçin. Bilgisayarınızda kaydetmek istediğiniz yeri seçin.

338

Youtube için olan yöntem ise videonun adresinin youtube.com kısmının başına www.'dan sonra ss ekleyerek indirmek.(ssyoutube.com )
Şubat 2014

Halil Ertekin

Saian - KangrenSaian - Kangren feat. Ayşegül Erkurt

" Hayatınız boyunca dinleyebileceğin en anlamlı şarkıdır iddia ediyorum!

Şarkının hikayesi aynen şu şekildedir;

"mersin’de olağan bir yaz içre olağan sıcaklar yaşıyorduk. Aylardır süregelen işsizliğin yaşattığı sıkıntı ve gerilim üzerime tünemişti, kalkacak gibi de görünmüyordu. Bunların üzerine sevdiğim kadının -ona isim gülmesinin güzeli‘ni verdim- annesi kanser tedavisi görüyor, sızımız katmerleniyordu. Gülmesinin güzeli biliyordu ya da hayır! ; hastaneye her defasında (bana baka) ölümü karşılamaya gidiyordu. İçinde kocaman bir dehliz vardı ve umut burada kaybolurdu.

ben o kadınla hiç tanışamadım. Hastane odalarına beni almazlardı, sakıncası vardı. Zaten kimse o durumda birisiyle tanışmak istemez, haklı. En fazla hastane kapısından aydan’ı 5-10 dakika görüp, oradan geri dönmüşlüğüm vardı. Ne zaman aydan’ın yanına o kötü zamanlarında gidiyor olsam kendi kendime içimden ismet özel’in ”(…) sana durulanmış kelimeler getireceğim… çünkü seni dik tutacak bilirim…” dizelerini yineleyip durdum. Onun yanında o kelimeleri hiç bulamadım. Hoş, zaten böyle zamanlarda iyi konuşmasını bilmem. Ben zaten iyi konuşmasını bilmem, ama sıkı düşünürüm (bir gün hastane kapısında eline şiir tutuşturmuştum!) . Kısacası hayat pek iç açıcı değildi. ‘nasılsın? ’ demek ağır geliyor, çoğu gece uyku tutmuyor, uyuyabilmek için dişlerimi sıkarak ıslık çalıyordum. Ya da rüyamda. Gerçeğe eklenmeliler.

dehliz büyük. Okumaktan başka uğraş edinemedim (o sıralar turgenyev‘in bazarov‘una -varolan değerlerin mutlak reddi kesin cezbedicidir hey! - kafayı taktımdı) . Bir taraftan da bu boşluğu lehime çevirmek, ve küçük de olsa bir albüm kaydetmek istiyordum (acıdan ve öfkeden beslenmek gibisi yoktur!) . Çok uzun süre, kayıt yapacak stüdyo bulamadım. Bu kangren‘i yazmama engel olmadı. Sanırım bir hafta içinde yazıp tamamladım. Ayşegül (babası ölü amcamdır, kasım 13’te bulduk ölümü) bahsi geçen zamanın tanığı ve içindeydi. Şarkıma dahil olmasını istedim, oldu.

2012 ağustos’unun, (sanırım) son gününde kaybettik. Artık şarkı çok defa çalındı, çok sigara yandı, çok kişi dinledi. Bugün 18 ocak 2013. Dün gece yine, omzuma ve göğsüme, gözyaşlarını döktü döktü döktü. ”

saian.

Sözleri ise böyledir;
uslandın şehirdeki girdaptan boğuldun velhasıl
söyle sana pencerenden etine saplanan güneşten başka ne lazım?
bakma bana ben fırtına biçmek için rüzgar ekerim
hiç düşündün mü, bir manası var elbet çayla gelen iki küp şekerin?

tamam yaşamak pek iç açıcı değil şu zaman burkuldun.
ama kabûl et sen de farkettin yağmurun nasıl büyüdüğünü yutkundun!
isterdim bir yağmurdan artakalan koku şu şarkıya sığsın
şimdi sana sigaramdan yüz bularak soruyorum, nasılsın?

ben fena değilim sadece biraz laçka!
elimden gelen yok hastane kapısında eline şiirler tutuşturmaktan başka
bir de geceleri uyku tutmuyor, sabahı zor ediyorum
ulan bu öfke denen illet var ya; dişlerimi sıkıyorum!

bazısı beyhude diklenir şu dünyaya hah! Ne diyeyim?
kızıyorsun evet biliyorum ama işte ben onlardan biriyim.
olsun be, tutun yıkılma sakın hep ayakta kal, diren!
ben mesela oturup sana böyle bir mektup yazdım ismi kangren.

Büyük adamsı Saian, vesselam! "
Ocak 2014

Halil Ertekin

Tıbbi Mucizeler / Doğum Kontrolü

Güvenilir ve etkili gebelik önleyici tekniklerin ortaya çıkması, yıllar süren çabaların ürünüdür. Gebeliğin kontrol edilmesiyle insan davranışları ve inançları değişime uğramıştır. Doğum kontrolü tıptaki bir çok konu gibi en temel değer yargılarımızla ilgili konuları da içinde barındırdığından tartışmalı bir konudur. Bununla beraber gebeliği kontrol altına almak isteyişimiz çok eskilere dayanmaktadır. Yıllar boyunca erkekler, bazı acılar çekseler de doğum kontrolü adına hayatını riske atan hep kadınlar olmuştur.

Mısır'daki Kahin papirüsleri bazı bitki ve timsah dışkılarının toz haline getirilerek rahim fitili olarak kullanıldığından bahsetmektedir. Etkili olmasının yanında tahrişe ve enfeksiyona neden olduğu bilinmektedir. Bu rağmen kurutuluş dışkıdan yapılan rahim fitilleri bir çok bölge de kullanılıyordu. Bundan daha az tehlikeli ve acısız olan yılan derisi kondomu bu bağlamda hissizlikle acı arasındaki uçurumda gidip gelen erkeklerin durumunun en güzel örneğidir.

Doğum kontrolü vajina içine gönderilen fitil gibi yabancı maddeler, çok farklı yöntemlerle sağlanmaya çalışılmıştır. Yabancı bir maddenin varlığı sperm ve yumurtanın buluşmasını geciktirerek spermlerin vajinadaki hareketliliğini kısıtlamıştır. Ancak bu maddeler iltihap ya da enfeksiyon oluşturarak ya da çeşitli hayvan dışkısı, mayalanmış hamur, akasya zamkı gibi balmumuna benzer bir maddeyle servikal os'u ( rahim ağzı ) koruyabilir.

Bugün kullanılan rahim fitilleri sperm öldürücüdür. Balmumu gibi bir madde içerir ve cinsel ilişkiden önce alınır. Baktığımızda aslında eski dönemlerden beri doğum kontrol sağlanmaya çalışılmış, fikirler doğru olsa da yöntemler yanlış seçilmiş...

Ağız yoluyla kazanılan doğum kontrolü yaklaşık iki bin yıl öncesine dayanır. Bu konuda oldukça etkili olduğu söylenilen yabani havuç ( daucus carota) bilinen ilk oral doğum kontrol yöntemidir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, yabani havucun progesteron üretimini engellediği ortaya çıkmıştır. Amerika'da kırsal kesimlerde ertesi gün hapı olarak hala kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan diğer bitkiler ise; yarpuz ( ingiliz nanesi) , şeytantersi, artemizya, mir, sedefotu, söğüt, hurma ağacı, nar kabuğu, lahana, ardıç, çam, soğan çeşitleri ve akasya zamkıdır.

Doğum kontrol haplarının 1960'lı yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu hapların ortaya çıkmasıyla kadınlar kendi hayatları üzerinde kontrol sağlamaya başlamışlardır. Bir çok kişi bu gelişmenin toplumsal açıdan, en önemli tıbbi gelişme olduğunu söylemiştir. Bugün milyonlarda kadın bu yöntemi kullanmaktadır. Haplar genel olarak servikal mukusu kalınlaştırarak spermlerin vajina içine girmesini ve döllenmiş yumurtanın tutunduğu duvarın oluşmasını önler. Hormonlara etki ederek gebeliğin oluşmasını engelleyen türevleri de vardır.

Bu hapların sosyal yönününde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle kadınlar için... Kadınlar bu haplar ve diğer yöntemler sayesinde hamileliklerini veto etme hakkında sahip olmuşlardır. Erkeklerin üzerindeki bu sorumluluğu hafifletmişlerdir. Kadınlar kendi vücutları üzerinde yetkiye sahip olmuştur. Ancak erkeklerin sonunu düşünmedikleri bir cinsel ilişkiden özgürce ayrılmalarına da katkı sağlamışlardır. Hamilelikle sonuçlanmayan cinsel ilişki fikri sadakat, romantizm ve evlilik kavramları üzerinde baskılar getirmiştir. Toplum davranışlarının şekillenmesini büyük ölçüde etkilemiştir... .
Ekim 2013

Halil Ertekin

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir. Şimdi içinizden "teknoloji zaten hayatı kolaylaştırıyor" diyorsunuz. Durun hemen karar vermeyin. Sadece okuyun.

Örneğin Samsung'un smartphonelarında kullandığı "Smart Scroll". Şimdilik hayatı kolaylaştırmaktan çok öte bir durumda. Belki ileride ama henüz değil. Ve daha niceleri.

Ama "Livescribe Smart Pen" projesi öyle mi? Sadece 2 dakikanızı ayırın ve izleyin. Ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Ekim 2013

Halil Ertekin

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

learn.livemocha.com ve colingo.com'u şiddetle tavsiye ederim. Livemocha'da ders konuları satın alıp, o dersleri interaktif bir şekilde kendi başınıza işleyebiliyorsunuz. Başlangıçta 40 bin altınınız var. Bu altınları ders satın almak için kullanıyorsunuz. Fakat güzel tarafı derslerdeki alıştırmalarda başarılı oldukça altın kazanıyorsunuz. Derslerin alıştırmalarında mikrofonunuzu dahi kullanıp, konuşmanızı ilerletebilirsiniz. Yaptığınız alıştırmaların doğruluğunu, diğer üyeler İngilizce bilen üyeler karar veriyor, eksiğinizi size söylüyorlar. Size yardım eden diğer üyelerde bundan altın kazanıyor. Onlarda kazandıkları altınları başka bir dil öğrenmek için kullanıyor. Sistem çok hoşuma gitti. Derslerin içeriği de bayağı detaylı ve yeterli.

Livemocha'da kendinizi geliştirdikten sonra, artık colingo.com'da insanlarla konulup, heyecanınızı üzerinizden atabilirsiniz. colingo.com Google Hangout alt yapısını kullanarak, belirli tarihlerde düzenlenen workshoplara katılıp, İngilizce konuşmanızı geliştirebilirsiniz.
Mayıs 2013

Halil Ertekin

Ölmeden önceki 5 pişmanlık

Ölüm

Palyatif bakım veren bir hemşire, tabiri caizse ölüm döşeğinde olan kişilerin en çok pişman oldukları 5 olguyu kaydetmiş. En çok duyduğu pişmanlık, 'Çok çalıştım keşke bu kadar çalışmayıp hayatımı yaşasaydım. ' olmuştur. Hiç biri anlık zevkleri yapmadığı için pişmanlık duyduğu söylememiştir. Örnek olarak; seks, bungee jumping...
  1. En büyük pişmanlıklardan birisi; 'Hayatta keşke benden istenenleri değil, kendi istediklerimi yapsaydım.' olmuş. Hayatlarının sonlarına doğru gelen bu insanların hayallerini gerçekleştiremeden bu dünyadan ayrılacak olmaları, yaşlarının ve sağlıklarının artık hayallere imkan vermemesi keşkelerin en büyüğü olmuş.
  2. Bu hastaların kendilerini psikolojik olarak kötü hissetmelerini artıran diğer bir pişmanlık; 'Çok çalıştım keşke bu kadar çalışmayıp hayatımı yaşasaydım. ' olmuş. Bu pişmanlık en çok dile getirilen pişmanlık olmuş.
  3. Duyguları tam olarak ifade etmemenin pişmanlığını zaman zaman yaşamış olsak bile bunu bedenimize oturtmuş olmak, pişmanlığı ortaya çıkan bir duygu olmuş. Uyumlu bir çevre sağlayıp, herkesle iyi geçinmeye çalışırken aslında vasat ve bastırılmış bir hayat yaşayanların ilerleyen yaşlarda bu duyguları, cesaretle dışa vuramadığı için stres, bununla birlikte hastalıkların ortaya çıktığı görülmüş.
  4. Ölüme yakınlaştığını düşünen insanların pişmanlıklarından birisi de dostlarını ve yakınlarını kırdığı zamanları düşünüp, 'Keşke aramız böyle olmasaydı.' demek olmuş. Dostlarına ve akrabalarına yeterli değer vermediğini düşünerek pişman olmuşlar. Zamanında gurur duygusuna fazla kapılmanın acısını çekmişler.
  5. En acı olan pişmanlıklardan birisi de, 'Kendimi mutlu edemedim...' Bu pişmanlığın hayatın tamamını kapsadığını düşünürseniz, aslında bunu söyleyen insanların gülerken içten gülümsemeler hissedemediklerini anlamak üzücü bir durum. Bu insanlar alışkanlıklara ve kalıplara sıkışıp kalan ruhlarını yeterince mutlu edemedikleri için pişmanlık duymuşlar...
Hissettiğimiz ve yaşadığımız bir çok duygu olduğu gibi pişmanlık da gerekli bir duygudur. Ancak pişmanlığın anlık olmasına ve sadece ders çıkarılacak bir duygu olmasını diliyorum herkes için...
Eylül 2013

Halil Ertekin

Belçika yeşil pasaportta vize uygulaması yapıyor mu?

Yeşil, hizmet ve diplomatik pasaportlar için vize istemiyor. Belçika da sınır kontrollerinde dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi belgeleri sorabilir görevliler.
Nisan 2013

Halil Ertekin

Google Adwords nedir? Nasıl çalışır?

Adwors kısaca web sitenize daha fazla ziyaret çekmeniz için oluşturulan bir servistir. Ticari işletmelerde kullanılacağı gibi kar amacı gütmeyen kurumlarda da kullanılabilir.
Google kullanıcısı arama kutusuna anahtar kelimeyi yazınca sayfa sonuçlarının sağında reklamlar görür. Bu reklamlar Google Adwords servisidir.
Google Adwords kullanmak için bir Google hesabınız olmalı. Hesabınızla giriş yaptıktan sonra anahtar kelimelerinizi belirleyerek sitenizi reklam olarak sunabilirsiniz. Kelime başına ücretlendirme olmakla birlikte kullanacağınız ek seçeneklere göre ücret ödersiniz.
Mesela Google'a "parfüm" yazarsanız sağda reklamlar belirir.

Google Adwords
Bu reklamları sunanlar anahtar kelime olarak parfüm'ü 1. sırada seçmişlerdir ve kullanıcı parfüm yazınca Google motoru bu reklamları harekete geçirir.
Sitelerin sıralanması ise tıklanma sayısı ve ödenen ücretle ilgilidir.
Temmuz 2013

Halil Ertekin

İnternet tarayıcınızı Notepad olarak kullanın

Aşağıdaki kodu adres çubuğunuza yapıştırarak sayfanızı Notepad gibi yazı yazabilir hale getirebilirsiniz. Eğer yazdığınız yazıyı kaydetmek istiyorsanız (Ctrl+S) yaparak farklı kaydedebilirsiniz.

Kod:
data:text/html, <html contenteditable> 

Her zamanki gibi Internet Explorer da çalışmıyor :) Diğer tarayıcılarda deneyebilirsiniz.
Daha fazla göster

Benzer Kişiler