Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hande Bağlar, 

Doktor

Doktor Hande Bağlar inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Ağustos 2013

Hande BağlarKanser Dayanışma konu başlığını takip etmeye başladı.

Kanser Dayanışma

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2013

Hande Bağlar bu yanıtı beğendi:

Uykuda diş gıcırdatmanın tedavisi var mıdır?

Öncelikle uykuda diş gıcırdatma depresyon, travma, stres gibi psikiyatrik bir semptomdur. Öncelikle bir uzmana gidin ve hastalığınızı öğrenin, size buna göre bir tedavi verilecektir. Size verdiği reçete diş gıcırdatmanıza neden olan stres gibi sorunları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Eğer psikiyatrik tedavi işe yaramazsa bir diş hekimine giderek diş hekimleri tarafından ağız içine konan ve dişleri korumaya yarayan protezlerden taktırabilirsiniz.

Geceleri yatarken gece plağı kullanmak da geçici bir çözüm yolu olabilir:
Uyku
Ağustos 2013

Hande Bağlar  bu yazıyı beğendi:

Elle meme kanseri muayenesi

 • Elle meme muayenesi yaparken bel kısmından yukarısı çıplak
  olacak şekilde aynanın karşısına geçin.
 • Öncelikle dış görünüşündeki değişikliğe bakılır. Herhangi
  bir renk değişimi, çöküntü, kızarıklık ya da damarlardaki değişik görünümleri
  dikkate almalıyız.
 • Gözle muayene yaparken eller iki yanda aşağıda olmalıdır bu
  pozisyondayken elleri yukarı başın iki yanına koyduğunuzda eğer memelerin
  pozisyonunda bir değişim olmuyorsa kas dokusu etkilenmiş olabilir.
 • Meme başının sağa sola kayması meme kanserinin erken bulgusu olabilir. Bunu gözle muayenede anlayabiliriz.
 • Daha sonra elle muayeneye geçebiliriz. Bunu yaparken memeyi 4 bölgeye ayırın. Bu bölgeleri elinizi hareket ettirerek hafif bastırarak inceleyin. En çok koltuk altına yakın olan bölgelerde kitle oluşumu görülmektedir. Bu nedenle bu bölgeye daha dikkatli bakın.
 • Sonra meme ucu areola dediğimiz bölgenin etrafını yine palpe ederek herhangi bir kitle varlığının olup olmadığını değerlendirin.
 • Koltuk altında bulunan göğüs yan duvarına yakın lenf bezlerindeki anormal bir durumu anlamak için de yine palpe etme ( elle muayene )yöntemini kullanın.
Meme Kanseri

Bu muayeneleri adet döneminin ilk 10 günü içinde yapmanız daha sağlıklı olur. Elle muayeneyi 20 yaşından başlayıp tüm bayanların alışkanlık kazanmaları gereklidir. Bu muayenenin bireysel olarak yapılmasının avantajı bayanlar memelerini 2-3 muayeneden sonra tanırlar ve herhangi bir anormal durumda hemen fark edebilirler.
Elle muayene sırasında elinize gelen her kitle kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bu içi dolu kist olabilir. İki türlü vardır. Birincisi selim denilen halk arasında iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Diğeri ise malign yani kanser tümörüdür. Elimize gelen kitle selim olabilir. Ya da meme iltihabı görülebilir. Malign bir tümöre işaret verici belirtiler; meme başından gelen akıntılar, kanlı akıntılar , 2-3 hafta boyunca geçmeyen yaralar olabilir. Memede az ağrılı kızarıklıklar görülmesi durumu yine erken teşhis için bir belirti olabilir.

Pozisyon ve muayene yöntemleri

Meme Kanseri
Ağustos 2013

Hande BağlarMeme Kanseri konu başlığını takip etmeye başladı.

Meme Kanseri

YÖNLENDİR Meme kanseri

Ağustos 2013

Hande BağlarKanser konu başlığını takip etmeye başladı.

Kanser

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA'da)...

Ağustos 2013

Hande Bağlar bu yanıtı beğendi:

Aerobik yapmanın faydaları nelerdir?

Aerobik
 • Kardiyovasküler sistemi güçlendirir.
 • Kalp atışlarını düzenleyerek dinlemedeki nabız atış sayısını düşürür.
 • Yağ yakmayı hızlandırır.
 • Kolestrol birikmesini engeller.
 • Kan dolaşımını güçlendirir.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Bazal metabolizmayı hızlandırır.
 • Kaslara şekil verir.
 • Vücut duruşunu düzenler.
 • Esneklik kazandırır.
 • Sakatlanma riskini azaltır.
Ağustos 2013

Hande Bağlar  bu yazıyı beğendi:

Ağız Temizliği Nasıl Yapılmalı?

 1. Önce fırçamızı biraz bulaşık detarjanı ve biraz çamaşır suyu döküp iyice yıkıyoruz ve üzerinde bu kimyasallar kalmayacak şekilde iyice duruluyoruz.
 2. Sonra dişlerimizi güzelce fırçalıyoruz ve dişlerden sonra dilimizin üzerini güzelce fırçalıyoruz. Ağzımızı çalkalıyoruz. Çalkalarken de gerekirse parmaklarımızı kullanarak yanaklarımızın içi, dilimizin altı, damağımız, neresi varsa ağzımızın içinde incitmeden düz suyla iyice çalkalıyoruz ve yıkıyoruz.
 3. Aynanın karşısına geçiyoruz, elimize bir kürdan alıyoruz, diş etlerimizin dibine ittirmeden diş aralarını ve diş üstlerini, hepsini teker teker olmak üzere sıyırıyoruz. Ama fazla bastırmadan. Her tartar çıkışında kürdanın ucunu siliyoruz ya da yıkıyoruz yoksa diğerlerine bulaştırırız. Dişler bitince incitmeden dilimizin üzerini kürdanla sıyırıyoruz.
 4. Önce ağzımızı düz suyla çalkalayıp, sonra yeniden fırça ile dilimizi ve dişimizi fırçalıyoruz. Ağzımızı bol suyla duruluyoruz. Bunu yaparken damak, yanak içleri, dil alt vb. suyla yıkayıp çalkalamayı unutmuyoruz.
 5. Ağzımızı ağız çalkalama suyu ile ya da gargara ile çalkalıyoruz. Gargarayı ya da ağız çalkalama suyunu ağızda bir 4 dakika da olsa tutmaya çalışıyoruz.
 6. Sonra 1 çay kaşığının yarısı kadar karbanatı alıyoruz, dilimizin üzerine ve arkalarına kadar sürüyoruz ama yutmuyoruz :D. O orada kalıyor ve biraz da dişlerimize kesinlikle değmeyecek şekilde (yoksa mine çizilir) diş etlerimize ve arkalarına her köşesine gelecek şekilde sürüyoruz. Sürdüğümüz bu karbonatları biraz ağızda tutup bo bol su ile duruluyoruz.
 7. Hiç bir şey yiyip içmiyoruz en az 1 saat. Ağzımızı yalayıp, hani dudaklarla filan oynanır ya yok onlar. Yani mümkün olduğu kadar ağız hareketsiz kalacak. En güzeli bütün bu 6 işlemden sonra en az 1 saat kadar uyumak.
 8. Uyuyup uyandıktan sonra aynanın karşısına geçip bakıyoruz ki, bir de ne görelim? :D:D:D. Sen misin o kadar temizlik yapan. Şöyle ki; hani bazı insanların ağzında görürüz dudaklarda beyaz beyaz yapışkan bar gibi bir şey olur işte onlardan oluşmuş dudak içlerinde hatta iyice bakıyoruz ki beyaz deri gibi şeyler diş etlerimizde alt ve üst dudakların ta diplerinde iyice toplanmış... Bunları her birini bulup oradan alıyoruz sonra yine gerekirse parmaklarımızı kullanarak (yalnız hepsinde elimiz öncesinde ve sonrasında yıkanmış olacak) temizliyoruz ve bol bol su ile içini dışını oyuklarını vb. yıkayarak çalkalıyoruz. Bu beyaz şeyleri ara ara hep kontrol ediyoruz. Yaklaşık her 1 saatte bir oluşabiliyor. Bu işlemleri yaptıkça yaptıkça bu oluşumlar azalıyor ve bitiyor.
Ağustos 2013

Hande BağlarAğız Ve Diş Sağlığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Ağız Ve Diş Sağlığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2013

Hande Bağlar bu yanıtı beğendi:

Ağız içinde aft çıkmasının nedenleri nelerdir?

Bir çok sebebi olabilir; öncelikle ağız sağlığına dikkat edilmediğinden olabilir. Ya da alınan bazı ilaç ve besinler de buna sebep olabilir. Örneğin astım için kullanılan ağız fısfısları pamukçuk denilen beyaz küçük kabartılara sebep olabilir. Bebekler de yine pamukçuk, emzirilme dönemlerinde oluşum gösterebilir. Mide hastalıkları ağız içinde yara olarak belirtilerini gösterebilir. Behçet hastalığında da yine ağız içinde küçük kırmızı noktalar şeklinde oluşumlar olabilir. Şark çıbanı gibi zührevi hastalıklarda da içi iltihaplı pis kokulu büyük yaralar oluşabilir. Sebebi sevgisizlik olabilir. Örneğin yetiştirme yurdunda yaşayan bir çok çocuğun daha çok ağız dışında uçuk türevi yaralar çok görürüz. Bunun sebebini sevgisizlik ve üzüntü olarak duymuştum. Bu yaraların bir çok sebebi olabilir kişi baştan tırnağa kontrol edilmelidir görünüşte ağız içinde gibi görünen bir rahatsızlık hiç umulmayan nedenlere bağlı olabilir.
Ağustos 2013

Hande Bağlar bu yanıtı beğendi:

Esrar kullanımının zararları nelerdir?

Avrupa'da "legalise it (meşrulaştırın)" şeklinde ifade edilen bir kampanyasını görmüş olduğum bitkinin sanıyorum ki kimayasallarla işlenmiş paket versiyonlarına nazaran zararı da daha doğal olacaktır. Kaldı ki her genelde her bir canlı özelde bir bitki gibi faydalarını görebileceğimiz yönlerini de araştırmak isteyenler için (bkz. kesin bilgi değil:) whydontyoutrythis.com/2013/07/there-is-n...

Hatta kanser tedavisinde başarılı etkileri ve bu konuda ilaç sektörünün görmezden gelişine dair iddialar için bkz:

42 Medical Studies That Prove Cannabis Can Cure Cancer: goo.gl/p68ofs
In case you missed it, Government confirms and reports that marijuana prevents or cures certain cancers: goo.gl/citqx
Cancer is Finally Cured in Canada but Big Pharma has No Interest: goo.gl/ji5p2

“The Pharmaceutical industry does not create cures, they create customers. Wake up, it's a matrix.” -Anonymous

Ağustos 2013

Hande BağlarEmin Ayhan kişisini takip etmeye başladı

Emin Ayhan, Doktor, @eminayhan

Ağustos 2013

Hande BağlarMüslüm Manaz kişisini takip etmeye başladı

Müslüm Manaz, Doktor, @BOSSEPET

Ağustos 2013

Hande Bağlarİsmail Can Karacaoğlu kişisini takip etmeye başladı

İsmail Can Karacaoğlu, Doktor, @isosonsuz

Ağustos 2013

Hande BağlarCihangir Gülegen kişisini takip etmeye başladı

Cihangir Gülegen, Doktor, @semazem

semazem

Ağustos 2013

Hande BağlarEgemen Tahmilci kişisini takip etmeye başladı

Egemen Tahmilci, Doktor, @Williamroy

...

Ağustos 2013

Hande BağlarAhmet K kişisini takip etmeye başladı

Ahmet K, Doktor, @selenga

Ağustos 2013

Hande BağlarDeniz kişisini takip etmeye başladı

Deniz, Doktor, @ixmet

Ağustos 2013

Hande BağlarHakkı Bulut kişisini takip etmeye başladı

Hakkı Bulut, Doktor, @turgonturgon

Ağustos 2013

Hande BağlarEyyüp Altınkıran kişisini takip etmeye başladı

Eyyüp Altınkıran, Doktor, @dr_anatolia

Ağustos 2013

Hande BağlarEyüp Özcan kişisini takip etmeye başladı

Eyüp Özcan, Doktor, @drleon

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Hastalıklar

432 Kişi   276 Soru

Kan Grubu

123 Kişi   15 Soru

0 Rh +

49 Kişi   0 Soru

0 Rh -

23 Kişi   4 Soru

AB Rh +

45 Kişi   0 Soru

AB Rh -

33 Kişi   1 Soru

Hepatit C

55 Kişi   2 Soru

Ağrı (Tıp)

82 Kişi   24 Soru

Ağız Ve Diş Sağlığı

15 Kişi   15 Soru

Kanser

59 Kişi   66 Soru

Meme Kanseri

10 Kişi   7 Soru

Kanser Dayanışma

9 Kişi   4 Soru