Bilmek istediğin her şeye ulaş

Harun Yalçın, 

Sosyolog

Sosyolog Harun Yalçın inploid.com'da 20 soru sordu, 44 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Mayıs 2013

Harun Yalçın bu yanıtı beğendi:

Kumarbaz olmayı hangi durumlar tetikler?

1-Çok borçlu olmak
2-Çok paralı olmak
Mayıs 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

Uzun ömürlü olmanın sırları nelerdir?

Aslında herkesin genellikle fikir sahibi olduğu ama yapması zor olan şeylerle daha uzun ve sağlıklı yaşamak mümkün. Sıralamak gerekirse:

 • Alkol, sigara, uyuşturucudan uzak durmak.
 • Düzenli bir uyku düzenine sahip olmak.
 • Stresten ve sıkıntıdan mümkün olduğu kadar uzak durmak. Olursa bile çok etkilenmemeye çalışmak.
 • Sağlıklı beslenme ve spor yapma alışkanlığı.
 • Düzenli bir ev ve mümkünse aile hayatına sahip olmak.
 • İnsanı mutlu edebilecek, kendine vakit ayırmasını sağlayabilecek hobler edinmek.
 • Spor ve siyasi fanatizmden uzak durmak.
Mayıs 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

Kamu spotu nedir?

Televizyonlarda, radyolarda bazen sinemalarda görebileceğimiz kamu spotu ibaresi RTÜK tarafından hazırlanan kamu yararı göz önünde bulundurularak hazırlanmış reklamlardır. Reklam niteliğinde sayılmayan bu bu videolar için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Kamu spotu örneği için:

Mayıs 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

Birlikte yenildiğinde vücutta zehirlenme yapan gıdalar nelerdir?

 • Balık ve herhangi bir süt ürünü. Az da olsa felç olma ihtimali var gene de uzak durmak gerekir.
 • Ayva ile yumurta. Kollarda ve bacaklarda ağrılara sebep olan kulunç hastalığına yol açabilir.
 • Sirke ile sumak. Birlikte yenmemesi tavsiye edilir.
 • Hurma ile şarap. Birlikte tüketilmesi zehirlenmeye yol açabilir.
 • Bal kabağı ile yer fıstığı. Bağırsak iltihabına neden olabilir.
 • Soya sütü ve inek sütü. Karıştırılarak içilmesi kabızlığa neden olabilir.
 • Balık ve turşu. Hem zehirlenme hem de uzun vadede kanser neden olma ihtimali var.
Nisan 2013

Harun Yalçın bu yanıtı beğendi:

Dali Atomicus fotoğrafı nasıl çekilmiştir?

Bu fotoğrafı 1948 yılında Philippe Halsman New York'taki stüdyosunda çift lensli fotoğraf makinesiyle çekti. Öncelikle şövale ve tablo iplerle tavana tutturuldu. Solda duran sandalyeyi ise Halsman'ın karısı tuttu. Halsman üç dediğinde yardımcılar suyu ve kediyi havaya fırlattı, dört dediğinse ise Dali zıpladı. Bu çalışma altı saat sürdü. Halsman daha sonra fotoğrafta bazı değişiklikler yaptı. Cisimleri tutan ipleri yok etti ve aslında boş olan şövale üzerine Dali'nin ikinci bir tablosunu yerleştirdi. Ama yine de cismin yerdeki gölgesini değiştirmedi.

Fotoğrafçılık
Nisan 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

İngiltere'ye neden güneş batmayan imparatorluk denir?

Güneş batmayan imparatorluk terimi sadece İngiltere için değil deniz aşırı sömürgesi olan tüm ülkeler için zamanında kullanılmıştır. Amerika, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Britanya bu adla zaman zaman anılmışlardır.

Diğer ülkelerin aksine İngiltere Okyanusya ve bazı Afrika ülkelerinde egemenliğini hala sürdürmektedir. Bu nedenle güneş batmayan imparatorluk sıfatı tamamen İngiltere ile anılmaktadır.

Bu sıfatın verilme nedeni ise İngiltere'nin kuzey yarım kürede, sömürgelerinin ise güney yarım kürede bulunmasıdır. Aynı zamanlarda İngiltere ile sömürgeleri arasında farklı mevsimler ve farklı gece-gündüz süreleri yaşanmaktadır.
Nisan 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

'Akil adam' ne demektir?

Akil kelimesini sözlükteki anlamı tecrübesi, yaşı ve bilgisi ile otorite sahibi olan yol gösteren kişi demektir. Ancak Osmanlı sözlüğünde yiyici, tüketici gibi bir anlamı da mevcut.

Günümüzde akil adam kullanımı ise sorunları çözen, uzlaşmacı kişi olarak çıkıyor karşımıza. Akil adamların faaliyetlerini zamanla göreceğiz bakalım...
Nisan 2013

Harun Yalçın bu yanıtı beğendi:

Dante ve Shakespeare neden Batılı edebiyatçılar tarafından en üstün olarak kabul edilirler?

Dante 13. yy'da, Shakespeare 16. yy'da yaşamış edebiyatçılar. Dante, yaşadığı yüzyılın çok ötelerine giderek oluşturduğu İlahi Komedya'sında geniş kültürü, zengin düş gücü, fantastik sahneleri başarıyla çizmesi vb. özelliklerle, yeteneğini tartışma götürmez biçimde ortaya koymayı başardı. Bu eseri alegorik bir eserdir, kimilerine göre düşüncenin suç olduğu o zamanlarda düşünceleri eleştiren bir yapıttır veya imparatorluk-papalığın bir eleştirisidir. Bunların yanında yazdığı eserlerle modern İtalyanca'nın temellerini attı. Üstat sayılmasında bedeni yaşadığı çağda olmasına rağmen ruhen çok sonraki çağlarda yaşamasından kaynaklanır belki de...

Shakespeare ise, günümüzdeki şöhretine 19. yüzyıldan sonra ulaştı. Döneminin olaylarını ironik şekilde evrensel bir deha ile sunması belki en büyük üstat olarak kabul edilmesinin sebebi. Çünkü Shakespeare her ülkede tüm kuşaklar boyunca okundu, Osmanlı tuluatlarından tutun da Avrupa tiyatrolarına kadar her yerde oynandı. Bir kaptanın açık denizde Shakespeare oyunu oynandığını yazdığı bir seyir defteri bulunmuştur. Elbette Shakespeare'in bu kadar tutulmasının da bir nedeni vardı: Kahramanlarını kitap kahramanlarından çok aramızda yaşayan insanlardan seçmesiydi. Bunun yanında dilini çok iyi kullanabilmesi, kelimelere hakimiyeti, üslubu o dönemde mükemmeliyeti yerine getiriyordu.Dante Alighieri
Nisan 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

Mavi Marmara baskını için İsrail'in özür dilemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özür var mı yok mu onu bile tam bilmiyoruz. Diplomasi tarihinde ilk oldu sanırım telefonla özür dilenmesi. Bir de olaydan 3 yıl sonra özür dilenmesi de bir başka enterasan olay.

Açıkcası zamanına ve yapılış şekline bakıldığı zaman ben hiç samimi bulmadım...
Mart 2013

Harun Yalçın  yeni bir  gönderide  bulundu.

Latin Amerikan Dansları

TANGO

Arjantin kökenli partner ile yapılan bir dans. Uruguay'ın da tangonun gelişiminde katkıları bulunduğu için bazı kaynaklarda Arjantin-Uruguay kökenli bir dans olarak da kabul edilir. Ancak Tango 2009 yılından itibaren UNESCO Kültür Mirasları Listesi'nde Arjantin dansı olarak geçmektedir.

Tango dansı Afrika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek doğmuştur. 1800'li yıllarda Montevideo(Uruguay) ve Bounes Aires'e gelen çoğunun köle olduğu düşük bütçeli insanlar tarafından ilk olarak oynanmaya başlamıştır. İstediği koşullarda yaşayamayan bu insanlar tarafından yaratılan tango dansında hırçınlık, asilik, küstahlık gibi bazı duygular ön plana çıkmıştır. Tango dendiği zaman insanların ilk aklına gelen tutku duygusu da buradan gelmektedir.

Tango günümüzde tüm dünyada oynanılan bir dans. Dünyanın değişik bölgelerinde Tango bir çok farklı stilde oynanmaktadır. Arjantin Tango en yaygın stili olsa da yaklaşık on farklı stil bulunmaktadır. Popüler kültürde Tango pek çok kez işlenmiş, bir çok filme ve kitaba konu olmuştur.SALSA

Salsa Suelta dışında partnerle yapılan tüm Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olan bir dans türüdür. Orjin noktasının Karayip olduğu tahmin edilmektedir. Salsa dansı Amerika, Afrika, Karayip ve Avrupa kültürlerinin etkisiyle oluşan çok çeşitli bir danstır.

Salsa sosu bir çok baharatın bir araya gelmesiyle oluşur ve tıpkı o da Salsa dansı gibi oldukça çeşitlidir. Salsa dansı ile sosu arasında böyle bir bağ ilişki vardır.

Salsa dansının Tango'dan farklı olarak adımlaması biraz daha farklı ve daha zordur. Tango'da olduğu gibi Salsa dansında da bir çok farklı stil bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye değiştiği gibi stiller bazen aynı ülkenin farklı şehirlerinde bile değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Los Angeles ile New York şehirlerinde oynanan salsa farklılıklar göstererir.SAMBA

Brezilya'nın geleneksel dansı.UNESCO tarafından da Brezilya dansı olduğu kabul edilmiştir. Rio Karnavalında tekli diğer ortamlarda partnerli olarak yapılabilir. Salsa dansının kökeni aslında çok eskilere 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Arap yarım adasında oynana kabile oyunlarının Samba'nın çıkış noktası olduğu kabul edilmektedir.

Günümüzde oynan Samba ise 19. yüzyıldan itibaren oynanmaya başlanmıştır. Sao Paolo, Bahia, Minas Gerais, Maranhao eyaletlerinde Afrikaların bir dansı olarak ortaya çıkmıştır ve adha sonraları Brezilyalıların geleneksel dansı haline gelmiştir.

Samba dansı dizler hafifçe bükülerek yapılır ve oldukça hareketlidir. Samba dansında oldukça çeşitli müzik enstrümanları kullanılır. Kullanılan bazı enstrümanlar şu şekildedir: akustik gitar, banço, bas gitar, bateri, klavyeli çalgılar, saksafon, trompet..ÇA-ÇA-ÇA ve RUMBA

Bu iki dans türü de aynı dans familyasında bulunmaktadır. Dans ritimleri ve adımları oldukça birbirine benzemektedir. Ça-ça-ça Küba, Rumba İspanyol kökenlidir. Kalça hareketleri oldukça önemlidir ve diğer Latin danslarına göre daha zordur.

BACHATA

Dominink Cumhuriyet'ine ait bir dans çeşididir. Ancak daha sonra dünya çapında bir üne kavuşmuştur. İlk olarak 196O'lı yıllarda ortaya çıkmış ama adını tüm dünyaya duyurması 1991 yılına kadar zaman almıştır.

Mart 2013

Harun Yalçın bir yanıt verdi.

Mart 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Harun Yalçın yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Harun Yalçın bu yanıtı beğendi:

Rekürsif (özyinelemeli) fonksiyon içeren bir algoritmanın zaman karmaşıklığını nasıl bulabiliriz?

Öncelikle Merhabalar. Recurrence (özyineli) problemlerin çözümü için MASTER THEOREM* kullanılmaktadır. Master Theorem'in temel formülü şu şekilde ifade edilir:

T(n) = aT(n/b)+f(n)

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta bu denklemi Faktoriyel ve ya fibonacci fonksiyonları için kullanamayacağınızdır. Peki neden faktoriyel ve ya fibonacci fonksiyonları için master theorem kullanamayız diye sorabilirsiniz doğaldır. Bunun sebebi aslında her iki fonksiyon çeşidinin de Master theoremin temel denklemi olan T(n) = aT(n/b)+f(n) 'a çevrilememesidir. Peki bu benim ne işime yarayacak? Sorumun cevabı nerede diyorsanız şöyle yardımcı olayım öncelikle kodunuzu ya da algoritmanızı T(n) = aT(n/b)+f(n) formatına çevirmeniz gerekmekte daha sonra Master theoremin diğer özelliklerini uygulayıp sonucu elde edebilirsiniz. Master theoremi uzun uzun anlatmak isterdim fakat ne yazık ki o kadar vaktim yok ancak size yol göstermesi açısından şu linkleri paylaşabilirim:

1.Nebraska University Department of Computer Science (Christopher M. Bourke,: Berthe Y. Choueiry):cse.unl.edu/~choueiry/s06-235/files/mastertheorem.pdf

2.Dartmouth College Departmen of Math: math.dartmouth.edu/archive/m19w03/public_html/section5-2.pdf

3.Saylor'dan bir kaynak:
saylor.org/site/wp-content/uploads/2011/06/master-theorem.pd...

4. faculty.ycp.edu/~dbabcock/pastcourses/cs360/lecture/lecture0...

5.Delaware University: eecis.udel.edu/~saunders/courses/621/11s/notes/notes/master-...

6. Ontario: csd.uwo.ca/~moreno//cs424/ressources/master.pdf (BOL ÖRNEKLİ)

Son olarak konu ile ilgili video:Tam olarak sorunuzu çözmedim fakat görünürde cevabı

T(n) = Θ(nlg 2)

Fakat siz yine de linklerden araştırıp adım adım çözerseniz daha yararlı olur :)
Mart 2013

Harun YalçınGülçin Gürsoy kişisini takip etmeye başladı

Gülçin Gürsoy, Sınıf Öğretmeni, @glcngrsy

İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır....

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Edebiyat

988 Kişi   204 Soru

X Olmak Nasıl Bir Duygu

16 Kişi   21 Soru

Paintball

10 Kişi   8 Soru

Hayvan

56 Kişi   88 Soru

Dağcılık

41 Kişi   14 Soru

Avcılık

11 Kişi   9 Soru

Fenerbahçe

207 Kişi   60 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

Alexsandro De Souza

8 Kişi   8 Soru

Aykut Kocaman

6 Kişi   7 Soru

Yalnız Yaşam

31 Kişi   12 Soru

Seyahat

470 Kişi   88 Soru

Sis

1 Kişi   2 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru

Tiyatro Oyunculuğu

48 Kişi   15 Soru

Sinema Oyunculuğu

68 Kişi   29 Soru

Astronot

7 Kişi   7 Soru

Erol Günaydın

3 Kişi   2 Soru

Havalimanı

21 Kişi   8 Soru

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Sivil Havacılık

20 Kişi   10 Soru

Belgesel

238 Kişi   29 Soru

Kredi Kartı

59 Kişi   49 Soru

Haber

63 Kişi   40 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Ekonomik Uçak Bileti

29 Kişi   13 Soru

Mobil Uygulamalar

252 Kişi   110 Soru

Mahalle Baskısı

3 Kişi   2 Soru