Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2014

Hasan Sadık

SPSS ne kadar güvenilir?

  • 0 Yanıt
Nisan 2014

Hasan Sadık

Öğretim görevlisi kadrolarına yerleşmede yayınların etkisi nedir?

Araştırma görevlisi alınırken ALES, dil ve not ortalaması gerekir. Öğretim görevlisi alınırken tecrübe/deneyime bakılır genellikle. Ancak yrd.doç.'luk gibi kadro atamalarında 'puan' hesaplama söz konusudur. Özellikle yurt dışı yayınların, indekslerde yer alan dergilerde yayında bulunmanın avantajı söz konusudur.
  • 3 Yanıt
Aralık 2012

Hasan Sadık

İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Şirket içi girişimcilik konusu gerçekten çok önemli bir konu bence. Bu soruyu soruyor olma nedeniniz bence Türkiye'de yaşıyor olmamızdır. Şöyle örneklendirelim; Google bugün dünyanın en büyük arama motoru ve çok değerli bir şirket ve bu şirketin çok sayıda farklı ürünü var. Bu ürünlerden bazıları, örneğin Gmail servisi tamamen şirket içi çalışanların projesidir. Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının yaklaşık %20 sinde zorunlu olarak yaptıkları iş dışında herhangi bir proje ile uğraşırlar. Zorunlu olarak derken kastettiğim şey buna hem izin verilir hem de desteklenir. Gmail fikri bu kurum içi yeni fikir programında ortaya çıkmıştır.

Bu modeli uygulayan başka şirketler de var özellikle Amerika'da. Bizde ise şirketler ne kadar büyümüş olurlarsa olsunlar genellikle hep daha fazla iş zamanı ve kurumsallaşmanın getirdiği hantallıkla birlikte çalışanları farklı farklı departmanlarla bölümlendirir ve potansiyel faydayı emer. Bu durumda herkes yaptığı işe daha fazla odaklanırken aynı zamanda hep daha fazla zamanını aynı işe ayırır, onunla meşgul olur. Bu esnada ortaya çıkabilecek yeni fikirler "sorumlu yönetici" ve onun üstündeki bir başka basamak nedeni ile arada bir yerde kalır. Herkes daha üste ve daha yüksek bir unvana sahip olmak için fikirlerini daha sonra bu amaca uygun olraka kullanılmak üzere saklar. Bu söylediklerim genel durum elbette istisnalar vardır.

Bence burada önemsenmesi gereken şey çalışanların çalışan değil şirketin ve işin çok önemli bir parçası olduklarını bilmeleri ve bunu sürekli olarak hissedebilmeleridir. Bu ortamı sağlayabilen şirketler her zaman daha yeni düşünceler ve ürünler geliştirme şansına sahip olacaklar. Umarım Türkiye'de de bu model önemsenir ve uygulanır.
  • 3 Yanıt
Daha fazla göster