Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hasan Tayyar Beşik, 

Yazılım Mühendisi

hasantayyar.net
Okulbilisim.com

Haziran 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Haziran 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

HTML'de imlecin ekranın belirli bir noktasına gitmesi için link verebilir miyiz?

İmleci sadece javascript ile hareket ettiremezsiniz. Flash uygulama içerisinde bu mümkün ancak javascript için henüz lmayan bir şey.
Konuyla ilgili çeşitli geliştirmeler hala devam etmektedir.
Örneğin code.google.com/p/chromium/issues/detail... .
Haziran 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Youtube'ta sayfalar arası geçişte en üstte dolan kırmızı "loading" barı nasıl yapılır?

github.hubspot.com/pace/docs/welcome/ bunun gibi kütüphaneler biraz daha yardımcı olur veya google.com.tr/search? Q=load+bar+like+you...

(Karmaşık bir yapısı yok. Çalışma şekli olarak Ceyhun'un bahsettiği yöntemi kullanabilirsin)
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

PDF dönüştürücü programlar hangileridir?

LibreOffice ücretsiz bir ofis yazılımıdır ve PDF'e dönüştürme özelliği vardır.

libreoffice.org/download/libreoffice-fre...
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bu yanıtı beğendi:

PDF dönüştürücü programlar hangileridir?

Eğer orjinal yazılım kullanmak gibi bir derdin yok ise (crack edilmiş) Acrobat Pro en iyi ve sorunsuz yazılım. Ama ücretsiz olarak Foxit* de işini görecektir.

*Ucret istemeyen kullandığım en iyi PDF programı...
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bu yanıtı beğendi:

Web tasarımda ileri düzeye gelebilmek için öncelikli olarak HTML öğrenmek şart mı? Önerileriniz neler?

Tabi ki öyle. Hatta XHTML, HTML5, CSS, XML de öğrenilmeli. Web tasarım deyince arayüz kısmını sorduğunuzu varsayıyorum. Grafikler için Photoshop, Illustrator bilinmeli. Bu teknolojileri doğru biçimde uygulamayı da ayrıca öğrenmelidir. Sadece HTML bilmek yetmiyor artık. XHTML'in kurallarını ve kodlama öğretilerini uygulamalıdır.

Bundan önce böyle değildi ama önümüzdeki yıllarda arayüz ve programlama kısımları tamamen birbirinden ayrı departmanlar olarak düşünülecek. Mesela 5 sene önce web sitesi yapıyorum diyorsanız, grafiğinden tutun arayüz kodlamasına, veritabanı tasarımından programlamasına her şeyi bir kişi yapıyordu. Hala öyle olan yerler var ama onlar da artık yavaş yavaş anlıyorlar. Bir kişi hepsini yapmamalı bunların.
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar etiğini ülkemizde hangi kurum denetliyor?

TİB Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı...
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Leaflet - an open-source JavaScript library for interactive maps

Leaflet is a modern open-source JavaScript library for mobile-friendly interactive maps.


Read more on : leafletjs.com
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Node.js nedir? Nasıl kullanılır?

Basit bir ifadeyle "Javascript ile Server-Side uygulamalar yazmanızı sağlayan bir platformdur".

Kullanmak için, Nodejs.org resmi sitesinden Windows, Mac veya çeşitli Linux sürümleri için çalışltırılabilir dosyalları indirilebilir veya açık kaynak kodlu olduğundan kaynak kodundan derlenenebilir.

Google V8 JavaScript engine kullanarak yazılan kodu çalıştırır. Google V8 motoru nodejs'e hız katan temel bileşendir.

Yazarı Ryan Dahl'dır fakat açık kaynak olduğundan artık bir çok kişinin emeği var.

Kullanmak için sisteminize kurduktan sonra haricen başka bir webserver'a ihtiyaç duymaysınız. Programnızı komut satrından şu şekilde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

node program.js

Örnek bir webserver uygulaması

var http = require('http');
http.createServer(
 function (request, response) {
 response.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/plain'});
 response.end('Hello World\n');
 }
).listen(8000);
 
console.log("Sunucu aktif <a href='http://localhost:8000/' target='_blank' rel='nofollow' title='localhost:8000/'>localhost:8000</a>"); 

Nodejs ile uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran bir çok framework mevcuttur.
ExpressJs bunların en popüleridir ( expressjs.com ) .

Nodejs kullanmaya başladığınızda çeşitli paketlere ihtiyacınız olacaktır. NPM node paket yöneticisi bünyesinde bir çok amaç için binlerce paket mevcuttur. Express kurmak için de ihtiyacınız olacak npm'ye. Nodejs önceki verisyonlarında npm ayrıca kurulması gerekiyordu ancak artık node içerisinde geliyor. npmjs.org göz atabilirsiniz.
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Bloguma herkes tarafından dosya ekle ya da içerik ekle butonu nasıl eklerim?

Dropbox eklentileri kullanarak kolayca yapabilirsin. Bu çok güvenli ve hızlı olacaktır.

Daha da kolay bir çözüm olarak jotform.com/dropbox/ kullanabilirsin. Jotform da dropbox eklentilerini kullanmayta olanak sağlıyor.

Jotform dropbox formlarının işleişini gösteren videoya bir göz atın :


Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıta alt yorum yaptı

Bir çok kısmı hatalı bir açıklama. Asp.net güçlü bir dildir ancak sayılan özelliklerin bir çoğu php kullansanız da yapabileceğiniz şeyler. Adeta Microsoft Türkiye satış temsilcisi konuşuyor gibi olmuş.

Web Yazılımı

Asp.Net PHP’ye göre daha güçlü bir yazılım dili. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de Asp.Net’in .Net platformu üyesi olması. Microsoft Visual Studio ile projeler üretebileceğiniz ASP.Net, Visual Studio'nun bünyesinde bulunan birçok güçlü yazılım dillerinden herhangi biri ile çalışabilmenize imkan tanıyor. Bunun yanı sıra PHP’de birçok hata ile baş etmek zorunda kalırsınız ve bu hataları tek tek ayıklamak da yine yazılımcılara düşüyor. Asp.Net‘de hata ayıklama kısmını Visual Studio bizim yerimize yapıyor ve olası çözüm yolları üretiyor. Bize kalan sadece olası hayatı okumak ve çözüm yollarına şöyle bir göz atmak. Asp.Net‘in büyük avantajlarından birisi de compile edilebilmesi yani derlenebilmesi. Bu sayede Asp.Net ile oluşturduğumuz web projelerini yayınladığımız zaman kullanıcı herhangi bir bilgi istediğinde, sadece gerekli olan kısmı alır ve kullanıcıya gönderir. Bu da PHP’de sunucu ve kullanıcı arasında dokunan mekikten kaybettiğimiz zamanın geri kazanılması anlamına gelmektedir. ASP.Net’in early binding ve catching services gibi özellikleri sayesinde PHP’den çok daha iyi bir performans sağladığını göz ardı edemeyiz. Ayrıca Microsoft Visual Studio’nun bize sağlamış olduğu zengin araç içeriğiyle de PHP’ye göre hem daha kapsamlı hem de daha kısa sürede bitirebileceğimiz projeleri yapmak mümkün. Bunların dışında PHP’de kaynak kodlar da kullanıcıya Html ile gönderilmekteydi. Bunun anlamı da şudur ki kötü niyetli insanlar sizin kaynak kodlarınızı istedikleri gibi kullanabilir ve sizin bin bir emekle yaptığınız projelere zarar verebilirlerdi. Fakat ASP.Net ile bu da engellenmiş durumda. Kaynak kodları kullanıcıya gönderilmiyor. ASP.Net PHP’ye göre hem hızlı hem de daha güvenilir diyebiliriz. Bunca olumlu özelliğin yanında elbette Asp.Net’de de bazı sorunlar karşımıza çıkmakta. Bunlardan ilki ve en önemlilerinden birisi IIS (Internet Information Services) güvenlik açıkları. Bunun hem .Net platformu sayesinde hem de projelerimizde getirdiğimiz kısıtlamalar sayesinde kısmen de olsa engellenmesi mümkün. Ama günden güne gelişen teknoloji ve zararlı yazılımlarla bunlar da aşılabilir hale getirilebilir. Bir diğer olumsuz özelliği ise Microsoft‘un kendi ürünlerini yayma çabasından mıdır bilinmez ama sunucu bilgisayarın işletim sisteminin Windows olması gerekmekte. Linux ve benzeri işletim sistemine sahip sunucularda ASP.Net’le yazılmış projelerimiz çalışmayacaktır. Son olarak eklemek istediğim ise ASP.Net’in hem başlangıç hem de yayınlanmasının PHP’ye göre daha masraflı olması. Bunun en büyük nedenlerinden birisi projelerimize başlangıç noktasında Microsoft Visual Studio için belirli bir ücret ödemek zorunda kalmamız. Bir diğeri ise hosting maliyeti. Asp.Net ile çalışıyorsanız Windows hosting almanız gerekli ki bu da diğerlerine oranla biraz daha pahalı.
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

Linux tabanlı serverlerde çalışan MYSQL Cache için sphinx yerine kullanabileceğimiz alternatif ve daha iyi ve daha kullanışlı bir yöntem veya program var mı?

Sphinx'in asıl amacı full text search. Buna alternatif modern ve popüler olarak Elasticsearch tavsiye edebilirim. Ancak ikisi ayrı teknolojilerdir. Elasticsearch index yöntemi Sphinx'den çok farklıdır.
Mayıs 2014

Hasan Tayyar BeşikPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Mayıs 2014

Hasan Tayyar BeşikLinux konu başlığını takip etmeye başladı.

Linux

Çok sayıda gönüllü programcının desteğiyle Linus Torvalds tarafından geliştirilmiş GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğidir.

Mayıs 2014

Hasan Tayyar BeşikUbuntu konu başlığını takip etmeye başladı.

Ubuntu

Linux tabanlı, özgür yazılım/açık kaynak kullanılarak hazırlanan ve 2007 yılında aldığı oy ile dağıtımı yapılarak şu an 12.000.000 kullanıcı...

Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

PHP'de layout (veya masterpage) nasıl oluşturulur ?

Benzer bir özellike için Twig gibi bir template engine kullanman gerek.

symfony.com/doc/current/book/templating...
Mayıs 2014

Hasan Tayyar Beşik bir yanıt verdi.

C#'da yapılmış bir stok programı SQL'e nasıl bağlanır?

Başka bir kütüphaneye ihtiyaç yok. .Net Sql bağlantı ve diğer işlemlerini kolayca yapmaya imkan sunar.

Buradaki adım adım rehber işine yarayacak.

codeproject.com/articles/4416/beginners-...
Daha Fazla