Bilmek istediğin her şeye ulaş

ekibim.net kurucu.

Mart 2013

Hasan Yılmaz  bu yazıyı beğendi:

McDonalds ve Burger King hakkında bilgiler

Burger King

McDonalds ve Burger King ünlü fast food restoranlarıdır. İkisi karşılaştırılacak olursa Mc Donalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür. Daha geniş bir zamanda var olmuştur. Ayrıca iki markanın hamburgerleri karşılaştırıldığında McDonalds'ın hamburgerinin daha hafif olduğu gözlemlenebilir. Yaklaşık olarak Mcdonalds'ın hamburgerinde 100 gr ağırlık varken, Burger King 120 gr'lıktır. Burger King'de bulunan yağ oranı ise Mcdonalds'tan daha fazladır.

İki restaronda iyi hizmet sunmaktadır. Amaç her zaman hız gibi görünse de Mcdonalds'ın temel ilkelerinden birisi 'Yemek her zaman sıcak sunulacak''tır. Çalışanların müşteri ile ilgili konsantresi de önemli bir ilkesidir.
Mcdonalds'ta sipariş verdiğiniz çalışan siparişinizle ilgilenir. Tamamen hazırlanması onun görevidir. Burger King'de ise amaç müşteri sağlamak ve hızlı hizmet sunmak olarak belirtilmiştir. Burger King'de verdiğiniz sipariş bir yerde, hazırlanması ise başka bir yerde gerçekleşir. Bu nedenle Burger King'de siparişler daha hızlı hazırlanır.
Mcdonalds'ta seri bir üretim gerçekleşir. Burger King'de ise sipariş alımından itibaren üretim yapılır.
Özetle;
  • McDonalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür.
  • McDonalds restoranı kaliteli bir hizmeti, konsantre çalışanları hedefler. Burger king'de öncelik hızdır.
  • Burger King'de müşteri sağlamak için çeşit ve kampanyalar daha fazla olur.
  • McDonalds'ta sipariş alan ve hazırlayan aynı kişiyken, Burger King'de böyle değildir.
Ancak ortak olan tek bir şey var ki oda, görüntüye aldanıp yediğimiz şeyin aslında gerçek olmadığı, bakınız:Ocak 2013

Hasan Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Facebook Graph Search (sosyal arama) Google'a rakip olabilir mi?

Hala Google ile aynı kulvarda değiller. Buna rağmen kullanıcı davranışlarını " sosyal arama " yönünde değiştirme ihtimali olan bir özellik oldu. Ne var ki hali hazırdaki Facebook kullanıcılarının mevcut "beğenme" durumları her zaman doğruyu yansıtmıyor. Bazen sırf bir arkadaşınız gönderdi diye beğendiğiniz şeyler var, ya da karşınıza geldiği ilk anda "Beğen" deyip geçtiğiniz şeyler. Bunların sayıca oranı eminim ki sistem açısından büyük bir etki seviyesinde değildir ancak bu andan itibaren facebook bu " beğenme " işini daha ciddiye almak zorunda kalacak. Belki de online mecralarda bizler artık beğendiğimiz şeylere daha fazla dikkat eder hale geleceğiz.

Bu yeni özellik asıl olarak iş modellerine ve şirketlere daha fazla yarayacak gibi görünüyor. Sayısız uygulama çıkacak ve bu uygulamalar artık daha spesifik olarak hedef kitleye ulaşabilme şansı yakalayacaklar.

Hepsinden öte; daha sosyal mi, yoksa daha tehlikeli bir online hayata doğru mu gidiyoruz bunu da zaman gösterecek.

Soruya dönecek olursam, Google'in Google+ ile birlikte yaptığı bir hata vardı. Güçlü olduğu yanlarını bu ürüne gömmek yerine kendine yeni bir mecra yaratmaya çalıştı. Oysa en iyi yaptığı şey arama yapmak idi ama Google+ içerisinde bu özellikleri rahatça kullanmamızı sağlamadı. Tersine arama sonuçlarındaki deneyimimizi geliştirmek için Google+'a giriş yaparak arama yapmamızı istedi ve buna zorladı. Bence Google+ açısından yapılan en büyük ilk hata bu idi. Arama konusundaki tüm ürünlerini Google+ içerisinde profesyonel bir şekilde entegre etmeyi ise çok sonraları akıl etti ancak iş işten geçmişti bence. Facebook bu anlamda akıllıca bir hareket ile, elindeki gücü sessiz sedasız bir silaha dönüştürmüş durumda artık. Facebook Graph Search kullanıcı tabanının büyüklüğü sayesinde yıkılması zor bir bina halini alacak.

Her şeye rağmen şu an facebook yine de bilgi kirliliğinin en fazla olduğu sosyal ağ ve bu anlamda Google+ çok daha iyi. Bunun nedenlerinden birisi de kullanıcı sayısı elbette ki. Ancak facebook her konuda olduğu gibi bu konuda da elindeki veriyi iyi değerlendirecek ve yeni çözümler sunacaktır.
Aralık 2012

Hasan Yılmaz bu yanıtı beğendi:

İnsan yeteneklerini mutlaka değerlendirmeli midir?

Yeteneğiniz tanrının size armağanıdır. Onu kullanış şekliniz sizin insanlığa armağanınızdır ve tanrıya teşekkürünüzdür.
Aralık 2012

Hasan Yılmaz bir yanıt verdi.

Aralık 2012

Hasan YılmazTolga Tatari kişisini takip etmeye başladı

Tolga Tatari, Girişimci, @tolgatatari

Co-founder of Markafoni, Zizigo, Misspera...etc. Angel Investor @ Akinon

Aralık 2012

Hasan YılmazAdil Burak Kilic kişisini takip etmeye başladı

Adil Burak Kilic, Girişimci, @Burakkilic

Kurucu @Bambulabs Yazılım @FineDine Dijital Tablet Menü Sistemi (finedinemenu.com)

Aralık 2012

Hasan YılmazGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Aralık 2012

Hasan Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Tuzla'daki şantiyemiz için İnşaat Mühendisi aranıyor. 1500TL maaş + sigorta + yemek + yol. Diye ilanlar var. Şaka gibi değil mi? Bu adamı gidip sigorta dolandırıcılığı + vergi kaçakçılığından tutuklamak lazım değil mi? Sigorta dedikleri zaten asgari ücret üstünden ayrıca ilana yazılması tamamen abes, çünkü işveren çalışanını sigortalatmak zorunda.

Uygar bir ülkede bu ilanı veren adama çalışma bakanlığı anında müfettiş gönderir ve burnundan fitil fitil getirirler.

Yemek denilen şey eğer şantiyede ise fena değil ama değilse ne kadar ucuz yerseniz yiyin bir ay yetmeyecek kadar bir Ticket kartı oluyor. Kaldı ki o kartlar belli bir fiyat kategorisinin üstündeki yerlerde geçiyor.

Esnek çalışma saatleri istiyorlar bir de. Yani esnek deyince sakın "bir gün fazla çalışırım, diğer gün de az" diye düşünmeyin. Yurdum iş terminolojisinde esnek saat demek bir gün çok ertesi gün daha çok çalışma demek.

Haftada bir gün, şansınız varsa hafta sonunuz oluyor ona da utanmadan "tatil" diyorlar. Şansınız varsa diyorum çünkü gerçekten öyle, her hafta bir gün "tatil" olacak diye bir kural yok.

Fazla mesai ücreti diye bir şey duymuş bir mühendis arkadaş varsa beri gelsin. Aldığınız "astronomik" maaşın asgarisi resmi olarak bir bankaya kalanı da ya elden ya da başka bir bankaya ödenir. Her ay maaşım ödenecek mi acaba diye strese girersiniz çünkü ayın 10'unda hala hesabınızda bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu şartlar altında eşek bağlasanız dolaba çalışmaz ama bizim insanımız gidip çalışıyor yine de.

Sözüm meclisten dışarı. Memura, öğretmene, öğrenciye "Bekara karı boşamak kolay." hesabı bu işler çok basit geliyor ama gelin görün ki bu ülkenin orta direği sadece onlardan oluşmuyor... Memurlar iflah olmayacaktır ama dershaneler kapandığında öğretmenlerimiz de anlayacaklar ülkenin durumunu. Öğrenciler konuşsunlar şimdilik, onların da okulları bitecek nasıl olsa bir gün.
Ağustos 2012

Hasan YılmazTuran Karatuğ kişisini takip etmeye başladı

Turan Karatuğ, Web Yazılım Uzmanı, @Exodrum

Ağustos 2012

Hasan YılmazErsen Tekin kişisini takip etmeye başladı

Ersen Tekin, Mobil Yazılım Uzmanı, @ersentekin

Mayıs 2012

Hasan Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Günde 3 veya 4 milyon kişinin ziyaret edeceği bir internet sunucusu (ISS) ne büyüklüktedir ve kurulum maliyeti yaklaşık olarak nedir?

Bu kadar yoğunluğa sahip olacak sunucular, birbirine bağlı bir çok donanımın bir araya gelmesi ile oluşan, paralel mimari ile çalışan sistemler olmalıdır. Depolama, bellek, işlemci ve ağ donanımları birbirinden bağımsız, kendi aralarında entegre olmuş sistemlerdir.

Kullanıcıların web sayfası ziyaretiyle oluşturduğu iş yükü ise; bu donanımlar üzerine kurulmuş görevlerine göre ayrı ayrı çalışan farklı web sunucuları arasında paylaştırılmalıdır. Örneğin; veri saklamak için farklı sunucular, kod yürütümü için farklı sunucular, web sitesindeki görsel elemanların veya sabit içeriklerin saklanması için farklı sunucular kullanılabilir. Yazılan web yazılımlarının da haliyle bu şekildeki bir yapıyı destekleyebilir bir yapıda hazırlanması, tek makine üzerinde çalışacak bir yapıda programlanmaması beklenir.

@serkan'ın da bahsettiği gibi, hem kullanıcılara daha çabuk yanıt verebilmek, hem de tüm iş yükünü belli bir merkezde biriktirmemek için CDN kullanımı çok önemli bir faktördür.

Bu tip büyük sunucuların maliyeti milyon dolarlara ulaşabilecek miktarda yüksek olabilir. Bu büyüklüğe ulaşmış bir firma, zaten artık kendi donanım kaynaklarını kendisi yönetmeyi tercih eder. O yüzden web sunucularının büyüklüğüne, gelecekte hedeflenen ziyaretçi sayısına göre değil, şu andaki ziyaretçi sayısana göre karar vermek, kullanıcı yükü arttıkça kaynakları arttırmak gerekir.
Mayıs 2012

Hasan YılmazSeyhan Boyun kişisini takip etmeye başladı

Seyhan Boyun, İstatistikçi, @Caimsun

Mayıs 2012

Hasan YılmazBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Mayıs 2012

Hasan Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Doğduğunuz kuşaktan aklınızda kalan ortak çocukluk anıları nelerdir?

Anı (Apollo 11)
Henüz iki yaşımda bile değilken bunu, New York'da televizyondan canlı izlemem hatırladığım ilk anımdır, sene 1969 :)

Anı
(Dönem klasiği Ağlayan Çocuk)
Her kebapçıda bu asılı olurdu. Bir de ben o yaşlarda buna çok benzediğimden yolda teyzeler durdurur, işaret ve orta parmaklarının arasına sıkıştırdıkları yanaklarımı feci şekilde sıkıp çekmek suretiyle canımı çok yakarlardı. Sokakta karşılaşılan teyze fobim oluşmuştu.

Anı
(Pink Floyd)
Babam bunu dinlerdi, sonra ben de başladım.

Anı
(Joan Baez, Bob Dylan)
Anamsa bunları dinlerdi, onları da sevmiştim.

Anı
Müziği ya bunlardan,

Anı
Ya bunlardan,

Anı
Ya da bunlardan dinlerdik. Bu sonuncusunun sesi en iyisiydi.

Anı

Büyüyünce bunlardan birine sahip olmak en büyük hayallerimdendi.

Anı

Bunu çiğner ve içindeki karikatürlere gülerdik

Anı
İlk izlediğim film buydu.

Anı

Bunları da seyreder gülerdik ama henüz yurdumuzda televizyon olmadığından, sinemada.

Anı

Bunlar aslında okul kitabı değildi ama yine de keyifle okurduk.

Anı
Genel istek üzerine bunu da ekliyorum, Can, Suna, Ayşe ve Gül Cin Ali'nin arabasında.

Anı

(Cici Kızlar, delisin adlı şeylerini delirtmeye başlamadan saniyeler önce)
Bunların yaptığı çocuk müziğini yetişkin müziği zannederdik. O zamanlar okyanusun karşısında Jimmi Hendrix, Frank Zappa gibi müzisyenler olduğunu düşünürseniz müzik açısından paralel everende yaşıyor gibi bir şeydik. :)

Anı

Televizyon falan yokken ne garip şeyler yaparmışız, bunu da keyifle okurduk.

Anı
Bu o zamanlar erkekti.

Anı

Beşiktaş - Üsküdar arası bunlarla geçilirdi. Tehlikesiz miydi, batmaz mıydı? Tabii ki sık sık batarlardı.

Anı

Birinci sınıfta su çiçeği olduğumda bunu baştan sona okumuş ve kendimle gurur duymuştum. Sirrius, nimbus, kümülo nimbus gibi bulut isimlerini hala bu kaynaktan hatırlarım :)

Anı

Elimize geçen hemen tüm parayı bu canavar yutardı, zaten satın alınabilecek pek bir şey de yoktu.

Anı

İster inanın ister inanmayın, dolmuşlar böyle görünürdü. Resim de size siyah beyazmış gibi geliyor olabilir ama o zamanlar zaten her şey çok gri ve renksizdi.

Anı

Bu troleybüsler yollardaydı. Sık sık boynuzları tellerden çıkardı ya da tam tersi, araç böyle bir yolun ortasında kalır, şöför iner ve boynuzu olması gereken yere takar yoluna devam ederdi. Bunların içinde de sigara içilirdi, ne iğrenç zamanlardı, sakın özenmeyin.

Anı

1973 yılında artık sadece trafiği kelimesi eklenerek ismi kullanılan bu ilk göz ağrımız açılmıştı. Hatta ilk açıldığında yürüyerek geçmek olanaklıydı ama o yaşta insan oraya gidebilmek için bir büyüğe ihtiyaç duyuyor, kısacası yürüyerek geçemedim.

Anı

Hemen bir sene sonra 1974'de Kıbrıs Çıkartması esnasında karartma günlerini yaşadık. Pencerelerimizi mavi kap kağıtlarıyla kaplayıp yarı karanlıkta oturmuş gelecek yunan uçaklarının seslerini beklemiştik, sonuçta gelen giden olmadı...

Anı
İstiklal caddesi böyleydi, o daracık kaldırımlarda yürümek her zaman bir ızdıraptı.

Anı

Yoğurt bu abilerden kapıdan alınırdı, kaymağına bayılırdım ne zaman yoğurdu alma şerefine nail olsam bol kaymaklı alırdım üstüne anneannemden fırça yerdim. Geldikleri çıngırak sesinden anlaşılırdı.

Anı

Kazadan sonra bunlardan birini gerçekten bir ineğin yediğini gördüm. Kızı değil tabii, dört tekerlekli turuncu şeyi.

Anı

(Abba)
Bu çizgi roman kahramanı gibi tipleri de severdik.

Anı

Sonra televizyon geldi, dikkat edin test görüntüsü 16:21'den ama yayın en erken 19:00'da başlardı, kısaca saatlerce bunu izler ve dııııııt sesini dinlerdik, ya bugün de erken başlarsa umuduyla...
Anı

(Kanlı 1 Mayıs 1977 Taksim meydanı)
Bu olduğunda çocuk halimle salak gibi oradan geçiyordum, silah seslerinden epeyi ürkmüştüm. O zamanlar sokakta yatan cesetler artık normaldi ama silah sesi duyunca yine de kaçardık.

Anı

1979'da Independenta adlı Romen tankeri Haydarpaşa açıklarında yanıp tüm Marmara kıyılarımızı siyaha boyamıştı.

Anı
(Kenan Evren, 1980)
Çok geçmeden, ilk ergenlik yıllarımda bunların silahları aldı diğerlerininkilerin yerini.

Anı

(fazla açıklama yazmaya gerek yok, bundan 30 sene kadar önce)
Bu gariplerim de o zamanlar artık şeklini bile unuttukları o büyük ibriği almışlardı son kez :)

Anı

(John Travolta, Grease)
Çılgın gençlikten anladığımız buydu.

Bu, dönem derlemesini hazırlamamda bana ilham kaynağı olmuş olan, genç arkadaşım @aysedarakc'a teşekkür ederim :)
Mayıs 2012

Hasan Yılmaz bir yanıt verdi.

Yeni bir başlangıç öncelikle neler gerektirir?

Öncelikle kararlı olmayı sonrasında ise yanlışlarını ve eksiklerini görüp tamamlamayı gerektirir yoksa bu bir başlangıç değil geçmişin tekrarı olur genellikle. :)
Mayıs 2012

Hasan Yılmaz bir yanıt verdi.

Web üzerinden programlama öğreten Türkçe web siteleri var mı?

Cizgi-tagem.org adresindeki e-Kampüs menüsündeki eğitimlere göz atabilirsin çeşitli kaynaklar ve videolu eğitimler mevcut faydası olacağını düşünüyorum.

Mayıs 2012

Hasan Yılmaz bir yanıt verdi.

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Genellikle kişinin yapısına bağlı bir durum olabilir, çekingen ve insan ilişkilerinde pasif olan ama bilgi paylaşımına açık kişiler için sosyal çevresini genişletebilme açısından çok iyi bir fırsat olabilir. :)
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

inploiders

351 Kişi   166 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

.NET

1527 Kişi   87 Soru

3D Studio Max

595 Kişi   12 Soru

2. El Araba

25 Kişi   19 Soru

3D Tasarım

163 Kişi   9 Soru

3D Artist

12 Kişi   1 Soru

Aile İlişkileri

215 Kişi   65 Soru

Akıllı Ev

51 Kişi   4 Soru

Akıllı Telefon

96 Kişi   82 Soru

Alışveriş

386 Kişi   113 Soru

Matematik Algoritmaları

181 Kişi   27 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Alım Satım

40 Kişi   15 Soru

Alibaba.com

22 Kişi   4 Soru

Algoritma

137 Kişi   17 Soru

Online Alışveriş

159 Kişi   58 Soru

Anakart

32 Kişi   2 Soru

Anadolu Üniversitesi

62 Kişi   11 Soru

Android

408 Kişi   139 Soru

Amazon

13 Kişi   7 Soru

Ankara

122 Kişi   46 Soru

Animasyon

52 Kişi   15 Soru

Apple

196 Kişi   91 Soru

Film Animasyonları

34 Kişi   12 Soru

Flash Animasyonları

10 Kişi   6 Soru

ARGE (Araştırma Geliştirme)

244 Kişi   30 Soru

Arayüz Tasarımı

107 Kişi   25 Soru

Arabalar

701 Kişi   192 Soru

Atatürkçülük

89 Kişi   13 Soru