Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hasan Deniz, 

SEO Expert

Dijital Pazarlama ve Seo Uzmanı, Herzaman teknik :)

Temmuz 2014

Hasan Deniz bir yanıta alt yorum yaptı

Size nasıl ulaşabilirim ?
Bu güne kadar ailede 10 kadar değişik kredi işlemlerimiz oldu.
Bir gün;

Bir avukatlık bürosunun, bu işlemlerin masraflarını geri alabileceklerini söylemesi üzerine, takdirimi kazanan büronun yetkilisinin diyaloğun sonunda 100tl masrafı peşin istemesi, dolandırılıyor muyum sorusunu aklıma getirdi.
Bu şekilde düşünmemde ki en büyük etmen ise cidden samimi olmuş olsalardı bahsettikleri o masrafı mahkeme sonrası tahsilatından almak isterlerdi, oldu.
Sırf bu yüzden bankalarda ki o alacaklarımı kovalamıyorum.
Ayrıca bu beklentim doğrultusunda çalışacak olan büroların çok daha iyi bir kazanç ve hizmetle karşılaşacaklarını düşünüyorum.
Temmuz 2014

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

Bir internet girişimi fikrini patentlemek mümkün mü?

Malesef patent mümkün değil Türkiye'de. Telif hakkı Nevzat ın dediği gibi bir yere kadar.
Ama asıl Ozan'ın söylediği en doğru cevap. Fikir karın doyurmuyor. Doğru şekilde başlamalı, büyümeli, aksi takdirde çok iyi bir fikir olsada malasef hayallerini gerçekleştiremiyor.
Temmuz 2014

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

SEO'da son günlerde yaşanan belirgin değişiklikler nelerdir?

Resmi olarak bir açıklama yapılmamış olsada 29/30 haziranda birşeyler oldu.
Günlük 1000 gösterim 3-4 site (birbirinden farklı konsept ve dilde) 6000/4000 gibi gösterime ulaştı. Ama sadece 1 günlük. Sanırım birşeyler test ettiler hummingbird ile ilgili.
Temmuz 2014

Hasan Deniz bu yanıtı beğendi:

Google Plus (Google+) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Google+ hakkında acımasızca yorumlar yapılıyor ama yanılgı var. Google firmasının hazırlamış olduğu birçok servis var.

Gmail, Blogger, Analytics vb. Bu uygulamalar teker teker Google+ ile entegre ediliyor.

Glass Project'i babasının hayrınamı yaptılar? Gözlük projeleri piyasaya girmeye kullanılmaya başlandığında ne olacak? Facebook Share'mı yapılacak? Tabiki Google+ entegreli olacak.

Android işletim sistemini hayrınamı yaptılar? Full Google+ entegrasyonu var ve ileride daha entegre edecekler.

Chrome'u hayrınamı yaptılar? Hız konusunda liderliği kanıtlanmış bu tarayıcı Google+ entegrasyonlu çalışılıyor. Hemde full senkronize.

Arama motoru konusunda konuşmaya gerek yok sanırım.

Peki ya Facebook? Sadece gelişmiş bir web uygulaması. Başka alanlara girmeye çalıştı ama sonuç? Browser dediler, inanıyor musunuz Chrome'dan iyi olacağına. Mobil işletim sistemi dediler, inanıyormusunuz Android kadar extend edilebileceğine. Mail dediler? Kaç kişi kullanıyor? Gmail ile baş edebilirler mi sizce.

Asıl sosyal ağı Google kuruyor. GetMediaUserApi'yi yazdılar kamera ve mikrofon için. Hangouts'u kullandınız mı? Facebook'ta online meeting var mı?

Ama bizim insanımız açıp bakmaz sosyal ağ nedir diye. Derin konuları incelemez. Facebook'u açar mesaj yazar bunu sosyal ağ zanneder. Ondan sonra konuşuruz oturduğumuz yerden, Google yapamaz diye. Bir daha düşünün.
Haziran 2014

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

Web sitelerinde hangi ödeme yöntemini kullanıyorsunuz? Hangisini tavsiye edersiniz?

Varsa Paypal herzaman tercihim.
Ama hosting/FB vs gibi güvendiğim platformlarda Kredi kartı yada Banka hesap kartı
Haziran 2014

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

Günlük ortalama ne kadar sürenizi sosyal medyada geçiriyorsunuz?

Günde ortalam 4-6 saat. Şahsi hesaplarımda %20 oranında. Kalan zaman iş/yönettiğim hesaplarda
Haziran 2014

Hasan Deniz bu yanıtı beğendi:

İnsanlar neden İnternet'te kişisel yaşamlarını paylaşmak ister?

Size ilginç bişey anlatayım bu hususta. Bir zaman facebook "Beğenme" butonu koymuştu (yanılmıyorsam 4 yıl öncemiydi neydi) kendi gözlerimle de görmüştüm bu butonu ve şahsen sevinmiştim çünkü beğenmediğim pek çok şey varken "beğenmedim" butonu olmamasından yakınırdım.Neyse bu buton çıkınca bazı arkadaşlar da nihayet diye iletiler yazıyordu hatırlıyorum o günleri, fakat 1 hafta bile durmadan bunu kaldırmışlardı hoppala dedik niye çıktı niye kaldırdılar anlamadık. Çoğumuzun bundan haberi yoktur. Çok hızlı olup biten bişey olduğundan. Sebebi ise daha sonra ortaya çıkmıştı. İnsanlar kişisel paylaşımlarının beğenilmediğini düşündüğünden facebooktan üyeliklerini siliyorlardı bu sebepten facebook üye sayısı hızla düşmeye başlamıştı ve facebook bu düşüşü durdurmak istediğinden geri adım atmıştı. Bundan dolayı "Beğenme" seçeneği kaldırıldı ve insanların sadece beğenileceği bir mekanın onları orada tutacağında karar kıldılar. Ne mi oldu? Şahsın sadece beğenildiğini görmesi onu o sitede daha paylaşımcı olmaya teşvik etti. Peşi sırada bir bağımlılık çıktı ortaya. Millet kendini göstermeye meraklı.

İkinci ilgimi çeken durumdan bahsetmek isterim.
Hatırlıyormusunuz internetin neredeyse heryere yayıldığı senelerde (hani icq'dan messengera geçmiştik vs.) insanlar neredeyse hiç bir şekilde profil fotoğrafı koymuyordu internete ve hatta kendi isimlerini de pek kullanmazlardı daha çok rumuz kullanırlardı. Kısacası önceden müthiş bir kamuflaj vardı ve çok çok az insan yüz fotosunu koyuyordu. Ne enteresandır facebookla birlikte bu gizlenme durumu yerini müthiş bir açıklığa bıraktı. Artık bırak profil fotosunu koymayı bu durumu daha baskın hale getirmeye başladılar. Yani özel iletisinden çok profil resmi değiştiriyordu bazıları. İnanılmaz bir kendini gösterme furyası başladı facebookla birlikte. Yani şimdi nedir bu anlamadım gitti. Artık facebookun mavisimi zihinleri etkiledi yoksa bir filmden mi etkilendiler nedir meselenin özü şuan net bir bilgim yok ama merak ediyorum neydi bu insanları hızlıca değiştiren.

Mayıs 2014

Hasan Deniz bir yanıta alt yorum yaptı

"Herkes bilgisi kadar konuşuyor" diyebilmeyi isterdim. Ancak malasef durum o kadar basit değli. Garanti veren ile vermeyen arasında bence şöyle bir fark var. Garanti vermeyen; çekinceleri olduğu için vermez, neticede yapılması gerekenler bellidir. Ama bilirki onun kontrolünde olmayan o kadar çok faktör var ki.
Garanti veren; diğerlerinden üstün olduğunu söylemekle müşteriyi kazanacağını düşünür. Garanti verenlerin ayrıca çok agresif seo yapacaklarından dolayı en yüksek riskde onlarındır. Siteyi kuma gömerlerse çıkarmak için 2 kat fazla efor+para harcamalısınız. Ayrıca garanti verenler hakkında unutulan tek şey de şudur. Bir güncelleme gelir, sizi mahveder..

Trend kelimeler ile ilgili şu hikayeyi çok severim; Aynı zamanda SEO budur..
İki adam afrikada yürürken bir aslanın onlara doğru geldiğini görürler. Yürürken hızlanırlar. biri sırt çantasından spor ayakkabılarını çıkarıp giyer ve sırt çantasını atar. Diğeri ümitsize aslandan koşarak kaçamayız ki.. der..
Diğer adam cevaplar.. biliyorum.. Ama senden hızlı koşmam yeterli..
Tamamını anlatan kaynak bulamayabilirsin. Doğru ve genel olarak (başlangıç) seviyesinde anlatan tek bir site var mı bilmiyorum. Diğer arkadaşlar cevap verebilir...

Seo ikiye ayrılır. Sayfa üzerinde yapılanlar ve sayfa dışında yapılanlar.

Öncelikle sayfa üzeri SEO kriterlerine uygun bir web sitesi yapmalısın.
On-page seo (sayfa üzeri seo) konusunu iyice öğrenmelisin.
Her bir sayfa içeriği benzersiz olmalı ve kısa kısa atıştırma yazılardan oluşmamalı. Reklam koyacaksan en tepeye değilde ortalara koymanı tavsiye ederim.
Her bir sayfanın başlığı (meta title) ve açıklaması (meta description) kurallarına uymalısın.

Off-page seo yani sayfa dışında yapılacaklar kabaca şunlar;
Sosyal medyada bulunmak.
Link kazanmak.
Sosyal medyada paylaşım yaparak hayran kitlesi oluşturmalısın. Sosyal medya için yazdığım yazıyı önerebilirim. ( 3soru.com/blog/seo-arama-motorlari/sosy... )

Ayrıca link bulmalısın. Sitenin içeriğine uygun/benzer sitelerden link almalısın. Para ile almak en son çözüm olmalı.
Webmaster sitelerinde "şu kadar link bu para" gibi tuzaklara düşme. Onları analiz edebilecek seviyeye gelince zaten hangisinin işe yarayacağınıda bileceksin.

Linkleme işini yavaş yapmalısın. Yeni sitelerde çok hızlı olursa kalıcı zararlar verebilir.
Ayrıca sosyal medya ağlarını bir link mecrası gibi düşünme. Devamlı Link paylaşmak işe yaramaz. İçerik paylaşmalı ve o içeriğin paylaşılmasını sağlamalısın-ki sosyal medya hesabının otoritesi artsın ki buda direk yarattığın markanın gücünü arttırır.
Sitenin konusuna uygun sosyal medya sitelerinde hesaplar aç ve bunlara çok özenli davran. Asla takipçi vs alma. İşe yaramaz. Belki birer tane Yan hesap açıp onlara alabilirsin. Ama asıl markanı bu işlerde asla kullanma.

Kolay gelsin...
Mayıs 2014

Hasan DenizSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mayıs 2014

Hasan DenizHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Aralık 2013

Hasan DenizAli Nail Uzun kişisini takip etmeye başladı

Ali Nail Uzun, Web Yazılım Uzmanı, @alinailuzun

Aralık 2013

Hasan DenizMurat Özbaşaran kişisini takip etmeye başladı

Murat Özbaşaran, SEO Expert, @muratozbasaran

Eylül 2013

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

Kendi adıma özel bir blog veya web sitesi oluşturmak için neler yapmam gerekir?

İlk sayfa açma denemeniz olacaksa blogger.com ya da wordpress.com tavsiye ederim. Kendiniz belli bir seviyeye gelene kadar mutlaka hazır ve host edilen sitemler kullanınız.
Eylül 2013

Hasan Deniz bir yanıt verdi.

site.com/ornek_konu ile site.com/ornek_konu.html url'leri arasında seo performansı açısından bir fark var mı?

Seo açısından fark yoktur. Dosya uzantısı vermek sadece kategorileri kullanıyorsanız ve aradaki farkı belli etmek isterseniz kullanılmalı.
Örnek vermek gerekirse;
Site.com/kategori
Site.com/sayfa ayırt edilemez olur. Bu yüzden de kategori için site.com/kategori/ şeklinde sonunda / kullandıktan sonra Site.com/sayfa.html kullanmak kullanıcı açısından faydalıdır. Ya da site.com/kategori/sayfa.html şeklinde.
Ek olarak url ne kadar kısa o kadar iyidir Site.com/sayfa - site.com/sayfa.html den kısa olduğu için avantajlıdır.
Eylül 2013

Hasan Deniz bu yanıtı beğendi:

En rahat ve en iyi internet tarayıcısı hangisi?

Chrome, hızlı stabil ancak arada bir de olsa performans kaybı ve tekleme yaşatıyor kullanıcılarına yine de Chrome konusunsa bende katılıyorum. Birde Şaman (@chamacon) isimli arkadaşın şu yeni sekmede açılma konusuna katılmıyorum çünkü bu durum firefoxta da ezelden beri vardı. Yandex Browser'da bir alternatif olarak düşünülebilir ancak Chrome kadar stabil değil biraz zamana ihtiyacı var bence. IE10 ise herzamanki gibi bir facia değil tamam çok iyi değil elbette ama eski sürümlere nazaran iyi bir gidişatı var. Sonuç olarak 1. Chrome, 2. Yandex olarak düşünebilirsin...
Eylül 2013

Hasan Deniz bu yanıtı beğendi:

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Algoritmadan şaşmayınız
Eylül 2013

Hasan Denizİnternet Tarayıcıları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Tarayıcıları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2013

Hasan Denizİnternet Sitesi konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Sitesi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2013

Hasan DenizSEO (Search Engine Optimization) konu başlığını takip etmeye başladı.

SEO (Search Engine Optimization)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2013

Hasan Denizİnternet Yasası konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Yasası

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla