Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yumurta Kafa, 

Amele

Henüz bir açıklama yazısı oluşturmadım

Eylül 2017

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Ağır ve yüksek maaşlı işlerde çalışmak istiyorum. Koşullar nelerdir? Kimler çalışamaz?

Siz beni aylık 20k$ ile işe sokun 10Ksını 2 yıl size vereyim. Oooh mis.
Mart 2015

Yumurta Kafa bu yanıtı beğendi:

İleride savunma sanayiine üretim yapacak bir şirket kurmak için eğitimimi hangi alanda tamamlamam daha uygun olur?

Gercek dunyada isler bole donmez. Hemen iktidar partisine uye ol. Yavas yavas savunma bakanligindan adam ve cevre edinmeye bak. İsler bole yuruyor.

Senin egitim almana gerek yok zaten memlekete muhendisten bol ne var. Sen onlari bir araya getirecek siyasi guc sahipbi olmaya bak.

Bu bahsettigin isler devlet kontrolunde oluyor ole kafana gore uretim yapamassin yada proje gelistiremessin.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Hangi gerçek binalar veya yerler bilim kurgu tarzı gibi inşa edilmiştir?

Günümüzün bütün binaları geçmişin bilim kurgusudur.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Lazer metre nasıl çalışır?

Lazer diye bir şey yoktur (yada 90lardaki bir ciklet adı, içinden körfez savaşında kullanılan uçaklar tanklar çıkardı sanırım). L. A. S. E. R. Kullanarak mesafe ölçümü iki şekilde yapılır.
Birincisi 3 köşe oluşturma, üçgen-leme, yöntemidir. Çok uzun mesafeleri ölçmenize yarar. Cihaz laser demeti önce dik sonra belirli bir açıda gönderilir. Hedef yüzeyin eğim olasılığı göz önünde bulundurularak dik kenar ekseninde farklı ölçümler alınarak düzeltme yapılır. Zaten çok uzak mesafeler söz konusu olduğundan yüzey eğim sapmaları göz ardı edilecek kadar küçük kalır. Bu yöntem teodolit ile mesafe ölçmekte kullanılan yöntemle aynıdır. Bazı modern teodolitler bu laser entegrasyonu ile zorlu ölçüm işlerini tek noktadan yapmaya imkan sağlar. Bu modern teodolitler sadece üçgenleme metodu kullanmazlar. Laserin dalga özellikleri de hesaba katılır.
İkinci, genelde el laser-metrelerde kullanılan yöntem ise ışığın dünya atmosferindeki yayılma hızının hesaplanması yöntemidir. Laser-metre bir ışık darbesi üretir. Bu hedefte gördüğümüz görürür genelde kırmızı diyot laser değildir. O sadece hedefi bizim tutturmamız için konulmuş yardımcı laserdir. Ana laser genelde kızıl-altı bir laserdir, görünür değildir ve çok kısa süreli ölçme düğmesine basmanın ardından darbeler şeklinde üretilir. Cihaz bu ürettiği darbelerin geri yansımasını optik kısmının yardımıyla opto-elektronik sensörüyle yakalar. Darbelerin gönderilmesi ve alınması arasında geçen zaman t, ışık hızı c, L ise mesafe ise; L=c*t/2 formülü kullanılarak mesafe hesaplanır. Çok hızlı hesaplama gerektiği doğrudur. Elektriğin bu tür cihazlarda ışık hızına çok yakın (%99 a kadar) hareket ettiği düşünülürse hesaplama yapılabileceği anlaşılır. 50 metrede 1mm gibi hata payı ile ölçülebilmesi modern kristallerin ve yongaların sayesinde pek tabi mümkündür.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Bina yapımlarında betona alternatif hangi malzemeler kullanılabilir?

Teknik olarak şekerden bile taşıyıcı veya dolgu yapabilirsiniz. Binanın ömrü, şekli ve hangi şartlara dayanacağı önemlidir. Ve tabi izin verecek kurumun açık fikirliliği. Karbon fiber biraz daha beklerseniz karbon nanotüp yapı malzemeleri ile de yapabilirsiniz. Seramik prefabirk yapı blokları da çok ilgi çekicidir. Benim favorim 3 kata kadar hafif çelik veya çelik üzeri masif ahşap kaplama ile ahşap konak etkisi vermek. Deney yapılarda canlı ağaçlar bile kullanılmıştır tabi kullanılabilir hale gelmesi 10-15 yıl sürmüş bu binalardan etrafta göremeyeceğimiz açık.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Çimento nedir? Nasıl üretilir?

Çimento çok çeşitlidir ve çok karmaşık kimyevi süreçler sonucu üretilir. Kuruyup katılaşarak farklı nesneleri birbirine bağlayan genelde toz biçimindeki kimyevi maddelere verilen addır çimento.
Yaygın kastedilen anlamda ise; klinkerin öğütülüp, içine kül ve cüruf gibi katkıların konulmasıyla katkılı portland çimento üretilir. Bu en yaygın bilinen çimento türüdür. Katkısız hali Nükleer santral, baraj inşaatlarında kullanılıyor.
Klinker ise kalsit, kil, şeyl, kum, demir cevheri, boksit, kireçtaşı, kalker gibi karmaşık harcın fırınlanması ile elde edilen topak topak bir malzemedir.
Anadolu coğrafyasında portland çimento için gerekli malzemeler genellikle ayağımızın altında bulunur. Dağı taşı öğütüp fırınlayarak klinker üretirsiniz. Onu da öğütüp çimento yaparsınız.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Haliç metro geçiş köprüsü dışında, hatrı sayılır köprü projemizin olmayışı Türk mimar ve mühendislerin başarısızlığı mıdır?

Sanırım yurtdışında yaptığımız köprülerden aldığımız deneyimle aşacağız bunu. Kendi projelerimizin teknoloji ve bilgi birikimine cevap veremiyoruz ama Afrika da daha başarılıyız. Finansman da çok büyük bir etken köprüler para babalarının omuz atması olmadan kurulmuyor. Peyderpey Türkiye büyüyüp güçlendikçe böyle konularda geçmişe bakıp güleceğiz. Mimar ve mühendisleri başarısızlığının delileri başkadır.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Size göre çanlar kimin için çalıyor?

Eski paşalardan biri, bir gün bir sebze bahçesini gezerken bahçenin sahibine bostan dolabını gözü bağlı olarak çeviren eşeği göstererek sormuş:
- Bu eşeğin gözlerini niçin bağladınız?
- Paşam, eşek gözü bağlı olarak dolabı çevirdiği müddetçe doğru bir yolda yürüdüğünü zanneder de dolab etrafında döner. Gözünü bağlamazsam, durur böyle saatlerce kuyunun etrafında dönmez.
- Pekala boynuna bu kocaman çanı niye taktınız?
- Eşek durduğu anda çan sesi kesilir. O zaman gelip eşeği tekrar dehleriz.
- Peki ya eşek yürümez de olduğu yerde başını sallayarak çanı çalarsa ne yaparsınız?
- Aman paşam buralarda sizin gibi akıllı eşek nerdee. .
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Web tabanlı CAD uygulaması nasıl yapılır?

tinkercad.com örnek bir uygulama. Autodeskin bir projesi. Alttaki adrestede artık web browserdan neler yapılabileceğine dair örnekler var.
chromeexperiments.com
Artık web browser tabanlı yapmakla OS bağımlı yazılım yapmak arasında belirli limitler içinde fark kalmadı. Bu limitler de baya bir geniş. Sonuçta halihazırda belirli grafik teknolojilerini kullanacaksınız. Direct3D, Opengl; bunların web uzantıları ve bunları kullanabilen java, flash, shockwave, unity işletim sistemi ve browser ikilisine göre alternatif çok. Chrome da tnikercad sorunsuz çalışıyor.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Camilerde uzun oturmalar sırasında insanın dizleri, ayakları ağrıyor ve uyuşuyor. Hristiyanlar ise bu durumu kendi açılarından düzenlemişler. Ben simdi merak ediyorum; acaba onlar da eskiden bizim gibi yerde oturuyorlar mıydı? Bunu Hristiyanlar kendileri mi değiştirdiler?

Camide otururken benim de ayaklarım uyuşuyor ne zamandır. Sebebini araştırdım. Camiye az gidiyorum; Kilom fazla. Yoksa nice 90lık dedeler görüyorum fit durumda saatlerce uyuşmuyor ayakları. Sorunu kökten çözmek lazım derim ben. Fazla kilolardan ve tembellikten uzaklaşmak gerek. Laf önce kendime tabi.
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Yazılımcıların ömrü (kod aramakla, hata aramakla, çözüm aramakla) hep aramakla mı geçer? Yoksa ben mi beceremiyorum bu işi. Ne dersiniz?

90 larda bir bilgisayar dergisindeki hikayeyi hiç aklımdan çıkarmam. Boğaziçi Üniversitesinde bir etkinliğe katılır bizimkiler. Bir de hindistanlı yazılımcıya dikkat kesilir bizim yazar. Bizimkiler ilk günden girişirler kodlamaya. O hint ise gezer tozar kampüsün ve boğazın manzarasının keyfini sürer ama elinden not defterini hiç düşürmez. Sürekli notlar alır. Bizimkiler kodu neredeyse bitirip debug işine girişirler lakin bocalayıp durular. Hint ise az zaman kala oturup klavye başına pırıl pırıl bir kodla bitirir projesini. Velhasılkelam bir işin nasıl yapılacağına dair eğitimimiz az. Hangi mesleği icra ediyor olursak olalım. Yazılımlarımızın, veritabanlarımızın da projesini çıkarmak gerekir inşaata projesiz başlayamayacağımız gibi.idef.com
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıt verdi.

Mandıra Filozofu gibi yaşamak hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Servet gerek. Mesela denize nazır parsel, inek, tavuk, baraka için kereste, tekne, askerlikten muafiyet bir de annesinden para alıyor arada öyle tırtıklanabilecek bir emekli maaşı. Bu kadar yeter
Mart 2015

Yumurta Kafa bir yanıta alt yorum yaptı

Kadınlara, koşulsuz, seçilme hakkı 31 Ekim 2013 de uygulanabilmiştir. En azından benim ailemdeki kadınlar için öyle. (Okula bile gidemediler, hadi kızlar okula ama sizler çekilin kenara) Geride kalınca konuşabiliyoruz, tazeyken dil de el de varmıyordu yazık bana.
Aralık 2012

Yumurta Kafa yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla