Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hikmet Yumaklı, 

Bilgi İşlem

Bilgi İşlem Hikmet Yumaklı inploid.com'da 0 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Şubat 2015

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

Bilgisayarımızdaki uygulamaları çalıştırmada kolaylık olması için başlatma kısayolu ekleyebilir miyiz?

Merhabalar, klavye kısayolu içinde belirttiğiniz programların bir masaüstü veya herhangi başka yerde kısayolu olmalı. Bu programları açtığınız kısayola sağ tıklayıp özellikler penceresini açarsanız üst sekmelerde kısayol sekmesini göreceksiniz. Kısayol sekmesine tıkladığınızdaysa alt kısımda kısayol bölümünü. Kısayol bölümüne istediğiniz tuşu yazdığınızda hemen ctrl+alt+ şeklinde değiştini göreceksiniz. Windows tek tuş girişine izin veriyor. Masaüstü kısayolu içinse yine çalıştırmak istediğiniz programa sağ tıkladığınızda kısayol oluştur seçeneğini göreceksiniz.
Ocak 2015

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

C#'ta 16 milyon dizi nesneli bir Dictionary nesnesini doldurmak istediğimde 6 milyon elemana ulaştığında 'out of memory exception' hatası veriyor. Bunu engellemek için nasıl bir çözüm uygulayabilirim?

Tek karakter bile olsa veriler toplamda epey büyük olacaktır. Aynı anda bir dosyaya veya işi daha da ilerletmek istiyorsan gelişmiş bir veritabanına kayıt ederek ilerlemen daha doğru olacaktır. Yavaşlatacaktır ufak oranda da olsa, ama en mantıklısı bu gibi. . .
Ocak 2015

Hikmet Yumaklı bir yanıta alt yorum yaptı

şimdilerde söylenince aykırı olan, gerçekteyse çok eski bir düşünce ve gerçekte olabilecek olandan yola çıkmak daha doğru olacaktır. en azından bu konuda çok daha doğru olacağı kesin. yaratıcı vardır ve evrimde vardır. programada ceza ve ödülü ekleyen olmalı, programa ödülü ve cezayıda eklemeli daha en başından veya sonra.
Ben bunu duyunca aklıma direkt olarak doğal seleksiyon geliyor. Nasıl doğada yaşama şansı fazla olan üreyebiliyor, üreyebilen de genlerini bir sonraki nesle aktarıyorsa, algoritmaların da benzer bir yapı ile kurulabileceğini düşünüyorum.

Mesela bir program yazılsa ve HTML sayfaları kodlasa. Bizim verdiğimiz etiketlerle milyarlarca HTML dosyası oluştursa, bunlardan bir kısmı anlamlı olmaz mıydı? Eğer insan gözü, bu güzel deseydi, algoritma onu ödül görüp onun üzerine giderdi. Ama böyle bir şey için insan çabası gerekir. Doğada ödül, uzun yaşamak, dahası üreyerek kendi genlerini bir sonraki nesle aktarmaktır. Ceza da ölümdür ve genler toprağa gömülür.

Eğer ödül/ceza mantığı şeklinde bir şeyler olsa bilgisayarlar kendi kendine program dahi yazabilirler ama ödül ve ceza mantığı nasıl işleyecek? Bunlar sadece benim kafamdan geçenler, bir disiplin anlatarak söylemiyorum. Bununla ilgili genetik algoritmalar, yapay sinir ağları gibi modeller var.
Ocak 2015

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

Evrimsel algoritmalar nelerdir?

Genetik, taklitçi, sezgisel gibi... Daha özetiyle her bir işlemden sonra o işlemin mantığını kabul edip diğer işlemi yapmayarak yeniden işlemi yapar... Doğadaki mantığada uygundur bu belki... Sürekli değişikliklere uyum sağlamaktır. . .
Ocak 2015

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

PostgreSQL'nin MySQL'e göre dezavantajları ve avantajları nelerdir?

Açık kaynak yazılımların avantajları neyse odur PostgreSQL içinde. Kullanmasını bilen için herzaman açık kaynak en güzelidir uzun vadeli düşünüldüğünde.
Aralık 2014

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

Hangi işletim sistemini kullanmak daha iyidir?

Özgür yazılımlardan herhangi birini kullanmak her zaman en güzelidir, birazda bilgisayardan anlıyorsanız çok daha iyi verim alabilir siniz.
Aralık 2014

Hikmet Yumaklı bir yanıt verdi.

Hala gazete alıyor musunuz yoksa haberleri internetten mi takip ediyorsunuz?

Gazete almıyorum, yanımda otobüste örneğin okuyan varsa mutlaka onu okurum. . .
Aralık 2014

Hikmet Yumaklı bu yanıtı beğendi:

Konuşmak mı daha zordur yazmak mı?

İkisi de kolay aslında, ne diyeceğini bildiğin sürece tabi. Bence en önemlisi üslup, bazen ne dediğinden daha önemli olan, nasıl ifade ettiğindir.
Aralık 2014

Hikmet Yumaklı bu yanıtı beğendi:

Konuşmak mı daha zordur yazmak mı?

Hiçbiri, asıl dinlemektir zor olan. Zaten bütün kavgalar da ondan çıkmıyor mu?..
Aralık 2014

Hikmet Yumaklı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha Fazla