Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2012

Hızır Can

(VOB) Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nedir? Nasıl işlem yapılır? Hangi siteden bilgi edinebiliriz?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A. Ş ., Sermaye Piyasası Kurulu ’ nun 17/8/2001 tarihli ve 9/1101 sayılı Kararına dayanan, Devlet Bakanlığı ’ nın 3/9/2001 tarihli ve 2381 sayılı yazısı üzerine, 2499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 40. maddesine göre, 19/10/2001 tarih, 24558 Sayılı Resmi Gazete ’ de yayınlanan 2001/3025 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ülkemizdeki ilk özel borsa kuruluşudur.

İhracatçıların, üreticilerin ,ekonomik faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilerin risklerini bertaraf etmek için yararlanabileceği bir platform olmasına rağmen bu amacının dışında forex piyasaları gibi kullanılmaktadır.1'e 10 kaldıraç oranıyla işlem yapılabildiği için kısa sürede kazançlar da kayıplar da piyasa normallerinin çok üzerinde gerçekleşir.

VOB'da Ulusal 30 Endeks ,Dolar,Euro,Gram Altın TL en çok işlem yapılan kontratlardır.Ayrıca Pamuk kontratları da tanımlıdır.21 Aralıktan sonra 10 tane hisse senedine de kontrat tanımlanmıştır.Türkiye'de hala emekleme dönemindedir.Kontratlar ikişer aylık dönemler halinde işlem görür , vade sonunda kontrat kapanır ve 6 ay sonrasının yeni kontratı işleme açılır.Bir ürünün aynı anda 3 ayrı vadede kontratları işlem görür.

VOB'la ilgilivob.org.tr 'den ayrıntılı bilgi alnabilir.Tüm aracı kurumlarda , yatırım hesabına ek bir sözleşmeyle işlem yapılabilir.

 • 2 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Ücretsiz olarak vektörel grafikler edinebileceğimiz internet siteleri hangileridir?

Her ne kadar alanım grafik olmasa da, projelerde kullanmak üzere sık sık vektörel grafiklere ihtiyaç duyuyorum UI dizaynı için. Genelde Google'a başvuruyorum ama, aynı zamanda imlediğim siteler şunlar;

pixeden.com - Her türlü template'i içinde bulunduran, kesinlikle ilgilenen herkesin elinin altında bulunması gereken bir site. Oldukça kullanışlı, ve dizaynlarını/çalışmalarını insanlar ufak ücretler karşılığında da ekleyebiliyorlar.

iconmonstr.com - İkonlar için birebir, UI dizaynları olsun, butonlar olsun bir çok konuda vektörel ya da PNG indirebiliyorsunuz.

dzinekart.com - Çalışılmış, kaliteli vektör grafikler bulabiliyorsunuz, site içi arama yolu tabi ki daha etkili.

designbasement.org - Burası da fazlasıyla kullanışlı, yine site içi aramayla kaliteli vektörlere ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda PSD ve jQuery snippet'leri için de bulunmaz bir kaynak.

graphicswall.com - Özellikle desenler ve arkaplanlar konusunda zengin, ancak vektör grafikler konusunda da pek cimri olmayan bir site.
 • 3 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Ne zaman türbülans olacağını pilotlar nasıl biliyor?

Uçuştan önce operasyonda görevli dispatchler'dan gideceğiniz rota bilgisi, yakıt durumu, kalkış ve iniş bilgileri ve meteoroloji bilgisi alınır. Rotaları, performans, uçuş kurulları ve meteorolojik duruma göre disparchler belirler. Uçak içinde ise AWR (Air Weather Radar) denilen bir cihaz mevcuttur. Bu cihaz bulut içindeki yoğun oluşumları (dolu, yağış vs.) algılar ve kokpit içindeki ekranda gösterir. Yağış içeren bulutlar her zaman türbülansa sebep olur. Bu bulutun büyüklüğü ve türüne göre değişkenlik gösterir. Pilotlar AWR'deki bilgilere göre türbülanslardan kaçar ve rota değişikliği yapabilir. Ama unutmayın ki türbülansa sadece bulutlar neden olmaz. Uçaklar aniden gelişen açık hava türbülanslarından kaçamazlar. Bu olay da şiddetine göre uçakta sarsıntı, irtifa kaybı ve kontrolsüzlüğe neden olur.
 • 1 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Topkapı Sarayı'nın özellikleri nelerdir?

Harem : Harem şüphesiz Topkapı Sarayı’nın en çok ilgi çeken noktalarının başında yer alıyor. Padişahların saraydaki özel yaşamlarının geçtiği, aileleriyle birlikte yaşadığı Harem Dairesi, Haliç yönündedir. Çeşitli yapılar ve bölümlerden oluşan Harem Dairesi, padişahlar, valide sultanlar, kadınefendiler, haseki sultanlar, gözdeler, şehzadeler ve cariyeler ile Harem'i koruyan Kara hadım ağalar dışında, tarih boyunca kimsenin giremediği sarayın yasaklanmış yeri idi.

III.Avlu (Enderun Avlusu) : 3.Avlu bizi Bab-ü Saade Kapısı ile karşılar. Bu kapıdan padişahların resmi kabul salonu olan Arz Odası‘na girilmektedir. Padişahlar yabancı elçileri bu bölümde kabul etmiş. Bab-ü Saade’nin sağında ve solunda Enderun Teşkilatı‘na ait koğuşlar yer alır. Avluda yer alan ve padişah çamaşırlarının yıkandığıSeferli Koğuşu‘nda bugün padişaha ait elbiseler ve kumaştan yapılmış eşyalar sergilenmektedir. “Padişah Giysileri Sergisi” adıyla anılan serginin yanında Topkapı Sarayı’nın en eski yapılarından olan ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, deniz manzaralı Fatih Kasrı yer alıyor. Fatih Kasrı’nda bugün Hazine Koleksiyonu sergileniyor. Kaşıkçı Elması, Hazinenin şüphesiz en değerli parçalarından. Hazineyi görebilmek için uzun bir kuyruğa girmeniz gerekiyor fakat kuyruklar sizi korkutmasın, sıra hızlı ilerliyor. İçeride fotoğraf çekmek ise çoğu bölümde olduğu gibi yasak. Fatih Kasrı’nın karşısında padişahların ikametgahı olan Has Oda bulunuyor. Topkapı Sarayı’nın kutsal emanetler bölümü burası. Tabi burada uzun kuyruklar sizi bekleyecek. İçeride fotoğraf çekmek ise burada da yasak. Burada bulunan Arzhane‘de Kuran-ı Kerim ile Hz Muhammed‘e ait bazı kutsal eşyalar sergilenmektedir. Has Oda’da ise Hz Muhammed’in hırkası, kılıçları, Sancak-ı Şerif, ilk halifelerin kılıçları gibi kutsal eşyalar bulunmaktadır. Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler bölümünün yanında Ağalar Camisi bulunuyor. Günümüzde burası Topkapı Sarayı Müzesi’nin kütüphanesi olarak kullanılıyor. Üçüncü avlunun ortasında bulunan Havuz Kasrı 18.yy başlarında yıkılmış yerine 3. Ahmed Kütüphanesi yaptırılmış. Avlunun girişinin karşı tarafında bulunan Kilerli Koğuşu günümüzde Tophane Sarayı Müzesi Müdürlüğü olarak kullanılıyor.

 • 1 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Grafiti'de en çok çizilen objeler nelerdir?

Grafitty de en çok çizilen obje diye bir şey yoktur . Sanatçının o anki ruh haline bağlı olarak Char , bombing vs şeyler çizebilir. Bombing denilen sanat illegal grafiti için en uygun kirli ve afişe mekanlarda yapılır. Char ise örneğin MadC gibi ünlü sanatcıların yazıyla karakteri birleştiren sanattır.

 • 3 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Ses kısıklığı tedavisi için aromaterapi ve bitkisel ilaçlar kullanılır. Aromaterapide lavanta, sandal ağacı ve papatya yağı kaynatılır ve buharı içe çekilir ve ılık suya iki damla sandal ağacı ve limon yağı damlatılır bununla gargara yapılır. Bitkisel olarak da sığır kuyruğu, adaçayı ve kekikle sıcak kompres hazırlanır ve ekinezya çayı içilir.

 • 1 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

İbrahimoviç'in İngiltere'ye karşı attığı gol, dünyanın en iyi golü olabilir mi?

Hayır olamaz. Çünkü bir hafta sonra Mexes daha iyisini attı.

 • 5 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Chrome'da Youtube videolarını izlerken ses gelmemesinin nedeni ne olabilir?

Sorununuz hala devam ediyor mu bilemem ama bir süre önce direk Chrome'dan kaynaklı değil, Adobe Flash Player kaynaklı bir sorun vardı. Hatta bu sorun "Chrome'un Flash eklentisi çöktü" mesajını vermesine ya da Chrome'un çökmesine sebep oluyordu. Sorun bir kaç hafta içinde çözümlenmişti ancak ben araştırıp kaynağın Adobe'da olduğunu fark ettiğimde, internette şöyle bir çözüm bulmuştum:

 1. Chrome tarayıcıda adres çubuğuna chrome:plugins yazıp enter'a basın. Plugin ayarlama ekranı açılacak.
 2. Adobe Flash player'ın yüklü olan sürümleri orada listeleniyor. Mevcut sürümü Enable olarak ayarlayıp, eski sürümlerin tümünün Disable olduğundan emin olun. Veya Flash Player plugin'lerin tümünü kaldırıp, Adobe sitesinden elle kurmayı deneyebilirsiniz.

Umarım işinize yarar.

Güncelleme:

Bahsettiğim sorunun çözümünü daha önce inploid'de bir paylaşım ile duyurmuşum: inploid.com/post/how-to-fix-shockwave-flash-crashes-in-google-chrome-howto-geek/

 • 1 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Dijital Pazarlama alanında akademik kariyer için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Bu alanda ciddi bir açık var, üniversitelerde daha yeni yeni durumu kavrayıp bölüm açmaya başladılar. Bunun öncülerinden olan Bilgi Üniversitesi, NextAcademy Interactive Marketing bölümüyle eğitimli kadrosu ve iş dünyasının en iyilerini getirmekteki başarısıyla alanında en iyilerinden olmaya aday gibi duruyor. Dijital pazarlama alanında akademik eğitim alan kişilerin olmaması sebebiyle bu bölümden mezun olanların bu alanda iş bulma konusunda pek zorlanacağını sanmıyorum.. Bu açıdan akademik eğitimin mutlaka alınması gerektiğini düşünüyorum, en azından dijital Pazarlama dünyasında kalıcı bir yerinizin olmasını istiyorsanız bu işin uzmanlarından eğitim almalısınız. Ancak tabi Bilgi Üniversitesi'nde bu eğitimi almakta zorlanabileceğiniz için Dijital pazarlama ajanslarında çalışarak gerekli deneyimi sağlayarak da iyi bir kariyer hedefleyebilirsiniz, önemli olan çalışmak ve bu işi gerçekten sevmek..
 • 2 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Moda trendleri nasıl belirlenir?

Modacılar her zaman hayatın önünde gitmek zorunda.

Önce renklere karar veriliyor;

Moda dünyasında önce renklere karar veriliyor. Dünyada bununla ilgili çalışmalar yapan ve trendleri değerlendiren birkaç kurum var. İntercolor gibi daha global ya da BTCG ve ICA gibi daha yerel kurumlar, 20-25 kişiden oluşan kurallarının yaptığı toplantılarla birkaç yıl öncesinde hangi renk ve desenlerin öne çıkacağını belirliyor. Bu kurumlar yaptıkları toplantılarda ortaya çıkan sonuçları, öngördükleri yeni trendleri basın ile paylaşıp duyurusunu yapıyorlar. Bunlar arasında özellikle Intercolor'ın yılda iki defa yapılan ve dünyanın en önemli moda etkinliklerinden biri olan Premiere Vision'a etkisi çok büyük. Ağırlıklı olarak tasarımcılardan oluşan kurullardaki üyeler, toplantılarda toplumda gözlemledikleri yeni trendleri paylaşıyor. Ağırlıklı olarak tasarımcılardan oluşan kurullardaki üyeler bu toplantılarda toplumda gözlemledikleri yeni trendleri paylaşıyor, kendilerine göre geleceğin olası trendlerini diğer üyelere aktarıyor. Tasarımcılara sanat etkinliği, film, şarkı, küresel etkisi olan olay tasarımcılara ilham veriyor. Bu Kararlar sonucunda düzgün bir renk paletinden oluşan renk birliği ortaya çıkıyor.


Kumaş seçimi yapılıyor;

Moda tasarımcısı için iplik çok önemli.. İpliğin ve kumaşın hangi renklerde üretilebileceği büyük önem taşıyor. Üreticiler kolayca satabilecekleri iplik ve kumaş üretmeyi tercih ediyorlar. Tasarımcılar da modellere uygun kumaşları seçerek tasarıma başlıyor. Trend belirleyicileri tarafından seçilen bir renk, 18 - 24 ay içinde dünyanın her yerinde görücüye çıkıyor.

 • 2 Yanıt
Kasım 2012

Hızır Can

Türkiye'de teknik direktörlerin çok uzun süre bir takım başında duramamalarını sebebi nedir?

Türk futbolunun sabırsızlığından kaynaklanmaktadır. Türk futbolunda taraftarlar ve yöneticiler, olaya profesyonel olarak bakmamakta ve hemen her maç başarı beklemektedirler. Uzun vadeli olarak kimse düşünmemekte ve uyumu gözardı etmektedir. Türk futbolunun da en büyük sorunu istikrarsızlıktır. Yurtdışında istikrar, sadece takımlar tarafından değil federasyonlar tarafından da desteklenmekte ve bunlara paralel önlemler gelmektedir. Türk futbol takımları da kadrolarını yeterli bir teknik adama uzun vadede emanet ettiklerinde başarılı olacaklardır.
 • 5 Yanıt
Daha fazla göster