Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakan Kubaliç, 

Serbest Meslek

Hayat ne garip, vapurlar falan...

Ocak 2018

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Network Marketing ile ilgili bilgilendirilmeye ihtiyacım var, bu sisteme dahil olmamı tavsiye eder misiniz?

Çoğu insanın saadet zinciri veya titan diye adlandırdığı fakat Amerika'da halkın çoğu kısmının maddi özgürlüğünü sağlayan bir sektör, bu adlandırılmalar yüzünden Türkiye'de ne yazık ki geri kalmıştır. Bence :)
Eylül 2015

Hakan KubaliçDilara kişisini takip etmeye başladı

Dilara, Uzay Mühendisi, @dilara_ozgur

Eylül 2015

Hakan KubaliçBelgi Saygı kişisini takip etmeye başladı

Belgi Saygı, Oyuncu, @belgisaygi

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Temmuz 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Başınızdan geçen ve hayata bakış açınızı değiştiren bir olay yaşadınız mı? Bunu bizimle paylaşabilir misiniz?

Son bir kaç senede dünyada olan olaylar ve son gezi parkı olayından sonra herşeye gözümde değersizleşmeye başladı ve düşüncemin merkezine sadece sürrealist sanatları ve karikatürü koydum bu ikisi kadar hiçbirşey benim için değerli ve gerçek değil. İkinci olarak da dostlarımdan yediğim kazıklar sayesinde bencilleşmeye başladım. Birşeyin bana faydası yok mu at çöpe gitsin
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Sesleri huzur veren şarkıcılar hangileridir?

Teoman


ve jehan barbur, eels, julia stone ve angus ... .
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bir yanıt verdi.

Ateistler tamamen farklı şekilleri olan ve birbirlerine çarpmadan yere düşen kar tanelerini nasıl açıklarlar?

Bir kerede siz açıklayın biz dinleyelim olmaz mı? Nedir bu her fırsatta ateistleri köşeye sıkıştırma isteği anlamadım gitti...
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Ateistler tamamen farklı şekilleri olan ve birbirlerine çarpmadan yere düşen kar tanelerini nasıl açıklarlar?

Nasıl yanlı bir sorudur bu? Tam sofu bir yaradılışçıya yaraşır. Ateistler deistlerin Allah'a bağladığı her şeyi bilimle açıklarlar, tabii bilinmeyen bir kısım her zaman kalacaktır ki bilim ilerlesin. Sonuçta buradan ilerisi Allah deyip dursaydı insanlar deistlerin de severek kullandığı gavur icadı ve yapımı pabuç kadar cep telefonları ve diğer teknolojik eşya tamamen hayal olurdu. Ben de aslında soruyorum bu türbanlı ve onlara türban taktıran sofu grup nasıl oluyor da gayrimüslimlerin ürettiği mundar, haram malları kullanabiliyorlar. O kesimde sıklıkla görülen Converse, Levi's ve diğer teknolojik aletleri en çok da onlar tüketiyor. Sadece gayrimüslimlerin ekonomisini güçlendirmek şeklinde bile bir etkisi olsa bunları kullanmak caiz olmaktan çıkmaz mı?

Her zaman yazıyorum, tekrardan da yazayım. Ateizm bir din değildir. Kutsal kitabı değil kutsal, dokunulmaz hiç bir şeyi yoktur. Tüm ateistler değişik oluşumları değişik gözlemler, yorumlar, açıklarlar. Evrende de yaradılışçıların iddia ettiği gibi bir ahenk yoktur; son bilimsel bulgular evrenin tek bir noktadan büyük bir patlamayla oluştuğunu göstermektedir buna kanıt olarak da evrenin sürekli genişlemesi gösterilir. Dünyanın yörüngesi de bilinen diğer tüm yörüngeler gibi sürekli genişlemektedir. Her gün binlerce yıldız yok olup binlercesi doğmaktadır. Dünyanın da tek tanrılı dinlerin doğumundan beri geçen belki 3000 yılda çok büyük bir afete kurban gitmemesi dünyanın yaşı göz önüne alınacak olursa kuvvetle muhtemeldir. Kuranda yazmaz ama bilim adamları dinozorların büyük bir bir gök taşının çarpması sonucu yok olduğunu iddia ederler. Bu her an insanların da başına gelebilir. O gün milyonda birini bile tanımadan, bilmeden evrensel ahenkten bahseden monoteist insanlar ne yaparlar bilinmiyor; o da yeni bir yanlı anket sorusuna konu olabilir.
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Kendinizi bu dünyada işe yaramaz bir hiç gibi hissettiğiniz oldu mu?

Zaman zaman... Bos yasadigimi hissedip ben bunun icin gelmis olamam dedigim oluyor... .
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bir yanıt verdi.

Tanrı mı bizim dünyamızı yarattı, yoksa biz mi onun dünyasını yarattık?

Eğer bir tanrı var ise ve bu dünyayı o yarattıysa acemilik dönemine gelmiş diyebilirim. Çünkü yarattığı dünya öyle kitaplarda anlatıldığı gibi pekte mükemmel bir dünya değil. Gelelim benim tezime bence tanrıyı kendi kafamızda bizler yarattık. Zamanında cevabını veremediğimiz sorulara cevap olarak var oldu tanrı. Bu zamana kadar insanlık tarihi boyunca inanılan binlerce tanrı vardı. Gök gürleyince tanrıları kızdırmış olurduk yada deprem olunca tanrı bizi cezalandırmış oluyordu. Yani onun dünyasını sanki biz yaratmışız gibi geliyor bana... .
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bir yanıt verdi.

Çocuğunuzun hangi mesleği seçmesini istersiniz?

Yaparken keyif aldığı ve mutlu olduğu mesleği yapmasını isterim. Tonla para kazanıp başkasının mesleğine imreceğine sevdiği mesleği yapıp kıt kanaat geçinsin daha iyi... .
Haziran 2014

Hakan Kubaliç bir yanıt verdi.

Haziran 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

İnsanlar en çok neye muhtaçtır?

Umuda...
Haziran 2014

Hakan Kubaliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Apple şarj adaptörlerini geri topluyor!

Teknoloji devi Apple bazı şarj adaptörlerinin sorunlu olabileceğini açıkladı!

Son dönemlerde şahit olduğumuz pil patlamaları ve kendi kendine alev alan telefon haberlerine firmalar kayıtsız kalamıyor. Artan hava sıcaklıkları ürünlerin arızalanmasına neden olurken firmalar bu olayların yaşanmaması için çalışmalara başlamış durumda.
İlk başı Apple‘ın çektiğini bildiğimiz sıcaklık stres testini teknoloji devi neredeyse her ürününe uyguluyor. Yapılan bu testlerin sonucunda 2009 yılında sevk edilmiş ve model numarası A1300 olan ve CE harflerinin koyu gri ile yazılmış olan şarj cihazlarının arızalı olduğu tespitine varılmış. Bunun üzerine Apple bu ürünlere sahip olanların yenilerine ücretsiz olarak sahip olabileceklerini açıklandı. Bu adaptörler perakendecilere USB kablosu olmadan gönderildiği için iPhone 4S, iPhone 5 ve iPhone 5S cihazlarında bu adaptörlere rastlamanız mümkün.
Eğer sol aşağıdaki resimde görülen cihazdan sizde de varsa Apple Store‘dan ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.
Bu adaptörlerin dağıtıldığı ülkeler ise şöyle;
Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Moldova, Karadağ, Hollanda, Norveç , Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Vietnam.
Haziran 2014

Hakan Kubaliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yürüyerek Telefon Şarjı Artık Hayal Değil

Google'ın bu yılki Bilim Fuarı için yapılan başvurulardan birisi bir hayli dikkat çekmeyi başardı.
Sadece 15 yaşında olan Angelo Casimiro isimli bir çocuk, bir ayakkabı sayesinde elektrik üretmeyi, bu elektriği depolamayı ve akıllı telefonlarda kullanmayı başardı. Casimiro, başlangıç için hemen ufak bir sabah koşusu sonrasında iPhone'unuzun direkt şarj olmasını beklemeyin diyor.
Casimiro'nun açıklamasına göre şu an için 2 saat basketbol oynadıktan sonra akıllı telefonlar için 10 dakika yetecek kadar enerji sağlanabiliyor.

Haziran 2014

Hakan KubaliçDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Haziran 2014

Hakan Kubaliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu yaşımıza kadar dinlediğimiz masalların orjinal hallerini merak ettinizmi?

Uyuyan Güzel / Sleeping Beauty

Orijinal masalda güzel prenses bir lanet yüzünden değil, bir kehanet yüzünden uykuya dalar. Kral, güzel kızı uykusunda izler ve ona sahip olduğunu hayal eder. Bu hayal tecavüze dönüşür. Aurora uykudayken iki çocuk doğurur. Çocuklardan bir tanesi annesinin parmağını emerken, tesadüfen onu uykuda tutan keten parçasını çıkarır.
Aurora uyandığında, kendisini tecavüz edilmiş ve iki çocuk doğurmuş olarak bulur.

Kırmızı Başlıklı Kız / Little Red Riding Hood

Hikayenin sonunda cesur avcı, kurdun karnını yararak zavallı kırmızı başlıklı kızı kurtarıyordu, değil mi? Fransız yazar Charles Perrault tarafından yazılmış orijinal hikayede ne avcı vardır ne de büyükanne! Kurt, kırmızı başlıklı kızı afiyetle yer ve masal biter. Ana fikir yabancılarla fazla diyaloğa girmemektir.
Bir başka versiyonun finalinde ise Kurt, Kırmızı Başlıklı Kız'a büyükannesini yedirir.

Elleri Olmayan Kız / The Girl Without Hands

Şeytan, fakir bir adama değirmenindeki bir şeyi kendisine verirse onu zengin edeceğini söyler. Zavallı saf adam bunun bir elma ağacı olabileceğini düşünerek kabul eder. Halbuki şeytan kızını istemektedir. Ancak kızın saflığı sebebiyle ona el süremez. Bu yüzden öfkelenen şeytan kızın babası tarafından ellerinin kesilmesini ister aksi halde fakir adamı alacaktır. Kız kabul eder, baba da anlaşmayı yerine getirir.
Diğer versiyonların birinde kız ellerini kesiyor çünkü kendisine tecavüz etmeye çalışan erkek kardeşine çirkin gözükmek istiyor. Bir diğerinde de babası, genç kız kendisiyle seks yapmadığı için öfkeleniyor ve kızın ellerini kesiyor.

Rapunzel

Grimm Kardeşler'in yazdığı orijinal hikayede prensin sıklaşan ziyaretleri sonunda Rapunzel hamile kalır, çocuğunu harabe haldeki kulede yalnız başına doğurur.

Hansel & Gretel

Hansel ve Gretel, ormanda kaybolarak kötü kalpli bir cadının şekerden yapılma evini bulur. Burada cadı tarafından tuzağa düşürülerek esir alınırlar. Cadı onları yemek üzereyken bir yolunu bulup onu fırına atarlar ve hikaye sona erer. Daha eski ve Kayıp Çocuklar olarak adlandırılan Fransız versiyonunda cadı değil şeytan var. Şeytan bir kez çocuklara kanar ama sonra bir yolunu bularak çocukları kesmek için bir bıçkı tezgahı yapar. Ama çocuklar tezgaha nasıl çıkacaklarını bilmiyormuş gibi yaparlar. Şeyten onlara göstermek için tezgaha çıktığında çocuklar onun gırtlağını keser ve kaçarlar.

Fareli Köyün Kavalcısı / The Pied Piper

Bir köy farelerin istilası altındadır. Günün birinde kaval çalan bir adam köyü farelerden temizleyebileceğini söyler. Köylüler de bunu başarırsa ona yüklü miktarda para vereceklerini belirtirler; anlaşma yapılır. Adam, kaval çalarak tüm fareleri etkileyip peşinden sürükleyerek köyün dışına çıkarır. Ama köylüler adama parasını vermeyi reddeder. Bunun üzerine (modern versiyonda) kaval çalan adam köydeki tüm çocukları sihirli müziğiyle peşinden sürükleyerek bir mağaraya hapseder ve köylüler parasını verince de serbest bırakır. Orijinal hikayedeyse kavalcı tüm çocukları bir nehre sürükleyerek boğulmalarını sağlar. Sadece topal bir çocuk diğerlerinin hızına yetişemediği için kurtulur. Bazı edebiyatçılar bu masalda pedofili imaları olduğunu belirtiyorlarmış.

Küçük Deniz Kızı / The Little Mermaid

Christian Andersen tarafından yazılan orijinal hikayede, deniz kızı prense aşık olur, insana dönüşünce sesini kaybeder. Attığı her adım, kılıçların üstünde yürür gibi acı versede prensle dans eder. Ama prens onu, tanıştığı andan bu yana sadece bir kardeş gibi sevmektedir. Deniz kızı da konuşamadığı için duygularını prense açamaz. Bu trajedi yetmediği gibi prens bir başka prensese aşık olup evlenir. Kurtulması için deniz büyücüsü ona bir hançer verir ve prensi öldürmesini söyler. Deniz kızı bunu da yapamaz ve kendisini denize atar, bir köpüğe dönüşerek yok olur (yani ölür) . Sonra Andersen daha yumuşak bir versiyon yazarak deniz kızının rüzgarın kızına dönüşerek cennete gitmek için beklemeye başladığını yazar. Mutsuz son ve ölüm her iki halde de deniz kızının peşini bırakmaz.

Kurbağa Prens / The Frog Prince

Grimm Kardeşler'in yazdığı orijinal hikayede, kurbağa, prensesi onunla anlaşma yapması için kandırır. Gün geçtikçe kurbağanın istekleri artar ve sonunda prensesle sevişmek ister. Prenses sinirlenip kurbağayı duvara fırlattığında kurbağa, prense dönüşür.

Pamuk Prenses / Snow White

İşin aslı Kötü Kalpli Kraliçe, Pamuk Prenses'in kalbini değil, akşam yemeğinde yemek için hem karaciğerinin hem de akciğerlerinin sökülüp getirilmesini ister. Bir de prensin sihirli öpücüğüyle uyanmak gibi bir durum söz konusu değil. Onun yerine prensin atının terkisinde kendine gelerek uyanır. Yani prensin ne amaçla ölü olduğunu düşündüğü bir prensesi atına bindirip götürdüğünü bilmiyoruz. Grimm Kardeşler'in yazdığı hikayenin sonunda Kötü Kalpli Kraliçe kızgın demirden ayakkabılar giydirilerek ölene kadar dansetme cezasına çarptırılır.

Külkedisi / Cinderella

Bu masalın orijinali İsa’dan Önce I. Yüzyıla kadar gidiyor. Burada Strabo’nun kahramanının adı Cindirella değil Rhodopis. Balkabağından araba ve cam ayakkabılar haricinde orijinal hikaye modern versiyona benziyor. Ancak Grimm Kardeşler'in versiyonunda Cinderella, kötü kalpli üver kız kardeşlerini affedecek kadar saf ve merhametli değildir; üvey kız kardeşler ayaklarını Cinderella gibi küçültebilmek ve ayakkabıya sığdırmak için ayak parmaklarını keserler, evin her yanına kanları bulanır. Cinderella'nın güvercinleri bu hileyi prense haber verirler ve üvey kız kardeşlerin de gözlerini oyarlar. Cinderella üvey kız kardeşlerini affetmez. Kendisi prensin şatosunda lüks bir yaşam sürerken, üvey kız kardeşler ömürlerinin geri kalanını kör dilenciler olarak sürünerek geçirirler.
Haziran 2014

Hakan Kubaliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde tüm okyanusların sahip olduğu suyun üç katı miktarında su içeren devasa bir okyanus bulunduğunu açıkladı. Yeni keşif, Dünya'daki denizlerin nasıl oluştuğu hakkında önemli yeni bilgiler sunabilir.

Depremlerin oluşturduğu sismik dalgalar incelenirken, Dünya'nın derinliklerinde gizlenen devasa bir okyanus bulundu. Dünya'nın yüzeyi ile çekirdeği arasındaki sıcak kaya tabakasını temsil eden mantonun 700 km derinliğinde bulunan su, 'ringwoodite' olarak adlandırılan mavi taşların içinde yer alıyor.
Yapılan yeni keşif, Dünya'nın deniz ve okyanuslarının nasıl oluştuğu tartışmaları hakkında çok önemli bilgiler sundu. Bazı jeologlar, Dünya'ya çarpan kuyrukluyıldızların suyu getiren kaynak olduğunu düşünürken, en son keşif denizlerin yeryüzünün derinliklerinden çıktığını savunuyor.
ABD'nin Northwestern Üniversitesi'nden Steven Jacobsen, 'Dünya'nın suyunun kendi derinliklerinden geldiğine dair önemli bir delil bulduklarını, ayrıca okyanusların nasıl milyonlarca yıl aynı büyüklükte kaldığını da bu şekilde açıklayabileceklerini' belirtti.
500'den fazla depremin oluşturduğu sismik dalgaları ölçmek için 2000'den fazla sismometre kullanan araştırmacılar, çekirdek dahil olmak üzere Dünya'nın yeraltı tabakalarında ilerleyen dalgaları inceledi.
Science dergisinde yayımlanan araştırmada, Jacobsen sismik dalgaların 'yüzeye ulaştıktan sonra Dünya'nın günlerce zil gibi çınlamasına sebep olduğunu' ifade etti.
Farklı derinliklerde sismik dalgaların hızını ölçen Jacobsen ve ekibi, dalgaların daha yavaş ilerlediği, sulu kaya bulunan bölgeleri tespit etti. Yaptıkları tespitin sadece su içeren 'ringwoodite' sayesinde olabileceğini düşünen Jacobsen, savını güçlendirmek için laboratuvar ortamında deneyler yaptı. Ringwoodite taşı, 700 km derinlikteki basınç ve ısıya tabi tutuldu ve mavi taşın manto tabakasının alt ve üst bölümünü ayıran kısmında olduğu doğrulandı.
Geçmişteki araştırma doğrulanmış oldu
Kanada'nın Alberta Üniversitesi'nden Graham Pearson, Mart ayında Nauture dergisinde yayımlanan araştırmada, manto tabakasındaki ringwoodite taşının su bulundurma özelliğine değinmişti.
Pearson, yanardağlar tarafından yüzeye çıkarılan ringwoodite taşları üzerinde yaptığı analizlerde, taşın su saklama özelliğine değinmiş ve mantonun üst ve alt bölümlerini bağlayan kısımda çok yüksek miktarda su olabileceğini söylemişti. Pearson, yapılan yeni keşfin ardından 'su içeren kayaların varlığının son derece güçlendiğini' belirtti.
Jacobsen, sulu kayaların şu an sadece ABD'nin altında tespit edildiğini, ancak Dünya'nın tümünü sarıp sarmadığı sorusuna açıklık getirmek için araştırmaların devam edeceğini söyledi. Jacobsen, Suyun sadece yüzeyde ve dağ zirvelerinde bulunmadığı için şanslı olduğumuzu belirtti.
Haziran 2014

Hakan KubaliçEbru Özkan kişisini takip etmeye başladı

Ebru Özkan, Moleküler Biyolog, @Ebruu

Haziran 2014

Hakan Kubaliç bu yanıtı beğendi:

Son dönemlerde Türk sinemasını nasıl buluyorsunuz ve favori Türk filmleriniz neler?

Sanat filmleri açısından hayli yukarıda görüyorum. Kosmos benim favorim. Tabutta rövaşata, karpuz kabuğundan gemiler yapmak. Bunlar boğucu olmayan ve sanat kokan filmler. Değerlerini bilmeliyiz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Facebook Connect

18 Kişi   7 Soru

Yetenek

121 Kişi   26 Soru

İnsan İlişkileri

1050 Kişi   129 Soru

İnsanlar

442 Kişi   217 Soru

Cennet

15 Kişi   7 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Hristiyanlık

30 Kişi   26 Soru

Ateizm

107 Kişi   45 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Dünya

275 Kişi   177 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Barış

7 Kişi   8 Soru

Değişim

8 Kişi   9 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Arkadaşlık

105 Kişi   27 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

Beşeri Bilimler

6 Kişi   2 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Kültür

73 Kişi   44 Soru

Ölüm

550 Kişi   125 Soru

Hayat

60 Kişi   66 Soru

Silah

7 Kişi   13 Soru

Güvenlik Güçleri

28 Kişi   6 Soru

AVM(Alışveriş Merkezi)

77 Kişi   26 Soru

Alışveriş

386 Kişi   113 Soru

Para

448 Kişi   124 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Basketbol

181 Kişi   46 Soru