Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Halit Güder inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Mayıs 2015

Halit Güder bir yanıt verdi.

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin bilişim sektörüyle ilgili takip etmesi gereken kanallar, bloglar, dergiler, kişiler neler ve kimlerdir ?

Önce şu soruyu sormalısın, gerçekten blog, kanal, dergi ve kişi/kişileri takip edecek kadar boş olacak mısın? Bunun yerine bir alan belirle o alanın kişi/kişilerini takip et. Yani herşeyden önce kendine bir alan belirlemelisin. Pratisyen doktor olarak kalma, git uzmanlaş yani. Yazılım mı? Donanım mı? Yazılımsa hangi yazılım alanı? Donanımsa hangi donanım alanı? "Hedefim bi müdür olmak" bu bir hedef değildir "Hedefim filan şirkette filan konumunda filan alanda çalışmak" işte bu hedeftir, çünkü daha belirgin. Naçizane önerim budur. Öyle ki bu sektör çok geniş bir sektör, herşeyi takip edeyim herşeyden bilgim olsun derseniz, oturduğunuz yerde sayıklarsınız ve hep ömrünüz şu kelimelerle geçer "aa adamlar şunu yapmış ya, bu alana gideyim çok sevdim. Yuh ya bu ne güzel birşey o alandan vazgeçtim bu alan daha iyiymiş" vs diye sürekli bir kararsızlıkla kalakalırsınız olduğunuz yerde. Yukarıda da belirttiğim gibi hocam, kendinize bir alan belirleyin o alanda yoğunlaşın kendinizi geliştirin.

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir,
İyi çalışmalar dilerim.
Mayıs 2015

Halit Güder bir yanıta alt yorum yaptı

Yerinizde olsam, bilgisayar mühendisliğiyle alakalı bir bölümde yan dal okumayı tercih ederim. Endüstri veya Elektrik-Elektronik olabilir.
Yan dal olarak makine mühendisliği okuyacaksan piyasada nerdeyse hiçbir işine yaramaz. Bildiğim kadarıyla sertifika tarzı bir belge alıyosun o kadar. Ha ama yan dal okumak tabiki de faydalı ve güzel birsey. Ama bana sorarsan yan dal okumaktan ziyade çap ( çift anadal programı ) yapman daha mantıklı. Mezun oldugun zaman hem makine hem bilgisayar mühendisi olarak mezun olabilirsin. Tabi bunu yapmak için üniversite yönetmeliginde yazan GNO ( genel not ortalaması ) nı yakalaman lazım. Bu da her babayiğidin harcı degil. Eğer koç üniversitesine gidip yan dal yapacaksan üniversitenin web sitesindeki mühendislik fakültesinin yönetmeliğini okumalısın.

Sen yine de ÇAP yapmayı bi daha düşün.
Nisan 2015

Halit Güder bir yanıt verdi.

Kısa, esprili nişan yüzüğü takma konuşması ne olabilir?

Ciddi bir konu da neden esprili bir konuşma yapma gereği duyuyorsun ki? İçinden geçenleri söyle, doğal ol. İnan çok daha fazla etkilersin.
Nisan 2015

Halit GüderHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Nisan 2015

Halit GüderGörkem İnanç Özdemir kişisini takip etmeye başladı

Görkem İnanç Özdemir, Bilgisayar Programcısı, @giozdemir

Nisan 2015

Halit Güder bir yanıt verdi.

Blog yazıları için nerelerden resim/fotoğraf bulabilirim? Ücretsiz stock fotoğraf diye tabir edilen sitelerden önerebilecekleriniz hangileridir?

"Blog yazıları için nerelerden resim/fotoğraf bulabilirim? " derken yazı içinde yazınızla alakalı resimler mi? Mesela android anlatıyorsunuz diyelim, android ile ilgili güzel görseller mi arıyorsunuz? Eğer çat pat ingilizceniz varsa ben google görselleri öneririm. Google'u çok iyi kullanabilirseniz bulamayacağınız "yazı ve resim" olamaz düşüncesindeyim. Elbetteki başka siteler vardır illa ki ama dediğim gibi önce şansınızı google görsellerde denemenizi öneririm.

Keyifli ve kaliteli yazılar yazmanız dileğiyle,
İyi çalışmalar.
Nisan 2015

Halit Güder bu yanıtı beğendi:

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

Sosyal ağ sitesini yapmak değil, insanları siteye çekmek asıl önemli nokta. Siteyi yapmak ne kadar zorsa insanları çekmek en az 50 katı zor, hiç abartmıyorum..
Nisan 2015

Halit Güder bir yanıta alt yorum yaptı

Bu yoruma önem vermeni öneririm. Kesinlikle çok doğru. Kargosuyla bankasıyla herşeyiyle sen ilgileneceksin. Hazır sistem kursan bile aynı şeyler geçerli, ama incir.com gibi sitelerin sağlamış olduğu sistemleri kullanırsan çok başın ağrımaz :) ama ne kadar kar elde edersin orası da ayrı bir soru işareti.
Güvenlik, banka anlaşmaları vb konularda hazır eticaret portalları daha mantıklı bence. Opencartın Herşeyiyle siz uğraşacaksınız, bunun yerine enerjinizi diğer aşamalara harcayabilirsiniz.
Nisan 2015

Halit Güder bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

Uzatmadan en kısa yolu söylüyorum tabi ne kadar kısa olduğu bu konudaki yeteneğinize bağlıdır: O dili kullanmak.

Aslında bana sorarsanız dli öğrenmek diye bir şey yoktur. Kavramak vardır. Çalışma mantığını kavramak vardır. Ondan da önemlisi algoritma vardır. Algoritmayı kurabiliyorsanız kafanızda, kurduğunuz algoritmayı kullanmak istediğiniz dile nasıl uygulayacağınızı da kavramışsanız siz zaten dili kullanabiliyorsunuz demektir diye düşünüyorum.
Nisan 2015

Halit Güder bu yanıtı beğendi:

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

1. Teorik olarak doyurucu kaynakları takip etmek, okumak(bknz : amazonda satılan ve türkiyede göremediğimiz nitelikli içeriğe sahip kitaplar, forumlar, communityler)
2. Teoriyi pratiğe geçirerek bol bol kod yazmak gerekirse bir blog oluşturmak.
3. Hiç bir zaman var olan ile yetinmemek hep daha iyisini yapmaya çalışmak
Daha Fazla