Bilmek istediğin her şeye ulaş

House Md, 

Doktor

Doktor House Md inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Mart 2016

House Md bu yanıtı beğendi:

Tam olarak ne olduğunu kestiremediğim düşünceler benim içimi çok sıkıyor, hayattan soğutuyor, kendimi değersiz hissettiriyor. Sizce bu düşüncelerden nasıl kurtulurum?

Bu kadar ucu açık bir sorunun cevaplanacağını düşünüyor musunuz? İçinizi sıkan ne, yakın zamanda sizi etkileyecek bir olay yaşadınız mı, değersiz hissetmenizin sebebi öz bakım eksikliğiniz dahi olabilir. Daha açıklayıcı olmalısınız ki daha nokta atışı cevaplar alasınız.
Şubat 2016

House Md bir yanıt verdi.

Şubat 2016

House Md bir yanıt verdi.

Son yüzyıla damgasını vurmuş isimlerden hangisinin dünya görüşünü kendinize daha yakın buluyorsunuz?

Arthur Schopenhauer... Ki kendisi Friedrich Wilhelm Nietzsche' yi de etkilemiştir... Dolayısıyla işbu sebepten takdire şayandır...
Şubat 2016

House Md bir yanıta alt yorum yaptı

Türkiye = "büyümekte olan göstermelik demokrasi"... Yazık... "Kol kırılıp yen içinde kalsa" diye düşünmekten alamıyorum kendimi... "Yedi düvel"e rezil oluyoruz...
Milletin ağzı torba değil ki büzesin. Neyse iyi bir şey aslında; Saddam'a da birkaç sene "diktatör" dediler sonra alıverdiler. Dayanın az kaldı.
Şubat 2016

House Md bir yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Bilerek, istenerek ve olabildiğince radikal bir biçimde "amorf" hale getirilmiş, yıpratılmış ve neredeyse işlevsiz bırakılmış onlarca "üniversite" sahibi bir ülkeyiz ne yazık ki... Bazıları "yüksek" bile değil. . .
Şubat 2016

House Md bir yanıta alt yorum yaptı

Yanlış "boğaz" la ilgiliyiz aslında... "Boğaz"lara köprü yapmak yerine hangi "boğaz"lardan "yemek" geçtiği daha üzerinde durulası sanki...
Kaç tane boğaz köprüsü yapalım yoksa yapmayalım mı? Yapılmışı yeter mi?
Şubat 2016

House Md bu yanıtı beğendi:

İyi bir üniversitede okumak devlet yönetimine karşı olmayı tetikler mi?

Orta okulda çok donanımlı ve kaliteli bir Türkçe dersi öğretmenim vardı. Hiç unutmam şöyle demişti: "Bir eğitim kurumunun öğrencinin başarısına katkısı maksimum %30'dur, gerisi öğrencinin kendisine aittir. " Üniversite iyi olabilir ama kişi bundan faydalanıp kendini donanımlı hale getirmeyebilir. Üniversite yetersiz olabilir fakat kişi çabasıyla bu eksiklerini giderebilir.

Devlet yönetimine karşı olmak için devletin kendini konumlandırdığı yer önemlidir. Devlet belli bir zümrenin üstünlüğünü meşrulaştırmak üzere diğer insanların hakkını gasp ediyorsa bu sisteme hakkı gasp edilen kesimin karşı çıkması gayet doğal bir sonuçtur. İnsanın temel hak ve özgürlüklerini korumayı amaçlayan ve tüm insanları hukuk önünde eşit kabul eden bir devlet anlayışına ise eşkiyalık düzenini arzulayan nefisler itiraz eder. Bu açıdan devlete karşı olmak terimini sağlıklı ifade etmek için devletin neyi temsil ettiğini iyi belirlemek gerekir.

İyi bir eğitim alarak donanımlı hale gelmek, sistemin çarpıklığına ve yanlışlarına karşı olmayı tetikler demek daha doğru bir ifade olur.

Şubat 2016

House MdKerem Yakutlu kişisini takip etmeye başladı

Kerem Yakutlu, Üniversite Öğrencisi (ODTÜ), @keremyakutlu

Ben kimim, burası neresi?

Şubat 2016

House MdOsman Smn kişisini takip etmeye başladı

Osman Smn, Doktor, @osmansmn

Kusura bakma, benim işim senin bulduğun kusurda huzur bulma...

Şubat 2016

House Md bir yanıt verdi.

Bazı arkadaşlarım bana denizli bir şehrin boy uzamasına etkisi var diyor. Sizce bu ne kadar doğru?

Coğrafi etkenlerin boy uzamasına etki ettiği - tabii burada gözle görülür bir farktan bahsediyorum - hakkında ciddi bir makale yok bildiğim kadarıyla... Ama kişisel gelişim ile mental durum birbiriyle korelasyon içindedir... Dolayısıyla denizle içiçe olmak sizi - iyi - hissettireceğinden bu gelişiminize katkıda bulunabilir... Lakin İstanbul gibi bir metropol - hatta megapol - aynı zamanda tabir - i caizse sizi "delirtebilir"... Seçim sizin. . .
Şubat 2016

House MdTeknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknoloji

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve...

Şubat 2016

House Mdİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2016

House MdFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Şubat 2016

House MdBilim konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilim

Bilim veya ilim,fiziki ve doğal evrenin yapısının ve davranışlarının birtakım yöntemler (deney, düşünce ve/veya gözlemler) aracılığıyla sist...

Şubat 2016

House MdBilgisayar Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Programları

Bilgisayar programları üzerine sorulmuş sorular ve bazı programların detaylı incelemeleri..

Şubat 2016

House Md bir yanıta alt yorum yaptı

Vayy... "Taht kavgaları" erken başlamış... :)
İzmir ülke olsun, baskenti de konak, vizesiz de kimse giremesin.. Kraliyetle yonetilsin. Bende kraliçesi olayım, özgürlük var, adalet var, sevgi var, bi de 4mevsim ilkbahar olsun. . .
Şubat 2016

House Md bu yanıtı beğendi:

Paranın gücü mü bilginin gücü mü sizce daha önemlidir?

Bilgi GÜÇ'tür.
Para kazanmak herkesin işi, harcamak kültür meselesidir.
Şubat 2016

House Md bir yanıt verdi.

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

Bütün canlılar gibi insan da iki varoluşsal güdüye sahiptir.
  • Hayatta kalma
  • Türünün gelişimi maksatlı üreme
Burada önemli olan "gelişim maksatlı üreme" kavramıdır. Örneklendirmek gerekirse sizden sonra gelecek olan nesil için "miras" bırakabilmenizdir. Bu da ancak çocuklarınız/torunlarınız sizden daha "ileride" olursa gerçekleşir. Yaşadığınız hayat ancak bu şekilde "anlam" kazanır... "Anlamlı" günler dileğiyle. . .
Şubat 2016

House Md bir yanıta alt yorum yaptı

Temel prensip zaten tüm insanlığın ölüm sonrası sonsuz bir yaşama inandırılması... Aksi takdirde, yani ölümün bir nevi son durak olması durumunda hiçbir insan hayatın anlam ifade etmemesi düşüncesine mantıklı bir argüman geliştiremeyeceği için intihar vakaları katlanarak artacaktır... Bertrand Russell, "Toplumları dizgin altında tutabilmeniz için dinin varolduğunu varsaymanız gerekir." demiştir... Hayatınızı anlamlandırmak için soyut inançlar yerine somut gerçeklikler gerekir... Ufuk açıcı diyaloglar için : imdb.com/title/tt1510938
İslamın temel çelişkisini sorgulamışsınız. Devamı da var. Tanrı neden kusurlu ürünler yaratıyor? Tanrı neden kendisine tapacak insanlara ihtiyaç duyuyor? Neden bütün cennet, cehennem sadece insanlar için? Gibi yığınla soru sorabilirsiniz. Yanlış anlamayın ben ateistim ve bu soruları zaten sormuyorum. Tanrının yaptıklarında neden sorgulanmaz, tanrı kendi biliyordur bunların hepsinin nedenini ve bu nedenler inanan aklını aşarlar.

Şimdi Müslümanlar nasıl bizi Müslüman yapmaya çalışıyorsa ben de aynısını size yapayım. Din ve tanrı hakkında sorgulayabileceğiniz binlerce mantık hatası bulabilirsiniz ki bu da bizler için dinlerin insan elinden hem de cahil orta çağ insanının elinden çıktığının kanıtıdır. Mesela Muhammet okuma yazmayı öğrenecek kadar bir zihinsel kapasiteye sahip değilken nasıl olup da gökten indiği iddia edilen kitabı sayfa sayfa aklında tutup başkalarına yazdırtabilmiştir? Kitabı peygamber kafasından yazdırdığına göre ayet ve hadis arasındaki tek fark tarının sözde hitap şekli mi olmaktadır? Peygamber mağaradan dönerken indiği iddia edilen ayetin bir kısmını unutmuş ya da değiştirmiş olamaz mı? Sonuçta İslam peygamberi de nefis sahibi bir insandır indiği iddia edilen ayetleri nefsine göre değiştirmiş olamaz mı?

Zaten sorduğunuz soru da tam bir cadı yakan orta çağ mantıksızlığını gözler önüne seriyor. Madem evrensel bir din neden sadece çok iyi Arapça bilenlerin anlayabileceği bir dille yazılmış. Eğer tanrı İslamiyeti tüm dünyanın anlamasını isteseydi kitabını basit, tercüme edilebilir, tefsire ihtiyaç duymayan bir dille yazdırtmaz mıydı? Belli ki İslam tanrısı dininin Araplar hariç kimse tarafından anlaşılabilir olmasını istememiş. Neden Kur'an'da o yörenin meyvelerinden bahsediliyor ama avokado ya da mangodan bahsedilmiyor, onlar da İslam tanrısının meyveleri değil mi, yoksa onları başka tanrılar mı yaratmış da Allah onları unutmuş? Hem olmadığı iddia edilen ruhban sınıfı (peygamber, kitabı yazanlar, imamlar, mollalar, kadılar...) hem de dinde kayrılan cinsiyetin erkek olmasının nedeni nedir? Adil bir tanrı neden sadece erkeklere hitaben bir din oluştursun, neden kadınlarla kendisi direkt konuşmasın. Kuluna hırsızlık yaptırıp elinin kesilmesini buyuran tanrı hem hırsız hem de el kesen cani sayılmaz mı? Tanrı varsa tayyip, Hitler gibi yaratıklar nasıl dünyaya geliyor? Tanrı varsa neden ölümcül hastalıklar var? Nasıl oluyor da koskoca tanrı yarattığı insanları savaştırıyor? Musevilik ve Hristiyanlık da aynı tanrının ürettiği dinler değil mi? Tanrı neden yarattığı dinleri hatalı üreterek güncelleme ihtiyacı duymuş?
Daha Fazla