Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arif Baltaci, 

Avukat

Avukat, Şair, Marka Hukukçusu, Edebiyatçı, Doğa Aşığı, Spor Tutkunu baltaci.av.tr

Eylül 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

Erkek yada Kadın küfür hoş değil ama arada da güzel olmuyor değil :) Hak edenler de yok değil hani. Ama abartmamak lazım.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bu yanıtı beğendi:

Benim çok güvendiğim bir senaryom var. Ama proje çok büyük Hollywood'a nasıl ulaştırabilirim?

Sinema filmimiz için Hollywood'tan çeşitli bağlantılar kurdum. Dünyaca ünlü oyuncu, yapımcı ve senaristlerle görüştüm. Hatta Antalya'da bir otelde saatlerce bir Hollywood senaristiyle herşeyi konuşma imkanım da oldu. Bu tecrübeme dayanarak, ''Dünyanın en iyi senaryosunu da yazsan, Hollywood'un kuralları geçerli olacaktır'' demeliyim. Bir de proje sahiplerinden banka teminatı istiyorlar. Bankada Milyon dolarların varsa deneyebilirsin. Denesen bile, orada sinema filminin senaryosu tek kişiyle değil, senaryo grubuyla hazırlanıyor. Türkiye'deki gibi ortaya bir fikir atıp, onu 3-5 kişinin geliştirmesiyle olmuyor. Örneğin filmin ilk 5 dakikasını 1 senarist, ikinci 5 dk. Başka senarist ve hatta 20 saniyelik bir sahneyi bile başka bir senarist sırasıyla dakika dakika ayrı ayrı yazıyor. Dünyanın çeşitli ülkerinde internet üzerinden çalıştıkları 10 binlerce senarist de var. İstedikleri kriterleri veriyorlar 10 binlerce kişi fikirlerini gönderiyor ve beğenilenler o film içerisinde kullanılıyor. Bu yüzden bir Hollywood yapımı izlediğimiz zaman ''Adamlar bunu nasıl akıl etmiş'' diye ağzımız açık kalıyor. Çünkü filmlerdeki her sahne ayrı bir senaristin zekasının eseri de o yüzden. Kısacası, istediğin kişilere ulaşsan bile yapım şirketlerinin raflarında bekleyen binlerce proje var. Hem de dünyaca ünlü isimlerin çok önemli projelerini bile bekletiyorlar. Bir gala gecesine katılıp, orada tanışacağın ünlülere senaryo vermek gibi bir şansın da yok çünkü gala gecelerinin yapılacağı mahalleyi bile trafiğe kapatıyorlar. Özel izinle sokağa girişe izin veriliyor. Binanın önünden bile geçirmiyorlar. Yani, ''Benim bir senaryom var'' diyerek o piyasaya girmek imkansız. Bir de şöyle bir gerçek var ki senaryonun noter kaydını alsan bile, ismini ve ufak tefek değişikleri yaparak rahatlıkla senden habersiz kullanabilirler. Mahkemeye verdiğin zaman; ''Seninle aynı şeyi düşünmüşler. İsim farklı, içerikte farklılıklar var. '' diyerek seni geri postalayacaklarına emin ol! Bütün bunlara rağmen, yine de hevesin varsa, IMDb hesabını ücretli olarak oluşturursan, istediğin kişiyle iletişim kurabilirsin.

NOT: Bu yazıyı 2014 yılında yazmışım. Bahsettiğim sinema filmimiz Sultan Abdülhamid Han filmiydi. Gerçekten dünya yıldızlarıyla görüşmüştüm ama (ismini vermeyeyim) yapımcı gereken şartları sağlayamayınca projeyi rafta bekletiyordum. Sonra bir baktım ki Payitaht Abdülhamid dizisi başlamış ve danışmanları da bizim yapımcının ailesinden. Bizim sektörde işler böyledir. Ya kendi başına yapacaksın, ya da çok güvenebileceğin insanlarla yola devam edeceksin.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ticari vergi nereden alabilirim? Masrafı nelerdir?

:) Vergiyi devlet alacak. Siz şahıs şirketi kurup vergi mükellefi olacaksınız. Bir muhasebeci ile görüşün her konuda size yardımcı olur :)
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ücretsiz dağıtılacak bir üniversite dergisi çıkartmak için savcılıktan izin almak gerekir mi?

Üniversite kulübü aracılığıyla çıkaracaksanız üniversite harici herhangi bir izne gerek olmaz. Dağıtım konusunda da üniversiteden izin almanız yeterli olur.
Ağustos 2014

Arif BaltaciMal konu başlığını takip etmeye başladı.

Mal

mal

Ağustos 2014

Arif BaltaciGenel Hukuk konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Hukuk

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2014

Arif BaltaciEditörlük konu başlığını takip etmeye başladı.

Editörlük

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Bir insanın başka bir insanı tahrik etmesi suç mudur?

Sadece haksız tahrik suç değildir. Suçu işleyen kişi için haksız tahriğe maruz kalınması suçun cezasında indirim sebebidir.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Hukuki çözümsüzlük, bireyleri hukuksuzluğa mı itiyor?

Hukuki çözümsüzlükten ziyade adaletsiz kararlar insanların kendi hukukunu uygulamasına sebep olur genel itibariyle. Bazen de hukuk düzgün işlese bile (ki henüz bu durumu görmüş değilim) kişiler kendi kurallarını uygulayabilir. Ama işin özündeki en büyük sorun ise kanun yapılma şekliyle direk insanları hukuksuzluğa itiyor. Bazen yapılması imkansız şartlar sunarak bunu yapıyor, bazen de insanlara koyduğu kuralların insanları ticari yada yaşamsal olarak aşırı kısıtlamasından dolayı insanlar kanunlara uymuyor.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıta alt yorum yaptı

Farkı var mı ki? Bizim hukukumuz tamamen çökmüş yabancıların ki bir nebze olsun idare eder. Ama mutlak hak hiçbir zaman olmuyor maalesef.
Hangi hukukun? Uluslararası hukuk? Türk hukuku?
Ağustos 2014

Arif Baltaci bu yanıtı beğendi:

Hukukun tam olarak işlediğine inanıyor musunuz?

Türkiye'de hukuk hiçbir zaman işlememiştir.Çünkü cumhuriyetin kuruluşundan beri güç sahibi olan her zaman hukuku kendine bağlamaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuşlardır.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Adımıza açılan hukuki davaları ve kurumlara olan birikmiş borçları nasıl öğrenebiliriz?

E-devlet şifresi alarak dosyalarınızı görebilirsiniz ya da UYAP SMS bilgi sistemine kayıt olarak yapılan her işlem hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bu yanıtı beğendi:

Hukukun tam olarak işlediğine inanıyor musunuz?

Hukuk sistemi, olması gerek hukuku değil yazılı yani insanların üretmiş olduğu hukuku ele alır. Böyle bir yazılı sistem ise herkesin ihtiyaçlarına cevap veremeyeceği gibi ek olarak getirdiği usuli külfetler ile işleyişi yavaşlatacaktır. Dünyaya hakim olan sistem ve var olan insan nüfusu göz önüne alındığında, hukukun olması gerektiği gibi işlemesi pek mümkün gözükmemektedir.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Petra adında bir Alman kadının TR'deki FinansBank hesabına alım satım gereği para gönderildi. Fakat karşı taraf edimini yerine getirmedi. Petra şu anda Almanya'da oturuyor. Ona karşı nasıl icra takibi yapabiliriz. Parayı nasıl tahsil edebiliriz? Açacağımız Sebepsiz zenginleşme davası usulü nedir?

Almanyada dava yoluna gitmek en mantıklı çözüm olur. Türkiyede açılacak davanın sonucunda icra takibi yapmak için Türkiye'de bir malvarlığı mevcut olması lazım aksi takdirde o karar işe yaramayacaktır.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Meşru müdafaa için hazırlık yapmak meşru müdafaa halini bozar mı?

Meşru müdafaa taammüdü kapsamaz. Eğer hazırlık varsa taammüd vardır. Fakat bahsettiğiniz gibi bir polis memuru görevi dolayısıyla taşıdığı silahı ile meşru müdafaa sınırlarında kalacak şekilde birini vurması meşru müdafaa halini bozmaz. Bu bir hazırlık olarak nitelendirilemez.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Sanal içerik satarken (faturalandırma) gerekli mi? Daha sonra Ticaret Hukukuna göre çeşitli sorunlara yol açar mı?

Kesinlikle gereklidir. En büyük sorunu vergi hukuku açısından yaratır. Elde edilen kazançlar vergilendirilmek zorundadır. Ticari işten kaynaklı herhangi bir gelir var ise vergilendirme de olmak zorundadır.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Bir taşınmaz almak için 2005 yılında yetkili satıcıyla adi yazılı şekilde anlaşma yaptık ve 60.000€ bedeli taşınmazı satan ltd. şirketin müdürüne gönderdik fakat taşınmaz bize devredilmedi ve 2014 yılında mahkeme kararıyla yetkili satıcı ile... (devamı açıklamada)

İfanın imkansız tarihe geldiği andan itibaren zamanaşımı başlayacaktır. Siz, size adi yazılı sözleşme ile satılan taşınmazın resmi olarak devrini öğrendiğiniz tarihi bildirmemiş iseniz bu tarih mahkeme kararını öğrendiğiniz tarih sayılır.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Teminatsız ihtiyati tedbir kararı nasıl verilebilir? Hakimi hangi gerekçeyle ikna edebiliriz?

Hakimin geniş bir takdir hakkı olduğu alan. Talebinizde öncelikle teminatsız aksi takdirde teminatlı demeniz hakimin görüşünde olumlu etki yapacaktır. Haklılığınızı dilekçede net bir şekilde anlatıp delilleri de sunarsanız tedbir kararını teminatsız olarak alma imkanınız artar.
Daha Fazla