Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arif Baltaci,

Avukat

Avukat, Şair, Marka Hukukçusu, Edebiyatçı, Doğa Aşığı, Spor Tutkunu http://www.baltaci.av.tr

Eylül 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

Erkek yada Kadın küfür hoş değil ama arada da güzel olmuyor değil :) Hak edenler de yok değil hani. Ama abartmamak lazım.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ticari vergi nereden alabilirim? Masrafı nelerdir?

:) Vergiyi devlet alacak. Siz şahıs şirketi kurup vergi mükellefi olacaksınız. Bir muhasebeci ile görüşün her konuda size yardımcı olur :)
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ücretsiz dağıtılacak bir üniversite dergisi çıkartmak için savcılıktan izin almak gerekir mi?

Üniversite kulübü aracılığıyla çıkaracaksanız üniversite harici herhangi bir izne gerek olmaz. Dağıtım konusunda da üniversiteden izin almanız yeterli olur.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Bir insanın başka bir insanı tahrik etmesi suç mudur?

Sadece haksız tahrik suç değildir. Suçu işleyen kişi için haksız tahriğe maruz kalınması suçun cezasında indirim sebebidir.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Hukuki çözümsüzlük, bireyleri hukuksuzluğa mı itiyor?

Hukuki çözümsüzlükten ziyade adaletsiz kararlar insanların kendi hukukunu uygulamasına sebep olur genel itibariyle. Bazen de hukuk düzgün işlese bile (ki henüz bu durumu görmüş değilim) kişiler kendi kurallarını uygulayabilir. Ama işin özündeki en büyük sorun ise kanun yapılma şekliyle direk insanları hukuksuzluğa itiyor. Bazen yapılması imkansız şartlar sunarak bunu yapıyor, bazen de insanlara koyduğu kuralların insanları ticari yada yaşamsal olarak aşırı kısıtlamasından dolayı insanlar kanunlara uymuyor.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Adımıza açılan hukuki davaları ve kurumlara olan birikmiş borçları nasıl öğrenebiliriz?

E-devlet şifresi alarak dosyalarınızı görebilirsiniz ya da UYAP SMS bilgi sistemine kayıt olarak yapılan her işlem hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Meşru müdafaa için hazırlık yapmak meşru müdafaa halini bozar mı?

Meşru müdafaa taammüdü kapsamaz. Eğer hazırlık varsa taammüd vardır. Fakat bahsettiğiniz gibi bir polis memuru görevi dolayısıyla taşıdığı silahı ile meşru müdafaa sınırlarında kalacak şekilde birini vurması meşru müdafaa halini bozmaz. Bu bir hazırlık olarak nitelendirilemez.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Sanal içerik satarken (faturalandırma) gerekli mi? Daha sonra Ticaret Hukukuna göre çeşitli sorunlara yol açar mı?

Kesinlikle gereklidir. En büyük sorunu vergi hukuku açısından yaratır. Elde edilen kazançlar vergilendirilmek zorundadır. Ticari işten kaynaklı herhangi bir gelir var ise vergilendirme de olmak zorundadır.
Ağustos 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Bir taşınmaz almak için 2005 yılında yetkili satıcıyla adi yazılı şekilde anlaşma yaptık ve 60.000€ bedeli taşınmazı satan ltd. şirketin müdürüne gönderdik fakat taşınmaz bize devredilmedi ve 2014 yılında mahkeme kararıyla yetkili satıcı ile... (devamı açıklamada)

İfanın imkansız tarihe geldiği andan itibaren zamanaşımı başlayacaktır. Siz, size adi yazılı sözleşme ile satılan taşınmazın resmi olarak devrini öğrendiğiniz tarihi bildirmemiş iseniz bu tarih mahkeme kararını öğrendiğiniz tarih sayılır.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Teminatsız ihtiyati tedbir kararı nasıl verilebilir? Hakimi hangi gerekçeyle ikna edebiliriz?

Hakimin geniş bir takdir hakkı olduğu alan. Talebinizde öncelikle teminatsız aksi takdirde teminatlı demeniz hakimin görüşünde olumlu etki yapacaktır. Haklılığınızı dilekçede net bir şekilde anlatıp delilleri de sunarsanız tedbir kararını teminatsız olarak alma imkanınız artar.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Fırat Üniversitesi önümüzdeki dönem Adli Bilişim Mühendisliği bölümüne öğrenci alımlarına başlayacak. Adli Bilişim Mühendisliği ve bu disiplinin üniversitelerde bölüm olarak açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adli bilişim kısmı ülkemizde henüz tam olarak bilinmeyen bir alandır. Bu konu teknik ve normal bir hukukçunun bu alanda uzmanlaşmadığı sürece başarılı olamayacağı bir alandır. Her teknik işin olduğu gibi adli bilişim'in de mühendislik bölümünün açılması faydalı olacaktır.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Haberlerde herhangi bir suça karışmış kişilerin yüzlerinin karartılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kişinin suçu sabit olsa bile deşifre edilmesi bence yanlıştır. Kişinin aldığı ceza ile ıslah olma imkanı mevcutken toplum içerisinde her zaman ne şekilde anılacağı bellidir. (tabiki şu anda cezaevlerinin ıslah amacını taşımadığı aksine kişiyi profesyonel suç makinası yaptığını düşünüyorum)
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Hukukun tam olarak işlediğine inanıyor musunuz?

Hukuk tam olarak işliyor. İşlemeyen şey "adalet". Yoksa kurallar açısından her daim hukuk işletilir. Ama hukukun verdiği kararlar "Adil" olmadıktan sonra işlese ne işe yarar ki? Umarım kişilerin konumuna, parasına, tanıdıklarına, partisine, v. B hiçbir şeye bakılmadan olayın adil olmasına bakılarak kararlar alınan bir hukuk dünyası görürüz. Gerçi bunu görmek dünya üzerinde çok az insana nasip olmuş ama azını bile görmeye razıyım.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Bir kitaptan makalenin tamamını kaynaklı olarak web siteme ekleyebilir miyim?

Bence bu konu biraz tartışmalı. Yargıtay Kararlarında haberlerin tamamının eklenmesinin kaynak gösterilse bile suç teşkil ettiği belirtiliyor. Sorun şurada kaynak mantığı makalenin tamamını aynen yayınlamak değil makalenin bir kısmındaki fikre (yargıtay kararlarında bu 3-4 satır olarak belirtilmiş) değinmektir. O halde yazının tamamının yayınlanması (ki kişi kitabı internet ortamında kullanıcıları açmak istese kendisi bir site kurup bunu yapabilir.) kişinin fikri haklarını ihlal edecektir. Bu konuda internethukuku.net/internet-sitesindeki... bu link size bir görüş oluşturacaktır diye düşünüyorum. İnternet sitesi ve kitap yayını arasında çok fazla fark yok.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanları ve körü körüne bir düşünceyi destekleyenlere.

Geçen gün gaste yazdı okumadın konuşuyorsun gibi mesnetsiz cümle kuran insanlara...

Adliye Kaleminde Geçen Benzer Bir Durum;

Memur: Burada telefonla konuşmak yasak.
Ben: Neden?
Memur: Duvarda yazıyor görmüyorsun?
Ben: Nedeni yazmıyor sadece yasak yazıyor.
Memur: Nedeni olmasa oraya yazmazlardı.
Ben: Orada sizin salak olduğunuz yazsa muhakkak ona da inanırdınız siz.
Memur: Efendim?
Ben: Bakın ben söylemiştim
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Doğum günü, sevgililer günü, evlilik yıl dönümü önemsenmeli mi neden?

İnsan tarihlere büyük anlamlar yüklememeli. Herkesin kutladığı bir günde sevgilimin bana özel oluşunu, hayatıma girişini nasıl kutlarım ki? Evlilik yıldönümü veya doğum günleri de aynıdır gözümde. İnsan sevgisini tarihten bağımsız ve uçsuz yaşamalı. Herhangi bir tarihle kısıtlamamalı günlerse her biri başlı başına "En Özel An" sayılıp değerlendirilmeli.
Temmuz 2014

Arif Baltaci bir yanıt verdi.

Parayla mutluluk satın alınabilir mi? Parayla alınan mutluluk gerçek midir?

Mutluluğu varacak bir amaç görenler ne kadar zenginliği olursa olsun bunu elde edemez. Mutluluk varılacak bir hedef değil heybende bulunan azık gibidir.

Ve ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsa bir insan o kadar mutlu olur. Bu sebepten dünyanın en mutluları zenginler değil elindeki ile yetinmesini bilendir.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler