Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisi Hüseyin Boyacı inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıCemile kişisini takip etmeye başladı

Cemile, İnşaat Mühendisliği Öğrencisi, @cemile2

%100 inandığım sürece her şeyi yapabilirim.....Bilgiye aç koç kadını....

Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bu yanıtı beğendi:

Herşeyden, herkesten artık çok sıkılan bir insana tavsiyeniz ne olurdu?

Her şey ve herkes ne kadar ilginç kelimeler...

Her şey: Acaba dünyadaki şey diye tanımadığımız milyonlarca maddesel ya da manevi olguları tatmış mı ki bu kişi. Her şeyden sıkılıyor. Sanki bu sözü ilk duyduğumda her şey değil de hayatındaki şeylerden sıkılmış gibi anlıyorum. O zaman o şeylerin haricinde diğer her şey kümesinden yeni bir şeyler bulmakta fayda olabilir.

Aynı bağlamda herkes içinde çözüm budur. Herkesten değil de o herkes denilen kitlenin aslında bazıları olduğunu düşünürsek yine yeni kişiler diğer herkes kümesinden bulunabilir.

her sabah taze bir başlangıçtır.
Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bir yanıt verdi.

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Aslında her şeyde daha fazlasını istemiyoruz bazen daha azını da istiyoruz. Daha az sorun örneğin. Muhtemelen tam hangi kıvamda mutlu olacağımızı çok iyi bilmiyoruz ve bu sebeple yolumuzu bulmaya çalışırken biraz bocalıyoruz. Özellikle sürekli 'daha iyisi ve daha fazlası' nın daha çok mutluluk getirdiğine bizi ikna etmek için çok yüklü miktarda paralar harcayan kapitalist sistemin uyarıcılarına da biraz fazla maruz kalıyoruz ve etkileniyoruz. Her gün televizyonda ve internette 'daha fazlasına sahip olun' yerine 'hayatınızda uyum ve dengeyi yakalayın' konseptlerine daha fazla maruz kalsak belki farklı davranışlarımız olurdu :)
Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bir yanıt verdi.

Üstün zekalı olduğumdan şüpheleniyorlar ama ben tam tersini düşünüyorum. Matematiğim berbat, dikkatsizim, matematikten hiç anlamam ama tarihi benden iyi bilen yok. Siyasetten acayip anlarım ama dikkat dağınıklığı, bir şeyi aklında tutamama, mesela film izlediğimde az önce ne olduğunu anlamakta zorluk çekiyorum.

Her insanda olduğu gibi sende de birşeyler fazla ve birşeyler eksik bence hocam. Kendini tanımaya, keşfetmeye devam et ve mutlu olacağın şekilde yaşamaya çalış derim. Hayatında ciddi sıkıntılar hissediyorsan ama elbet profesyonel destek almalısın.
Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bir yanıt verdi.

Günlük hayatta kriz anı nasıl kontrol edilir. Bir olay karşısında söyleyemediğim ve yapamadığım şeyler için pişman oluyorum. O anda aklıma gelmiyor veya doğru karar veremiyorum. Pratik zekayla mı ilgili? Bunun üstesinden gelebilir miyim?

Öncelikle bu konuda uzman değilim sadece şahsi fikirlerimi yazıyorum.
Durumun bence kendine has bir zeka türüyle ile kesinlikle alakası var. Ama bence ortada gerçekten bir kriz anı olup olmadığına çok iyi karar vermek gerekir. Çünkü sıkıntılı durumlarda verilen ani tepkiler büyük çoğunlukla yanlış tepkiler oluyor (burda doğru ve yanlış konusunda aldığım referans kişinin kendisi. Yani kişi kendine göre yanlış olarak nitelendirdiği bazı davranışları 'kriz' anında sergileyebiliyor.). Ben kriz olarak görülen çoğu durumun aslında kriz olmadığını düşünüyorum. Aşırı duygu yoğunluğu yaşanılan anlar tepki vermek veya karar vermek için en yanlış zamanlar olabilir. Biri bize kızıp bağırdığında otomatik olarak karşısında pozisyon alıp cevap vermek isteyebiliyoruz. Verebiliyorsak da veremiyorsak da pişman olma ihtimalimiz yüksek bence. Bu durumlarda cevabı ve tepkiyi ertelemek en doğru karar diye düşünüyorum. Yani cevap veremiyor olmanız aslında bir avantajdır belkide ve buna mutlu olmanız gerekiyordur :)

Ola ki gerçekten bir kriz anı varsa ve gerçekten birşeyler yapılması gerekiyorsa (bir zaman sınırı vs olabilir bir proje için) bu durumlarda doğru kararları verebilmek çok büyük bir yetenektir ve fazla kişide de bulunmaz diye düşünüyorum. Gerçek liderler bu konuda oldukça başarılıdırlar bence.
Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bir yanıt verdi.

Bu aralar hobi arayışına girdim ama bir türlü bulamadım kendime göre. Böyle uğraşabileceğim bir şeyler yapmak istiyorum, zamanım çok boş geçiyor. Hobi önerileriniz nelerdir?

Genellikle hatırlayabildiğiniz kadarıyla çocukluk hatıralarınızdan faydalanabilirsiniz. Bizi nelerin heyecanlandırdığı, nelerin hayranlık uyandırdığı veya bizim neleri iyi yaptığımız gibi pek çok durum o zamanlarda şekilleniyor.

Eğer amacınız sadece dinlenmek ve huzur bulmaksa hiçbir amaca hizmet etmeyen kendinize has şeyler bulabilirsiniz çok saçma görünse de . Örneğin eskiden çatılarda halı yıkanırken köşelerde toplanan köpüklerini, suda dağılıp tekrar birleşmelerini falan seyretmek aşırı hoşuma gider benim hala ve kafayı tamamen boşaltır :)

Eğer biraz daha elle tutulur, sonunda bir ürün veya amaca hizmet eden bir şeyler yapmak istiyorsanız yine aynı özelliklerinizi düşünerek bu sefer biraz da yaratıcılık katarak bir şeyler bulabileceğinize eminim. Ama önerileriniz size has ve sizden çıkmalı bence kesinlikle :)
Mayıs 2017

Hüseyin Boyacı bir yanıt verdi.

İnsanların iş hayatlarında başarısız olma nedenleri nelerdir?

Cevap spektrumu oldukça geniş bir soru. 'Tüm nedenler' den başarılı olma nedenlerini çıkarmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir.

Yine de benim aklıma ilk gelen sebep (bu ülke için konuşuyorum diğerleri hakkında ayrıntılı bilgim ve fikrim yok) çalışma şartlarıdır bence. Bu ülkedeki çoğu çalışan, 'iş' yapmak yerine 'iş yapıyor gibi görünmek' zorunda bırakılıyor. Ustalar, şefler, yöneticiler vs iş kalitesinden ziyade şahsi çıkarlarını ön plana koyuyor. Yapılan işte 'iş' in hiçbir önceliği yok.
İnsanlar çalışıyor gibi görünmek için uykularını alamadan çok erken saatlerde işyerinde olmak zorunda bırakılıyor. Çok uzun saatler mesai yapmak zorundalar. Ve bu süreçte iş dışında birşeyler ile ilgilenmeleri yasaklı bir hareket (en azından hoş karşılanmayan). Bu kadar zamanda insanın çalışması mümkün olmadığı için geçen zaman ya işle, ya da boş geçmiş oluyor. Akşam geç saatlere kadar orda kalıp dinlenemeden eve dönüyorlar ve döngü tekrarlanıyor. Böylece kimse 'düşünmeye' fırsat bulamıyor.
Ülkedeki işsizlik durumu sebebiyle bu döngünün dışına çıkıp özgür hareket etmeleri mümkün olamıyor çünkü ne kendilerinin ne ailelerinin karnını doyurmanın başka hiçbir yolu yok. Çocuklarını rahat ettirebilmek için onlardan uzak kalmak zorunda bırakılıyorlar.
Bir iş yerinde sabahtan akşama bulunan biri için çalışmak kökünden türetilen 'çalışan' kelimesi belki de hiç doğru bir tercih değil. Belki de kendisine ve ailesinin minimum düzeyde fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmek karşılığında 'hayat enerjisini', 'düşüncelerini' veya 'ömrünü' kendisine belirlenen bir alanda ve hareketleri son derece kısıtlanmış bir şekilde harcayan 'köleler' olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Son ifade biraz ağır görünebilir. Ama düşündükçe çıkabildiğim yerler bunlar benim. Daha iyimser bir noktaya varabilen varsa beni ikna etmesini canı gönülden isterim :)
Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıGonca Köse kişisini takip etmeye başladı

Gonca Köse, Öğrenci, @GNCKSE

Mayıs 2017

Hüseyin Boyacıİlginc Adam kişisini takip etmeye başladı

İlginc Adam, Yazar, @ilgincadam

Kim derse "geçer" diye, ona geçsin bu acı....

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıKişilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıÇocuk Ve Genç Psikolojisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

Çocuk ve Genç Psikolojisi

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıProgramlama Dilleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama Dilleri

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıDüşünce Gücü konu başlığını takip etmeye başladı.

Düşünce Gücü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıGirişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişim

Girişim, iki veya daha çok dalga hareketinin, aynı noktaya aynı anda gelmesiyle birbirini yok edebilmesi veya kuvvetlendirebilmesi olayıdır.

Mayıs 2017

Hüseyin Boyacıİnternet Güvenliği konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Güvenliği

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıGerçek Hayat konu başlığını takip etmeye başladı.

Gerçek Hayat

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıKariyer konu başlığını takip etmeye başladı.

Kariyer

İş dünyasında yükselmenin püf noktaları...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıGiyim Tarzı konu başlığını takip etmeye başladı.

Giyim Tarzı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıÖlüm konu başlığını takip etmeye başladı.

Ölüm

Ölüm, bir canlı varlığın (insan, hayvan, mantar, bitki ve mikroskobik canlının) hayati faaliyetlerinin kesin olarak sona ermesidir. Canlı va...

Mayıs 2017

Hüseyin BoyacıDüşünce Tekniği konu başlığını takip etmeye başladı.

Düşünce Tekniği

Düşünce teknikleri hakkında merak ettikleriniz.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Zeka

910 Kişi   94 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

İnternet Güvenliği

207 Kişi   40 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

536 Kişi   81 Soru

Kariyer

662 Kişi   92 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Kişilik

509 Kişi   52 Soru

Ölüm

550 Kişi   125 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

Düşünce Tekniği

499 Kişi   30 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

İnsan İlişkileri

1050 Kişi   129 Soru

Giyim Tarzı

578 Kişi   49 Soru

Düşünce Gücü

178 Kişi   20 Soru

Girişim

188 Kişi   113 Soru