Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hüseyin Dogus, 

Girişimci

Girişimci Hüseyin Dogus inploid.com'da 1 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Temmuz 2013

Hüseyin Dogus bu yanıtı beğendi:

Gezi Parkı ile ilgili bir internet sitesi, sosyal ağ olsa nasıl bir site olmasını isterdiniz? Neler olmalı?

Sadece Gezi Parkı temelinde bir web sitesinden çok kazanımlardan yola çıkarak ilerlemeyi sağlayacak bir yapı daha sağlıklı olacaktır. Bu tarz bir yapıda aşağıdakilerin bulunmasının faydalı olacağını üşünüyorum.
 • Haberleşme Modülü: Kullanıcıların birbirleri ile haberleşmelerini sağlamalı. Bunun yanında hiyerarşik olarak haberleşme grupları oluşturulup farklı grupların birbiri ile koordine olmasına izin vermeli (Abbasağa Forum - Yoğurtçu Forum gibi)
 • Tartışma Modülü: Kullanıcılar kendi aralarında konuları tartışmaya açabilmeli ve site içerisindeki herkes tarafından takip dilebilmeli, şeffaf olmalı.
 • Harita Modülü: Aktif eylem, çalışma grupları ve forumları harita üzerinde görmeli ve anlık olarak süreye bağlı olarak da belirli renklerle aktivite gösterilmeli (yeşil: şu anda canlı, sarı: hazırlıklar var, kırmızı: şu anda offline gibi)
 • Medya Modülü: Her türlü fotoğraf, video, vs. dökümanın yüklenmesine olanak vermeli ve yüklenene herşey yetkili kişilerce gruplanabilmeli
 • Sosyal Medya Modülü: Sitedeki her aktivite sosyal medya entegre olarak yapılabilmeli. Aktivitelerin geniş kitlelere ulaşması bu şekilde sağlanabilecektir.
 • Profiller: Profil sayfasından çok kişinin basit demografik bilgileri yer almalı. İsteyen rumuz kullanabilmeli.
Başlangıç olarak aklıma gelenler bunlar ama ara ara güncelleyeceğim.
Mayıs 2013

Hüseyin Dogus bu yanıtı beğendi:

Windows, Macintosh ve Linux haricinde bilgisayarlar için geliştirilmiş işletim sistemleri var mı?

Amiga OS (1985)
Amiga'nın çok trajik bir hikayesi vardır: 1985 yılında Commodore tarafından üretilen Amiga 1000, zamanının çok ötesinde bir bilgisayardı. Workbench'in renkli masa üstü görüntüsü, kısa süre sonra yayınlanan Windows'dan çok daha iyi görünüyordu. Yıllar geçtikçe Amiga OS daha da geliştirildi ve Amiga'nın kişisel bilgisayar piyasasında sağlam bir konum elde etmesini sağladı. Bu emektar işletim sistemi bugün bile önemli bir hayran kitlesine sahip: Sistemin kullanıcılar tarafından geliştirilen 4.1 sürüm Eylül 2008'de yayınlandı.

İşletim Sistemleri

BeOS (1991)
BeOS, büyük umutlarla tasarlanmış bir işletim sistemiydi. Tam bir çoklu ortam çılgınlığının yaşandığı 90'lı yılların başında geliştirilen sistemin geleceğini belirleyen olay 1995'de yaşandı: Can havliyle yeni bir işletim sistemi aramakta olan Apple BeOS için 125 milyon dolar teklif etti. Ancak firma 200 milyondan aşağısını kabul etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Apple NEXTStep'i satın aldı ve Steve Jobs eski firmasına geri döndü. Daha sonra neler olduğunu zaten biliyorsunuz.

İşletim Sistemleri

Zeta (2004)
BeOS temelli bir işletim sistemi olan Zeta, virüslerden hiç etkilenmediği iddiasıyla piyasaya sürülmüştü. Yıllar geçtikçe firmanın ne kadar haklı olduğu anlaşıldı: Kimselerin kullanmadığı sistem için virüs yazan da yok!
İşletim Sistemleri

Darwin (2000)
Apple, NEXTStep'i satın aldığı gibi hemen yeni işletim sistemi Mac OS X üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ancak sistemin ne zaman hazır olacağı bilinmediğinden firma 2000 yılında Darwin'i kullanıma sundu. 1997 yılında geliştirilmiş olan Rhapsody'i temel alan sistem bugün bile belirli bir hayran kitlesine sahip.
İşletim Sistemleri

BSD (1977)
Kimilerine göre BSD bir Unix türevinden ibaret; Başkalarına göreyse açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin taçsız kralı. Şu an FreeBSD adı altında güncellenmeye devam eden sistemin 9.1 sürümü 2012 sonlarında kullanıma sunuldu.
İşletim Sistemleri

GNU (1983)
Ücretsiz bir işletim sistemi olan GNU, Unix benzeri bir mimariye sahip. Aslında hiçbir zaman çok fazla yaygınlaşmamış olan sistemin kararlı bir takipçi kitlesi var. Sistemin kullandığı neredeyse tüm yazılımlar ücretsiz.

İşletim Sistemleri

NeXTSTEP (1989)
Steve Jobs Apple'dan kovulduktan sonra NEXT'i kurdu. Çok üst seviye bilgisayarlar üreten ufak bir firma olan NEXT, işletim sistemi olarak Unix temelli NeXTStep'i kullanıyordu. Jobs Apple'a döndükten sonra Mac OS X geliştirildi. Bugün NeXTStep'i ufak bir hayran kitlesi dışında kullanan kimse kalmamış olabilir ama sistem çoktan tarihteki yerini aldı: World Wide Web'in mucidi olarak tanınan Tim Berners-Lee, ilk internet gezinti aracını NeXTStep için geliştirmişti.

İşletim Sistemleri

OS/2 (1987)
IBM tamamen metin temelli komut satırı sistemine dayanan işletim sistemini yayınladıktan bir süre sonra Microsoft'la işbirliğinde bir grafik arabirimi geliştirdi. Yeni arabirim Windows'a çok benziyordu.Microsoft ile birlikteliği sona erince IBM, işletim sistemini geliştirmeye tek başına devam etti. Sonuçta ortaya "Workplace" adında yepyeni bir kullanıcı arabirimi çıktı. İlk 32 bit işletim sistemi olan OS/2 ne kadar iyi olursa olsun Windows karşısında tutunamadı. IBM tarafından halen güncellemekte olan sistemin belirli bir kullanıcı kitlesi var.

İşletim Sistemleri

Inferno (1995)
Inferno, yaklaşık 10 yıldır var olan bir proje ve bazı alanlarda hala diğer işletim sistemlerinden önde görünüyor. Inferno, dağıtık işletim sistemi olarak tasarlanmış. Yani inferno kullanan bilgisayarlar sistem kaynaklarını birbiri arasında paylaşabiliyor. Styx adı verilen bir protokol kullanan Inferno, donanımları ve ağ kaynaklarını kusursuz bir şekilde paylaşabiliyor. Örneğin A bilgisayarı, B bilgisayarının diskinde depolanan dosyalara, yerel diskteymiş gibi erişebiliyor. Inferno'daki programlar ise, Limbo adı verilen bir dilde yazılmış.
İşletim Sistemleri
Mayıs 2013

Hüseyin Dogus bu yanıtı beğendi:

Kelebek etkisi nedir?

Kelebek etkisi sevgili Edward Norton Lorenz'in dünyaya armağanı Kaos Teorisi'nin daha akla yatkın ve akılda kalıcı adıdır. Lorenz'in matematikçi kimliği ile desteklediği karakteri, meteorolojide çalıştığı yıllarda kendisine hava tahmini ile ilgili bir matematiksel model çıkarması için yöneltilen istek ile bir denkleme hayat vermiştir. Lorenz denklemi denen bu denklem Kaos Teorisi / Kelebek Etkisi ile ilgili her şeyin temeli olacaktır. İlginç bir deney düzeneği ile (büyük hacimli bir kap ve havanın tahmini için gereken şeyleri ölçümleme üzerine yaptığı düzenek) yaptığı çalışmaların sonuncusunda, kurduğu düzenekteki küçük çıkış değerlerini tekrar girişe vererek öğle yemeğine çıkmış, döndüğünde gördüğü değişimler karşısında şaşkınlığa uğramıştır. Gördüklerini matematiğe dökünce de aşağıdaki denklem ortaya çıkar:
Kelebek Etkisi
Lorenz Çekeri (Lorenz Attractor) de denen bu pek sevgili denklem, sigaranın dumanının havadaki şeklini, musluğu açtığımızda hafif titreyen musluk suyunu, denizdeki dalgalanmaları, çantamıza koyduğumuz kulaklığımızın kablosunda yaşanan düzensizlikleri (Bkz: Gayet düzgün bıraktığım kulaklık kablomu neden hiç dokunmadığım halde, bir kaç gün sonra düğümler içinde bulurum?) ve günlük hayatta yaşadığımız daha bir çok şeyi açıklar. Bu denklemi grafik hale getirdiğimizde ortaya çıkan kelebek kanadındaki şekil "Kelebek Etkisi" terimine güzel bir gönderme yapmaktadır.

Kelebek Etkisi
Bu denklem setini Matlab (Matlab programı nedir ve ne işe yarar?) gibi simülasyon programlarında koşturursanız. Belirli bir süre sonunda makinenin kilitleneceğine emin olabilirsiniz :).
Bu denklemin insanca (insan dili)'daki karşılığı şudur: "Fonksiyon her değeri sadece 1 kere alır. Birbirine yakın değerler alabilir ama asla aynı değeri almaz. Sonsuza kadar hem de". Yani "Aynı nehirde 2 kez yıkanamazsın" :). Evet, bu söz de Kaos Teorisi'nin ta kendisidir aslında.

Konuyu daha da çarpıcı hale getirmek adına günlük hayatımızdaki bazı örnekleri buraya yazmak istiyorum.
 • Örneğin hayatımız, Kaos Teorisi'nin ta kendisidir. Her gün birbirine benzeyen şeyler yaşarız, aynı yatakta kalkar, aynı otobüse biner, aynı iş yerine gideriz. Ama hepsi birbirine çok yakın gibi görünseler de tamamen farklıdır.
 • Gece yattığımızda yataktaki duruşumuz hayatımızın sonuna kadar her gün ama her gün, hep farklıdır. Çok yakın olabilir ama farklıdır.
 • Bir enstrüman çalmayı öğrenirken hep aynı hareketleri yaparız, aynı ritmi tutarız. Aynı gibidir ama farklıdır çok benzer olsa da her hareketimiz. Ve bize hiç ilerletemiyoruz gibi gelir ama bir gün bir bakarız çalıyoruz.
Kelebek Etkisi

Örnekler çoğaltılabilir ve siz de yenilerini gözlemleyebilirsiniz ama fonksiyonun dayandığı ana temel aslında şudur. Her an, o ana çok yakın olan geçmişe göre çok küçük adımlar/değişiklikler atılır/yaşanır. Ve insanoğlu bu küçük anlara odaklı yaşar. Her küçük değişiklik birleşir ve büyük sonuçlar doğurur. Bu uzun zaman alır ve bunu farketmeyiz. Yani gitar çalarken hep 2-3 gün öncesi ile kıyaslarız ve hiç ilerlemiyormuşuz gibi gelir. Sonra bir gün bir arkadaşınız gelir. Uzun süredir sizi görmemiştir. Gitarı çok ilerletmiş olduğunuzu söyler ve şaşırırsınız. Çünkü hep en son haliniz ile yakın geçmişteki halinize odaklısınızdır. Gelişimi gözlemlemek ise ilk halin ile son halin arasındaki farkta kendini gösterir.

Tüm bu bahsettiklerimi akla yatkın halde anlatabilmek için içinde kelebek de geçen bir benzetme yapılır:

"Teorik olarak; kuzey yarımküredeki bir kelebeğin kanat çırpışı, güney yarımkürede fırtınaya sebep olabilir!"

İşte Kelebek Etkisi buradan gelir. Bir kelebek neler yapabilir neler, bir bilseniz :).

Sözü uzatmadan Lorenz'in büyülü dünyasına 2 simülasyon ile eşlik edelim:Mayıs 2013

Hüseyin DogusKio Sey kişisini takip etmeye başladı

Kio Sey, Yazılım Proje Yöneticisi, @Kiosey

Ne bu şiddet bu celal!

Nisan 2013

Hüseyin DogusÜlke Ekonomisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Ülke Ekonomisi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Hüseyin DogusPara konu başlığını takip etmeye başladı.

Para

Para, mal ve hizmetlerin değişim aracı.Ekonomide madenî para ve banknotların yanısıra, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı meydan...

Nisan 2013

Hüseyin DogusBankacılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Bankacılık

Banka, faizle para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışı...

Nisan 2013

Hüseyin Dogus bu yanıtı beğendi:

Anlatımı ve etkileyici sahneleri ile en iyi bulduğunuz savaş filmleri hangileridir?

 • Gladyatör
 • Troy
 • Cennetin Krallığı
 • Breaveheart
 • 300 Spartalı
 • Enemy At The Gates
 • Pearl Harbor
 • The Patriot
 • Black Hawk Down
 • Apocalypse Now
 • Full Metal Jacket
Mart 2013

Hüseyin DogusJavascript konu başlığını takip etmeye başladı.

Javascript

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırı...

Mart 2013

Hüseyin DogusJava konu başlığını takip etmeye başladı.

Java

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yü...

Mart 2013

Hüseyin DogusWordpress konu başlığını takip etmeye başladı.

Wordpress

WordPress

Mart 2013

Hüseyin DogusProgramlama konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama

Programlama ya da diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritme...

Mart 2013

Hüseyin DogusWeb Yazılımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Yazılımı

Web yazılımları, Web sitelerinin temelini oluşturan HTML programlama diline özellikler katmak için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar s...

Mart 2013

Hüseyin DogusWeb Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Tasarım

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok gen...

Mart 2013

Hüseyin DogusMySQL konu başlığını takip etmeye başladı.

MySQL

MySQL, çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir.

Mart 2013

Hüseyin DogusPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Mart 2013

Hüseyin DogusHibe Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Hibe Programları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Hüseyin DogusProje Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Proje Yönetimi

Proje yönetimi, belirli bir projenin hedef ve amaçlarına ulaşıp bitirilmesi için kaynakların planlanması, organize edilmesi, tedarik edilmes...

Mart 2013

Hüseyin DogusDevlet Destekleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Devlet Destekleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1944 Kişi   167 Soru

Futbol

876 Kişi   196 Soru

Rüzgar Sörfü

12 Kişi   2 Soru

İnternet

2620 Kişi   542 Soru

Sinema

3247 Kişi   301 Soru

İnternet Teknolojileri

1263 Kişi   171 Soru

Girişimcilik

3678 Kişi   363 Soru

E-Ticaret

742 Kişi   121 Soru

Türk Sineması

55 Kişi   27 Soru

Yerli Film

222 Kişi   52 Soru

Yurtdışında Eğitim

872 Kişi   51 Soru

Komik Videolar

19 Kişi   3 Soru

Hibe Programları

7 Kişi   3 Soru

TÜBİTAK

65 Kişi   15 Soru

KOSGEB

195 Kişi   25 Soru

Proje Yönetimi

718 Kişi   36 Soru

Devlet Destekleri

43 Kişi   20 Soru

PHP

510 Kişi   101 Soru

MySQL

156 Kişi   30 Soru

Web Tasarım

1231 Kişi   215 Soru

Programlama

812 Kişi   232 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Wordpress

110 Kişi   40 Soru

Java

315 Kişi   52 Soru

Javascript

229 Kişi   51 Soru

Bankacılık

156 Kişi   81 Soru

Para

444 Kişi   124 Soru

Ülke Ekonomisi

632 Kişi   103 Soru

Son Yanıtladığı Sorular