Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ibrahim Baliç, 

Software Engineer

Dökülecek kahve bardakta durmaz.

Temmuz 2014

Ibrahim Baliç bir yanıt verdi.

Bir fonksiyondan birden fazla değer döndürmek için ne kullanabilirim (fonksiyonum AsyncTask altında doInBackground içinde)?

Basit degerler icin araya char veya byte cinsinden deger ekleyip split ile bolup hizli bir sekilde ilerleyebilirsin. Donecek degerler object veya buyuk boyutlardaki degerler ise class oluturup return degerini bu class ile tanimlayip classtan object veya degerleri cekebilirsin.

Kullanım yerine göre out yapısını kullanabilirsin.

public string inploidCevapAl(int id, out string yazaradi) {
yazaradi = "ibrahim";
....
return verilenCevap.toString();
}

function'ın cağırılacağı zaman inploid(1,out yazarkim) şeklinde yazarkim olarak string bir değişkeni gönderirsen function return olduktan sonra yazarkim değişkenine ibrahim eklendiğini görebilirsin. ama ilk mesajımda dediğim gibi ayrı sınıflar oluşturup set etmen daha güzel olur.
Ağustos 2013

Ibrahim BaliçRedeye kişisini takip etmeye başladı

Redeye, Avukat, @Redeye

Nevbet-i köhne-fürûşân dergüzeşt. Nev fûrûşânîm ü in bâzâr-i mâst
Docendo discitur = Öğrenerek öğretilir.

Mayıs 2013

Ibrahim Baliç bu yanıtı beğendi:

Başkalarının teşekkürlerini merak ettiğiniz oluyor mu?

Sözlü teşekkürler kadar mimiklerden oluşan teşekkürler de ilgimi çeker insanların birkaç farklı kasla yüzüne bu kadar farklı ifadeler verebilmesi beni hep şaşırtmıştır.
Mart 2013

Ibrahim Baliç  bu yazıyı beğendi:

Sıkıştırmayı etkinleştirin - Google PageSpeed

Google Page Speed (developers.google.com/speed/pagespeed/insights) kullanarak site hızınızı test ederken High / medium priority başlığının altında sıkıştırmayı etkinleştirin uyarısı alıyorsunuz ve bu yüzden Page Speed Score’unuz düşük çıkıyor ise yapmanız gereken çok basit. Adım adım gerçekleştirelim. Ben bu değişiklik ile blogumun skorunu 74′den 85′e çıkarttım. Bakınız: senolozbek.com.tr

İpucu: Google sayfa hızının minimum 85 olmasını istiyor.

Sunucunuza erişin ve ana dizin (www) altındaki .htaccess dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın.

Önemli not: .htaccess dosyasının yedeğini alın. Aksi bir durumda geri almak için kullanacaksınız.

.htaccess dosyasını bir düzenleyeyici (notepad, notepad ++ vs. ) ile açın. # BEGIN WordPress ile # END WordPress arasındaki kodların altına ya da üstüne apache sürümünüze göre aşağıdaki kod bloklarından birini yapıştırın.

Önemli Not: .htaccess dosyanızdaki mevcut kodları sakın silmeyin! Sadece ekleme yapacaksınız.

Apache sürümünüz 1.3 ise;

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

2.x ve sonrası ise;

SetOutputFilter DEFLATE

# Don’t compress
SetEnvIfNoCase Request_URI .(?:gif|jpe?g|png)$ no-gzip dont-vary
SetEnvIfNoCase Request_URI .(?:exe|t?gz|zip|bz2|sit|rar)$ no-gzip dont-vary

#Dealing with proxy servers

Header append Vary User-Agent


NOT: Apache versiyonunu bilmiyorsanız önce 2.x ve sonrası kodlarını deneyin ve tekrar PageSpeed testini yapın. Artış yoksa 1.3 versiyonunu deneyin.
Mart 2013

Ibrahim Baliç  bu yazıyı beğendi:

(not provided) Nedir?

Google Analytics'te organikten gelen anahtar kelimeler listesinde (not provided) diye bir şey görüyor ve “bu da neyin nesi?” mi diyorsunuz? (Trafik Kaybakları>Arama>Organik)

(not provided) nedir?
Google, kullanıcıların gizliliği ve güvenliği açısından, Google hesabından giriş yapmış kullanıcıların yaptığı aramaları paylaşmıyor (neden!?). Bu yüzden bu şekilde gelen sorguları (not provided) diye bir başlık altında topluyor.

Google blog’daki resmi açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

(not provided) şeklinde gelen sorgular hakkında ne öğrenebilsem kardır.
Evet bence de. Anahtar kelimelerin listelendiği sayfada İkincil boyut drop down’ından Trafik kaynakları menüsünün altındaki Açılış sayfasını seçin.

Artık ikincil boyutta (not provided) olarak gelen sorguların hangi sayfalara yönlendirdiğini görüyorsunuz. Hangi anahtar kelime/ler ile gelmiş olabileceğini de siz tahmin edin :)
Mart 2013

Ibrahim Baliç bir yanıta alt yorum yaptı

Merhabalar, Bu sorunun asıl amacı üzerinde çalıştığımız bir proje için istatistik toplamaya çalışıyorduk. saythanks.me adı altında insanların birine veya birşeye yönelik olarak edecekleri teşekkürleri topluyoruz. ve bunları sosyal network üzerinde paylaşmalarına ve ölümsüzleştirmelerini amaçlıyoruz. "saythanks and never more. what are you thankful for?" diyerek insanları teşekkür etmeye yönlendirmeyi amaçlıyoruz. ve bizde dedik ki, herhangi birinin herhangi birşeye veya birine ettiği bir teşekkür ilginizi çekermi, merak edermiydiniz acaba niye ? @mvolkanbalbay

İyi çalışmalar..
Başkalarının teşekkürlerinden "öte" bu soruyu sorarken neyi kasteddiğinizi merak ettiğim olmuştur.

Bu arada cevabım: Hayır, merak ettiğim olmamıştır. Bana ne milletin teşekküründen.
Mart 2013

Ibrahim Baliç bu yanıtı beğendi:

İnsan hiç tanımadığı birine nasıl olumlu ya da olumsuz hisler duyabilir?

Biriyle ilgili hissettiklerimiz o kişi hakkında düşündüklerimizle ilgilidir. Bir kişiyle ilgili düşündüklerimiz de kendimizle.. Biraz açalım.. Kendimiz hakkında hepimizin iyi kötü bir fikri var.. Sorulduğunda kendimizle ilgili olumlu ve olumsuz özellikler sayabiliriz.. Bu özelliklerin bazılarını beğenir ve onlara sahip çıkarız, bazılarını ise kendimize hiç yakıştırmayız..

Yeni biriyle karşılaştığımızda, işte bu özellikleri ona yansıtırız.. Eğer kendimizle ilgili sahip çıktığımız bir özelliği karşımızdakine yansıtırsak ona karşı olumlu duygular hissetme ihtimalimiz çoktur.. Yansıttığımız özelliğimiz kendimizde kabul etmediğimiz yakıştırmadığımız bir özelliğimizse de karşımızdakine olumsuz duygular hissetme ihtimalimiz yüksek olur..

Neticede başkasında sevip sevmediğimiz özellikler hep kendimize ait taraflardır.. Ne kadar çok değişik tarafımızın farkına varır ve sahip çıkarsak o kadar bütünleşiriz.. Ne kadar bütünleşirsek diğerleri için hissettiğimiz öfke azalır.. Çevremizdekilerle temasımız da o oranda artar..
Aralık 2012

Ibrahim Baliç yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2012

Ibrahim Baliç yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2012

Ibrahim Baliç bir yanıt verdi.

Fon arayan girişimcilerin ülkemizde yatırımcı bulamama nedenleri neler olabilir?

Bence bunun en büyük sebeplerinden biri yatırım mantığının ülkemizde yanlış anlaşılmasıdır. Türkiye için yatırım mantığı para kazanan bir projeye yatırım yapmak olarak algılanıyor. Oysaki projeye yatırımın projenin gelecek vaad etmesiyle doğru orantıda ilerlemesi gerekmekte diye düşünüyorum. Ülkemizde aylarca dosya hazırlayıp, dünya çapında ülke ülke projenin durumunu pazarlanmasında nasıl yollar izlenip ne kadarlık bir kitleye ulaşılacağını araştırıp, 1 saatlik bir sunum hazırlamanıza rağmen insanların ilk olarak sorduğu sorunun "ne kadar kazanıyorsunuz?" "ne kadar kazanacağız" olması çok can sıkıcı bir durum. daha net bir örnekle açıklamak gerekirse ülkemzide sadece para kazanan bir projeye yatırım zihniyeti var. Oysaki kazanan bir projeye zaten yatırımcı aranmaz hiç kimse yumurtlayan tavuğunu komşusuna vermez. Hiç kimse aptal değil ama malum yatırımcı hatta ben onlara paralı godamanlar diyorum, sadece para karşılığında para kazanmayı düşünmekteler.. Projelere yapılacak yatırımların projenin gelişimi ve projenin kazanabilemesini amaçlayan bir destek olduğunu algılayarak, Projenin yatırılan bu para karşılığında pazarlanip geliştirileceğini algılayabiledikleri zaman ülkemizdede yatırımcılar olacaktır diye düşünüyorum. yada ne bileyim belkide bir gün gazetelerde yatlarını parçalatıp haber olan iş adamları bu paralar ile bir kaç girişimciye bir kaç ölü proje için battık haberleri duyulur. kim bilir belki uslu birer çocuk olursak o günleri bile görebiliriz.

Aralık 2012

Ibrahim Baliç bu yanıtı beğendi:

Fon arayan girişimcilerin ülkemizde yatırımcı bulamama nedenleri neler olabilir?

Her ne kadar küreselleşmeden, internet sayesinde herşeye daha kolay ve hızlı ulaşmaktan ve internetin küreselleşmeye olan etkisinden bahsedilse de, kültürel yapı internet kadar hızlı değişmiyor. Bizlerin uzun yıllardır buradaki hayatla birlikte oluşmuş ve yerleşmiş / yerelleşmiş bir düşünce sistemi var. Girişimcilik söz konusu olduğunda, bu düşünce sisteminin bize kattığı eksiler, artılardan malesef daha fazla.Şu an internet sektörü başta olmak üzere birçok sektörde ciddi değişimler ve gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler global ölçekte çok anlamlı ancak gerek girişimciler gerekse yatırımcılar bu değişimin hızına ayak uydurmakta zorlanıyorlar (hepsi değil eblette). Belirli sayıda girişimci dışında buna ayak uydurabilen neredeyse yok. Her yerde girişimci patlaması yaşandığı gibi, yatırımcı ve yatırımcı grupları da sayıca inanılmaz artıyor. Aslında soruda bahsedilen yatırımcı bulamama durumu eskiye oranla çok çok az. Daha çok iyi girişimci ile iyi yatırımcı eşleşmesinde problemler var. Bunlar, iki taraf açısından da problem ama fon bulamama problemi değil artık bence. Bundan çok değil 5 yıl önce yatırımcı ve girişimci sayısı şimdikinin kat be kat aşağısında idi. Şimdi sayı hızla artmaya devam ediyor.Bence hem girişimcilerin hem da yatırımcıların ve yatırımcı grupların kendini daha fazla sorgulaması ile problemler daha da hızlı çözülebilir. Girişimci tarafında bunun yeterince yapılmadığını ben kendim gözlemliyorum şu günlerde. Girişimciler gerek yürüttükleri işlerde gerekse yatırımcıların gözünde daha farklı ve sağlam yöntemlere geçiş yapmalılar. Yatırımcılar da şu ara kendi dönüşümlerini geçiriyor ve birçoğu -aynı birçok girişimci gibi- bekledikleri noktalara gelemeyecek. Bunu sadece işini hakkı ile yapanlar gerçekleştirebilecekler. Türkiye'de yakın gelecekte, eko sistem kendini silkeleyecek ve yola devam edebilenler sayesinde daha sağlam bir yapı oluşturulacaktır. O zaman da iyi bir girişimcinin fon bulması ile ilgili poblemler daha da azalacaktır.

Aralık 2012

Ibrahim BaliçBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Aralık 2012

Ibrahim Baliç bir yanıt verdi.

Linux sunucuya root olarak nasıl bağlanılır ?

Sunucuya bağlandıktan sonra "su" komutu çalıştırmanız gerekli "su" komutu "super user" anlamına gelir ve terminal üzerinde root hakkı almanızı sağlar. "su" komutu çalıştırıldıktan sonra size şifre soracaktır özel bir şifre belirlenmediyse şayet panel şifreniz ile aynıdır.

Aralık 2012

Ibrahim Baliç yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2012

Ibrahim Baliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Saythanks.me - Herkesin etmesi gereken bir teşekkür'ü vardır.

Everyone has someone they want to thank & something that they are thankful for. #SayThanks and never more. What are you thankful for?


Merhabalar,


Amacımız Teşekkür'e yönelik olarak sosyal bir platform oluşturmk biraz mizahi bir yaklaşm ile herhangi birşeye veya birine teşekkür ettirtmek.

Kimi zaman unutulmuş bir teşekkürün burukluğu ile kimi zamanda unutulmaması gereken bir teşekkürü ölümsüzleştirmeyi hedefliyoruz.

Herkesin edilecek bir teşekkürü mutlaka vardır diyerek insanları bunu paylaşması için teşvik etmeyi düşünüyoruz.


Ilk olarak London ve New york üzerinden çıkış yapmayı düşünüyoruz içeriğimiz tamamen eng olacak.


saythanks.me 2 Şubat 2013 tarihini çıkış tarihi olarak belirledik.

Ekim 2012

Ibrahim Baliç  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2012

Ibrahim Baliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Facebook Profile Pic Permission Bug

Facebook üzerinde tespit etmiş olduğum bir hata sayesinde,

Tüm facebook kullanıcılarının profil resimlerini kendi profil resmim yapıyor ve bu resimleri profil resmi yaptığıma dair onlara sayisiz notification gönderebiliyorum.


Ekim 2012

Ibrahim Baliç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Facebook Interests List Permission Bug

Facebook üzerinde tespit ettiğim yeni bir hata sayesinde, Ilgi alanları listelerine ekleme yapabiliyorum.

11 Ekim 2012

facebook.com/lists/10150648410013592Ekim 2012

Ibrahim Baliç bu yanıtı beğendi:

Suriye Devlet Başkanı Esad'a, Türkiye-Suriye ilişkileri bozulduktan sonra 'Esed' denmesinin nedeni nedir?

Herhangi bir siyasi anlamı olduğunu düşünmüyorum çünkü her iki ismin de isimler sözlüğünde anlamı var. ESAD Türkçe ses uyumu sebebiyle ESAT, ESED ise değişmemiş. Esed kelimesine aslında yabancı değiliz Hz. Ali için Allah'ın aslanı anlamında esedullah deniliyor.

ESAD: (Ar.) Er. 1. Oldukça mutlu, daha saadetli. 2. Çok hayırlı. – Türk dil kurallarına göre "d/t" olarak kullanılır.Esad b. Zürare: Sahabedendir. Künyesi Ebu Umame'dir. Akabe bey'atmdan önce müslüman oldu. 1.2. ve 3. Akabe bey'atlarında hazır bulundu. Medine'ye İslamı ilk tebliğ eden sahabidir. Hicretin II. yılında Şevval ayında (Bedir öncesi) vefat elti.

ESED: (Ar.) Er. - Arslan. Gazanfer. Haydar. Cesur ve kahraman kişi anlamında kullanılmıştır.

Bu durumda ESED denmesinden aşağılayıcı bir anlam çıkarmak yerine daha manidar bir bakışla acaba gizli biir övgü mü var. Hadi buyurun çelişkiye.


Anlamı mutlu, hayırlı, saadetli oan ESAD ı , anlamı aslan, cesur, kahraman olan ESED e çevirmek beşşar esad ın yaptıklarını sadece övmek anlamına gelir .

Eylül 2012

Ibrahim Baliç bir yanıt verdi.

Takip edilesi hacker siteleri hangileridir? Bu konuda gerekli eğitimi nasıl alabilirim?

Hacker sitesi ne bilmiyorum. Hatta tam olarak Hacker ne demek onuda bilmiyorum, fakat kasıt güvenlik açıkları ve güvenlik etkinleri kapsamında, güvenlik zafiyetleri makaleleri ise şunlar iş görebilir:

Türkiye:
signalsec.com

bga.com.tr
bilgiguvenligi.gov.tr


Türkiye Kişisel Bloglar

blog.lifeoverip.net

mertsarica.com
halilozturkci.com
infexia.wordpress.com

Yabanci kaynaklardan
exploit-db.com

securityfocus.com

web.nvd.nist.gov

owasp.org
pentesterscripting.com
fortiguard.com
0xlab.org
blog.ptsecurity.com

Aklıma geldikçe eklerim. Şimdilik bunlardan yararlanılabilinir.
Daha Fazla