Bilmek istediğin her şeye ulaş

İbrahim Halil Toplu, 

Kimyager

Kimyager İbrahim Halil Toplu inploid.com'da 0 soru sordu, 9 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Şubat 2017

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Ph nedir? Niçin önemlidir?

Ph bir çözeltinin asitlik ve bazlık derecesini belirten ölçü birimine denir. Bu ölçü sistemi 0 ve 14 arasında rakamlarla ölçülür. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Kimya

Ph'ın bizim için önemi nedir?


İnsan vücudunda dolaşan sıvıların ve tüm dokulardaki pH seviyesinin sürekli olarak ideal seviyede tutulabilmesi ve bunu sağlayacak bir iç ortama sahip olması gereklidir. Vücut sıvılarının asit-alkali dengesinin 7.0 -7.4 seviyesinde olması gereklidir. Kişinin pH seviyesi asit seviyesine yaklaşırsa yani, 7’nin altına düşerse hastalıklarla ilgili semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Kandaki pH'ın bu değerin altına inmesine asidoz üstüne çıkmasına ise alkaloz durumu denir. Vücudumuz kandaki bu ani pH değişikliklerini önlemek amacıyla önemli tampon mekanizmaları geliştirmiştir. Kanda asit miktarı arttığı zaman, bu fazla asit ya da alkali maddeler böbrekler ve solunum merkezinin uyarılması ile birlikte idrarla atılmaktadır.

Ortamdaki pH derecesi belirli bir seviyenin altında veya üstünde olduğunda, proteinler denatürasyon adı verilen değişime uğrar ve biyolojik işlevlerini yitirir. Ayrıca yine enzimler ve hormonlar, belirli pH derecelerinde en yüksek işlevselliğe sahip oluyorlar. Bu nedenle de, vücuttaki pH seviyesinin belirli bir aralıkta tutulması gerekiyor.
Şubat 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Suyun oluşumu Hidrojen ile Oksijenin yakılmasıyla oluyor bariz bilinen gerçek. Peki su oluşturulduğunda ilk anda sıcak mı olur soğuk mu olur?

Öncelikle hidrojen ve oksijenin yakılması değil; hidrojenin oksijenle yakılması veya tepkimeye girmesidir. bu şekilde olursa cevabım : 347 kalorilik bir enerji gerektirir. Kabaca soğuk.
Ocak 2017

İbrahim Halil TopluHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Evlerde kullanılan tehlikeli kimyasallar nelerdir?

Oda spreyleri, amonyak, antirfiz, kuru temizleyiciler, çamaşır deterjanları, naftalin, motor yağları, ocak temizleyicileri, fare zehirleri, cam silecekleri gibi günlük hayatımızın içine yerleşmiş kimyasallardır.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Portakal gazının içeriği nedir? Yan etkileri nelerdir?

Portakal gazı Vietnam Savaşı'nda ABD tarafından kullanılmış bir yaprak dökücüdür. Yan etkileri kas bozuklukları, kemik rahatsızlıkları, doğumsal anormallikler ve felçtir.

Vietnam'daki etkileri:

Biber Gazı

Biber Gazı

Biber Gazı
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Evde sabun nasıl yapılır?

Evde kendi yapacağınız bir bitkisel sabunu kullanmak çok faydalı olur. Bunun için gereken malzemeler:
 • 160 gr bitkisel yağ
 • 50 ml su
 • 16 gr kostik
 • Lavanta yağı (yada başka bir yağ da kullanabilirsiniz)
 • Termometre
Yapılışı: Suyu cam kavanoza döktükten sonra, kostiği ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Bu sırada maske kullanmaya dikkat edin. Karışımı bir saat dinlendirin. Isısı oda sıcaklığına düştüğünde bir sabun kalıbı içerisine bitkisel yağı dökün. Daha sonra üzerine hazırlamış olduğunuz kostik karışımını koyun. Blender yardımıyla iyice karıştırın. Karıştırırken lavanta yağını yavaş yavaş eklemeye başlayın. Sabun kalıplarının altına yağlı kağıt koyun ve karışımı ekleyin. 4-5 gün sonra kullanıma hazır hale gelir.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Süper yapıştırıcılar neden kendi kutusuna yapışmaz?

Kendi kutusu onu İtecek özellikte maddeden yapıldığı için.. :)
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Laboratuvarda içilebilecek su üretmek mümkün müdür?

Öncelikle laboratuvarda saf su dışardan mı alınıyor yoksa dışardan mı? Buna dikkat etmek gerekir. İçerde üretiliyorsa genelde aktif karbon+ yumuşatma ünitesi+ph düzenlenmesi+antiskalant ilavesi ve en sonunda 1. Membran çıkısından sonraki su içilebilir vaziyette olur. Dışardan alınabiliyorsa içilebilir su içerisine minerallerin eklenmesi çok daha pahalıya mal olacağı için gereksiz ve zahmetli bir işlemdir.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Su neden en iyi çözücülerden biridir?

Su en iyi çözücülerden biri değildir. Su ucuz her yerde bulunabilir olduğundan genelde kullanılır. Aksine suyun düzeyleme etkisinden dolayı belli bir çözünme aralığının dışına çıkamaz. Bazende kendisi çözünen kabul edilir. Ayrıca ultra saf su olsa dahi havadaki CO2 emisyonundan ötürü karbonik asit oluşur, bu ise deneylerde sapmaya neden olur.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

'Ayrıca terleme sonucu ciltte biriken amonyak ' demişsiniz bu ne kadar doğru..?
 • Açık yüzme havuzlarını tercih edin. Kapalı yüzme havuzlarında buharlaşma sonucu kimyasallar daha çok açığa çıktığı için daha zararlıdır.
 • Havuza girmeden önce duş alın. Cildiniz önceden temizlenirse zararlı havuz suyunu daha az emer. Ayrıca terleme sonucu ciltte biriken amonyak havuz suyundaki klorla birleşince kloramin adlı zararlı bir madde oluşur. Duş almaksa ciltteki amonyağı azaltır ve kloramin oluşumunun önüne geçer.
 • Havuza girmeden önce ciltte bariyer özelliği yaratan hindistan cevizi yağı sürün. Bu aynı zamanda sizi morötesi ışınlarına karşı da korur.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Demir emilimini engelleyen gıdalar nelerdir?

Demir insan sağlığı için temel elementlerden biridir. Demir, kan yapımında ve vücutta kullanılan birçok enzimin yapısında kullanılır. Hücre farklılaşması ve hücre büyümesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca oksijenin akciğerlerden tüm vücuda taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretilmesinde demire ihtiyaç duyulur. kas ve kemik yapımında kullanılır. Demir yetmezliği sonucunda enerjisizlik ve sürekli yorgun olma durumları görülür.

Demir emilimini azaltan yiyecekler;
 • Süt Ürünleri (yoğurt, peynir ve süt, kalsiyum takviyeleri demir emilimini azaltıyor).
 • Kahve ve çay (Notre Dame Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kahve demir emilimini %39 oranında, çay ise %87 oranında azaltmaktadır).
 • Mısır Gevreği ve Soya Fasulyesi
 • Kepekli un, kepekli ekmek
İlgili yazılar;
 1. Süt demir eksikliği yapar mı?
 2. Demir eksikliği anemisini gidermek için kırmızı et dışında hangi besinleri tüketmeliyiz?
 3. Demir eksikliği belirtileri nelerdir?
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Alkolü fazla kaçırınca etkisini azaltabilmek için neler yapılabilir?

Sarhoşluk etkisi belli bir değere kadar etki eder. Bu değer her insan için farklıdır. Vücüt içilen tamamınıda bir anda sindirmez. Eşik aralığında tutmaya çalışır. Yani kanın içerisinde alkolun maksimum oranı vardır üzerine çıkarsa komaya girer. Konuya gelirsek fazla alkol aldınğında eşik değerini düşürebileçeğiniz en iyi yöntem margarin yemektir. Margarin substat yüzeyini azalttiği gibi dengeyi koruyucu tuzlarda oluşur. Ör sabunlaşma. .
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Suyun PH değeri ile iletkenlik arasındaki ilişki nasıldır?

PH her ne kadar H iyonu derişimi olsada bu tek başına yeterli değildir. Yüksek sıcaklıkta oksijenin değiştirdiğide deneysel olarak görülmüştür. Ayrıca pH -log 'nın alınmasıyla hesaplandığı için H iyonu derişimi arttığında pH azalır. PH ölçüldüğü ortam eğer su ise suyun düzeyleme etkisi göz önüne alınmalıdır. Belli bir değerin üzerine ve altına inemez. İletkenlik ise genel olarak pH ile alakalıdır ancak çoğu durumda bağımsızdır. Ör: deiyonize suyun iletkenliği sıfır olabilir ancak pHsı değişkenlik gösterebilir. Bu kullanılan antiskalant maddenin özelliğiyle yani tamponla alakalıdır. Özetle pH ike İletkenlik arasında doğru bir orantı yoktur. Bu yüzden bir bağıntı kurulamaz
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

hocam yorumunuzda kavram hataları var lütfen dikkat ediniz. Buradan birşeyler öğrenmeye çalışanlar var . en azından doğru öğrensinler.
PH sudaki Hidrojen iyonu derişimi ile ilgilidir. Asitler suda çözündüğünde suya hidrojen iyonu verirler. Bu da çözeltinin pH ını arttırır. İyon içeren çözeltiler ise elektiriği iletirler.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

SiO2 dediğiniz şey silikondioksit değil silisyum di oksittir.
Camın standart bir erime noktası yoktur çünkü cam yapısına göre çeşitlilik arz eder. Normalde camlarda kullanılan ortak madde silikondioksittir (SiO2) fakat içine camına göre çeşit çeşit kimyasallar katılır. Bu nedenle belirli bir erime noktası yoktur. Camın ana maddesi SiO2'nin erime noktasının 1710 santigrad derece olduğunu da belirtelim. Camın bu haliyle erime noktası -bunu demek tam olarak doğru olmasa da- 1710 derecedir.
Ocak 2017

İbrahim Halil TopluEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Isı, maddeler arasında nasıl yayılır?

Isının maddeler arasında yayılmasında 3 yöntem vardır. Bunlar:İletim, ışıma ve konveksiyon'dur. Ve bu genel olarak iki eşit sıcaklık değerindeki maddeler için geçerlidir.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Uzun süre ve yoğun saf oksijen solumak zararlı mıdır?

İnsanların tamamında zararlıdır. Zaten kafayı bulur saf oksijenle. . .
Ekim 2016

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Dünya inanılmaz bir hızla dönerken, atmosferin bittiği yer ile, ondan sonra başlayan yer arasında bir sürtünme oluyor mu? Oluyorsa neden yanmıyor ve çok yüksek bir ısı ortaya çıkmıyor?

Sorunuza cevap değilde bir yorum olması için yazıyorum. Öncelikle aklıma hava boşluğu geldi, daha sora bu tüm yeryüzünün etrafında olabileceği anlamsızlığını doğurdu. Ve tamamiyle varsayımlarla hareket edersek sürtünme kuvvetinin kürenin tamamında oluşması gerçekleşseydi ( hava zerreleri dahil) kelebek etkisi dediğimiz olguyla karşılaşmazmıydık. Daha sonra aynı tip atomların birbirini iteceği ( ayrıca öz kütlelerinin havada askıda kalacak kadar düşük olması) daha büyük hacimli maddeleride iteceği dolayısıyla çarpısmayacağı ve manyetik alan içerisinde momentum değişimiyle ( tıpkı plates topu gibi) yol alacağı, esneklik kazanacağı ve hatta kinetik enerji artışından ötürü parlama seviyesinin ( a flash point = tam karşılığı bu sanırım )görüleceği denilebilir. Tüm bunlardan ötürü diye tahmin ediyorum. Ancak çok daha başka sebeplerden ötürü yanma olayı gerçekleşiyor ve çok yüksek bir ısı meydana geliyor diye biliyorum. Biraz arastırma en kısa zamanda doğru olanı buraya yazıcam. Bu yaptığım sadece yorum kusura bakma :)
Daha Fazla