Bilmek istediğin her şeye ulaş

Iç Mimar, 

İç Mimar

İç Mimar Iç Mimar inploid.com'da 4 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 19 takipçisi var.

Kasım 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Tıp mı yoksa mimarlık mı tercih etmeliyim?

Öncelikle hangi mesleği yaparsan yap kapitalizme yenik düşmüş bu dünyada çok zorlu bir hayat seni beklemekte. Şunun farkına var ki tüketimin hat safhada olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hepimiz rahat, konforlu, huzurlu bir hayat yaşamak isterken aslında borç, kredi, faturalar, gıda-giyim masrafı gibi gibi bir çok stresin altında eziliyoruz. Amaç sevdiğin işi yapmaktan çok hayatı idame ettirebilmek ve ne yazık ki "PARA" denen şeyi kazanma hırsı ve savaşıyla geçiyor. Bu savaşta çeşitli mesleklerde türlü türlü sorunlar var.

Örneğin ben doktorum nöbet şartları, mecburi hizmet, uykusuzluk, aldığım riskler, asosyal yaşam benim sıkıntılarım iken mimar arkadaşımın da benzeri ve kendine has sorunları var. Peki burda önemli olan ne? Sen bu sıkıntıları çekerken "bazal" düzeyde düşündüğünde sadece bu mesleği yapmaktan bile mutlu oluyor musun? Ben tüm zorluklarına rağmen doktor olmaktan mutluyum. Ama sadece "doktor" olmaktan, çalışma şartlarından değil. Sen de bunu düşün belki cevap avukat olmak bile çıkabilir yeter ki hangi meslekte mutlu olacağına karar ver hangi şartlarda mutlu olacağına değil, çünkü şartlar çoğu zaman senin elinde olmayacak nereye gidersen git nerede olursan ol.
Kasım 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

17 yaşındayım, güzel sanatlara hazırlanıyorum, hedefim Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - İç Mimarlık bölümü, yetenek sınavına az kaldı, atölyeye gidiyorum, çizim yapıyorum. Tavsiyeleriniz neler olabilir?

Merhaba Mutlucan. Öncelikle hedefin çok güzel ve Mimarsinanı hedef seçmiş olman daha da güzel. Mimarlıkta özellikle iç mimarlıkta ; yetenek ile alan okullar her zaman ilk tercihimiz olmalı. Ülkemizde ne yazık ki sadece iç mimarlıklar yetenek ile alıyorlar ve bu okullarında sayısı azalmaya başladı , yetenek ile alan ve bu sistemini değiştirmemeye kararlı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi şüphesiz aynı bölümü içeren diğer üniversiteler arasında da en başarılı kabul edilen Üniversite.

Buna göre ; öncelikle üniversite sınavından alacağın taban puanını yüksek tutman gerekir. Çünkü her ne kadar puanlar sınırda düşük gösterilse de onlar formalite bir gösterimdir. Şöyle düşün; binlerce kişi ile sadece ilk 10-20 kişi arasına girmeye çalışıyorsun ve bu kişilerin hepsi belki yıllardır atölyede çalışıyorlar bir çoğu da Güzel Sanatlar Lisesi mezunu. Bunları sadece yeteneğinle geçme şansın zor olacak bu yüzden öncelikle Üniversite sınavından yine normal bir üniversitedeki mimarlık puanı kadar alabilmen gerekir. Onun dışında çizim olarak, bazen her yıl satandart sorular çıkmayabiliyor. Bu sebeple hazırlıklı olmak gerekir. Genelde bir çok fakülte 2 aşamalı yapar, birincisi karakalem olarak canlı modelden desen çalışması ,

İkincisi de karakalem olarak imgesel tasarım. Ama bazen suluboya vb. Tekniklerde de çalışma istenebiliyor. Özellikle suluboya da teknik dışı çalışma riski çok olduğundan eleme fazla oluyor. Ben Çukurova mezunuyum. Şuan yetenek sınavını ne yazık ki tamamen kaldırdılar fakat bizim sınavımızı anlatayım. Bizde ilk aşamada canlı model den desen çalışması istenildi. Model genelde şortlu ve üst kısım sıfır kollu bazen erkek ise üstsüz olabilir. Sebebi eklemleri kasları ve dokuları nasıl ifade ettiğini, kumaş ile teni birbirinden nasıl çizgiler ile ayırabildiğini görmek istemeleridir. Model çalışmaları için ilk nü çalışmanı tavsiye ederim. Nü iyi kavrarsan kıyafet giydirmek daha kolay olur ve anotomiyi sakat çizmezsin. Giysinin altından eklemlerin kolların bacakların vb. Nerde bittiğini direk algılarsın. Nü çizim yapmak ayıp değildir. Karşında ki kişiyi direk obje olarak algılarsın masa ne ise o da senin için odur. Sanılanın aksine kötü niyetli kişi zaten nü çalışamaz. Bu sebeple nü modelden çalışmaya çekinme. Annen , baban, kardeşlerin vb. Kimi bulursan sana model olmasını iste. Birde çizgi karekteri çok önelidir, buna çok bakarlar. Kendine özgü bir tarzın olmalıdır hepsi karakalemde olsa kalem izlerin senin imzandır. Modeli kağıda düzgün yerleştirdin mi? Kağıttak, alttan üstten sağdan soldan kalan boşluklar orantılı mı ? Deri ile kadife kumaş, patiska kumaş vb. Ve ten birbirininden ayrışabilip, doku özelliklerini hissetirebiliyor mu? Ör. Giysideki kırmızı renkli kısımla mavi renkli kısım karakemde olsa aynı mı yoksa gerçekte olduğu gibi farklı mı görünüyor? (bunun için siyah beyaz fotoğrafları çok incele)

İkinci aşama olarak ; Bir mekan içerisinde sandalye üzerinde bir adam aydınlatma armatürü takıyor kızıda eski armatürü adamdan alıp ona yenisini veriyor, şeklinde bir soru geldi. Bunda da yine dokular mekan perspektifi, malzeme farklılıkları oluşturduğun mekan içindeki tasarım ve seçtiğin baba çocuk karakterine bakış açına bakmışlardı. Ör. Babayı standart bir karakter çizmek yerine, göbekli saçının yanları kel, belki hafifi yırtık bir eşofmanla alt kısım göbeğinin altından yukarı çıkamamış bir eşofman altı ile betimlemek daha hoşlarına gidebilir. Bir diğer üçüncü aşmada da kendi ayakkabımızı çıkartıp kağıdın üst yarısına çizmemizi istediler. Onun altına da bu ayakkabıda sadece 3 değişiklik yaparak , ayakkabının kimliğini bozmadan , farklı bir tasarım oluşturmamız istenildi. Burada da en çok objenin kağıda yerleşimine bakıldı bu tarz çizimlerde uygun olan alt üst sağ sol yerleşimi yapıldıktan sonra objenin 30 derecelik bir açı ile kağıda yerleştirilmesi uygun olur. Bu soruda soruyu yanlış anlayan ama harika yeteneğe sahip olan kişiler elendi :( ör.sandaleti olan kişiler normal kapalı bir ayakkabıya dönüştürdüler, ayakkabının kimliği değiştiği için elendiler. 3 değişiklik sayısına uymadıkları için elenenler oldu. Vb. Vb. Vb. Yani çizimle beraber, kağıda yerleşim, soruları doğru anlayıp uygulama, kağıdı iyi kullanım, çizim karakterin , hayal gücün hepsi çok önemli. Başarılar diliyorum, umarım her şey hayırlısı ile istediğin gibi olur:)
Kasım 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Sevmediği bir meslekte olan kişinin belli bir yaştan sonra mutlu olacağı başka bir mesleğe geçmesi ne gibi olumsuz sonuçlar doğurur?

Olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum ve hatta mutlu olacağını düşünüyorsa yapması gereken yegane hareket de bu olmalı bence. Bu yakınlarda benzer bir değişim kararı verip, son derece de hayatında memnun olan blog yazarı fuls var hatta: fulsyaziyor.com/2013/10/30/32me-dogru-g...
Ekim 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Hiç bıkmadan dinlediğiniz şarkı hangisidir?

My Lady D'arbanville
James Brown - I Feel Good
Beter Böcek - Shake Senora (Jump in the Line)

Bu üçünden hiç bıkmadım.
Ekim 2013

Iç Mimar  bu yazıyı beğendi:

Edith Piaf - Padam Padam

Cet air qui m'obsède jour et nuit
Cet air n'est pas né d'aujourd'hui
Il vient d'aussi loin que je viens
Traîné par cent mille musiciens
Un jour cet air me rendra folle
Cent fois j'ai voulu dire pourquoi
Mais il m'a coupé la parole
Il parle toujours avant moi
Et sa voix couvre ma voix

Padam... padam... padam...
Il arrive en courant derrière moi
Padam... padam... padam...
Il me fait le coup du souviens-toi
Padam... padam... padam...
It's a tune which points right at me
And I drag it behind me like a strange mistake
This tune knows everything by heart

Il dit: "Rappelle-toi tes amours
Rappelle-toi puisque c'est ton tour
'y a pas d'raison pour qu'tu n'pleures pas
Avec tes souvenirs sur les bras...
" Et moi je revois ceux qui restent
Mes vingt ans font battre tambour
Je vois s'entrebattre des gestes
Toute la comédie des amours
Sur cet air qui va toujours

Padam... padam... padam...
The 'I love you's on Bastille day
Des "toujours" qu'on achète au rabais
Padam... padam... padam...
Piles of 'would you like to's
And all that to end up right on the corner of the street
To the tune which has recognized me
Écoutez le chahut qu'il me fait
...
As if my entire past was marching by
Faut garder du chagrin pour après
J'en ai tout un solfège sur cet air qui bat...
Qui bat comme un c�ur de bois...
Ekim 2013

Iç Mimar bir yanıt verdi.

Konut mimarları hangi yazılımı kullanıyor?

Vallahi neredeyse sadece Auto Cad kullanıyorlar. Zaten o kadar işin arasında 3D'ye falan zaman kalmıyor. Ve konut projeleri genelde birbirine çok benzer. Autocad'de sadece ölçü değişiklikleri yaparak projeyi yapanlar da çokta. Hepsi için söylemiyorum ama ülke genelindeki gerçek bu ve diğer yazılımları kullananlar da çoğunlukla yeni mezun mimarlar. Eski teyze ve amcalarımızın bir kısmında Autocad'i bilmeyenleri olup, el çizimi yapanlar var. El çizimi en güzelidir bence ama hız kaybı yaptırır. Ama bence konut projeleri için doğru olanı; Autocad'de plan kesit ve görünüşleri oluşturmak, dış görselleri için Archicad'de modellendirmek, iç görüntüleri içinde 3D Max'te çizmek. Ve en son sabunlamalarını da Photoshop'ta yapmak.
Ekim 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Okuduğunuz romanlar içinde en etkileyici açılış cümlesine sahip olan kitabın adı ve "o açılış cümlesi" neydi?

Joe Haldeman - Bitmeyen Savaş

Giriş:
"Bu gece size birini sessizce öldürmenin sekiz yolunu göstereceğiz. " Bunu söyleyen adam benden beş yaş bile büyük göstermeyen bir çavuştu. Yani sessizce olsun olmasın, bir çatışmada birini öldürmüşse bunu çocukken yapmıştı.

Poe'nun dediği gibi bir hikaye ilk cümlesinden başlamalıdır.
Ekim 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Üniversite ve bölüm seçerken nelere dikkat etmeli? Nasıl karar verilmelidir?

Çevrenin ne istediğine değil kendinin ne istediğine dikkat ederek karar vermeli.
Ekim 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Okurken yurtta mı kalmak mantıklıdır yoksa eve çıkmak mı?

Bence yurtta kalmalısın. Aileni düşünüyorsan yurtta kalmalısın. Ev daha çok hayatını yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir barınma şekli. Kızlar erkek arkadaşlarını, erkekler kız arkadaşlarını eve getiriyorlar ohhhhh... Yani bence öğrenci öğrenciliğini bilmeli. Ailesini de gereksiz masrafa sokmamalı. Ben diş hekimliğini okudum. Ve devlet yurdunda kaldım. Hiç eve çıkmadım üstelik çok titiz ve sese, pisliğe, dağınıklığa, bir çok gereksiz harekete asla tahammül edemeyen birisiydim ve bazıları bilir; diş hekimliğinde sürekli diş yaparsınız bunun içinde eline kitabını alıp çalışabileceğin bir ortamdan daha farklı ortamlar gerekir ve genelde yurt ortamında bunu bulmak çok zordur. Ama ben bile gıkım çıkmadan öğrenciliğim boyunca yurtta kalabildiysem özellikle rahat bölümlerde okuyanların evde kalma isteklerine anlam veremiyorum.
Eylül 2013

Iç Mimar bir yanıta alt yorum yaptı

Eklediğiniz linklerden birinde bir kaç örnek var. Fakat programı tanıtma açısından 3d tasarım türevi çalışmalar var ise bize daha çok yardımcı olabilirsiniz :)
Ben 10 yılı aşkın bir süredir mimari proje, statik proje, 2B çizim, 3B çizim, donatı çizimleri gibi neredeyse her tarafını oldukça aktif bir şekilde kullanıyorum ve hakkında burada da iki tane yazı yazmıştım... İddia edildiği gibi zaten aynı firmanın sahip olduğu Archicad daha eski değil bilakis çok daha yeni bir yazılımdır. BIM alınacaksa köklü, sağlam, TÜV sertifikalı, her disipline hizmet edebilen Allplan alınmalıdır. Tabii bu yazılımı da bütün karmaşık yazılımlarda olduğu gibi eğitim almadan ya da en azından fga.com.tr 'deki videoları izleyip beraber çizmeden kullanamazsınız.
Eylül 2013

Iç Mimar bir yanıta alt yorum yaptı

Çok merak ediyorum sn.Şaman; bir kaç çalışma örneklerinizden ekleyebilir misiniz ? Allplande çizdikleirnizden. Diğer 3d programlar ile karşılaştırma adına bizede yardımcı olabilir .
Ben 10 yılı aşkın bir süredir mimari proje, statik proje, 2B çizim, 3B çizim, donatı çizimleri gibi neredeyse her tarafını oldukça aktif bir şekilde kullanıyorum ve hakkında burada da iki tane yazı yazmıştım... İddia edildiği gibi zaten aynı firmanın sahip olduğu Archicad daha eski değil bilakis çok daha yeni bir yazılımdır. BIM alınacaksa köklü, sağlam, TÜV sertifikalı, her disipline hizmet edebilen Allplan alınmalıdır. Tabii bu yazılımı da bütün karmaşık yazılımlarda olduğu gibi eğitim almadan ya da en azından fga.com.tr 'deki videoları izleyip beraber çizmeden kullanamazsınız.
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

İlginç ofis tasarımları nelerdir?

officedesigngallery.com sık olmamakla beraber güncel ofis tasarımlarını bulabilirsiniz.
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Mimarlığa yeni başlayanlar için ilk olarak okunması önerilen kitaplar nelerdir?

Ayn Rand "The Fountainhead" Plato Yayınlarından bulabilirsiniz.
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Meslek odaları kendini, bilime, mühendislerin gelişimine adasaydı bu hale gelmezdi. bizim meslek odalarımız tamamen siyasi oluşumların içinde bulunmaya başladı. sonuç olarak yine de genç mühendis ve mühendis adaylarına faydalı bir kurumdu... kendisine yazık etti..
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

FMF (Familial Mediterranean Fever - Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı ve riskleri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık ailesel bir hastalıktır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaşayan halklarında yani Türkiye, Ermenistan, Arabistan ve İsrail gibi ülkelerde yaşayanlarda görülmektedir. Ülkemizde sıklığı 1/1000 olarak verilmektedir. Çocukluk çağı ve Adolesan dönemde %90’ına tanı konur.

Bu hastalık genetik geçişe sahip bir hastalık olduğu için; anne ve babanın taşıyıcı olması gereklidir.


Hastalıklar
FMF hastalığının tanısını koyabilmek için; tipik karın ağrısı, aile anamnezi olması, MEF geni denilen genin (+) olması ve kolşisin isimli bir ilaç başlandıktan sonra şikayetlerin azalması önemlidir.

BELİRTİLERİ

 • En belirgin belirtisi karın ağrısıdır
 • Göğüs ağrısı ( nefes alırken göğüste batma hissi )
 • Yüksek ateş
 • Eklemlerde şişlik ve ağrı
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri
 • Bacaklarda özellikle diz altlarında kırmızı döküntüler
 • Kadınlarda üreme organları iltihabı, erkelerde şiş ve hassas testisler

TEDAVİ: FMF kalıtsal bir hastalık olduğundan dolayı tamamen kurtulmak mümkün değildir. Kesin bir tedavisi olmasa da atakların sıklık ve şiddetinin azaltılması ve bazen tamamen önlenmesi mümkündür. Kolşisin adı verilen ilaç ile hastalığın kontrolü sağlanır. İlacın düzenli kullanılması bulguları ve komplikasyonların yanında ilaç yan etkilerini de azaltacaktır. Sadece atak döneminde kullanılmasının bir yararı yoktur ve bu şekilde başlamış olan atağa önleyici bir etki sağlamaz. Etkinliği ilacın düzenli kullanımına bağlıdır.

Hastalık tedavi edilmezse, öneml komplikasyonlar oluşabilir. Böbreklerin ciddi hasarına, üreme organı iltihabına, artrit oluşumuna neden olur.

Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

FMF (Familial Mediterranean Fever - Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı ve riskleri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık ta en belirgin özellik nefesi kesercesine şiddetli karın ağrılarıdır ve karında genelde batma şeklinde hissedilir. Brusella , halk arasında bilinen adıyla : "Yavru atma", "Malta humması" veya "Dalgalı humma" gibi hastalıklarla aynı içeriği gösterir. Aslında Ebru Özkanın 'ın bahsettiği gibi bölgesel bir hastalıktır fakat, Akdeniz şehirlerinde bu şiddetli sancılar hafifler. Kişilerde kısırlık yapabilir.
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Akdeniz anemisi nasıl bir hastalıktır?

Genetik bir hastalıktır ve genelde Akdeniz bölgesinde çok olur. Türkiye için özellikle Mersin Tarsus bölgelerinde sık görülür. Kötü bir hastalıktır çoğu zaman ölümle sonuçlanır ve ölüm yaşı genelde 27 ve bu yaşa yakın yaşlarda gerçekleşir. Kanda demir yükselmi olur. Çapraz geçen bir ahatsızlıktır. Yani ; anneden erkek çocuğa ya da bababdan kız çocuğa şeklinde. Ve kişi, bu rahatsızlığı çapraz geçişlerden almışsa ozman hastalığın ciddiyeti daha çoktur. Anneden kız çocuğa ya da babdan erkek çocuğa yani düz bir geçiş varsa ; hasta uzun süre yaşayabilir ve kötü etkilerini çok yaşamaz.
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

Coğrafi sınırlarla ilgili ilginç fotoğraflar nelerdir?

Hindistan arasındaki ışıklandırılmış sınır yakalar ve Pakistan
Coğrafya

Coğrafya
Eylül 2013

Iç Mimar bu yanıtı beğendi:

İstanbul'daki en güzel butik kitap evleri nelerdir?

 • Robinson Crusoe 389 Kitapevi
İstanbul
 • Pandora Kitabevi
İstanbul
 • Denizler Kitabevi
İstanbul
 • Kırmızı Kedi Kitabevi
İstanbul
 • Homer Kitabevi
İstanbul
 • Assouline Kitabevi
İstanbul
 • Eren Kitabevi
İstanbul

 • Aziz Kedi Kitabevi
  İstanbul
 • Tarihçi Kitabevi
İstanbul

 • Gergedan Kitabevi
İstanbul

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Autodesk

114 Kişi   3 Soru

İç Mimarlık

286 Kişi   62 Soru

Coreldraw

55 Kişi   1 Soru

Dekorasyon

120 Kişi   32 Soru

Corel

8 Kişi   0 Soru

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Tasarım

376 Kişi   53 Soru

Mimari Tasarım Programı

108 Kişi   22 Soru

Peyzaj

19 Kişi   6 Soru

Hemoroid

12 Kişi   5 Soru

Fobi

97 Kişi   34 Soru

Homofobi

6 Kişi   4 Soru

Anemi

8 Kişi   6 Soru

Endüstriyel Tasarım

30 Kişi   9 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Üniversite

418 Kişi   203 Soru

Stratovarius

3 Kişi   0 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Kadınlar

981 Kişi   358 Soru

İnsanlar

441 Kişi   217 Soru

Hastalıklar

433 Kişi   276 Soru

Yemek Kültürü

862 Kişi   86 Soru

Ölüm

549 Kişi   125 Soru

Meslekler

299 Kişi   149 Soru

Otomobil

247 Kişi   139 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Çizgi Film

81 Kişi   30 Soru

Twitter

423 Kişi   120 Soru

Giyim

117 Kişi   68 Soru