Bilmek istediğin her şeye ulaş

İbrahim Kurdaş, 

Web Yazılım Uzmanı

Dünyada Yazılım Geliştirici

Mayıs 2016

İbrahim KurdaşSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mayıs 2016

İbrahim Kurdaş bu yanıtı beğendi:

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

İşlem tamamdır!

sozluk.php
<?php
session_start();
$dilliduduk = $_SESSION["dil"]; // tarayıcıya göre dil
if( empty($dilliduduk) ){ // tarayacının dili yoksa
 $dilliduduk = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); // tarayıcı dilini öğren
 if( !file_exists("dilliduduk/".$secili_dil.".php") ){
  $secili_dil = 'en'; // dilsiz tarayıcılara saf ingilizce
 }
}
 $_SESSION["dil"]=$dilliduduk; // çerez
include("dilliduduk/".$dilliduduk.".php"); // dosyalar
?>


index.php içerisine
 <?php include("sozluk.php"); ?>


Bu kadar basitmiş meğersem.
Mayıs 2016

İbrahim Kurdaş bir yanıt verdi.

Mayıs 2016

İbrahim KurdaşPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Mayıs 2016

İbrahim Kurdaş bir yanıt verdi.

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

Php kullanıyorsan

$lang = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2);
$lang değişkeni tr/en/fr gibi sonuçları verir

bundan sonrası senin oluşturduğun yapıya göre değişir.


Kasım 2014

İbrahim KurdaşMunireoz kişisini takip etmeye başladı

Munireoz, inploider, @munireoz

Kasım 2014

İbrahim Kurdaş  bu yazıyı beğendi:

Sql Server 2008 R2 “Previous releases of Microsoft Visual Studio 2008″ Failed

Sql Server 2008 R2 kurulumunda bu hatayı alıyorsanız Visual studio 2008 ‘inizin Service Pack’i eksiktir. Bu bağlantıdaki service pack’ı indirip kurarsanız kuruluma kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. kaynak : aslanoz.com/tr/sql-server-2008-r2-previo...
Eylül 2012

İbrahim Kurdaş bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Birçok saçmalama var. İlginçtir rahmani tüm dinlerde ensest zina ve ters ilişki kesin yasaktır kadını erkeği yoktur. erkek yaparsa yaparım diyen şeytan yanarsa yanarım diyendir.bekaret namus değildir diyenler nedir peki:? senle yatarken seni mi unutamadığı yada senden seks de iyi olan ötekini mi düşünüyor ne biliyorsun. iş seyahatine çıktın bir ay yoksun daha önce sabredememiş 3-5 kişiyle yatmış olan eşine nasıl güveneceksin. Bu kadın kızına namusu ,haysiyeti onuru nasıl öğretecek kendinde yok ki. ve bu kadınla güven ve saygı temeli olmayan bir evliliği nasıl yürüteceksin. Nasıl saygı duyabilirsin böyle kadına çıkan çocuk senden mi değil mi ne bileceksin. Bana sadık kalsın diyorsun kendine sadık kalamamış sana nasıl sadık olacak..bu da önemli değilse sen ya gavat sın ya godoş evlen mahallenin gençleri bayram etsin hayrın olur... Ekonomik gücü olan kadınlar son yıllarda feminizm hareketinden sonra sevgili değiştirmeyi adet etti erkek taklidi gecelik ilişkiler vs derken ne ar kaldı ne haya şimdi tabii ki bu kadınlar bunu savunacak yaptığını idrak etse alnı secdeden kalkmadan namaz kılmalı yada kendini vurmalı erkeklerde uçkura düşkün her zaman talep var. işte şimdi market deki mal oldunuz. bundan önce uğrunda ölünecek kadındınız şimdi gecelik organ oldunuz. utanmamak için iki kadehte attınız mı değme sermaye elinize su dökemez. üç beş porno danda numara öğrendinizmi iş bitti. bir köpek gibi şehvetin peşinde koşarken Ahlak nerede Fazilet nerede kaldı ya namus...... oğlum evlenecek yaşa geldi öğretmen oldu diyor ki baba evlenilecek kadın yok ben kırkı devirmiş anasının kızını nasıl alayım nasıl size gelin getireyim.. Herkesin fikri kendine ben böyle düşünüyorum böyle yaşıyorum . 30 yıllık evliliğim var asla aldatmadım ve asla aldatılmadım güvenim sevgim ve saygım sonsuz. mutluyum, huzurluyum size de tavsiye ederim
Eylül 2012

İbrahim KurdaşEngin Hafızoğlu kişisini takip etmeye başladı

Engin Hafızoğlu, ERP Proje Yöneticisi, @hafizoglu

yalanına çulumu verdim sahisine canımı vericem

Eylül 2012

İbrahim Kurdaş  bu yazıyı beğendi:

Türkiye'de Bir Girişimci

Girişimcilik maceramızda başımdan geçenleri özet olarak buraya aktarmak istedim. Eminim bu yolda ilerleyen birilerine bir nebze de olsa ışık tutacaktır. Elimden geldiğince özet bilgi vermek ve tecrübe aktarmak amacım, ancak gereğinden uzun olacağını hissetsem de zaman ayırıp okumanızı isterim. Özellikle Türkiye'de kendi girişimlerini hayata geçirmek isteyen gençler içindir bu uyarım...

Girişimcilik; yapısı, içinde barındırdığı heyecanları ve dinamikleri itibarı ile evrensel bir şey olmasına rağmen ülkeden ülkeye değişen şartlar ile her yerde farklı bir yapılanma gerektiriyor. Şunu söylemeliyim ki bu yazıyı bundan 8 sene önce yazıyor olsa idim çok daha farklı olabilirdi, ama şimdi yazabiliyorum ve okuyan insanlara 8 yıl değil belki ama birkaç yıl kazandırmak isterim.


Bazılarınızın bildiği gibi kardeşim Hakan ve ben bu siteye gönül veren kişilerden sadece ikisiyiz. inploid öncesinde yaptığımız birçok proje var. Bu projelerin birçoğu kendi geçimimizi sağlayabilmek adına hayata geçirdiğimiz projeler bazısı ise gerçekten bizi bu yolda inanılmaz motive eden ve hep içimizde olan 'insanların hayatında bir şeyleri değiştirebiliriz' düşüncesi temelinde gerçekleşen şeyler. TRINK - Bozuk Para Makinesi (trink.com.tr) projesi ile başladı herşey. Sonrasında da hiç durmadan bir projeden diğerine uçup durduk. Şimdiye kadar yarıda bıraktığımız veya tamamlamadığımız hiçbir proje olmadı, ama paraya dönüştüremediğimiz çok proje oldu :).

Yaptığımız, yaşadığımız her şey karşısında aldığımız yegane ödül tecrübe oldu ve sanırım satın alınması imkansız olan bir şey bu. İnanmayacaksınız ama parayı hiçbir zaman hedefe koymadık. Koymuş olsa idik, hayatımızın 8 yıl gibi önemli bir dönemini sürünerek geçirmezdik. (Mesleklerimiz ve iş tecrübemiz itibarı ile piyasada çok rahat bir yaşama kavuşabilecek insanlar olmamıza rağmen). Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir girişimciye; iyi bir iş fikri, iyi bir planlama yanında şans da gerekiyor.

Sizlere bu yazıda neler yapmanız gerektiğinden bahsetmek istemiyorum. Zira, hepiniz aşağı yukarı ne yapmanız gerektiğini (yapmıyor/yapamıyor olsanız da) biliyorsunuz. Ama neler yapmamanız gerektiğini bilemiyorsunuz. En azından biz öyle idik. 'Biz' diyorum, çünkü bu macerada en başından beri kardeşim @hakank ile birlikte yürüdüm ve bunu da memnuniyetle dile getirmek isterim.

Yazının odağını dağıtmamak adına çok ayrıntıya girmeden; geçen bu 8 yılda neleri tecrübe hanemize yazdığımızı kısa başlıklar halinde yazmaya başlıyorum:
 • En az onlar kadar iyi yapıyorsanız: Yaptığınız işleri asla küçümsemeyin, bunu yaptığınızı farkederseniz, kafanızı kaldırıp dışarda neler oluyor ve insanlar neler yapıyor bir bakmalısınız. O zaman kendinize ve yaptığınız işe gereken değeri verebilirsiniz belki. En az onlar kadar iyi yapıyorsanız, en az onlar kadar da değer vermelisiniz. Bu noktada kendinize 2 kişiden oluşan ve diğer birçok girişimci gibi sürünmesi gereken varlıklar olarak bakmamanızı öneririm.
 • Taş baş yarar: Devlet desteğini projenizin bir yerlerinde kullanmanız gerekiyorsa ve bundan kaçamıyorsanız, desteği veren kurumun size sunduğu dökümanları iyice okumalısınız. Hatta bununla da kalmayıp bu desteği daha önce alan (mümkünse en son destek dönemine yakın bir zamanda alan) firmalara mutlaka ulaşmalısınız. Türkiye'de yönetmelikler, tüzükler,...vs. değişme hızını görseniz şaşarsınız. Hele de süreç içerisinde yaşanan değişiklikler sizi hiç ummadığınız anda yaralayabilir (Tübitak, Kosgeb ve TTGV tecrübesi yaşamış biri olarak söylüyorum). Umsanız da taş, baş yarar.
 • Hayal kurmakla, hayalde yaşamak çok farklıdır: Bir işiniz varsa ve kendi girişiminizi hayata geçirmek için fırsat kolluyorsanız, işinizi bırakmadan önce çok ama çok iyi bir planlama ve hesaplama yapmalısınız.
 • 'Paranız bitene kadar girişimcisiniz' : Kardeşim Hakan'ın lafıdır ve çok severim. Parasız kaldı iseniz, karar verme mekanizmanız bozulur. O yüzden hayatınızın daha önce hiçbir döneminde GERÇEKTEN parasız kalmadı iseniz bunun nasıl bir şey olduğunu tahmin etmeniz GERÇEKTEN zor olabilir ve tüm bakış açınız sarsılabilir. Biz genelde paramızın olmadığı durumlarda bulunmuş olmamıza rağmen bizi bile etkiledi :). Elbette ki bunu yaşayacaksınız diye bir durum yok ama işin başında herşeyin yolunda gitmeyeceği durumları da aklınızda bulundurmalısınız.
 • Plan ve: Ben yıllarca 'fizibilite ve iyi bir iş planı yapmalısınız' lafını duydum ama gereken önemi o zamanlarda vermemişim. Şimdi şunu kesinlikle söyleyebilirim ki en önemli basamaklardan birisi bu ve kesinlikle atlamamalısınız. Hangi alanda, hangi işi yapıyorsanız ilk işiniz onunla ilgili araştırmalar yapmak olmalı. İş fikrini hayata geçiren firmalar varsa başarılı olmuşlar mı? Olmamışlarsa neden? Nerelerde faaliyetteler? Nasıl bir yöntem izlemişler? gibi. Sizin elinizde olmayan imkanlar başkalarının elinde varsa ve bu imkanlarla çok iyi bir iş çıkarmışlarsa ve buna rağmen başarılı olamamışlarsa, durup bir düşünün derim.
 • Ekip herşeydir: Birileri ile en baştan yola çıktıysanız; 'ekip olmak'; yalnız yola çıktı iseniz 'ekip kurmak' oldukça zor. Belki de sizi en çok zorlayacak olan bu durum (malesef ki) bir çok girişimci tarafından basamak haline gelemiyor ve bir duvar olarak kalıyor. İyi bir ekip değilseniz işiniz normalden birkaç kat daha zor.
 • Bunu gerçekten istiyor muyum: Hayat çok kısa ve zaten hızlı geçiyor. Girişimcinin yaşamının hızını ise anlatamam (anlatılmaz yaşanır). Gerçekten bu kadar kısa bir hayatta, yapacak onca şey varken, bunu gerçekten istiyor musunuz? Bu soruyu aslında en başta sormalısınız kendinize ve olabildiğince dürüst olmalısınız. Sadece işe istediğiniz saatte gitmek için ya da genç yaşta parayı vurup Mercedes'e binebilmek için ya da sizi gören herkesin 'a işte o çocuk bak' demesini istediğiniz için ya da ailenize birşeyler ıspatlamak için girişimci olunmaz, giriş olur sadece. Giriş'im ben diyebilirsiniz sadece, ve çıkışa bakarsınız (bizim motivasyonumuz ilginç bir şekilde hiç bitmek tükenmeyen bir şekilde üretmek'ti örneğin, ve hayatımızın hiçbir döneminde olmadığımız kadar parasız, bir o kadar da çalışkandık bu 8 yılda).
 • Girişimci olsaydı o ne yapardı: Hayatınızın merkezine hangi projeyi koymuş olursanız olun, kararlarınızı alırken asla karar mekanizmanızı dışsallaştırmayın. 'Böyle bir durumda iyi biri girişimci olsa idi ne yapardı?' demek yerine o girişimci siz olmalısınız. Başınıza ne gelirse gelsin, kim ne derse desin, ödevinizi iyi yaparsanız o kararı en iyi veren siz olursunuz.
 • Tecrübeli insanlar: Yaptığınız işi sizden daha iyi yapan ya da daha önce yapmış tecrübeli kişiler ile konuşun. Sadece konuşmakla kalmayıp onların söylediklerini gerçekten ne düşündüklerini anlamaya çalışarak uygulamalısınız. Hem de söyledikleri herşeyi onların bakış açısı ile anlamaya çalışarak. Gördüğüm birçok girişimci için bu tarz konuşmalar sadece onları anlık olarak gaza getiren diyaloglar olarak kalıyor, oysa ki bu tarz tecrübe aktarımlarındaki asıl güç onların sizin projenize olan uygulama yansımaları olmalıdır.
 • Öğrenilmiş çaresizlik: Bu konu o kadar önemli ki, kendini farkettirmeden normal hayatlarındaki birçok insana bile musallat olan -hele ki Türkiye'de- bu psikolojik durum bence Türkiye'de girişimcilerin başındaki en önemli belalardan birisi. 'Öğrenilmiş Çaresizlik nedir?' diyenler için bir ön bilgiyi burada bulabilirsiniz (ö. ç. deneyi, orta alt kısımda). Çıktığınız yolda, başınıza kötü ne gelirse gelsin, o şey hiç gerçekleşmemiş gibi düşünebilme yetisini kazanabildiğiniz gün, hızlı karar verme ve hızlı çözüm üretme yetisini de kazanmaya başlamışsınız demektir. Geriye sadece, özgürce, kendi tecrübelerinizi edinmek kalıyor.
 • Abi bunu herkes kullanacak, bak göreceksin: Birçok girişimci kendi girişimini hayata geçirme sürecinde yaşayacaklarını değil, bu gerçekleştikten sonra olacakları düşünerek işe başlıyor. Yolculuk sırasında başına gelecekleri hesaplamadan/hesaplayamadan. Yani bir ürün üretecekse, ürünün raflardaki halini, internet işi ise, herkesin bunu kullandığını, vb. Bu davranış tarzı, günlük hayatımızda, buluşmak üzere olduğumuz bir arkadaşımıza 'yarım saat sonra ordayım' dememizle aynı şey aslında; biz o anda sadece buluştuğumuz ve onunla karşılaşacağımız o anı hayal ederek konuşuyoruz onunla. Oysa onun yanına giderken belki dehşet bir trafikte kalıyor olacağız, ya da bindiğimiz dolmuş, otobüs, arabamız aniden arıza yapacak. Bunların bazılarını öngöremezsiniz ama öngörebildiklerinize uygun refleksler geliştirmelisiniz. Bunu yapmak için ise önce yolculuğu hayal edebiliyor olmalısınız. Yapacağınız işin güzel hayallerini kurmak sizin kararlarınızı işin başından sonuçlandırmamalı, size alınacak yeni kararlar yaratmalıdır.
 • Bu işe para bulmamız lazım: Projenizde gerçekten paraya ihtiyacınız olduğu an hayallerinizin en yoğun olduğu, ya da ona en yakın olduğunuz an değil, projenizi kesinlikle ve başka hiçbir şekilde ilerletemediğiniz andır (ama bu durum dahi projeden projeye değişiklik gösterir).
Ben ve kardeşim @hakank bugüne kadar birçok şeyi deneyimledik. Burada yazabildiklerim bunların sadece bir kısmı ve benim önemli gördüklerim, daha birçoğunu ve farklılarını da sizler yaşayacaksınız ve umuyorum ki başkalarının da faydalanabilmesi için ve size kulak vermelerini umarak; paylaşacaksınız. Türkiye'de çok ciddi bir davranışsal kültür eksikliği var ve bizlerin yapacak çok işi var.
Ağustos 2012

İbrahim Kurdaş bu yanıtı beğendi:

inploid tarzında jenerik olabilecek isimler nasıl üretilir?

İsim bulma gerçekten zor bir iş ancak bu konuda yol gösterici olabilecek şu adımlar gerçekleştirilebilir.
 • Mutlaka çok fazla sayıda seçenek yaratın.
 • Bu seçenekleri sahipli/sahipsiz olarak gruplayın.
 • İsimin -mümkünse- dolaylı oarak markanın yaptığı işle alakalı olması (doğrudan değil, dolaylı olarak): Örnek: twitter (tellyourstoryin140 değildi mesela ama ötmekten türeyen bir kelime idi), facebook (findyourfriends değildi mesela ama insanların yüzlerinin bulunduğu bir kitap idi), linkedin (createyourbusinessnetwork değildi ama bağlantıda kalın anlamında bir kelime idi).
 • Global ya da yerel odaklı bir marka hedefine bağlı olarak değişmekle birlikte, global olarak akılda kalıcı bir kelime bulmaya çalışın.
 • Bazen markanın yaptığı iş ne ise ana hatları ile kelimelere döküp o kelimelerin başharflerinden oluşan yeni marka adları türetilebilir. Bunu da listenize ekleyin (ör: wegib - web, girişim, internet, blog).

Ben genel olarak isim bulma çalışmasında markanın temelde yaptığı işin içinde bulunduğu çemberin/dalın bir üstüne ve onun da bir üstüne bakarak kelimeler türetip sonra aşağıya inerim (ör: inploid için insan->kromozom->diploid->benzer, benzer insanlar, in the ploid, inploid)
Bu basamakları tamamladıktan sonra son 5 tane isim için de şunları belirlemekte fayda var (alan adı sahipli olanlardan bu son listede isim varsa bu isimden yeni isimler türetip listede bırakın):
 • Bu aday isimlerin hangisi klavyede yazması en kolay (bu artık eskisi kadar önemli değil ama yine de bir parametre olabilir)?
 • Hangisi akılda daha fazla yer ediyor?
 • Çekirdek çevrenizden başlayarak bulduğunuz isimlerin insanlarda nasıl bir etki yarattığını basit bir anket ile gözlemleyip, istatistik çıkardığınızda hangisi ağır basıyor?
 • Siz hangisine daha yatkın hissettiniz?

Bazı marka isimleri sadece akılda kalıcılıkları sayesinde başarılıdır ama markanın da içini doldurdukları için bilinirlikleri üst düzeydedir (nike, audi, google, vb.).
Ağustos 2012

İbrahim Kurdaş bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

En son bir sosyal network sitesi yaptım 18-20 ay kadar sürdü, halen de devam ediyor. Bu iş göründüğü kadar kolay değil. Başlamadan önce yazılım, tanıtım, finans gibi konularda çok iyi analiz yapılmalı.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3386 Kişi   267 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

ERP

4 Kişi   0 Soru

Mobil Uygulama Geliştirme

119 Kişi   36 Soru

ASP (Klasik)

34 Kişi   12 Soru

ASP.NET

272 Kişi   142 Soru

.NET

1508 Kişi   87 Soru

Yazılım

3238 Kişi   564 Soru

İnternet

2624 Kişi   542 Soru

Programlama

813 Kişi   232 Soru

Yazılım Geliştirme

1230 Kişi   187 Soru

Microsoft Windows

181 Kişi   88 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Teknoloji

2004 Kişi   587 Soru

Javascript

229 Kişi   51 Soru

CSS

231 Kişi   37 Soru

Sosyal Girişim

314 Kişi   19 Soru

İcatlar

343 Kişi   42 Soru

Yazılım Güvenliği

547 Kişi   17 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Google

339 Kişi   106 Soru

JQuery

192 Kişi   22 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

PHP

511 Kişi   101 Soru