Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlginc Adam,

Yazar

Kim derse "geçer" diye, ona geçsin bu acı....

Mart 2014

İlginc Adam

Bahai inancı nedir? Bahailer neye inanır? Kutsal kitabı nedir?

Bahailik şuanda yaklaşık 5 milyon inananı olan, İran'da doğmuş bir inançtır. Bahailiğin temel inançlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Tüm insanlık tek bir ailedir.
 • Tüm semavi dinlerin kaynağı tektir.
 • Gerçek yaşam ruhun yaşamıdır.
 • Kadın ve erkek eşittir.
 • Din ve bilim uyum içerisindedir.
 • Ekonomik sıkıntılarımız ruhani sorunlarla bağlantılıdır.
 • Ortak bir dil ile dünya barışının kurtulması kolaylaşacaktır.
 • Eğitim gerekli ve zorunludur.
 • Dünya barışı bugünün acil ihtiyacıdır.
 • Partizanlıktan kaçınarak devlete karşı sadık ve itaatkar olunmalıdır.
 • 3 Yanıt
Ocak 2014

İlginc Adam

Şahmeran nedir? Hakkında ne biliyorsunuz?

Şahmeran Kamçatka'dan İspanya'ya kadar devam eden Yılan Kültü'nün özellikle Mezopotamya'da şekil almış halidir. Uzak Doğu ve Bati Ejderha ve Canavar mitosları ile akrabadır. Uzak Doğu'daki Ejder aklı, bilgeliği temsil ederken Batı'daki çoğunlukla kanatlı, ağzından alev saçan öldürülmesi gereken canavar kötülüğü temsil eder; Aziz George'un Filistin de at üstündeyken elindeki uzun mızrakla öldürdüğü temsil edilen canavar budur. Mezopotamya'daki insan başlı yılanlar ise kudreti temsil eder, genelde cam altı bazen de halı süslemesi olarak ama her zaman çift olarak resmedilirler. İlginç olan adeta bir kuşak gibi dolanan yılan kültünün geçtiği yerlerde kadının hep şu ya da bu şekilde dans ettirildiği de görülür.

Orta ve doğu Anadolu masalları, resimleri, tasvirlerindeki kadın başlı, yılan vücutlu bilge ve iyi yaratık. Bir taraftan ölümsüz olduğu söylenir diğer taraftan o ölünce şahmeranlığın kızına geçtiği anlatılır. Sözcük Farsçadan dilimize geçmiştir ve yılanların şahı anlamındadır.

Şahmeran
 • 3 Yanıt
Aralık 2013

İlginc Adam

Narkolepsi nedir?

Narkolepsi; insanın istem dışı, olduğu yerde derin bir uykuya dalmasıdır. Uygun olmayan durum ve zamanlarda uyku hali yaratan bir bozukluktur. Uyku nöbetleri günde 25-30 kez tekrar edebilir. Bu nöbetler çok kısa sürer. Narkolepsili kişi ne kadar uyursa uyusun hissettiği yorgunluğunu bir türlü gideremez.

Yaşam kalitesini tamamen bozup alt üst eder. Hatta hayati risklere yol açar. Bu hastaların otomobil kullanması tamamen risk faktörüdür. Gece az uyumaktan ya da gece sık sık uyanmaktan bu durumlarla karşılaşılır. İkinci bir belirtisi de, kasların birkaç dakika süreyle gevşemesidir.

Neden olur?
Uyku ve uyanıklığı kontrol eden beyin kısmının bozukluğuna bağlıdır. Beyindeki bir bezden salgılanan oreksin hormonunun eksikliğinden kaynaklanır. Ya da bu madde hiç bulunmaz.

Narkolepsi
 • 2 Yanıt
Aralık 2013

İlginc Adam

E-fatura görünümünü nasıl ve nereden tasarlayabiliriz?

Özel şart olabilir çünkü kendi firmam da dahil ticari ilişkide bulunduğumuz tüm firmaların E fatura şablonu hep aynı. Gelir idaresine ait şu linkten sorularınıza cvp bulabilirsiniz.

forum.efatura.gov.tr/main_page.php
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

İlginc Adam

İnovasyon nedir?

İnovasyon dilimize Fransızca ve İngilizceden geçmiş yenilik, icat anlamında bir sözcüktür. Dilimizde son zamanlarda özellikle Amerikancı beyazyakalı camiasında moda olmuş haliyle devrimsel niteliksel değişim anlamında kullanılır. Türkçe tanımı da garip gelmiş olabilir ama sayın Melik (@kuzeymavi) 'nin verdiği sandalye örneği aslında devrimsel nitelik değişimini gayet güzel örnekliyor. O sandalye katlanabilir hale gelmese de üstü minderlense buna ancak evrimsel niteliksel bir değişim diyebiliriz ama katlanır hale gelince açıklanmış olduğu gibi fonksiyonu, kullanım alanları, taşınması, depolanması gibi bir sürü değişikliğe uğramış adeta farklı bir eşya haline gelmiştir ama hala sandalyedir ve devrimsel niteliksel bir değişime uğramış inove olmuştur. Aynı şeyi teknolojiyle açıklamak istersek tek çekirdekli bir işlemci hızı arttı diye inove olmaz ama çekirdek adeti ikiye çıktığında orada bir inovasyon gerçekleşmiş olur.
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

İlginc Adam

Monarşi yönetim sistemi nedir?

Monarşi, bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Saltanatın bir başka adıdır.Seçim dışı yöntemler kullanılır. Bu hükümdar, Türkçe'de kral, imparator, şah, padişah, prens, emir, kağan, hakan gibi çeşitli adlar alabilir. Monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır. Hükümdar öldükten sonra onun soyundan biri gelir (oğlu, kardeşi gibi) . Yani yetki genellikle babadan oğula geçer. Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı seçimle işbaşına gelir. Cezalandırma ve bağışlama yetkileri sadece hükümdarın elindedir. Otoritenin bir kralın veya bir imparatorun elinde olduğu yönetim biçimidir.

Yüzyıllar boyu, dünyada en yaygın yönetim biçimiydi. Bunlar çoğu zaman, geleneksel tanı­ma en yakın, tanrısal hakka dayanan monarşilerdi: prens, iktidarı tek ba­şına elinde tutardı ve Tanrı'dan başka kimseye hesap vermek zorunda de­ğildi, çünkü otoritesini Tanrı'dan aldığına inanılıyordu. Aslında, bu tip yönetim hiçbir zaman tam anlamıyla uygulanamadı.
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

İlginc Adam

Libido nedir? Her insanda olan bir duygu yapısı mıdır?

Libido arkadaşların dediği gibi duygu ve yaşam enerjisidir ve kesinlikle her erkek ve kadında vardır. Erkeklerde testesteron kadınlarda östörejon bölgesinde üretilir ve sağlıklı bir cinsel yaşamm için sağlıklı hormonal denge ile birlikte dengeli libidoya da sahip olmak gerekmektedir.
 • 5 Yanıt
Ekim 2013

İlginc Adam

Zaman Damgası nedir?

 • 0 Yanıt
Temmuz 2013

İlginc Adam

MU kavimi hakkında ne biliyorsunuz?

 • 0 Yanıt
Mayıs 2012

İlginc Adam

Piramitlerin inşaası hakkındaki varsayımlar nelerdir?

Piramitlerin inşası hakkında çok fazla varsayım vardır.Bu gizem hala tam olarak çözülebilmiş değil.Varsayımlara göre inşası 20 yıl sürmüştür.Önce bir kent yapılmış,taş blokları taşınmış ve yığılmıştır.Yüzeyin düzleştirilmesi için uzun zaman çalışıldığı söyleniyor.Taş blokların nasıl yerleştirildiği bilinmiyor. Bir kurama göre yapılan spiral bir rampaya çıkarılan taş bloklar üst üste konuluyordu. Rampa çamur kaplanıyor, sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyordu. Herodot'un yazdığına göre bu rampanın inşaası da 10 yıl sürmüş. Bir diğer kurama göre, taş bloklar dev manivelalarla kaldırılıyordu. Başka bir inanışa göre ise önce temeller kazılmış (100,000 işçi tarafından elle), sonra kesilen, tanesi iki tonluk iki milyon taş taşınmış (100,000 işçi tarafından elle) ve son olarak üstüste dizilmiş. Yüzeyin pürüzsüz olması için bir dış kaplama yapılmış ama sanıyoruz güneş, klor, egzoz ve kum fırtınaları dış kaplamaları pek bir yıpratıyor. Aslında Piramitlerin merdivenli değil, düz bir yüzey şeklinde inşaa edildiği düşünülmektedir.

               Piramitler

 • 2 Yanıt
Mayıs 2012

İlginc Adam

Skype'ın internette gezinirken ekrandaki numaraları, telefon numarasına dönüştürme sorunu nasıl çözülebilir?

Kurulum sırasında yüklenmesini seçtiğin eklentiler yüzünden öyle oluyor.Eklenti seçeneklerini işaretlemeden Skype'ı tekrar kurmak gerekir.
 • 1 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Can Bonomo'nun Eurovision'da söyleyeceği parça olan "Love me back" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şarkıyı dinlememiş olanlar için 

 • 12 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Twitter hesabımızda takip edip de takibi bırakanları nasıl öğrenebiliriz?

who.unfollowed.me/
Buradan siz takip ettiğiniz halde sizi takip etmeyenleri, takibi bırakanları ve hatta hesabını donduranları bile görebilirsiniz takipçilerinizden.
 • 3 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Fetih 1453 filmini izleyen arkadaşların yorumlarını alabilir miyiz?

Filmin Osmanlı tarihini yansıtan yüzü eleştirilerin hedefi oldu, bu su götürmez bir gerçek ve ben de tarihi boyut açısından aynı fikirdeyim: Rezalet.

Fakat filmin farkındalık yaratan kazanımlarına değinmemekte acımasızca olur kanımca... Öncelikle filmin etkisi Osmanlı tarihini doğru düzgün okumamış olan bir çok birey için merak ve ehemmiyet arz ettirdi... Film sayesinde çevremde olan bir çok kişi o döneme ait birçok kitabı okudu ve bu konuda ciddi ciddi beyin fırtınaları esti... Filmin bu açıdan sonuçsal göstergelerine şahit oldum ki ben de bu tip, tarihten uzak biriyim...

Aynı durum Muhteşem Yüzyıl dizisi için de geçerli... Ne kadar beğenilmediği açıklansa da reytingler ortada... ve o döneme yönelik hazırlanan basılı ve görsel materyaller...
 • 7 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Cemal Süreya'nın hangi şiirlerini seviyorsunuz?

Şimdi sen kalkıp gidiyorsun. Git
Gözlerin durur mu onlar da gidiyorlar. Gitsinler.
Oysa ben senin gözlerinsiz edemem bilirsin
Oysa Allah bilir bugün iyi uyanmıştık
Sevgideydi ilk açılışı gözlerimizin sırf onaydı
Bir kuş konmuş parmaklarıma uzun uzun ötmüştü
Bir sevişmek gelmiş bir daha gitmemişti
Yoktu dünlerde evelsi günlerdeki yoksulluğumuz
Sanki hiç olmamıştı

Oysa kalbim işte şuracıkta çarpıyordu
Şurda senin gözlerindeki bakımsız mavi, güzel laflı

İstanbullar
Şurda da etin çoğalıyordu dokundukça lafların
dünyaların
Öyle düzeltici öyle yerine getiriciydi sevmek
Ki Karaköy köprüsüne yağmur yağarken
Bıraksalar gökyüzü kendini ikiye bölecekti
Çünkü iki kişiydik

Oysa bir bardak su yetiyordu saçlarını ıslatmaya
Bir dilim ekmeğin bir iki zeytinin başınaydı doymamız
Seni bir kere öpsem ikinin hatırı kalıyordu
İki kere öpeyim desem üçün boynu bükük
Yüzünün bitip vücudunun başladığı yerde
Memelerin vardı memelerin kahramandı sonra

Sonrası iyilik güzellik
Cemal Süreya - Aşk
 • 4 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Türkiyede R&B tarzda müzik yapan sanatçılar hangileridir?

Aklima ilk "hepsi" grubu geliyor. Simdi gruptan ayrilan Gülçin de yapiyor.
 • 1 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Rap denilince aklınıza ne geliyor?

Müzisyenliği olmayan, kısa yoldan nasıl müzik (!) yaparım diye dolaşan, ordan burdan arakladıkları sample üzerine iki tane beat koyup, üzerine yazmış olduğu, çokta bir manası olmayan laf kalabalığını ritmin arasına sıkıştıtıp hızlıca okuyarak, aralarda da "yooow, emsi blabla, 2012, maykçek, dijey bilmem ne" gibi gereksiz naralar atan, saç şekilleri ile giyimleri bir acayip olan, ne yaptıklarının farkında olmayan, kendilerini de Amerika'daki birer rap star dan öte gören, genellikle teenage bir kitleden oluşan topluluğun yapmaya çalıştığı şey gibi görünse de;

Özünde, Amerikalı, şiddet görmüş, kölelik yapmış zencilerin oluşturduğu "hip-hop" kültürünün, çektikleri acıları, isyanlarını asi bir dille döktükleri müziğin adıdır "rap müzik". Karıştırmamak gerekir rap, hiphop ve break'i. Hiphop kültürün adı, rap o kültürün müziği, break ise dansının adıdır. Bizim memkeletteki gibi "ben folklör yapıyorum" gibi komik bir durumu vardır bunun da.

Soruya dönecek olursak; rap denince benim aklıma 4. sınıf insan muamelesi gören, ezilip kakılan ve tüm zamanlardır sürekli insan yerine konmayan zenci insanların oluşturduğu halklar geliyor. Özellikle rap müzikte, müziğin içeriğinden çok, o müziğin nasıl ortaya çıktığı konusu aklıma gelince burkuluyorum ve öyle dinliyorum. Ha zencilerin şimdiki sözlerinde pek mana olmayabilir yada verilen mesajlar ile çıkışının sebebleri doğrultusunda pek bir doğru orantılı işler yapılmıyor olabilir ama müzikleri yine de bizim repçilerden bin kat daha iyi. Ortadaki kalite farkını daha ilk 10 saniyesinde alıyorsunuz. Bizim repçi zibidiler gibi değiller.
 • 4 Yanıt
Şubat 2012

İlginc Adam

Turquality nedir? Şirketlerin dünya markaları arasında olması için yeterli midir?

   Devlet destekli markalaşma programı olduğu söyleniyor. Şirketlerin dünya markaları arasında yer almasına gelince, ana göre bazıları şunlar;

 • Markanıza ara sıra değil sürekli pazarlama yatırımı yaparak,
 • Çevresel duyarlılığı ön planda tutarak,
 • Ekonomik ve siyasi krizlerden etkilenmeyecek güçlü ürünler yaratarak,
 • Çalışanları ve tüketiciyi her zaman  ön planda tutup onların yasal haklarına saygılı olarak. 


turquality.com%2f5.aspx

 • 1 Yanıt
Daha fazla göster