Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2012

Ahmet Erdem

Yapay zeka tıbba nasıl hizmet edebilir?

Doktora yardımcı hekimlik yapabilecek yazılımlar geliştirilebilir. Örneğin hastanın semptomlarını girdikçe doktoru belli hastalıklara ve ilaçlara yönlendirecek veya belli tetkikleri incelemesini isteyecek yazılımlar yapılabilir. Bu doktorun işini kolaylaştıracak ve yanlış tanı konmasını engelleyecektir.

İleri versiyonda düşündüğümüzde hasta röntgenlerindeki sorunlu bölgeleri dahi tespit edip doktora işaret etmesi dahi düşünülebilir bir bilgisayar yazılımının.
  • 1 Yanıt
Mart 2012

Ahmet Erdem

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Bu soru tıpkı şeye benziyor; 60 - 70 yıl önce ve onun öncesinde "Uzaya gitmek mümkün mü? , Aya gidilebilir mi? " gibi soruların sormasına benziyor. Tabii uzay ve ay gibi kavramların benimsenme döneminin içinde yer alan zaman diliminde. Bu durumlara göre sorunun cevabını kendinde verebilirsin.

Ayrıca kesin ve net olarak "mümkün olmaz" diyen insan ve insanları da okumaya, izlemeye, denemeye ve sorgulamaya davet ediyorum. Eksik düşünüyorlar ya da eksik cümle kuruyorlar.
  • 4 Yanıt
Mart 2012

Ahmet Erdem

Beynin kullandığı ya da kullanmadığı kimyasal ya da biyokimyasal maddeleri kullanarak bir otomatta aklın ortaya çıkması mümkün olabilir mi?

Çok güzel bir soru. bilim adamlarının yapay beyin üzerinde çalışmalar başlatığını bir makalede okumuştum. yapısı çok karmaşık olan beyin aslında mekanik dünyada çoktandır taklit ediliyor. Zamanında japon bilim adamları tasarladıkları robota merdiven çıkartabildikleri için sevinçten taklalar attılar. robotun belleğine yapılan doğru kodlama bunu algılamasını ve hareketi yapabilmesini sağlamıştı. Şimdi düşünce gücüyle hareket eden robotlar üzerinde çalışılmaktalar (Ali Özgün Hırlak ve Burak Özdemir'in çalışmalarını inceleyebilirsiniz) ve bunun gelecekte insan gücüne olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği bir gerçek.  Sorunuz içinde geçen olay neden mümkün olmasın. Biz düşünce gücünce sınırsız varlıklarız, her şeyi yapabiliriz bence:)

bilisimdergi.com%2fyapay-beyin-16-3.html

bu linke göz atabilirsiniz ilginizi çekecektir.

  • 2 Yanıt
Ocak 2012

Ahmet Erdem

Çoğu insandaki mutsuzluğun nedeninin geçmişe ve geleceğe fazla kafa yorarak, şimdiki anı unutmaları olduğuna katılıyor musunuz?

Evet katılıyorum.Başka bir sebebi daha var.Herkes mutlu olmak istediğini söyler ama aslında buna gerçekten hazır olan kişinin sayısı çok azdır.İnsanlar mutsuzluklarına bağlanmışlar ve mutluluğu getiren bir şans kapılarını çaldığında bunu istemiyorlar.Mutsuzluklarına o kadar alışmışlar ki onu bırakmak istemiyor ve sıkıca tutunuyorlar.Çektikleri sorunların dünyanın en büyük acısı olduğuna inanıyorlar ve hatta diğer insanlarla bu konuda yarışıyorlar.Gerçekten ilginç...
  • 2 Yanıt
Ocak 2012

Ahmet Erdem

Meditasyonun bir şeye odaklanmaktan ziyade hiçbir şey düşünmemek olduğunu biliyor muydunuz?

Düşünmemeyi düşünmekten ziyade, hiçliği -hiçbir şeyi- düşünmektir biraz da.

Aslında içe dönüş önderlerinden sayılabilecek OSHO, zihni bu konuda zorlamak yerine, zihinde akan düşünceleri onlar durulana kadar izlememizi öğütler. Şöyle demiştir bir sözünde;

"Zihin tıpkı kalabalık gibidir; düşünceler bireylerdir. Ve düşünceler sürekli orada oldukları için sürecin maddi olduğunu düşünüyorsun. Her bir düşünceyi bırak ve en sonunda hiçbir şey kalmaz. Zihin diye bir şey yoktur, sadece düşünce vardır." -OSHO

Ve eğer, zihni susturmak istiyorsanız bir şeylere odaklanmakta işe yarar olabilir. Mesela kahvaltı sırasında çay kaşığınızdaki, güneş ışıltısına odaklanarak bir süre meditasyon yapabilirsiniz.

-Daha detaylı cevap yazabilirim, ama meditasyona yönelik bir soru-dan çok seçeneksel bir soru olduğu için yanıtımın yeterli olduğunu düşünüyorum.
  • 3 Yanıt
Ocak 2012

Ahmet Erdem

Kendini egosundan soyutlamış bir insan, egosunun kölesi olmuş biri ile düzgün ve mutlu bir ilişki/evlilik yürütebilir mi?

Kendi egosundan tamamen soyutlanmak mümkün olabilir mi. belki egolarınızı kontrol altına aabilirsiniz ama soyutlayamazsınız kendinizi. işte tam bu sebeple satırlarınızdaki övünme dikkatimi çekti. egolarınızdan kurtulduğuuzla övünüyorsuuz ve egosundan kurtulmayan eş adayını yeriyorsunuz gibi algıladım. tabiiki soru genel de olabilir bu na sözüm yok ama egolarından sıyrılmış bi partner sıkıcı olurdu.
  • 3 Yanıt
Ocak 2012

Ahmet Erdem

Bilgi edinirken pragmatik(çıkarcı) misiniz? Yoksa her şeyi bilmek konusunda hiç doymayan bir açlığınız var mı?

Duruma göre değişir,insan çıkarları doğrultusunda bilgiye aç olabilir.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster