Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ilhan Karakaya,

İnternet Girişimcisi

www.dizies.com | Yabanci Dizi Platformu

Ocak 2015

Ilhan Karakaya

Haber sitesi için nasıl yatırımcı bulurum?

Bulamazsın.
Nedenlerini sıralayayım.
1) 17 yaşındasın ve bu ülkede gençlerin fikirlerine değer verecek yatırımcı yok gibi.
2) Fikir olarak sunduğun konu haber sitesi. Piyasada altyapısını 100 TL'den başlayan ve yüzbinlerce TL'ye çıkan bir aralıkta yüzlerce hazır site altyapısı var. Haber işi yapacak olanlar zaten bu sistemlerden birini seçip kullanıyorlar.
3) Gazeteci veya muhabir değilsin, işin iç yüzündeki dinamikleri tam olarak bilmen imkansız.
4) Yatırımcı bu tür işlerde gazeteci veya muhabirlerle ortak çalışmayı sever. Seni dikkate almazlar.
5) Medya sektöründe yatırımcı genellikle kendi tanıtımını daha ucuz yollu yapmak veya diğer iş kollarında olan prestijini medya gücü ile arttırmak için yatırım yapar. Günümüzde medya sektörünün taraflara bölünmesinin temel nedenlerinden birisi de budur.

Sana dostane tavsiyem;
Ahmet S Ozturk (@ahmetsozturk) tarafından verilen tavsiye üstüne çalış. Ama yüzeysel değil. Zira o 4 madde öyle bir kaç günde veya haftada bitecek bir iş değil. Eğer tüm bunları yapacak kadar sabrın varsa, sonrasında çıkacak manzaranın da o kadar iç açıcı olmadığını göreceksin.

Sana güleryüzlü, canayakın bir yavşak gibi davranıp ara gaz verip bir sürü artı almayı garantileyebilirdim, ancak 90'larda bir internet servis sağlayıcının haber sitesinin altyapısını hazırlayıp sonra yıllar içinde onlarca haber sitesi projesinde yer alan bir dost olarak ancak bunları söyleyebilirim.
 • 6 Yanıt
Kasım 2014

Ilhan Karakaya

Sosyal ağ sitesi alan adı için neler önerirsiniz?

Amerika' nın tekrar keşfine karşıyım... Eğer Facebook, Twitter, Odnoklassniki, VKontakte, Google Plus gibi mecralara alternatif bir olşum yapacak imkanınız ( TL, Dolar, Euro yada Altın bazında ) boşuna uğraşmamanızı tavsiye ederim.... Yeni bir sosyal alan oluşturmak yerine mevcut sosyal alanlar üzerinden de para kazanılabilir... Mesela kendi bloglarını Facebook' ta tanıtmak için Gruplara üye olup paylaşım yapanlar için, Toplu halde bütün gruplara paylaşm ekleyebilecek bir yazılım.... Yabancı alternatifleri var... Türk alternatifi sadece 2 yerde gördüm... Emin olun para kazandırır... ( Niye ben yapmıyorum ? Çünkü yazılım dillerini bilmiyorum :)
 • 3 Yanıt
Kasım 2014

Ilhan Karakaya

Bir yabancı dizi sitesinin başka bir dizi sitesinin videolarını kendi sitesine koyması ziyaretçi için sorun olur mu?

Hukukta temel bir prensip vardır. Çalıntı mal kaç el değiştirirse değiştirsin kendisinden ilk çalınan sahibine aittir. Bir ziyaretçi olarak diyebilirim ki ziyaretçi için sorun olmuyor, zaten çoğu site vk ya da mail.ru'nun playerlarını, muhtemelen serverlarını da kullanıyor.
 • 1 Yanıt
Kasım 2014

Ilhan Karakaya

Siteyi hit çekebilmek için ne yapmam gerekir?

Onları hit değil de ziyaretçi olarak görürseniz, bir de o taraftan bakarsanız, insanların ihtiyaçları neyse onu verirsiniz. Onlar etten kemikten insanlar, 10 tekil ziyaretçi 10 insan demektir. Bu yüzden nicelikten çok niteliğe bakın.
 • 5 Yanıt
Kasım 2014

Ilhan Karakaya

Sitem hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Şirin görünüyor ama izlediğim dizilerden hiçbiri yok. Bu ara izlediklerim The Big Bang Theory, Doctor Who, Castle, The Blacklist, Person of Iönterrest, sizin sitede hiçbiri yok. özelliklerine bakmadım o nedenle.

 • Öncelikle başta seyretmek zorunda kaldığım 3-5 saniyelik reklam beni fazlaca rahatsız etmiyor. Reklamsız site önemli bir avantaj değil. Aşağıda sıraladığım ergonomi kriterlerinden en fazlasına ve izlediğim dizilere sahip site benim için en iyisi.
 • Bence bir dizi sitesi öncelikle Facebook ile bağlanmayı tam desteklemeli hatta hangi arkadaşlarımın da siteye dahil olduğunu bilmeli. Arkadaşlarımın izlediği, beğendiği dizileri listeleyebilmeliyim.
 • Üç genre seçebileceğim bir tavsiye robotu olmalı. Robot istediğim imdb puanının üstünü filtreleyebilmeli.
 • Favorilerimi çok kolay yönetebilmeliyim.
 • İzlediğim bölümleri otomatik olarak izlendi olarak işaretlemeli.
 • Bitmemiş bölümlere marker koyup oradan devam etse en manyağı o olur, hiçbir sitede rastlamadım.
 • Siteyi açar açmaz karşıma hiç ilgimi çekmeyen ana sayfa yerine favorilerimin yeni bölümleri çıkmalı.
 • 360, 480, 720p seçenekleri olmalı, malum Türkiye'de yaşıyoruz, İnternet hızımız sürekli yavaş ve çok yavaş arası değişiyor.
 • Dizi linkleri için alternatifler olmalı, Rus playerı kullanılacaksa çözünürlük ayarının açıklaması olmalı.

Umarım sitenizi zenginleştirir ve yukarıda maddeler halinde yazdığım ergonomik koşulları da sağlayabilirsiniz. Benim dizilerden birkaçını eklerseniz denerim de. Bir de bu platformda bir çok dizi sitesi sorusu var. Bence hepsine sitenizi yazın. Bir dizist, diziwu vb her yerde yazıyor, sizin de sitenizin linkini vermenizin hiçbir sakıncasını görmüyorum. Hayırlı olsun :)
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster