Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlker Aksoy, 

Hukuk Uzmanı

Ontoloji konuşmaktan keyif alan bir sorgulayıcı...

Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, 'yok''u ispat edebilesiniz?

Mantık argümanlarında kural şudur: Bir şeyin varlığı ve yokluğu arasında bir tartışma varsa, var olduğunu iddia eden varlığı ispat etmek zorundadır; yok olduğunu iddia edene ispat yükü yoktur. Tabii, bir şeyin varlığının ispat edilememesi, mutlak yokluğa da delalet değildir. Velhasıl, yokluğun ispatı yoktur.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Rüyaları gerçekten ayırt etmek çok zordur. Etrafınızda gördüklerinizin ve kendinizin gerçekten var olduğunu nasıl kanıtlarsınız? Hadi bir rüyaysa?

Ben, bunla ilgili sürekli bir telkinle, kendi bilinçaltıma "uçma" olgusunu oturttum. Rüya sırasında, rüya olduğundan şüphe duyduğumda zıplayarak uçmaya çalışıyorum. Yer çekiminin azaldığını ve çok yükseğe zıplayabildiğimi fark ettiğimde rüyada olduğumu anlamış oluyorum. Hatta birkaç kez gerçek hayatta da, uçmaya çalışmayı deneyimleyerek rüyada olmadığımdan emin olmuşluğum vardır.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıta alt yorum yaptı

"Lucid Dream" konusunda ilgili ve deneyim sahibi birisi olarak şunu söyleyebilirim ki: Rüyada gerçek bir satır yoktur, ancak kişi okuduğunu zannediyor, yani bir şeyler okumaya çalışarak rüyada olup olmadığımızı anlamak mümkün değil.
Harfler ile.. Rüyalarda okunabilen satırlar yoktur.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Asker olup da dayak yemeyen var mıdır?

Askerliğini yapan birisi olarak, askerde dayak uygulamasının olduğu iftirasıyla şanlı Silahlı Kuvvetlerimizin lekelenmesine karşı çıkıyorum. Zannediyorum ki eskiden maalesef varmış, ancak günümüzde görmedim, duymadım. Diğer yandan: asker, tüm kurallara uyarsa, dayak gibi bir muameleye karşı çıkma kudretine de sahip olur. Örneğin, namus sayılan nöbet sırasında uyuyan bir asker, dayağa maruz kaldığında, kendini savunmaya kalktığında çok ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağını bildiği için şahsi olarak dayağa razı olabilir. Ancak, tüm kurallara uyan bir asker, böyle bir muamele ihtimalinde buna karşı çıkarak hakkını arayabilir.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Kanaatimce; büyük hayalleri ve hedefleri gerçekleştirebilen insanların ortak özelliği zeki olmaları değil; bu insanların ilham sahibi ve hırslı insanlar olmalarıdır. İlhamın da ne zaman ve nasıl geleceği belli olmaz. O ilham geldiğinde, bunu değerlendirip, inanarak, hırsla bu hedefe yüründüğü takdirde başarılı olunabilir.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

En verimli ders çalışma saatleri nelerdir?

Ben, beden saatinin verimlilikle doğrudan ilgili olduğuna inananlardanım. Gerek ders çalışmak, gerek bir eser hazırlamak gerekse de mesleki işi icra etmek olsun; güneşin doğumunun hemen ardından başlayan zaman, yani sabah saat 6-7 itibarıyla öğlen saatlerine kadar olan zaman, beynin en verimli çalışabildiği zamandır.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

İnsanlar neden fotoğraflarda kötü çıktığını düşünür?

Hepimiz, diğer insanlara, aynada göründüğümüz gibi göründüğümüzü zannederiz. Oysa aynada sağ-sol tersliği vardır. Aynadaki halimize alıştığımızda, fotoğrafta görünen ve asıl göründüğümüz halimize yabancı kalırız ve bize olumsuzluk izlenimi verir. Ayrıca, bir insan; aynadaki haliyle fotoğraftaki hali birbirine ne kadar yakınsa esasında o kadar güzel/yakışıklı kabul edilebilir; çünkü simetrik olması nedeniyle, kendisine bakan insanda güven hissi yaratır ve çekici bulunur.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Üniversite okumak mı yoksa memur olmak mı daha iyi?

İdealist ve hayalleri olan bir kişi üniversite eğitimi alarak, gelir elde etmeye başlamayı erteleyebilir, buna değer! Ancak yaşayışının amacı yalnızca ailesine yetecek bir gelir elde etmekten ibaret olan bir kişi için üniversite okumak vakit kaybı olacaktır. Tabii, üniversite okuyan idealist bir kişi için, alınan lisans eğitiminin ideallere yönelik bir alanda olması şart, aksi halde yine zaman kaybı olacaktır.
Mart 2017

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Durkheim'in "birey psikolojisi" kuramında da belirtildiği üzere, insan nefsi sınırsızca doyumsuzdur. Bireylerin vahşi doğadaki doğal eğilimleri bu yönde... Esasında biyolojik nedenlerden kaynaklı bir durum diye düşünüyorum. . .
Mart 2017

İlker AksoySerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mart 2017

İlker AksoyHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mart 2017

İlker AksoyEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Mart 2017

İlker AksoyKendine bir dünya yarat kişisini takip etmeye başladı

Kendine bir dünya yarat, İnternet Girişimcisi, @inploid

Tecrübelerinle Konuş!
gust.com/c/inploid
linkedin.com/company/inploid.com
angel.co/inploid

Mart 2017

İlker AksoyÖzge Can Balaban kişisini takip etmeye başladı

Özge Can Balaban, Mimar, @artemis

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Mart 2017

İlker AksoyDiren Demir kişisini takip etmeye başladı

Diren Demir, Çevre Mühendisi, @diren

Mart 2017

İlker AksoyArda kişisini takip etmeye başladı

Arda, İnşaat Teknikeri, @ardarda13

Mart 2017

İlker Aksoynorthstar99 kişisini takip etmeye başladı

Ali, İşletme, @northstar99

Mart 2017

İlker AksoyTeoman Dikerler kişisini takip etmeye başladı

Teoman Dikerler, Çevre Mühendisi, @the_omen

Mart 2017

İlker AksoyEyup Kervancıoglu kişisini takip etmeye başladı

Eyup Kervancıoglu, Makina Mühendisi, @eyker

Mart 2017

İlker AksoyYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Daha Fazla