Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlker Aksoy, 

Hukuk Uzmanı

Halk arasında yanlış bilinen gerçeklerin ortaya çıkması ve halkın doğru bilgilenmesi için mücadele eden idealist bir hukukçuyum.

Temmuz 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi bir manevradır ve yapılmak zorunda olan bir manevradır. Tıpkı Mansur Yavaş gibi... Umarım bu manevralar, CHP'nin genel anlayışını da bu yönde değiştirir.

CHP, halkın manevi değerlerine saygı göstermezse asla başarılı olamaz. İnanan insanları 'aptal' olmak ile suçlayan, hacca giden amcayla dalga geçen CHP milletvekilleri gördük. Hele ki başörtüsüne karşı olan düşmanlığını devam ettirirse, CHP daha da küçülür.

Halkçı olmak için, öncelikle halkın değerlerine saygı duyulmasını öğrenmek lazımdır.
Temmuz 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

Laiklik, ülkemizde, hem laiklik yandaşları hem de laiklik karşıtları tarafından, toplumun tamamına yakını tarafından bilinmiyor ya da yanlış biliniyor.

Ben bir Müslüman olarak laikliği sonuna kadar destekliyorum. Kaldı ki, terminoloji anlamında şeriat, yani dini kurallar laiklik ile çelişmiyor.

Laiklik, özetle, devletin bir dini inancının bulunmamasıdır. Bakın, devletin ateist olmasını kastetmiyorum, insanlar dini inancın olmamasını ateizm ile bağdaştırıyorlar maalesef. Devlet, kalp ve beyin gibi düşünen veya vicdan gibi duygulara sahip olmayan tüzel bir varlıktır, yani fizyolojik bir varlığı yoktur, tıpkı şofben gibi. Bir banyo şofbeninin Müslüman veya Musevi olduğunu söylemek ne kadar mantıklıysa devlet için de aynı durum geçerlidir.

Ayrıca, laiklik yalnızca fizyolojik varlığı olmayan varlıklar için geçerli olabilir. Kişiler laik olamaz, ancak laiklik savunucusu olabilirler.
Temmuz 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Türkiye'de eşcinsel evliliğin yasal olmasını nasıl karşılarsınız?

Devlet, kişilerin özgürlüğünü dengede tutmak zorundadır. Eşcinsel resmi bir evlilik olduğunda, eşler evlat da edinebilecekler ya da iki kadının evlenmesi durumunda sperm bankası aracılığıyla bir çocuk edinilebilir olacaktır. Düşünsenize, ilkokulda veya lisede, okula gidiyorsunuz, arkadaşlarınız oluyor ve sizin ebeveynleriniz eşcinsel? Bu çocuğa soruldu mu bu durum? Çocuğun özgürlüğü ve hayatı ne olacak?

İşte, evlat durumunda oluşacak özgürlükler dengesinden dolayı eşcinsel evliliğin toplumumuzda yasak olarak kalmaya devam etmesi gerekir. Eğer toplumumuzda eşcinsel evlilik 'ahlaken aykırı' görülmüyor olsaydı, hiçbir engel olmazdı.
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, 'yok''u ispat edebilesiniz?

Olmayan bir şeyin yokluğu ispat edilemez, ancak ispata da gerek yoktur zaten. Yok olduğunu beyan etmek yeterlidir. İspat yükü var olduğunu iddia eden tarafta olur. Kimse bir şeyin yokluğunu ispat etmek zorunda değildir.
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Uyuma ihtiyacı olmasaydı da, ömrümüz daha kısa olsaydı daha mı iyi olurdu? Gün 50 saat olsaydı da, insan daha az yıl yaşasaydı daha mı kötü olurdu? Sorular, sorular... Uyku olmasa da, yemek ihtiyacı için aynı şey denebilirdi, yemekte geçen zamana yazık değil mi, ya da tuvalet için... Sonuç olarak uyku ihtiyacı var, ama azaltılması mümkün, günde 6 saatten fazla uyumamak gerek bence... .
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Evrim kuramının gerçekliğini konusu açıldığında, etrafınızda bulunan yaratılışçılıktan ödün vermeyen kişilere kabul ettirmek için çok uğraşıyor musunuz? Uğraşıyorsanız sonunda başarılı olabiliyor musunuz?

Ben size, F-16 uçağının, aslında insanlar tarafından yapılmadığını, bir fırtınanın bir hurdalığa girmesi sonucu, parçaların tesadüfen müthiş bir düzen içinde bir araya gelerek bu uçağı meydana getirdiğini kabul ettirmek için ne yapmam gerek? Bunun cevabı ile, sorunuzun cevabı aynıdır.
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıta alt yorum yaptı

Yöntemi de yazsanız keşke?
Yüzde 16
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıta alt yorum yaptı

Bulduğunuz sonuç, her seferinde doğru kağıdı bilmenin oranını verir, benim sorduğum, en az bir kez bilinme ihtimali...
Herseferinde 52 de bir ihtimal olduguna göre : (1/52) + (1/52) ... Bunu 52 kez toplayın ya da çarpın ondan emin değilim :)
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Komünizm neden kötü kabul edilir?

Komünizmde, özel mülkiyetin olmaması, insanları kolektif yapı için çalışan bir köleye, bir hayvana dönüştürmektedir. İnsana değil, topluma önem veren komünizm, modern anlamda insan haklarına aykırı bir sistem olduğu için kötü kabul edilir. En az kapitalizm kadar kötüdür.
Mayıs 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Savcı olma süreçleri nelerdir?

Herhangi bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Adli Yargı sınavı olan Hakim-Savcılık sınavına giriliyor, mülakat aşaması da olan bu sınav geçilirse, iki yıllık staj dönemi başlıyor. Hakim mi, savcı mı olunacağı ve nerede ve hangi görevde görev yapılacağı atama yoluyla belirleniyor.

Savcı ve hakim arasında herhangi bir üstünlük derecesi kurulamaz. Soruşturma aşamasında savcı asli yetkili iken, kovuşturma aşamasında hakim asli yetkilidir. Savcı ve hakim arasında yetkiler farklı kategoridedir. Örneğin tutuklama yetkisi yalnızca hakimlere aittir; ancak hakimler, soruşturma sırasında savcı tutuklama talebinde bulunmazsa tutuklama kararı veremezler.

Savcı, soruşturma aşamasında, soruşturmayla görevli kolluk kuvveti olan polislerin amiridir ve emniyet güçleri soruşturma ile ilgili savcının emir ve talimatlarına uymak zorundadırlar.

Savcının görevi, kamu adına soruşturma yapmaktır. Suç duyurusunda bulunulduğunda bununla ilgili kamu davası açmak için soruşturma yapar ve gerekli görmesi halinde kamu davasını açar.

Savcılığın, uluslararası bir geçerliliği bulunmuyor. Yani Türkiye'deki bir savcı, yurt dışında savcılık yapamaz. Çünkü savcılık, devletin güç erklerinden olan yargı erkinin bir mensubudur.

Maaşları ile ilgili son durumu bilmiyorum, yalnız staj sırasında 3 bin liraya yakın; mesleğe başladıktan sonra 5-6 bin lira arası olduğunu hatırlıyorum, yanılma payım olabilir maaş konusunda.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

18 yaşından küçük ise istismara girer; ancak 18 yaşından büyükse kimse karışamaz. Ancak Türk toplumunun adap kurallarında böylesine yaş farkı hoş görülmez. Sebebi ise, 18 yaşındaki o erkeğin annesia yaşında olmanız; sizin yaşınızdaki kadınların da o yaşta oğlu olması... Evlilik halinde, sizin çok daha erken yaşlanmanız, karşı tarafın ise henüz genç kalması cinsellikten eğlenceye kadar sayısız problem yaratır. Siz 55 yaşında nine olduğunuzda, eşiniz henüz 33 yaşında ve en bomba çağında olacak.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

CHP hâlâ solcu geliyor mu size? Sosyalistlikle alakası var mı gerçekten sizce?

Solcu olmak, sosyalist olmayı gerektirmez. Solcu olmayan birisi olarak, CHP'nin sol anlayışta devam ettiğini düşünüyorum. Ancak sosyolojik gerçekler doğrultusunda, ülkemizin yalnızca yüzde 30'unun solcu olduğunu düşünürsek, daha fazla oy almak için merkeze kayma politikası güdüyorlar. Aksi takdirde ağzıyla kuş tutsa alacağı oy yüzde 30'dur. Ankara'da bunun sonuçlarını gördük; meclis üyeliğinde yüzde 30 alan CHP, Büyükşehir Başkanlığında sol anlayış ısrarını sürdürmeyince yüzde 44 oy aldı.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Anayasa mahkemesi başkanı Haşim Kılıç'ın konuşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anayasa Mahkemesi Başkanının, ülkemizdeki hukuk katliamından bahsetmesi bir vesayet değildir, yargının siyasallaşması hiç değildir. Başbakanın, mahkeme kararlarını tanımadığı ve tanımamakla da övündüğü; Anayasanın artık yalnızca kağıt parçasından ibaret görüldüğü bir dönemde; Anayasanın uygulamada kalmasıyla görevli olan Anayasa Mahkemesinin Başkanının bunlardan bahsetmesi görevinin gereğidir. Eğer bahsetmeseydi, görevini yapmıyor olurdu.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Dershaneye gitmeden üniversite kazanılabilir mi? Şart mıdır gitmek?

Bireysel olarak disiplinli çalışma kısmı kişiden kişiye göre değişebilir bir durum olsa da, dershaneye gitmeden rahatlıkla dershane eğitiminden fazlasının alınabileceğini düşünüyorum. Video dersleri ve konu anlatımlı kitaplar, gerekli eğitimi fazlasıyla sağlıyor ve öğrencinin sorma ihtimali olan tüm soruların cevaplarını veriyor, bu sebeple hocaya soru sorma derdi de kalmıyor. Ayrıca, istediğiniz kadar sınırsızca başa sarıp tekrar izleyebiliyor ya da konu anlatımlı kitaptan istediğiniz kadar tekrar okuyup inceleyebiliyorsunuz.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Hacker olmak için nereden başlamalıyım?

Soru için bir yanıt olmasa da, yanıt olarak paylaşmak isterim ki, hacker olma özentiliğinden kurtulup yıkıcı olmak yerine yapıcı olmak hem kişiye hem de insanlığa çok daha fayda sağlayacaktır. Bu soruyu soran dahil, hacker olma özentiliği yaşayanlar genelde 18 yaş altı çocuklar oluyor. Benim tavsiyem, olgun düşünün; yıkan değil, yapan olun.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Senaryosuna güvendiğiniz ve klasik olmayan film önerileriniz nelerdir?

Intime (Zamana Karşı) filmi, şu ana kadar izlediğim filmler arasında en iyi senaryo kurgusuna sahip film oldu.
Nisan 2014

İlker Aksoy bir yanıt verdi.

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Karadelikler gerçekten var. Ama karadeliğin öbür tarafı derken, kafalarda oluşan algının yanlışlığını görüyorum. Karadelikler, ne karadır, ne de deliktir. Sadece adı öyledir. Karadelik dediğiniz şey, Dünya ya da Güneş gibi birer gök cismidir ve muhtemelen küre şekline yakındır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3653 Kişi   956 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3497 Kişi   280 Soru

Psikoloji

2740 Kişi   955 Soru

Varoluş Hakkında

2806 Kişi   1062 Soru

Facebook

798 Kişi   185 Soru

İnternet

2524 Kişi   536 Soru

Twitter

416 Kişi   120 Soru

Mal

654 Kişi   367 Soru

Sosyal Medya

1377 Kişi   212 Soru

Cinsellik

385 Kişi   115 Soru

Futbol

863 Kişi   196 Soru

Dinler

1070 Kişi   328 Soru

Öğrencilik

2209 Kişi   122 Soru

Öğrenci Olayları

761 Kişi   17 Soru

Meslek Seçimi

781 Kişi   93 Soru

Fikir Cimnastiği

320 Kişi   12 Soru

Türkiye Sorunları

1119 Kişi   239 Soru

Yazarlık

343 Kişi   69 Soru

Bilim

801 Kişi   282 Soru

Dünya Tarihi

496 Kişi   116 Soru

Android

398 Kişi   138 Soru

Demokrasi

72 Kişi   65 Soru

Gezi

350 Kişi   72 Soru

İnanç

233 Kişi   89 Soru

Liderlik

165 Kişi   16 Soru

Siyasi Görüşler

52 Kişi   37 Soru

Ankara

119 Kişi   46 Soru

Paradoks

52 Kişi   10 Soru

Sigara

125 Kişi   95 Soru

Türkçe

227 Kişi   110 Soru