Bilmek istediğin her şeye ulaş

TFF Uluslararası Etkinlikler Sorumlusu, UEFA Medya Sorumlusu

Kasım 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

Nasıl teknik direktör olunur?

Öncelikle lisans almanız gerekiyor. Bunun için de TFF.org üzerinden açılan kurslara online başvuru yapabilirsiniz:

tff.org/default.aspx? Pageıd=1121

Başarılar
Kasım 2013

İlker Uğur bu yanıtı beğendi:

Maçkolik sitesi kuruluşundan bugüne nasıl bir gelişim göstererek alanında en iyi sitelerden biri olmayı başarmıştır?

Mackolik.com'un kurucusu olarak söyleyebileceğim en temel bilgi, içeriğin kalitesi konusunda hiç ödün vermeden çalışmamızdır. Ayrıca teknolojiyi sürekli yakından takip etmeye çalıştık. Bir yazılım şirketi olmamız ve sadece kendi işlerimize odaklanmamız, başka şirketlere iş yapmamayı prensip edinmemiz de gelişmemizde çok etkili olmuştur. Bu sayede her zaman rakiplerimizin bir adım önünde olabildik.

2012 yılında İngiliz Perform grubunun şirketimize yaptığı yatırım, içeriğimizin çok daha derinleşmesini sağladığı için dünya çapında iddialı bir duruma geldik ve şu andaki bütün çabamız, dünyanın en iyi sitesine ve mobil uygulamalarına sahip olmak yönündedir.
Kasım 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

FIFA'ya bağlı alt konfederasyonların lig maçları niçin noelde oynanmıyor da kurban bayramında oynanıyor?

Bu konuda haklı olunan bir taraf var elbette ama ben konuya şu açıdan bakmayı tercih ediyorum: Futbol takvimi çok kısıtlı. Mevsimsel nedenlerle kıtamızın büyük bölümünde yaz aylarında futbol oynanmıyor veya kısıtlı olarak oynanıyor. Ligler Ağustos-Eylül gibi başlıyor ve Mayıs'ta sona eriyor. Böyle bir takvimde Aralık-Ocak aylarına genelde bir devre arası giriyor. Bu devre arası da yeni yıllla ve Noel'le çakışıyor.
Diğer tarafta bu dönemde maç oynamayı tercih eden ve gelenekselleştiren bir İngiltere örneği de var.
FIFA, Noel'de maç olmayacak demiyor böyle bir kuralı yok gördüğünüz gibi. Takvimin idaresi kendilerinde bağlı ve bunu konfederasyonlar ve federasyonlarla ortaklaşa yürütüyorlar.
Kısıtlı bir takvimde tüm maçları sağlıklı aralıklarda oynatmak ve kulüplerin ihtiyaç duyduğu devre arasını sağlamak için böyle bir yol seçiliyor.
Dini sebeplerle belirli tarihlerde FIFA maç oynanmama kararı alırsa maç oynanacak hafta bulmakta sıkıntı yaşanacaktır. Bunun yanında pek çok sorun doğabilme ihtimali vardır.
Ağustos 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

İstanbul'un üçüncü havaalanının terkosa yapılacak olması İstanbul'un kuzeyinde oluşturulması planlanan yeni şehir ve kanalistanbul projeleriyle bağlantılı mıdır?

Kesinlikle birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum. Zaten bu planlamanın gereğidir. Bu kadar büyük bir proje yapıyorsanız etrafını yan projelerle doldurarak kullanılır kılmanız gerekir. Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı ve Kanal İstanbul birbirlerine destek olacak projeler. Bu arada üçüne de karşı olduğumu belirtmek isterim. İkna edici argümanlar maalesef ortada yok.
Yatırım yapılmak isteniyorsa bunu anlıyorum zira ekonomiyi hareketlendirmek için bu tip projeler faydalı ama özellikle çevre konusunda cevaplanmamış sorular ve şu an FSM Köprüsü etrafındaki yapılaşmanın bir benzerinin gerçekleşmesi İstanbul'un doğal yapısına büyük zarar verebilir. Bunu da maalesef zaman gösterecek.
Mayıs 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

'İğne ile maça çıkmak' ne demektir?

Hafif sakatlığı olan futbolcular zaman zaman ağrı kesici iğneler vasıtasıyla oynayabilirler. Bu genellikle riskli bir uygulamadır zira varolan sakatlığın kötüye gitme ihtimali bulunmaktadır.Futbolcu her maçta oynamak ister özellikle yeni profesyonel olduysa. Bu nedenle genç futbolcular arasında yaygın bir yöntemdir.
Tüm medikal yardımların bir formla maçı oynatan kurumun sağlık kuruluna bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle bazı ağrı kesicilerin içerisinde doping olarak kabul edilebilen içerikler bulunabilir. İzinsiz kullanımları futbolcunun doping suçlamasıyla karşı karşıya kalmasına yol açabilir.
Mayıs 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

Playstation 3 ümü yoksa Xbox 360 ımı tercih edersiniz? Neden?

Tercihim Playstation 3. XBox 360 çıktıktan sonra kendisini toparlayan bir platform. Bir nevi yolda düzülen kervan gibi. Bu nedenle hep bir tarafı eksik kalıyor bence. Fakat hareket sensörü gibi yenilikleri açısından XBox 360'ın daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.
XBox 360'ın kontrol cihazını yabancılayan birisi olarak o noktada da Playstation'cıyım.
Satın alacaksınız eğer yeni nesili beklemenizi tavsiye ederim. XBox One geçtiğimiz hafta tanıtım yaptı ve gayet güzel görünüyor. Playstation 4 ise Haziran'da tanıtılacak tam anlamıyla. Piyasaya Eylül'de çıkmaları bekleniyor.
Mayıs 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

Türkiye'nin uluslararası areneda hiç olmadığı kadar yalnız olduğunu düşünüyor musunuz?

Uluslararası İlişkiler'de duygulara yer olmadığını öğrenmiştim okuldayken. Bu nedenle Türkiye'nin dış politikasını objektif terimler üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.Uluslararası arena dediğimiz yerde herkes yalnız ve kağıt üzerinde eşit. Herkesin takip ettiği bazı çıkarları var. Bu çıkarlar doğrultusunda çalışıyor. Bu çalışmalar çoğu zaman ortaklıklara gitmenizi gerektiriyor. Bundan daha doğal bir şey yok.
Türkiye'nin bu anlamda yalnızlık çektiğini düşünmüyorum. Takip edilen gündemler(Suriye, Kürt meselesi, İsrail-Filistin, Somali vb.) pek çok ülkenin çıkarıyla örtüşüyor ve burada kesinleşmiş ortaklıklarımız var.
Bunun yanında Avrupa bizi dışlıyor demenin de çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Hükümet tarafında da isteksizlik var Avrupa Birliği'nde de. 1990'ların sonu gibi bir durum yok.
Sonuç olarak her ülke yalnızdır. Takip ettiğiniz gündemler, çıkarlarınız size ortaklar, destekçiler getirir veya düşman kazandırır. Bunda da kötü bir şey yok.
Nisan 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

Canlı olarak futbol, basketbol, voleybol vs. sonuçlarını gösteren bir site nasıl açılır?

Maç skorlarını canlı şekilde servis eden hizmetler var. Running Ball vb. Bu hizmetleri nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde sisteme bağlarsanız aylık bir ücret ödeyerek güncelleme derdinden kurtulursunuz. Bu sitelerden bazıları anlatım bile yapabiliyor.
Nisan 2013

İlker Uğur bir yanıt verdi.

GTA V'in piyasaya çıkış tarihi ne zamandır?

17 Eylül 2013'te piyasaya çıkacak. İlk çıkış tarihi olarak Mayıs gösteriliyordu ancak 4 aylık bir erteleme geldi. rockstargames.com/newswire/article/48591/grand-theft-auto-v-...
Ağustos 2012

İlker Uğur bu yanıtı beğendi:

Tutacağını düşündüğümüz bir web projemiz var. İş modeli "ücretli üyelik" olan bir web sitesi. Yapılması gereken adımlar sırasıyla nelerdir?

Eğer iş modelini çok iyi analiz ettiyseniz ve elinizde projenin genel bir dökümanı varsa, bence ilk işiniz işe koyulmak olsun. Herkesin sıralaması farklıdır ancak b e nce genel sıralama şu şekilde olmalıdır:
  1. Veritabanı Tasarımı (Çok iyi/dikkatli düşünerek kapsamlı tasarlanmalı)
  2. Grafik Tasarım
  3. Çekirdek Kodlama (Veritabanı tasarımı ve proje detaylarına göre nesnelerin ve bazı fonksiyonların, katmanların... vs oluşturulması)
  4. Aktif Kodlama (Tasarım + Proje Detayları + Development)
  5. Test & Test & Test (Test edin ve çözümleyip yeniden test edin)
  6. Private Beta + Feedback
  7. Bundan sonrasında bir süre 5 ve 6 numara arasında devamlı gidip gelin
Bu arada tüm bu maddeler gerçekleşirken 5 numaraya geldiğinizde ya da yaklaştığınızda daha aktif bir şekilde olmak üzere, İş Geliştirme yetisine sahip bir arkadaşınızın " Projenin Geleceği "ni kovalaması lazım.
Bence çekirdek bir ekip; en az 2, mümkünse 3 kişiden oluşmalıdır.
  1. İş Geliştirme yetisine sahip, öngörüleri olan ve içinde bulunduğuz alanlarla alakalı ülkeyi ve dünyayı çok iyi takip eden ve bu bilgilerden yaptığınız iş ile ilgili sonuçlar ve öngörüler çıkaran, ve mümkünse gerektiğinde çok cesur kararlar alabilen bir "Yönetici" gerekir.
  2. Teknik konulara hakim ve ne yaptığını, ne yapacağını ve neyi yapmaması gerektiğini iyi bilen, olası durumda ekip büyüdüğünde projeyi ve ekibi bir arada tutabilecek ve İş Geliştirme tarafı ile kesintisiz bağlantı halinde olabilecek bir "Yazılımcı".
  3. Mümkünse kendini sürekli geliştiren ve gözleri dünyayı farklı görebilen, yaptığınız işin yüzünü tasarlayabilecek ve bunlara ek olarak mümkünse UX (User Experience) tarafında akıl yürütebilen yetenekli bir "Tasarımcı".
Bu tabi bence "Minimum System Requirements" olarak adlandırabileceğim, minimum konfigürasyon :)
Bir çok girişimcinin başlangıçta yaptığı gibi (!), fikir aşamasındayken, ortaya bir şeyler (en azından bir prototip) çıkarmadan önce, ihtiyaçlarını elindeki imkanlardan ziyade, parlak fikrine yatırım alacak ve sonra da kuracağı geniş bir ekibi düşünebilirsiniz. Böyle düşünüyorsanız, yataktan kalkıp bir yüzünüzü yıkayın ve kendinize gelin derim, bununla kendinizi kandırmayın ve zamanınızı harcamayın derim. Çünkü, bu durum siz bir şeyler ortaya çıkarmaya başlamadan gerçekleşmeyecek.
O sebeple, özetle, projenize güveniyorsanız, inanıyorsanız, projenizi birlikte yürütebileceğiniz, "minimum konfigürasyon" ortamını sağlayabileceğiniz, ve sizinle beraber uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olası kişilerle paylaşın ve onları projenize dahil edin. Böylelikle, yola çıkmaya hazır hale gelirsiniz.
Projeniz yaygınlaşmaya ve iş büyümeye başladığında artık daha fazla paraya ve daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyabilirsiniz. O durumda yeni kapılar çalmaya/açmaya çalışarak projenin uzun süre daha ayakta durmasını sağlamalısınız. Sonunda, siz ve tüm ekip hazır hissettiğinizde, "Gelir Modeli" aşamasına geçebilirsiniz.
Gelir Modeli konusunda tek tavsiyem şudur ki: "Önce, sadece deneyin!"
Gelir modeliniz ne olursa olsun, bu modeli, private bir kitle ile, ya da kullanıcılarınız ile ve mümkünse az miktarda bir kitle ile "deneyin". Bu denemeyi yaparken, sadece modelinizin çalışıp çalışmayacağını değil, kullanıcılarınız tarafından kabul görüp görmediğini de test etmiş olacaksınız ve tabi daha net olarak modelinizin size ne kadar kazandırabileceğini de daha net ortaya koymuş olacaksınız.
Aslında tüm bu yazdıklarımızdan çıkan ana sonuç bence tek kelimeden ibaret; "Deneyin".
Umarım faydası olur, projenizde başarılar dilerim.
Ağustos 2012

İlker Uğur bir yanıt verdi.

Futbol neden Amerika'da popüler değildir?

Futbol aslında Amerika'da gayet popüler. MLS'in seyirci sayıları gayet tatmin edici. Yayın gelirleri sürekli artıyor ve futbol gelişiyor. Beckham kuralıyla birlikte yüksek ücretli futbolcu transferleri de yapabiliyorlar. Her sezon üzerine koyarak devam eden bir lig söz konusu.

Futbol Amerikan Futbolu, Beyzbol ve Basketbol'dan daha popüler olur mu bu zor ancak kendi bünyesinde dünyanın pek çok yerine daha kârlı bir operasyon söz konusu. Global başarılarla daha da yükselecektir diye düşünüyorum.

Popüler kültürde giderek kendisine daha çok yer bulan bir spor ayrıca. Son dönem film ve dizilerde pek çok futbol referansı görülüyor. Bu da önümüzdeki dönemde sporu yaygınlaştıracaktır.

Ayrıca eklemek lazım altyapı sistemi hali hazırda kurulu olduğu için iyi antrenörlerle bir anda patlama yapacak bir ülke olduğunu düşünüyorum. Bunun için gerekli antrenör ve bilgi transferlerini de yapıyorlar zaten.

Ağustos 2012

İlker UğurSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ağustos 2012

İlker UğurHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Daha Fazla