Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2015

Winterwitch

Sevdiğiniz anime müzikleri nelerdir?şeker tadında :)

cici çocuklardık o zamanlar :)
 • 6 Yanıt
Eylül 2015

Winterwitch

Bankalar bilgi fişinden ücret kesiyor mu?

Özellikle para yatırma veya para çekme işlemlerinden alınmamaktadır. Fakat bakiye görüntülediğiniz ekranı fişe dökmek isterseniz bundan ücret alınmaktadır, bu bilgi de işlem sonuçlanmadan müşteriye beyan edilmektedir. Kabul ederseniz fişinizi alırsınız, etmezseniz işlemi iptal edersiniz.
 • 1 Yanıt
Haziran 2015

Winterwitch

Palet çeşitleri (dalış) nelerdir? Yeni başlayan biri hangi tipi tercih etmeli? Hangi markaları önerirsiniz?

Paletler giyim şekillerine göre 2 tür, her paletteki palanın yüzey şekillerine göre de 3 alt türe ayrılır.

Pala Yüzey Şekillerine Göre
 • Düz yüzlü
 • Kanallı
 • Off-set
Düz Yüzlü
Başlangıç aşamasındaki dalıcılar için uygundur. Hız ve manevra kabiliyeti zamanla kazanılıyor, dolayısı ile başlangıç için idealdir.

Kanallı
Tek malzemeden imal edilir. Tüplü dalış için uygundur. Pala kısmındaki kanallar sayesinde su direnci daha az hissedilir.

Off-Set
SCUBA dalışlarında hareket serbestliğini kısıtlayacağından pek tercih edilmezler.

Tiplerine Göre
 • Kapalı Tip
 • Açık Tip
Kapalı Tip
Çıplak ayağa giyilirler. Takması ve çıkarması zordur ama çok ucuzlardır.

Açık Tip
Patik ile birlikte giyilir. Takması ve çıkarması oldukça kolaydır. Dalışçıların en çok tercih ettiği palet çeşididir.

Örneğin kapalı palet, kanallı pala şu şekilde olur:

Sualtı Sporları

Açık palet, düz yüzeyli pala
Sualtı Sporları

Benim tavsiyem açık ve düz yüzeyli palet ve bir patik alman. Biraz daha pahalı ama çok rahat ediyorsun. Patiği deniz içerisinde kayalıkta yürümek için de kullanma şansın var hem.
 • 1 Yanıt
Haziran 2015

Winterwitch

Serbest dalışlarda diyaframı kullanarak ya da başka yöntemlere (örneğin hipervantilasyon) nefes tutma süresini nasıl uzatabiliriz? Egzersizler nelerdir?

Serbest dalışta en son yapman gereken şey hipervantilasyon. Çünkü hızlı nefes alıp vererek kalp ritmini yükseltiyorsun, buda kalbin hızlı çalışıp daha çok oksijene ihtiyaç duymasını sağlıyor. Senin yapman gereken bunun tam tersi. Kalp ritmini düşürmen gerekli. Bunu nasıl yapabilirsin?

Memeli dalış refleksi diye birşey var. Bu tüm memelilerde olan bir savunma mekanizması. Siz memeli dalış refleksini tetiklediğinizde kalp ritminiz yavaşlar. Bu sayede daha az oksijene ihtiyaç duyarsınız, dolaylı olarak daha az nefes almanız gerekir. Memeli dalış refleksini sırasıyla aşağıdaki yöntemler ile tetikleyebilirsiniz.

1- Nefes tutmak : Farketmişsinizdir, peş peşe nefes tutma egzersizleri yaparken gittikçe daha iyiye doğru gidersiniz. Vücudunuzun buna vermiş olduğu tepki ise şu şekildedir; "Yeterince hava yoksa daha az çalışmalıyım! "

2- Yüzünüzün suya girmesi : Burada yüzünüz suya girdiğinde vücut otomatik olarak tehlikede olduğunu ve mevcut havanın idareli kullanılması gerektiğini düşünür ve uygulamaya geçer.

3- Basınç altında kalmak : Suya daldığınızda suyun ağırlığı üzerinizde bir basınç etkisi oluşturur. Bunu sadece kulaklarınızda hissedersiniz. Ama vücut bunuda bir tehdit olarak algılayarak kalp ritmini yavaşlatır.

Yani siz serbest dalış antremanı yaparken hem nefes tuttuğunuz hem yüzünüzün ıslandığı hemde basınç altına girdiğiniz için memeli dalış refleksi otomatik olarak tetiklenecektir. Anlatılması gereken çok fazla teorik ve pratik dersler var ama temel olarak yapman gereken kalp ritmini düşürmek ve fiziksel kondisyonunun yeterli olması. Bunu yoga yaparak da düşürmek mümkündür. Normal bir insanın kalbi dakikada 80-90 kez atar. Dünya rekortmeni (tek nefes 22 dk.) bunu bilinçli olarak 30lara kadar düşürebiliyor.

Yapmanız gereken pratikler ise;
Hafif eğimli bir koltuğa oturun. Oturduğunuz yer çok rahat olsun, üzerinizdeki kıyafetlerde yine aynı şekilde nefes alıp vermenize engel olmayan cinsten hafif birşeyler olabilir. Oturmakla uzanmak arasında diyaframınızı yeterince şişirebileceğiniz bir pozisyonda oturun. 6 sn diyaframınız çok fazla şişmeden yavaşça nefes alın aldığınız havayı 8 sn. De yavaşça geri verin. Bunu 8-10 kez tekrar edin. Doğru yapıyorsanız uykunuz gelmeye başlayacak ve esnemeye başlayacaksınız. 8-10 tekrardan sonra en fazla 3 kez 3 sn alın 6 sn. de verin ve derin bir nefes alın. Önce diyaframınızın 2/3'ünü sonra ciğerlerinizin 1/3'ünü doldurun ve süreyi başlatın. Artık nefes tutamayacağınızı hissetiğiniz anda sakın pes etmeyin. Diyafram vuruşlarınız ile savaşmayı öğrenin ve 8-15 arası diyafram vuruşuna kadar nefes tutmaya devam edin. Bu süre boyunca asla nefes vermeyin. Doğru yapmanız taktirde 3-5 dk arasında rahatça nefes tutabileceksiniz.

Bunu yaparken her iki deneme arasında muhakkak 4 dk. dinlenin ve bir gözetmen eşiliğinde bu antremanları yapın. Eğitimsiz çalışmalar ciddi problemler yaratabilir. O yüzden eğitim almanızda büyük ölçüde fayda olacağına inanıyorum. Bu koduda istekli arkadaşlarıma seve seve yardımcı olabilirim.
 • 3 Yanıt
Nisan 2015

Winterwitch

Windows 8 yüklü bilgisayar iki günde bir güncelleme yapılacak diyor. Güncelleme başlıyor ancak her seferinde 'güncelleme yapılandırılamadı' yazıp yapılan değişiklikler geri alınacak diyor. Sorun ne olabilir?

Mouse’ u ekranın sağ üst köşesine götürün, “Ara” seçeneğine tıklayın. Buraya “Sorun Giderme” yazın veya “Denetim Masası >Tüm Denetim Masası Öğeleri >Sorun Giderme” bu kısımdan da “Sorun giderme” penceresi açılacaktır. Gelen pencerede “Sistem ve Güvenlik” başlığı altında “Windows Update ile ilgili sorunları düzelt” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza bir pencere gelecek, buradan “İleri” dedikten sonra varsa eğer sorunlar burada algılanıyor.
Microsoft Windows
Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere karşımıza gelen pencerede bulunan sorunlar altında “Windows Update bileşenlerinin onarılması gerekiyor ” ve karşısında sorunun düzeltildiğini görmektesiniz. Buradan “Kapat” diyerek çıkıyoruz. Artık bu ufak ayrıntıdan sonra Windows Update’ den “Güncelleştirmeleri denetle” deyip, böyle bir sorunla karşılaşmadan güncelleştirmeleri rahatlıkla yükleyebilirsiniz.
Microsoft Windows

alıntı bilisimbilgi.com/windows-guncellestirmel. . .
 • 2 Yanıt
Mart 2015

Winterwitch

Hangi durumlarda çalışana kıdem tazminatı ödenir? Tazminat nasıl hesaplanır?

Google'a yazıp veya daha iyisi bir insan kaynakları personelinden derinlemesine bilgi alabilirsiniz. Ben bildiğim kadarıyla, halk üslubuyla cevap vereyim: işten kovulduysanız ya da "makul" bir sebeple işten ayrıldıysanız çalıştığınız yıl kadar brüt maaş kıdem tazminatı alırsınız.

Peki bu makul sebep neyi içerir? Erkek için askerlik, kadın için evlilik, ortak olarak; emeklilik, yaşlılık aylığı, ölüm durumu(mirasçılar için) benim bildiklerim. Tazminatın hesabı için de kimi websiteleri mevcut ancak ne kadar güvenilir hesaplıyorlar bilmiyorum.

Hatalı ya da eksik bilgi için sorumluluk kabul etmiyorum. Bazarov sana güvenip evlendik tazminatı alamadık demeyin sonra.
 • 1 Yanıt
Şubat 2015

Winterwitch

Agatha Christie dışında tavsiye edebileceğiniz polisiye, seri cinayet romanları hangileridir?

Jean Christophe Grange nin romanları baya iyi bu konuda bi araştır istersen . Bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki onun romanlarından. Tavsiye ederim yani .
 • 10 Yanıt
Şubat 2015

Winterwitch

Adını hatırlayamadığımız filmleri nasıl bulabiliriz?

IMDB'ye bakın. Bir de konuyu google arama çubuğuna özet olarak yazın... Ve de eğer film önemli bir filmse bana sorun, belki ben anımsarım :)
 • 5 Yanıt
Şubat 2015

Winterwitch

Gerçek deri nasıl anlaşılır? En pahalı, kaliteli deri hangisidir (dana, koyun, bizon vs.)? Kalite neye göre belirlenir? Deri ceket, ayakkabı vs. bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yönlendirilmiş ama hiç anlamam deriden.

Bir satıcı, yurdum insanının hemen her malzemede yaptığı gibi yakma testi yapmıştı. Malum gerçeği plastik kardeşlerine göre çok daha zor yanan bir malzeme. Yanmaz demek tabii hata olur, ben yanan hatta patlayan aluminyum tozu gördüm. Bir de boyanma kriteri varmış, kimi derilerin sadece üst yüzeyini ayakkabı boyası tipi bir boyayla boyuyorlar kimisini de kumaş boyar gibi boyuyorlarmış. Tabii kincisi daha kaliteli oluyormuş. (Bunlar Kapalı Çarşı esnafının bilgilendirmeleri ☺)

Ben ayakkabıları bildiğimiz ayakkabı cilasıyla koruyorum, emici derilerde işe yaradığı kesin ama leş gibi de kokuyor. Aslında başka deri giysi de kullanmıyorum, malum yazın sıcak kışın soğuk tutan bir malzeme. Bir zamanlar deri ceketlerim de vardı ama korumak hiç aklıma gelmemişti. Sonunda da, tabii yıllar sonra kuruyup yırtıldılar. Deri de bir hayvanın derisi olduğundan el kremlerinin iyi gelebileceğini düşünebilirim. Bir de nemini kaybetmemesi için kapalı plastik giysi poşetlerinde saklanabilir.

Şimdi biraz inceledim de, bayağı bir sanatmış derinin kalitesini anlamak. Hayvanın türüne, cinsiyetine, yaşına hatta yediği otlara kadar deri kalitesini etkileyen 100 kadar faktör varmış. Bence güvendiğiniz satıcıdan, düzgün bir fiyata alın.
 • 4 Yanıt
Ocak 2015

Winterwitch

Bağımlılıktan nasıl kurtulunur? Bildiğiniz tedavi yöntemleri nelerdir?

Kişinin yaşantısını değiştiriyorsa sosyal hayatını psikolojisini bozmaya başlamışsa bağımlılık başlamış demektir. Bugün elimizden ayırmadığımız telefonlar sosyal medya bile bir tür bağımlılık olmuş durumda.
Öncelikle bağımlı olduğunuzu kabul etmeniz ve bunun için profesyonel yardım almanız gerekiyor. Başarı şansının en düşük olduğu bağımlılık kumar bağımlılığı maalesef Başarı oranı %5 in bile altında. Sizi bağımlısı olduğunuz şeye iten sebepler neler? Ne zaman başladı? Toplumda şöyle yanlış bi kanı var. Genelde kişinin psikolojisi bozulmaya başladığında bağımlılık tekrar ortaya çıkıyor. Hem doğru hem yanlış. Belki bir etken olabilir ancak bağımlılıar genelde bahanelerin arkasına sığınmayı tercih ediyorlar. Yani çok mutluykende kişi ben içki içicem deyip alkole sarabiliyor tekrar... Madde bağımlılığı tedavisi genelde alkol bağımlılarından daha başarılı oluyor. Alkole tekrar başlayan kişide yoksunluk belirtileri oluyor. Kandaki alkol yetersiz geldiğinde kişi sanrılar görmeye başlayabilir. Ağlama krizleri geçirebilir. Agresifleşebilir. Böyle bir durumda alkol aldığında sakinleşiyor ve bu durum gün geçtikçe alkol miktarında artışa sebep oluyor. Alkol tedavisinde kişi rehabilitasyon merkezine yatarsa başlangıç olarak vücut alkolden tamamen arındırılıyor. Bu işleme detoksifikasyon deniyor. İşlem sonrası terleme titreme uykusuzluk gibi sorunlar olabiliyor(alkol yoksunluğu). Bu arada söylemeden geçmeyeyim bu işlem sırasında nadirende olsa ölen kişiler var. Aşırı kullanımdan kaynaklı siroza yakalananların sayısı da fazlaca. Bu işlemlerden sonra terapi bölümü başlıyor. İlk 6 ay alkol kullanmazsa kişi yarı başarı sağlanmış oluyor. 1 kereden fazla tedavi görmek başarısız olunduğu anlamına gelmiyor. Ancak kişinin normal hayatına döndüğünde dikkat etmesi gereken şeyler var. Belli bir süre kahve, sigara, çay tarzı ürünlerden bile uzak kalınması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanan kişiler alkol sorunuyla daha zor başa çıkıyormuş. Ayrıca bu tür içecekler uyarıcı madde içerdiklerinden uyku düzenini bozabiliyor. Tedavi sonrası uyku çok önemli. Gündüz uykularından kaçının. Uykusuz kalmayın, uykusuz kalmak demek sorunu aklınıza getirmeye ve başa dönmeye neden olabilir. Asla aç kalmaması gerekiyor kişinin. Boş mide içme hissi uyandırıyor maalesef. Dolabınızda "içme" isteğiniz uyandığında-ki bu olacaktır- soda meyve suyu vs. olması gerekli. Düzenli beslenmeniz c vitamini takviyesi yapmanız önemli. Genelde terapi gören kişilere doktorlar hobi öneriyor. Amaç kişinin boş vaktini doldurarak bağımlı olduğu şeyi hatırlamaması veya daha az hatırlaması. Belirli bir süre alkol kullanılan ortamdan dahi uzak durulmasında fayda var. Ancak ömrünüzün sonuna kadar içki şişesi görmeyeceksiniz diye bir kaide de yok. Bu sorunla başedebilmelisiniz. Bahanelerin arkasına sığınarak tekrarlamaması için elinizden geleni yapmalısınız.
Birde tedaviden dönen insanlar genelde sıfırlanmış mutlu tiplere dönüşüyorlar. Çevreninde desteği önemli. Psikolojiyi iyi tutmak deyim yerindeyse çevredekilerin sürekli güler yüzlü olması önemli. Bağımlı kişi tamamiyle iyileşti diye bir kaide yok. 10 yıl sonra 3 ay sonra.... Olaylar başa dönebilir... Yazı çoğunlukla alkol üzerine oldu ancak tüm bildiklerim bunlar.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
 • 4 Yanıt
Aralık 2014

Winterwitch

Ev sahibi kiracısını hangi durumlarda hemen evden çıkartabilir? Ev satılsa kiracının evde oturma müddeti ne kadardır?

Kiranın ödenmemesi, Bina sikayeti, mulk sahibi, n ikamet edecek başka konutunun olmaması veya çoçuklarından birinin evlenmesi, ve evi kiralama amacının dışında bir nedenle kullanması durumunda cıkartılır. Ev satılırsa kira sözlesmesi gecersiz olur. 15 gün ile 1 ay içinde kiracının cıkması talep edilir.
 • 2 Yanıt
Aralık 2014

Winterwitch

Yeni yıl için ilginç, yaratıcı hediye fikirleriniz nelerdir?

Güzel olmaz mıydı? Ama hepsi şarap sanırım, karışık olsun.

Yılbaşı
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Winterwitch

Cosmos hariç uzay ile ilgili belgeseller hangileri?

Morgan Freeman, Solucan Deliği
Evrenin SInırına Yolculuk
Pek fazla belgesel izlemem. Çünkü verdikleri bilgi yetersiz gelir bana. Direk bilimsel yayınları okurum Ondan fazla yazamadım.
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Winterwitch

Multinet'in içinde kalan bakiye bir süre kullanılmazsa silinir mi?

Çalıştığım şirket Multinet kullanıcısı. Şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadık. Sizin için müşteri hizmetlerini arayıp (444 87 36) bu yıl sonunda bakiyenin sıfırlanması diye bir şey var mı diye sordum. Bunun Aralık' ın ikinci haftası belli olabileceğini, büyük bir ihtimalle böyle bir şeyin olmayacağını söyledi. Böyle bir şey olduğunda şirketin mail yoluyla bilgilendirileceğini belirtti. Bana göre böyle bir şey yapamazlar. Yaparlarsa ne bana nede başka kullanıcılara açıklayamazlar. Bununla ilgili bir mail gelirse cevabımı revize ederim. Sizin de haberiniz olur İlke Hanım:)
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Winterwitch

Bildiğiniz, Gaziantep yöresi yemekleri hangileridir? Gerekli malzemeleri ve nasıl yapıldıklarını paylaşır mısınız?

Vallahi saymaya hangisinden başlayacağımı bilemedim. Hepsini yazmak pek mümkün görünmüyor. Google'dabiraz aramanızı tavsiye ederim. Yöreye ait bir yemeğin nasıl yapılacağını sorarsanız daha net cevap alabilirsiniz gibi geliyor. Soruyu bana da yönlendirebilirsiniz.

Ekleme: Gaziantepliyim.
 • 1 Yanıt
Kasım 2014

Winterwitch

Altının çıkma olasılığının fazla olduğu coğrafi bölgeler nerelerdir? Gerçek altının gözle görülmediği doğru mu? Ahmak altını nedir?

Coğrafyası hakkında hiçbir bilgim yok yalnız altın doğada iki şekilde bulunabiliyor.
 • Saf halde, kuvarsların içinde (mineraller öğütülüyor ve çeşitli kimyasal yöntemlerle altın ayrıştırılıyor) ya da akarsu yataklarında toz ya da külçe halinde. Saf altın gözle görülebiliyor.
Gümüş içerikli altın.
Altın

Altın nugget (4.9kg)
Altın

Nehir yatağından yıkanarak çıkartılan altın
Altın

 • Bileşik olarak çeşitli cevherlerin içinde, çeşitli kimyasal yöntemlerle çözülüyor.
Gelelim ahmak altınına; bu madde pirittir. Çocukken oyun parkında dere çakılı vardı ve abimle ben bir gün fosil arama amaçlı çakılları kırarken bir tanesinin içinde ahmak altını bulduk ☺ tabii ahmak çocuklar olduğumuz için önce altın zannettik. Sonradan anneannemiz bize onun ahmak altını olduğunu söylemişti. 90 derecelik kristalleri olan altın renginde bir mineral. Bunun üstüne biz dere çakıllarını kırmaya devam ettik ve daha bir sürü pirit bulduk. İlk bulduğumuzu da sokağımızdan her gün geçen bir zerzevatçıya satmıştık. Tabii ahmak altını fiyatına...

Ahmak Altını (pirit)
Altın
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster